Προς το περιεχόμενο

επισκευη προφυλακτηρα


darkshadow254

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα παιδια...πριν καμια βδομαδα σε οπισθεν πιαστηκε ο μπροστινος προφυλακτηρας πανω στο πεζοδρομιο και εσπασε....πηγα σε φανοποιους και ακουσα κατι τραγικες τιμες και με προυποθεση οτι λογο χρωματος του αυτοκινητου δεν θα πετυχει οποτε ειπα να τον επισκευασω μονος μου...τα χερια μου πιανουν οποτε ειναι ωρα για ενα diy :)

τι στοκο μπορω να χρησιμοποιησω?

σε ενα σημειο μου λειπει ενα κομματι 3 εκατοστων μπορω να μπαλωσω την τρυπα και μετα να την στοκαρω?

και βασικο τι κολλα μπορω να χρησιμοποιησω για να τον φερω στα ισια του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει στο youtube σχετικά βιντεάκια με την απαιτουμενη τεχνική. Αλλα πολύ αμφιβάλλω αν μπορείς να την εφαρμώσεις, ελλείψη εμπειρίας και εξοπλισμού. Και δεν θα βγει οικονομικότερη η επισκευή σου.

 

Για την ραφή και μόνο, δες τί απαιτείται: https://www.youtube.com/watch?v=DQFYhdtrkbQ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν κανα διμηνο πηγα να κανω και εγω το ιδιο πραγμα. Ειχα χτυπημενο πισω προφυλακτηρα και βαθουλωμα στην τζαμοπορτα. Πηρα σιδεροστοκο 2 συστατικων και ξεκινησα. Ετριψα την πορτα μεχρι το γυμνο μεταλο, και περασα σιδεροστοκο. Μολις στεγνωσε επρεπε να τον τριψω. Φαινοταν ευκολο αλλα μονο αυτο δεν ειναι σε πληροφορω. Επρεπε να το κανω να ειναι ιδιο με την υπολοιπη καμπυλη της πορτας... Σχεδον αδυνατο να το πετυχεις. Ειτε θα ετριβα πολυ και θα φαινοταν σαν μικρο βαθουλωμα, ειτε θα ετριβα σωστα στην καμπυλη του αυτοκινητου και θα αφηνε ομως βουναλακια ο στοκος, αφου δεν τριβετε ομοια παντου. Ιδια ιστορια και στον προφυλακτηρα... Τελος παντων αφου τα εφερα σε μια καλη (οχι τελεια κατασταση) επρεπε να περασω ασταρι. Καλυμα ολης της περιοχης που δεν θα βαφοταν με εφημεριδες και ξεκινημα... Υστερα απο αυτο το 2ο πιο δυσκολο κομματι. Χρωμα. Πηγα με τον κωδικο του αυτοκινητου και αγορασα σπρευ στο ιδιο χρωμα με του εργοστασιου, απο 2 διαφορετικα μαγαζια. 1 μπουκαλακι σπρευ απο το καθενα. Εεελα ομως που το χρωμα τοσα χρονια, με τον καιρο εχει αλλαξει ελαχιστα... Δεν το καταλαβαινεις αλλα το χρωμα που εχει τωρα το αυτοκινητο σου ειναι εστω και ελαχιστα διαφορετικο απο οτι οταν το πηρες. Ξεκινησα να ψεκαζω και ναι σωστα, δεν ταιριαζε... Ηταν παρα πολυ κοντα αλλα οχι οπως θα επρεπε. Οταν καθοσουν υπο γωνια ειδικα, και επεφτε ο ηλιος φαινοταν οτι το υπολοιπο αμαξι ειχα ψιλοχασει την γυαλαδα του και ειχε αυτες τις ημιδιαφανεις γρατζουνιες που βλεπεις στον ηλιο. Βεβαια ειχα και δυσκολο χρωμα. Ασημι. Αν ηταν μαυρο π.χ θα ηταν αρκετα πιο ευκολο. Υστερα απ ολα αυτα επρεπε να περασω και διαφανο βερνικι για προστασια κλπ.

 

Και εγω το ειχα κανει γιατι στο φανοποιειο μου ειπαν τρελες τιμες. 600 ευρω ειδικα για ολα μαζι που ηθελε. Η επισκευη οπως την εκανα μου κοστισε γυρω στα 100-200 ευρω. Απο περιεργια μπηκα μετα απο καποιες μερες στο car.gr να δω ποσο παιζουν τα ανταλακτικα. Σοκαριστικα. Απο τρακαρισμενα-αποσυρμενα αμαξια βρηκα την τζαμοπορτα ολοκληρη σε αριστη κατασταση και ολοιδιο χρωμα στα 70ευρω. Και προφυλακτηρα πισω στα 80-90... Αφου με εβρισα καμποσες φορες, μαζεψα λιγα χρηματα και αγορασα τα ανταλακτικα αυτα. Εδωσα ενα 20αρι σε ενα γειτονικο συνεργειο να βαλει την τζαμοπορτα (ηθελε κλειδαριες και συνδεσεις στα φωτα φρεναρισματος) και τον προφυλακτηρα τον εβαλα εγω το αλλο απογεμα μονος. Κοστος 170 ευρω και ειναι σαν καινουργιο αληθεια. Με ελαχιστη δουλεια. Καλυτερα λοιπον να ψαχτεις με μεταζειρισμενα ανταλακτικα απο μαντρες παρα να μπλεξεις. Και εγω ελεγα ευκολο ειναι, το κανουν και στο youtube αλλα πραγματικα δεν αξιζει τον κοπο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για την ωρα προτιμω να το δοκιμασω το πολυ πολυ να τον κανω χειροτερο αλλωστε το αυτοκινητο μετα απο τον ιανουαριο θα μπει για βαψιμο οποτε εκει θα μαζευτει οτι εκανα εγω λαθος ποιο πολυ για την εμπειρια θελω να το κανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για την ωρα προτιμω να το δοκιμασω το πολυ πολυ να τον κανω χειροτερο αλλωστε το αυτοκινητο μετα απο τον ιανουαριο θα μπει για βαψιμο οποτε εκει θα μαζευτει οτι εκανα εγω λαθος ποιο πολυ για την εμπειρια θελω να το κανω

 

Tα χημικά που εισπνεύσεις σκέψου όμως. Πάρε μια μάσκα απο το φαρμακείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα χημικά που εισπνεύσεις σκέψου όμως. Πάρε μια μάσκα απο το φαρμακείο.

Oντως οπωσδηποτε. Ειδικα ο σιδεροστοκος ηταν θανατος. Δεν αντεχοταν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...