Προς το περιεχόμενο

Σε διαρκή πτώση οι τιμές των SSD. Ήρθε η ώρα να απoχαιρετίσουμε τους σκληρούς δίσκους;


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να δω έναν ssd με καθημερινά torrents να βγάλει 5ετια και μετά βλέπουμε τι θα κάνουμε.

ούτε για αστείο... ένας χρόνος και πολλά λέμε

 

εγώ πχ την μέρα κατεβάζω κάνα δυο ταινίες (25+25 gb)

 

γενικός μέσος όρος  1,5 - 2 tb το μήνα (αν βάλεις σειρές σβήσε βάλε κλπ κάνα game) τοτε ναι 5 χρονια ανετα....

 

τωρα αν κατεβάζεις το μηνα 20 tb τοτε στο τελος του χρονου αρχίζει και πεθαίνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όταν το 1TB SSD θα κοστίζει γύρω στα 150 ευρώ, τότε θα βάλω SSD.

Αλχημείες, το λειτουργικό σε SSD και όλα τα υπόλοιπα σε μηχανικό δεν κάνω.

 

Εσύ χάνεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλλον δέν καταλαβες τί θέλω να πώ...... ΄νας δίσκος του 1 τέρρα κλασσικά είναι αναγκαίο εξάρτημα για να μπορεί να λειτουργήσει ένας υπολογιστής για μεγάλο όγκο δεδομένων φωτογραφίες προγράμματα παιχνίδια κτλ σωστά????

 

για να αντικατασταθεί αυτό το εξάρτημα με έναν ssd χρειάζοντε τα ΕΠΤΑΠΛΑΣΙΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΤΟΝ ΚΑΝΕΙ ΑΠΛΗΣΙΑΣΤΟ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ.

 

δέν λέει κανείς να μήν πάρεις ssd ίσα ίσα αλλά όχι σε τόσο μεγάλη χωρητικότητα!!! όλοι έχουν έναν μηχανικό 1-2 τέρρα και αγοράζουν έναν 120άρι η έναν 250άρι για συγκεκριμένα πράγματα που χρειάζοντε ταχύτητα (windows ktl)

 

δές το αλλιώς φτιάχνει ένας ένα pc και έχει διαθέσιμο το ποσό των 1000 ευρώ. ξέρεις πολλούς που θα δώσουν 360 ευρώ (το 1/3) για δίσκο ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΗΣ?????

 

θεωρώ οτι το κείμενο θα έπρεπε να αναφέρεται στο έδαφος που κερδίζουν ολοένα και περισότερο οι ssd μιάς και πλέον αποτελούν αναπόσπαστο κομμάτι σε ένα pc build ΑΛΛΑ σάν βοηθιτικός δίσκος ή δίσκος για συγκεκριμένα πράγματα και χωρητικότητες

Το καταλαβα απλως τονιζω ετσι οτι υπαρχουν δυο αποψεις. Δεν μπορει καποιος να πει οτι ο ssd δεν αξιζει γιατι εχει περισσοτερη χωρητικοτητα σε αναλογια με την τιμη σε εναν σκληρο μηχανικο, γιατι θα βγει ο αλλος και θα πει οτι ο σκληρος δεν προκειται να πιασει την ταχυτητα του ssd ουτε γι αστειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ξερω οτι σε πτωση δεν ειναι μονο οι τιμες των ssd αλλα και οι μισθοι,οποτε δεν με  βλεπω να δινω λεφτα για ssd υπαρχουν αλλες αναγκες αυτη την εποχη

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε φιλε ξερεις ελληνικα; διαβαζεις την επικεφαλιδα του αρθρου; λεει να ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΣΟΥΝ. δηλαδη ενα πσ να λειτουργει μονο με ssd... Ποσο κοντα ειναι ολο αυτο;;; ναι εννοειται ο ssd εχει ταχυτητα και την εκμεταλευεσαι σε καποιες εφαρμογες και παιχνιδια. ο ΚΥΡΙΟΣ ομως ογκος των αρχειων δηλαδη ενας hddδεν υπαρχει περιπτωση να αντικατασταθει σε καμια των περιπτωσεων!!!

 

αν καποιος πει σημερα θα εχω εναν πχ. 250αρι ssd για windows και παιχνιδια και 2-3 hdd του 1 τερρα για αποθηκευση αν πει οτι θα τους αντικαταστησει θελει πανω απο 1000 ευρω!

 

οποτε καταληγω και λεω. μια χαρα οι ssd ΤΕΛΕΙΟΙ ΑΛΛΑ για μεχρι 250 gb για την δουλεια που προοριζοντε δηλαδη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κανα χρονο... στο Κοτσοβολο και στα MediaMarkt και σε αλλα τετοια... "Αποσυρετε τον HDD και κερδιστε 50% στον SSD" και θα τρεξουν ολοι...

Αργοτερα, αποσυρετε και την ΜΟΒΟ σας με 1GPU unit και κερδιστε 50% σε ΜΟΒΟ με 2GPU(SLI). Και με τη καθε αγορα της "συγκεκριμενης ΜΟΒΟ" κερδιστε ακομα 20% σε καρτες γραφικων.

Στα PSU ομως δεν θα εχει εκπτωση, αλλα θα χρειαστεις και ενα 800αρι... SLI εχεις...

Και απο κει που δεν χρωστουσες πουθενα, ξαφνικα η Visa γεμισε με αιδιες...

Και τι να τις κανεις τις 2 καρτες αφου εχεις μονο 8 ΡΑΜ...

Ωχ... Μωλις βγηκε και το Crysis 4... Παρε και ενα αλλο CPU... A sorry... Ουτως η αλλως πηρες, αφου πηρες και αλλη ΜΟΒΟ ο παλιος δεν καθεται...

 

Δεν ειναι οτι πεφτουν οι τιμες...

Ειναι οτι η καταναλωτικη μανια, δεν εχει οριο...

 

Και ας μην λεμε οτι "οριμαζει" η τεχνολογια...

Η ζηλια μας οριμαζει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν το 1TB SSD θα κοστίζει γύρω στα 150 ευρώ, τότε θα βάλω SSD.

Αλχημείες, το λειτουργικό σε SSD και όλα τα υπόλοιπα σε μηχανικό δεν κάνω.

 

noob? απο τα παναρχαια χρονια ειναι γνωστο οτι ποτε δε στηνεις μηχανημα με ενα δισκο, παντα 1+1 ή στη χειροτερη 2 partition

διαφορετικα με ενα ραντομ fail  τα χανεις ολα

 

 

70 ευρώ διαφορά γιατί έχεις ήδη τον έναν....

αλλιώς 140......

 

λαθος!.. γιατι εχω ηδη κι ενα usb passport 1Tb, ενα Mybooklive 2Tb κι εναν ακομη hdd 2Tb που μου εμεινε στο χερι αλλα ειτε τους συνδυασεις αυτους -αν μπορεις- ειτε οχι ειναι ενα και το αυτο!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι. Τον SSD τον θες για της επιδόσεις, όχι για αποθήκη. Να πάρεις SSD, για να τον βάλεις σε RAID για αποθήκη δεν είναι η καλύτερη επιλογή κατ' εμέ. Θα το έκανα για το λειτουργικό και τα games.

 

Εξαρτάται και τι αρχεία δουλεύεις. Αν έχεις αρχεία πολλαπλών GB δεν παλεύεται ο HDD πλέον :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δυο δισκους sata II πανω απο 7-8 χρονια και τον  ssd τον αλλαξα προσφατα για τριτη φορα  σε 5 χρονια . Τυχαιο ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...