Προς το περιεχόμενο

Οι μισοί υπολογιστές στις αμερικανικές τάξεις είναι Chromebooks


Perambulator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ZTE Blade A460 rooted

Όπως εσύ root-αρεις το Android για να κόψεις τα trojan-ιστικα κόλπα της Google ετσί και οι υπόλοιποι κόβουν τα αντίστοιχα της Microsoft.

Οπότε γιατί αυτή η αντιμετώπιση;

 

Για τα Chromebooks τώρα τα θεωρώ άχρηστα,άντε να κάνουν για stop στις πόρτες,όποιος έχει άλλη άποψη και έχει καταλάβει αυτά που δεν έχουν καταλάβει όλοι οι άλλοι ας μου απαντήσει,γιατί να πάρω αυτό to χάλι και όχι ένα ίδιο με Linux Mint πάνω ας πούμε.

Απαντήσεις boot-άρει σε 5 sec αντί για 12 που κάνει το Mint δεκτές

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Διότι φίλε μου το Android χρησιμοποιεί ανοιχτό κώδικα. Σε σαθρό έδαφος (κλειστό κώδικα) σαθρό οικοδόμημα χτίζεται. Ότι μέτρα και να πάρεις, ότι και να κόψεις δεν αλλάζει αυτό. Κλείνω το offtopic γιατί από Chromebooks ξεκινήσαμε και φτάσαμε πάλι να τσακωνόμαστε για το Android.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλύτερη πλύση εγκεφάλου γίνεται από μικρή ηλικία... Μπράβο στους ανθρώπους που δίνουν στα παιδιά να μάθουν ένα ανάπηρο, για τα δεδομένα των desktop, λειτουργικό. Πολύ χρήσιμη γνώση. Μετά θα μεγαλώσουν και θα πάνε να δουλέψουν σε υπολογιστές με κανονικά λειτουργικά...

 

Ακριβώς αυτό. Είσαι χριστιανός/βουδιστής/μουσουλμάνος επειδή έτσι σε μάθαν από μικρό, είσαι αριστερός/ δεξιός επειδή έτσι σε μάθαν, εισαι παναθηναικός/ ολυμπιακός επειδή έτσι σε μάθαν. Όταν σε μάθουν κάτι από μικρό, το θεωρείς δεδομένο, δεν το ψάχνεις μετά.

 

Η google κάνει καθαρή "πλύση εγκεφάλου" και το ξέρει καλά.Τα παιδιά αυτά θα μεγαλώσουν με το cloud computing, με την παρακολούθηση των προσωπικών τους δεδομένων, με διαφημίσεις κλπ. Θα είναι φυσιολογικά γι αυτά στο μέλλον

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τί κερδίζεις με το να μάθουν τα παιδιά ένα λειτουργικό τύπου chrome os; Σε τί θα τους χρησιμεύσει στην πραγματική τους ζωή; Σε πια εταιρεία θα πάνε να εργαστούν σε αυτό το λειτουργικό; 

[...]

Λογιστικά προγράμματα, σχεδιαστικά προγράμματα...

 

Με όλο το σεβασμό αλλά νομίζω έχεις χάσει λίγο το θέμα.

 

Μιλάμε για παιδιά του Δημοτικού!

ΔΕΝ μαθαίνουν κανένα λειτουργικό. Μαθαίνουν γενικές αρχές αλληλεπίδρασης με υπολογιστές και συγκεκριμένα εκπαιδευτικά προγράμματα. Το λειτουργικό ΔΕΝ παίζει κανένα ρόλο σε αυτό. Είτε η εφαρμογή είναι στο cloud είτε τρέχει από το μηχάνημα αυτό, είτε είναι open source είτε κλειστό, είτε Microsoft, Google, Apple, είτε κοινότητα Linux, δεν αλλάζει τίποτα. Τεχνική λεπτομέρεια.

Και επέτρεψε μου επειδή έχω χρησιμοποιήσει όλα τα λειτουργικά, να γελώ που κάθεστε και ασχολείστε τόση ώρα με αυτό το θέμα. άχρηστο στατιστικό είναι που δεν οδηγεί κάπου νομοτελειακά ώστε να τσακωνόμαστε στο που οδηγεί και που είναι καλύτερα να πάει.

 

Επίσης...Μιλάμε για παιδιά του ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ!!!!

ΔΕΝ θα πάνε να εργαστούν 15 χρόνια μετά με κανένα λειτουργικό από αυτά που έχουν στο σχολικό εργαστήριο τώρα.

Εκτός και εσύ πηγαίνεις στη δουλειά σου με το ποδήλατο με τις βοηθητικές ρόδες που είχες στα 6 σου. Κατά πάσα πιθανότητα δεν ασχολείσαι καν με τη ποδηλασία πλέον.

