Προς το περιεχόμενο

Οι νέοι AMD Crimson drivers κατηγορούνται ότι “έκαψαν” κάρτες γραφικών


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμένα πάντος η 280Χ ξεκινάει με κολημένο 49% fan speed..Είναι ενοχλητικό και έβαλα μόνος να τρέχει σε 20%....Ας περιμένουμ κάνα fix γιατί το χθεσινό δε μου δούλεψε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Asus R9 280x DCII TOP Με Asus GPU Tweak Διαχείριση Ανεμιστήρων κανένα πρόβλημα...αντιθέτως ποιό καλή λειτουργία της Κάρτας.

Έχω και το CAM Της NZXT ( Λόγο GRID+ > Fan controller ) το οποίο το έχω ρυθμίσει να ανεβάζει στροφές στους ανεμιστήρες του κουτιού συμφωνα με την θερμοκρασία της GPU ( Corsair Graphite 780T )και βλέπω μέσα στο Game της Θερμοκρασίες και γενικά αρκετές λειτουργίες οπότε αναφέρω την "βελτίωση" της GPU που είδα και σε Θερμοκρασία και ακόμα φυσικά λίγο χαμηλότερες στροφές ανεμιστήρων

To Update δέν το έχω βάλει ακόμα μια και το δώσανε σε BETA μορφή όταν είναι έτοιμο τότε θα το βάλω και θα ενημερώσω. !

Δοκιμάστηκε σε Metal Gear Solid V The Phantom Pain και GW2 εκτεταμένα !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν ακουω ''μου εκαψε την καρτα'' δεν γινεται, ευκαιρια ψαχνουν μερικα ατομα για δωρεαν καρτουλα μου φαινεται.

 

 

δουλευα gtx 280 για 2-3 χρονια με 80-90 βαθμους, και ακομα δουλευει.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετα με το τι λέει η κάθε εταιρεία στην περίπτωση update είτε είναι final/stable είτε beta πρέπει να έχουμε τα μάτια μας 14 γιατί πάντα οι early adopters την πατάμε.

 

Προσωπικά με 7950 δεν είχα κάποιο πρόβλημα. Από την άλλη βέβαια έχω φτιάξει custom fan curve στο afterburner (λογικά παρακάμπτει τους crimson) και παρακολουθώ στο ost .

 

Edit:

υγ: Δεν δικαιολογώ την amd και ελπίζω όσοι πάθανε ειλικρινά ζημιά να αποζημιωθούν αλλά σίγουρα κάποιοι ειδαν το πιθανό πρόβλημα σαν ευκαιρία για να τσιμπισουν τζάμπα κάρτες . Δεν γίνεται δηλαδή τόσος κόσμος να μην πήρε πρέφα ότι την ώρα του gaming που έτρωγε ζόρι η κάρτα δεν έβγαζε κιχ. Δεν τους παραξένεψε η ησυχία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κύριος λόγος που κάποιοι προτιμούν nvidia.

Τουλάχιστον παλιά ήταν φθηνές και άξιζε να τις πάρεις. Τώρα και αργούν να βγάλουν drivers και είναι ακριβές και η nvidia χώνει χρήμα να παίζουν τα απαιχνίδια καλύτερα στις δικές της κάρτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετοιμάζομαι για pc με msi R9 380 gaming 2g, και τώρα με αυτό κόλωσα....

Μην κολώνεις καθολου.Δεν υπάρχει κανένα θέμα. Στο λέω ώς ήδη κάτοχος της 380!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεί είναι το σημείο που η κάρτα κλείνει τελείως υποτίθεται , για να μη γίνει αυτό.

 

"υποτιθεται" αν ο driver λειτουργουσε σωστα!

δε σημαινει οτι συμβαινει απαραιτητα σε ολες τις καρτες,

μια βαση 5-15% να πιασει ειναι αρκετο για να γινει η ζημια και να βγει το ονομα, ..οταν απευθυνεσαι σε εκατομμυρια χρηστες...

ο διαολος συνηθως κρυβεται στις λεπτομερειες, 

πχ. σε μια ηδη καταπονημενη καρτα, σε ενα ημιχαλασμενο ανεμιστηρι που δουλευει στα ορια του, σε μη καλη τοποθετηση εργοστασιακης παστας κοκ. εκει θα γινει πρωτα η ζημια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά την πάτησα με τα νέα drivers σοφτουερικά.  Έχω την R7 200 και κατά το φόρτωμα των driver κόλλησε κατά την εγκατάσταση του "AMD settings"  με αποτέλεσμα να κόψω την εγκατάσταση στη μέση.  Τα win8.1 ξεκίναγαν μετά σε μαύρη οθόνη με το ποντίκι να κάνει βόλτες.

 

Είδα και έπαθα να φορτώσω VGA mode, αφού δεν έχουν F8 τα νέα windows και το κατάφερα με σύνδεση του δίσκου σε άλλο PC.

 

Μετά από δεκάδες προσπάθειες φόρτωσα τα driver χωρίς το AMD settings γιατί πάντα κόλλαγε εκεί.  Στα log έγραφε ότι δεν βρίσκει κάποιο αρχείο.

 

Το περίεργο είναι ότι δεν είδα άλλη αναφορά στο πρόβλημά μου.  Περιμένω τώρα την επόμενη έκδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να έχει γίνει ήδη 2 φορές στην nvidia (που φημίζεται για τους drivers) και 1 φορά στην AMD προφανώς δεν ήταν ότι δεν το ελέγχουν...κάποιος hardware οδηγός είναι ασύμβατος με το software και δεν ανεβάζει στροφές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως μπορουν να κανουν τετοια λάθη. φτιαγνουν drivers που θελει δουλειά, και μια απλη ρύθμιση σαν και αυτην του ξεφεύγει; κατι δεν πρεπει να υπολόγισαν, πρεπει καποιο προγραμμα να παρεμβαλει την λειτουργια του driver κατι που πριν δεν γινόταν..

 

ευτυχώς εγω στο case εχω 7 fans, οποτε και με Passive ψυξη θα ειναι κομπλε.

κανει και κρυο. το φυσαω που και που

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολλοι δεν θα βαλουν το hotfix.. να τα φτύσει η καρτα, να την στείλουν με εγγυηση πίσω σε γνωστα μαγαζια, να απειλησουν με INKA κλπ κλπ και να παρουν ενα πιστωτικο ή αντικατάσταση της καρτας με καποια αλλη :P
Τρελη ευκαιρια για καποιους :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...