Προς το περιεχόμενο

Προβλημα σε LG G2 μετα απο αλλαγη οθονης


batstroke

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σημερα ηρθε η οθονη η καινουρια οθονη μιας και στην παλια ειχαν χαλασει καποια pixels και υπηρχαν ραγισματα στο τζαμι.Την εβαλα και στην αρχη μου lagαρε στο booting.Μετα εμφανιζε το logo της LG,εμπενε στην αρχικη οθονη και εσβηνε αμεσως επειδη ελεγε οτι δεν ειχε μπαταρια.Το φορτισα για καμποση ωρα και μου ξαναελεγε τα ιδια.Το εκανα hard reset και εκει που εδειχνε οτι ηταν οκ ξανα τα ιδια με το μηνυμα της μπαταριας.Τα εβγαλα ολα,τα ξαναεβαλα και τωρα ενω η οθονη αναβει και ακουγεται ο ηχος,δεν δειχνει τιποτα(σκετο μαυρο)και κλεινει αυτοματα.

 

Ακολουθησα βιντεο στο YouTube με το πως να αλλαξεις οθονη και εκανα ακριβως τα ιδια βηματα με το βιντεο.Ολα τα μερη του κινητου ειναι σωστα τοποθετημενα στη θεση τους,δεν λειπει τιποτα απο παντου.Εγω αυτο που πιστευω ειναι οτι η χαλασε καποιο ribbon απο το dock port(ασχετως που ημουν σουπερ προσεχτικος για να μην χαλασω το παραμικρο) ή οτι η μπαταρια τα προκαλει ολα αυτα.Παρακατω εχω φωτογραφιες πως ηταν πριν και τωρα το κινητο.Οι 3 τελευταιες ειναι πριν την αλλαγη της οθονης.Οι υπολοιπες ειναι φωτογραφιες ειναι μετα την αλλαγη της οθονης.

post-354304-0-99215700-1449076280_thumb.jpg

post-354304-0-60412300-1449076292_thumb.jpg

post-354304-0-56420800-1449076323_thumb.jpg

post-354304-0-28061100-1449076340_thumb.jpg

post-354304-0-03969000-1449076342_thumb.jpg

post-354304-0-33347300-1449076343_thumb.jpg

post-354304-0-66636900-1449076345_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου το ανοιξες μια θα σου ελεγα να κανεις τον κοπο αλλη μια φορα απο την αρχη και να εισαι για λλη μια φορα πολυ προσεκτικος ισως σου ξεφυγε κατι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου το ανοιξες μια θα σου ελεγα να κανεις τον κοπο αλλη μια φορα απο την αρχη και να εισαι για λλη μια φορα πολυ προσεκτικος ισως σου ξεφυγε κατι 

Φιλε αυτη τι στιγμη που σου γραφω μολις τελειωσα την 5η προσπαθεια που εκανα και το προβλημα εξακολουθει να υπαρχει.Πλεον ειμαι σιγουρος οτι κατι χαλασε την ωρα που αλλαζα την οθονη τη 1η φορα.Κατι αλλο δεν νομιζω να ειναι.Ολη τη μερα με αυτο ασχολουμαι :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η κωδικοί (part number)για την κάθε οθόνη είναι ίδια;;το αναγράφει στο ribbon cable

Δεν εχω αλλαξει ribbon cable επομενως δεν ξερω να σου απαντησω.Χρησιμοποιησα το ηδη υπαρχον.Απλα αλλαξα την lcd μαζι με το  digitizer που ειναι κολλημενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω αλλαξει ribbon cable επομενως δεν ξερω να σου απαντησω.Χρησιμοποιησα το ηδη υπαρχον.Απλα αλλαξα την lcd μαζι με το  digitizer που ειναι κολλημενα.