 

Για όνομα δηλαδή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παιδακια που "υποτιμουμε" πως λειτουργουν υποδεεστερα μηχανηματα και αχρηστα λειτουργικα, ερχονται ηδη σε επαφη με οτι σε λιγα χρονια θα ειναι το στανταρ στην καθημερινη μας ζωη. Εφαρμογες και storage σε cloud και μηχανηματα που στην ουσια θα ειναι terminals χωρις αναγκη για ωμη δυναμη και αποθηκευτικο χωρο. Το πιο πιθανο ειναι σε λιγα χρονια να εχουμε γινει εμεις die-hard γραφικοι τυποι που θα ασχολιομαστε ακομα με μηχανηματα γαργαντουες και παρωχημενες λειτουργικες πλατφορμες πλακωμενες με καθε λογης anti-spy plugins, με την ψευδαισθηση πως ο υπολοιπος κοσμος το εχει δει στραβα το θεμα του cloud.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εταιρεία που δουλεύω χρησιμοποιεί μόνο google docs για τη δημιουργία και το διαμοιρασμό των αρχείων.

Το email τόσο το προσωπικό όσο και το εταιρικό είναι gmail.

Το βασικό πρόγραμμα με το οποίο δουλεύουμε είναι to slack που υπαρχει σαν web app.

Οι υπόλοιπες εφαρμογες που χρησιμοποιώ είναι soundcloud για να ακούω μουσική, toggl, dropbox, trello και φυσικά chrome για browsing. Ότι βιβλία και έγγραφα έχω τα έχω ή στο drive ή στο dropbox και τα ανοίγω από εκεί.

Θέλω ένα φτηνό, ελαφρύ, σβέλτο, χωρίς ιούς, εύχρηστο υπολογιστή.

Είμαι ο μόνος σε αυτό το forum?

Για ποιο λόγο να χρησιμοποιώ κάτι άλλο από το Toshiba chromebook?

 

ΥΓ: περί ορέξεως...κολοκυθόπιττα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εταιρεία που δουλεύω χρησιμοποιεί μόνο google docs για τη δημιουργία και το διαμοιρασμό των αρχείων.

Το email τόσο το προσωπικό όσο και το εταιρικό είναι gmail.

Το βασικό πρόγραμμα με το οποίο δουλεύουμε είναι to slack που υπαρχει σαν web app.

Οι υπόλοιπες εφαρμογες που χρησιμοποιώ είναι soundcloud για να ακούω μουσική, toggl, dropbox, trello και φυσικά chrome για browsing. Ότι βιβλία και έγγραφα έχω τα έχω ή στο drive ή στο dropbox και τα ανοίγω από εκεί.

Θέλω ένα φτηνό, ελαφρύ, σβέλτο, χωρίς ιούς, εύχρηστο υπολογιστή.

Είμαι ο μόνος σε αυτό το forum?

Για ποιο λόγο να χρησιμοποιώ κάτι άλλο από το Toshiba chromebook?

 

ΥΓ: περί ορέξεως...κολοκυθόπιττα

 

Privacy στο full η "εταιρεία" βλέπω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με όλο το σεβασμό αλλά νομίζω έχεις χάσει λίγο το θέμα.

 

Μιλάμε για παιδιά του Δημοτικού!

ΔΕΝ μαθαίνουν κανένα λειτουργικό. Μαθαίνουν γενικές αρχές αλληλεπίδρασης με υπολογιστές και συγκεκριμένα εκπαιδευτικά προγράμματα. Το λειτουργικό ΔΕΝ παίζει κανένα ρόλο σε αυτό. Είτε η εφαρμογή είναι στο cloud είτε τρέχει από το μηχάνημα αυτό, είτε είναι open source είτε κλειστό, είτε Microsoft, Google, Apple, είτε κοινότητα Linux, δεν αλλάζει τίποτα. Τεχνική λεπτομέρεια.

Και επέτρεψε μου επειδή έχω χρησιμοποιήσει όλα τα λειτουργικά, να γελώ που κάθεστε και ασχολείστε τόση ώρα με αυτό το θέμα. άχρηστο στατιστικό είναι που δεν οδηγεί κάπου νομοτελειακά ώστε να τσακωνόμαστε στο που οδηγεί και που είναι καλύτερα να πάει.

 

Επίσης...Μιλάμε για παιδιά του ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ!!!!

ΔΕΝ θα πάνε να εργαστούν 15 χρόνια μετά με κανένα λειτουργικό από αυτά που έχουν στο σχολικό εργαστήριο τώρα.

Εκτός και εσύ πηγαίνεις στη δουλειά σου με το ποδήλατο με τις βοηθητικές ρόδες που είχες στα 6 σου. Κατά πάσα πιθανότητα δεν ασχολείσαι καν με τη ποδηλασία πλέον.

 

Για όνομα δηλαδή!

