Προς το περιεχόμενο

Pc Build


Distortion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Σκεφτομαι να στήσω ενα pc. Δεν καθομαι πολλες ωρες την μερα λογω περιορισμενου χρονου και τα σκ που εχω λιγο χρονο ελευθερο παιζω κανα παιχνιδακι. Απο το καλοκαιρι θα εχω πολυ περισσοτερο χρονο οποτε λεω να ξεκινησω με αυτο το build και με την παροδο του χρονου αν δω οτι δεν μου αρκουν οι δυνατοτητες του να το αναβαθμισω. Αυτο ειναι το build και βγαινει στο χιλιαρικο

 

  1. GPU               EVGA GTX750
  2. CPU               i3 SKYLAKE 6100 3,7  
  3. MAIN              MSI Z170A KRAIT GAMING
  4. RAM               CORSAIR VENG 2400 2X4GB
  5. COOLING      CORSAIR HYDRO H110
  6. POWER         CORSAIR BRONZE CX500
  7. CASE             CORSAIR CARDIBE AIR 540
  8. SSD               SAMSUNG EVO850 250GB

Tο κουτι, η υδροψυξη και ο ssd δεν νομιζω να χρειαστουν καποια αναβαθμιση στο μελλον. ουτε μαλλον το τροφοδοτικο. Δεν ξερω πολλα απο πισι. Δεκτη η καθε αποψη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.insomnia.gr/topic/531918-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B2%CE%AC%CE%B8%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B7-%CF%86%CF%8C%CF%81%CE%BC%CE%B1%CF%82-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AC%CF%82%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B2%CE%AC%CE%B8%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%B7%CF%85/

συμπληρωσε την φορμα γιατι η συνθεση ειναι καπως περιεργη...ετσι θα μπορεσουμε να σε βοηθησουμε και εμεις οπως πρεπει!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

i) Το ποσό που διαθέτουμε: 1000


 


ii) Tη χρήση του υπολογιστή    games, movies


 


iii) Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιηθούν:


 


iv) Στη σύνθεση θέλουμε να συμπεριληφθεί οθόνη; Oxi


 


v) Στη σύνθεση θέλουμε να συμπεριληφθούν και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? οχι


 


vi) Το Hardware-περιφερειακά-οθόνη που θέλουμε να αγοράσουμε, θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα (διευκρινίστε ποιο) ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? δεν εχω θεμα


 


vii) Επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα (στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο? εγω θα το στησω με φιλο


 


viii) Επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα? Αν ναι ποιο? w7


 


ix) Στο νέο σύστημα θα γίνουν πιθανές μελλοντικές αναβαθμίσεις στο Hardware? ναι


 


x) Θα γίνει oc στο CPU (επεξεργαστής)? Αν ναι σε τί μέγεθος? (μικρό, μεσαίο, μεγάλο) μεσαιο


 


xi) Θα γίνει oc στη GPU (κάρτα γραφικών)? Αν ναι θα γίνει με πείραγμα της τάσης για stability (μεγάλο oc) ή απλά θα ανεβάσετε λίγο τις συχνότητες με stock voltage? ισως


 


xii) Αναφέρετε αν θα χρησιμοποιήσετε ή όχι κάποιο κομμάτι Hardware από άλλο/παλιό σύστημα: 1tb σκληρος


 


 


 


λοιπον το θελω με τα παραπανω εξαρτηματα οσο γινεται


επεξεργαστης icore, ram ddr4 etc


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο περιεργεια γιατι παςα σε υδροψυξη και μαλιστα τοσο ακριβη? Ο επεξεργαστης και με την στοκ ψυκτρα θα ειναι μια χαρα. Τωρα να κανεις overclock στον Ι3 λιγο υπερβολικο ειναι.  Στην συνθεση που εχεις κανει μονο αυτο θα αλλαζα. Θα εβγαζα το Hydro και θα εβαζα οποιοδηποτε Ι5 για αρχη με την στοκ ψυκτρα. Αν εκανα overclocking θα το αφηνα για λιγο αργοτερα και θα πηγαινα σε μια dual tower air cooler. Ή τουλαχιστον θα αφηνα το Hydro για αργοτερα. Εναλλακτικα παλι θα εβγαζα το Hydro και θα εδινα να παρω μια καλυτερη καρτα γραφικων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την υδροψυξη θα την χρειαστω για μελλονντικη αναβαθμιση γι αυτο λεω να την εχω απο τωρα. Απο παιχνιδια εκτος απο league of legends και λιγο GtaV λιγο δυσκολα να παιξω γι αυτο λεω κιολας να ειμαι με τον ι3 και την καρτα 750 και απο το καλοκαιρι να αλλαχτουν αυτα,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παίζεις κυρίως LoL τα 1000ε είναι υπερβολικά πολλά (όπως και η υδρόψυξη).Αν θες τη γνώμη μου αν είναι να χεις το σύστημα να κάθεται ουσιαστικά ως το καλοκαίρι κλπ και μετά να ξαναλλάζεις με χασούρα,ποιό το νόημα της αγοράς τώρα; Γράψε και ποιό μοντέλο οθόνης έχεις παρεμπιπτόντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.skroutz.gr/s/7066066/AOC-Q2577PWQ.htmlμου ηρθε σημερα ειναι IPS. Το πισι που εχω τωρα ειναι 2μιση ετων εκανε γυρω στο 500αρι αγορασμενο απο πλαισιο 1x4GB ram, amd a6 kai gtx630. δεν εχω σκοπο να την συνδεσω με το παλιο μου το πισι. πειτε μου τι δεν παει καλα με το build μου και οσο για τα λεφτα αν βγω χαμενος κλπ αφηστε το σε μενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο για τα λεφτα αν βγω χαμενος κλπ αφηστε το σε μενα

 

Well... guess what, εισαι σε τεχνολογικο forum οποτε αν οι επιλογες σου ειναι κακες ή overkill για την χρηση που περιγραφεις, θα στο πουμε.

 

Παμε τωρα να δουμε γιατι η συνθεση σου ηταν κακη.

  • Σε budget 1000 ευρω εβαλες i3
  • Ο i3 που επελεξες ειναι κλειδωμενος. Η μητρικη ειναι για overclocking. Οποτε το Overclock το ξεχνας.
  • Εβαλες υδροψυξη σε κλειδωμενο επεξεργαστή.
  • Σε budget 1000 ευρω εβαλες corsair cx, ναι δεν ειναι ποιοτικό τροφοδοτικο.
  • Σε budget 1000 ευρω με σκοπο το gaming εβαλες gtx 750.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 1440p θα την έβαζες την 750;  :)  Η συγκεκριμένη AOC δεν είναι και η καλύτερη για τα χρήματα που κοστίζει τουλάχιστον στην ελλάδα ούτε και ιδανική για τη χρήση αλλά η επιλογή έγινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...