Προς το περιεχόμενο

Ο Bill Gates και ο Mark Zuckerberg χρηματοδοτούν την έρευνα για νέες πηγές ενέργειας


Perambulator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ας το κανω πιο λιανα το 1ο μου post στο thread.

 

Δεν λυνονται ολα τα προβληματα με την λογικη "We'll throw money at them till they go away". Καμια σχεση.

Ποσο μαλλον τετοια τεραστια προβληματα. Καμια, μα καμια σχεση με το "ψιλου πηδημα" που αναφερεις.

Εχεις δοκιμασει να μοιρασεις λεφτα/δωρα/τον κοπο σου/τον χρονο σου σε μια ομαδα ατομων, χωρις να περιμενεις ανταλλαγμα ή ακομα και αν περιμενεις ανταλλαγμα το οποιο ομως πρακτικα δεν αξιζει τον χρονο σου? Φανταζομαι ναι, οπως και οι περισσοτεροι -θελω να πιστευω- εδω μεσα. Hint: Οσοι κανετε replies στο forum και δεν μιλατε 24/7 για τον εαυτο σας, ανηκετε σ αυτην την κατηγορια.

Πες μου ποσο ευκολο ειναι. Ποσο ευκολο ειναι να ικανοποιησεις το μεγαλυτερο ποσοστο των ανθρωπων που προσπαθεις να βοηθησεις (Ηint 2: το μεγαλυτερο, καθως δεν παιζει να πιασεις το 100%, τον κωλο σου να βαρας κατω). Ειναι δυσκολο, πολυ δυσκολο. Σε σημειο που ισως φτασεις καποια στιγμη να μονολογησεις οτι εκανες μαλακια που εκατσες και ασχοληθηκες. Επειδη εχεις να κανεις με τα γουστα του καθενα, την προοπτικη του, ισως το προσωπικο του συμφερον και ενα καρο παραγοντες ακομα, ωπου μεσα σ ολα ειναι και η κουτοπονηρια. Γιατι? Για τον απλουστατο λογο πως ειμαστε ολοι ανθρωποι.

Προσθεσε τωρα μερικα εκατομμυρια δολαρια τα οποια πρεπει να μοιρασεις σε μια πολυ μεγαλυτερη ομαδα ανθρωπων απο το παραδειγμα που αναφερω. Η οποια ομαδα θα αναλαβει να τα μοιρασει σε αλλες ομαδες. Και παει λεγοντας. Δες ποσο γιγαντωνεται το εγω του καθενος που συμμετεχει. Και σε ολα αυτα πρεπει να λαβεις υποψην σου πολλα περισσοτερα απο αυτα τα λιγα που μπορεσα να σκεφτω εγω πριν λιγο σχετικα με την αντιμετωπιση των ανθρωπων σε τετοιες περιπτωσεις. Και το μυαλο μου απεχει ετη φωτος απ αυτα των Bill, Mark, Warren, κλπ, κλπ για να τα πιασω ολα. Τα logistics ειναι τοσο πολυπλοκα σε τετοια μεγαλα εγχειρηματα που το ψιλου πηδημα που ανεφερες πριν ειναι -για να χρησιμοποιησω την εκφραση σου- αφελες να πιστευεις κατι τετοιο.

 

Και για να προλαβω τα σκοτεινα συμφεροντα, οχι δεν τους λυπαμαι τους κυριους και το post μου προφανως δεν εχει σαν στοχο να τους ζαχαρωσει στα ματια οσων δεν τους πιστευουν, δεν το εχουν αναγκη αλλωστε και σιγουρα δεν κερδιζω κατι απ αυτο. Καποιοι/ολοι θα χουν καποιο συμφερον για να κανουν κατι τετοιο. Ισως παλι καποιοι απο αυτους να γνωριζουν οτι μπορουν να ζησουν με 10 μονο δισεκατομμυρια δολαρια και πως δεν υπαρχει προβλημα τα υπολοιπα 90 δισεκατομμυρια να τα δωσουν καπου, ακομα και εαν ειναι να σωθουν 5 παιδια σε ενα χωριο της Αφρικης.

Και κλεινω οπως ξεκινησα, με το πρωτο μου reply στο thread: Απο τις δυο επιλογες, ειμαι υπερ του ποτηριου το οποιο ειναι μισογεματο. Δεν με νοιαζει γιατι το κανουν, αρκει να το κανουν και να σωθουν 5 παραπανω παιδια σ αυτο το χωριο της Αφρικης. 