Η καλωδιοταινία δεν αναγράφει κάποια στοιχεία στην "άκρη" που κουμπώνει επάνω στο board;;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλωδιοταινία δεν αναγράφει κάποια στοιχεία στην "άκρη" που κουμπώνει επάνω στο board;;

Αυτα που φαινονται εδω λες?20151202_190614.jpg20151202_190639.jpg

Ή μηπως αυτο εδω? 20151203_011112.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.ebay.com/itm/White-LCD-Screen-Touch-lens-Digitizer-Lens-Assembly-Frame-For-LG-Optimus-G2-D802-/161696326816?hash=item25a5da24a0:g:YBIAAOSwEeFVSX2z

 

Στην δεξιά φωτό,Κάτω δεξιά έχει κάποιους κωδικούς στην καλωδιοταινία όπως βλέπεις..είναι ίδιος με την χαλασμένη;;

 

3η φωτό,δές αν είναι ίδιος κωδικός με την new.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.ebay.com/itm/White-LCD-Screen-Touch-lens-Digitizer-Lens-Assembly-Frame-For-LG-Optimus-G2-D802-/161696326816?hash=item25a5da24a0:g:YBIAAOSwEeFVSX2z

 

Στην δεξιά φωτό,Κάτω δεξιά έχει κάποιους κωδικούς στην καλωδιοταινία όπως βλέπεις..είναι ίδιος με την χαλασμένη;;

 

3η φωτό,δές αν είναι ίδιος κωδικός με την new.

Μονο το ACTA ειναι διαφορετικο.Ολα τα αλλα ειναι ιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν έκανες την αλλαγή,την μπαταρία την είχες αφαιρέσει απο το board;;

Ναι.Πρωτα μπηκε η μπαταρια και μετα ολα τα αλλα στο καινουριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή χρειάζεται να αντικαταστήσω και εγώ την οθόνη του g2 του έτερον ήμισυ μου,

εαν επιτρέπεται, απο πού αγόρασες το display? υπάρχει κάποιο λινκ?

Ρώτησα στη procordia και ζητά 125€, με πιθανή διαθεσιμότητα του ανταλλακτικού μέσα Δεκέμβρη, άρα πάει για το νέο έτος και βλέπουμε. 

 

Σκεφτόμουν να έκανα τη διαδικασία μόνος μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή χρειάζεται να αντικαταστήσω και εγώ την οθόνη του g2 του έτερον ήμισυ μου,

εαν επιτρέπεται, απο πού αγόρασες το display? υπάρχει κάποιο λινκ?

Ρώτησα στη procordia και ζητά 125€, με πιθανή διαθεσιμότητα του ανταλλακτικού μέσα Δεκέμβρη, άρα πάει για το νέο έτος και βλέπουμε. 

 

Σκεφτόμουν να έκανα τη διαδικασία μόνος μου. 

Σου στελνω το Link που αγορασα εγω.Ουτε καν να δωσεις τοσα πολλα λεφτα σε ελληνικο καταστημα.κλασσικοι ελληναρες που θελουν να παρουν τα λεφτα του κοσμακη...μπορεις να βρεις και φθηνοτερα απο το δικο μου απο κινα αλλα εγω προτιμησα τον αγγλο γιατι σε αυτουνου φαινοταν το logo της lg στο κατω μπροστα μερος του κινητου ενω στων κινεζων οχι.το link ειναι αυτο http://www.ebay.com/itm/351111329205?_trksid=p2060353.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ας γραφουμε ολοι εδω λοιπον.. Παθων ειμαι κ εγω..Δυστυχως παιδια ειμαι διακοπες εγω κ δν εχω χρονο να ψαξω γτ το κινητο μ εσπασε εδω κ ειμαι με το ταμπλετ της κοπελας μου.. Εγω θα ελεγα να βρισκαμε καποια αξιοπιστη κ να την πηγαιναμε σε κααστημα για αλλαγη.. Στο nexus 4 που την ειχα αλλλαξει ηταν μανικι.. Για το g2 λεεμε ειναι πιο δυσκολο. Το θεμα ειναι να βρουμε καποιον με αξιοπιστη μπαταρια.Μ ενα γρηγορο search ειδα ααυτη με ψιλοκαλες κριτικες..

http://www.amazon.co.uk/Compatible-LG-G2-D802-D805/dp/B00JJJA1KM/ref=sr_1_fkmr0_1?ie=UTF8&qid=1449149550&sr=8-1-fkmr0&keywords=Lcd++screen+lg+g2+official

Επεξ/σία από tziminhio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...