 

Cheers

berneydidnotread.gif?1318992465

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

εν παση περιπτωση αυτο που ηθελα να τονισω ειναι οτι καθε μυθος κρυβει και καποια πεζη αληθεια .(το γιατι και το πως το αφηνω  στις αμφιβολιες σας )  

Ειμαι ολος προθυμια να πιστεψω οτι 50 παιδακια στην Αφρικη ειχαν επιπλοκες η πεθαναν απο το εμβολιο. Το προβλημα με το αρθρο ειναι οτι δεν γραφει ποσοι...σωθηκαν απο το εμβολιο. Αν στα 100.000 παιδια τα 50 ειχαν προβλημα τοτε, ευτυχως η δυστηχως, αυτο ειναι φυσιολογικο για καθε εμβολιο / χαπι / φαρμακο / w/e. Yπαρχει παντα ενα ποσοστο ανθρωπων που θα αντιδρασουν αρνητικα σε καθε εμβολιο κλπα. Που ειναι το περιεργο?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα το αθρο που linkares πιο εμετος πεθαινεις. Ειναι τιγκα στις ανοησιες και τις ανακριβειες. Δεν ειναι τυχαιο που ολοι οι συνωμοσιολόγοι ειναι χαμηλου IQ. Αφου πανε και πιστευουν οτι αηδια βρουν στο Internet..."το διαβασα στο Internet, αρα ειναι αληθεια". Αιντε, και καλα μυαλα σου ευχομαι

 

ΥΓ1. Διαβασα και τα comments απτο link που ποσταρες! Κατι για ερπετοειδη που ζουν αναμεσα μας ελεγε. Αυτα καθεσαι και διαβαζεις? Μια χαρη σου ζητω, μην κανεις παιδια..

το αν είναι η όχι συμοσιολογίες άστο, όλα αυτά τα γεγονότα δείχνουν ότι πάμε σε μια κοινωνία απολύτως ελεγχόμενη και καθοδηγούμενη κυρίως απο τα μίντια αλλά και απο τους κυβερνόντες, αλλά και απο μεγάλες πολυεθνικές που έχουν πρόσβαση στα προσωπικά μας δεδομένα.

 

Το ποιός έχει χαμηλό iq άστο καλύτερα δεν σε συμφέρει, άντε τράβα να μάθεις τι είναι τα fema και μετά τα λέμε.

Ζήσε και εσύ στην νεράιδο χώρα των cpu,GPU πρόσεξε όμως μην ξυπνήσεις απότομα όταν θα γίνει η αποκάλυψη όλων αυτών των ύπουλων παιχνιδιών που παίζονται πίσω απο τις πλάτες του λαού.

Και δεν μίλησα σε κανένα ποστ ούτε για το Λιακόπουλο ούτε για νεφελίμ, ελοχίμ κτλ.

Και δεν πιστεύω οτιδήποτε στο ίντερνετ κάθομαι και κάνω και μια έρευνα ύστερα και μετά καταλήγω αν είναι hoax ή αν είναι αλήθεια.

 

Όλοι αυτοί οι προβληματισμοί είναι ένα παγκόσμιο φαινόμενο απο ανθρώπους, που ενδιαφέρονται για την κοινωνία και παλεύουν για παγκόσμια ισονομία και ισότητα.

Ότι γίνεται πάνω στον πλανήτη γίνεται για το χρήμα και την εξουσία αυτό θέλουν και αποζητούν οι περισσότεροι.

Εσύ κάτσε και πίστευε τις βλακείες που σου πασάρει καθημερινά η τηλεόραση με τα ηλίθι@ πρότυπα της, τύπου μενεγάκη,αρναούτογλου κτλ. Έτσι να τα μεγαλώσεις τα παιδιά όταν θα κάνεις.

Η τεχνολογία απο μόνη της δεν είναι κακή, είναι όμως στην κατοχή κάποιων ανθρώπων οι οποίοι είναι πολλοί επικίνδυνοι για την ανθρωπότητα, οι οποίοι έχουν πολλές κακές προθέσεις.

 

Το μαχαίρι χρησιμεύει για να κόψεις την τροφή σου μπορεί όμως να χρησιμοποιηθεί και για να σκοτώσεις άνθρωπο, έτσι είναι και η τεχνολογία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρες μαρες κουκουναρες γραφεις. Το μονο που εκανες σε ολοκληρο το κατεβατο ειναι να επιτθεσαι προσωπικα σε μενα. Ευγε, τρομερο επιχειρημα. Αντε σαφηνω τωρα παω να δω Αρναουτογλου και να μετρησω τα gflops της GPU μου. Αν μαθεις κατι παραπανω για τα ερπετοειδη, μοιρασου του μαζι μας, πραγματικα ενδιαφερομαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...