Ακριβώς επειδή μιλάμε για παιδάκια του δημοτικού τα γράφω. Το λειτουργικό παίζει πολύ σηματντικό ρόλο. Αν πρόκειται για ψυχαγωγία, τότε χρειάζονται ένα λειτουργικό που πιθανόν θα τους χρησιμεύσει και σε μεγαλύτερη ηλικία. Αν πρόκειται για διασκέδαση, ας τους μάθουν να χειρίζονται ps4 ή xbox one, αλλά δε νομίζω ότι ταιριάζει στο σχολείο ένας τέτοιος ρόλος.

 

Επείδή τυγχάνει να ασχολούμε με την ποδηλασία και να χρησιμοποιώ και για μεταφορικό μέσο το ποδήλατο (όταν ο καιρός το επιτρέπει, δηλαδή από την άνοιξη και μετά...) σου λέω ότι έχεις άδικο. Δε χρησιμοποιώ πλέον βοηθητικές, αλλά όλες τις άλλες βασικές αρχές οδήγησης ποδηλάτου που έμαθα από μικρός. Τα windows 3.1, που πρωτοείδα, έχουν σχέση με τα 7, που έχω τώρα. Άλλαξαν πολύ, αλλά είναι τόσο ίδια. Το office 97 με το 2013, που χρησιμοποιώ τώρα, ομοίως. Όλα στηρίζονται στην ίδια φιλοσοφία και λογική. Υπήρξε εξέλιξη σε όλα, αλλά η λογική είναι ίδια.

 

Προτιμώ το παιδί μου να μαθαίνει κάτι χρήσιμο στο σχολείο, από το να χάνει το χρόνο του με άχρηστη γνώση. Το να μάθεις να χρησιμοποιείς πολλά λειτουργικά είναι προαιρετική γνώση. Η υποχρεωτική είναι να μάθεις να χειρίζεσαι αυτό που κάνει τη δουλειά σου και το chrome os δεν μπορεί να είναι αυτό το λειτουργικό. 

 

Ξέρω πολύ καλά τί γράφω και την άποψη αυτή την έχω σχηματίσει μετά από δεκαετίες ενασχόλησης με τα pc. :)

Τα παιδακια που "υποτιμουμε" πως λειτουργουν υποδεεστερα μηχανηματα και αχρηστα λειτουργικα, ερχονται ηδη σε επαφη με οτι σε λιγα χρονια θα ειναι το στανταρ στην καθημερινη μας ζωη. Εφαρμογες και storage σε cloud και μηχανηματα που στην ουσια θα ειναι terminals χωρις αναγκη για ωμη δυναμη και αποθηκευτικο χωρο. Το πιο πιθανο ειναι σε λιγα χρονια να εχουμε γινει εμεις die-hard γραφικοι τυποι που θα ασχολιομαστε ακομα με μηχανηματα γαργαντουες και παρωχημενες λειτουργικες πλατφορμες πλακωμενες με καθε λογης anti-spy plugins, με την ψευδαισθηση πως ο υπολοιπος κοσμος το εχει δει στραβα το θεμα του cloud.

Απορώ πως κινούνταν, αυτός ο ταλαίπωρος πλανήτης, τόσα χρόνια χωρίς αυτές τις "ευκολίες". Μόλις περιέγραψες έναν κόσμο που οι άνθρωποι δε θα έχουν νόημα ύπαρξης σαν προσωπικότητες...

Όλες οι μεγάλες εταιρείες έχουν δικά τους cloud και δε χρησιμοποιούν τα public cloud και τα τερματικά τους είναι όσο ισχυρά χρειάζεται προκειμένου να κάνουν τη δουλειά τους. Όσο αυξάνεται η επεξεργαστική ισχύ, αυξάνεται και η ανάγκη για παραγωγικότητα, άρα το να αξιοποιέιται μόνο η επεξεργαστική ισχύ ένός server είναι σπατάλη χρόνου, άρα και χρήματος. Πιστέυω ότι αυτό που γράφεις δε θα συμβεί. Αν ήταν να συμβεί τότε θα είχε ήδη αρχίσει. Τα τελευταία 10 χρόνια υπάρχουν οι υποδομές για κάτι τέτοιο, αλλά κανένας δεν το κάνει.

Privacy στο full η "εταιρεία" βλέπω.

Προσφατα έγραψε ένας φίλος στο gmail του "σου επισυνάπτω τα παρακάτω αρχεία..." και δοκίμασε να μου το στείλει, ξεχνώντας να επισυνάψει τα αρχεία. Ευθύς του πετάγεται ένα μήνυμα από το gmail που έγραφε "Φαίνεται ότι ξεχάσατε να επισυνάψετε ένα αρχείο. Γράψατε επισυνάπτω στο μήνυμά σας, αλλά δεν έχετε απισυνάψει κανένα αρχείο. Αποστολή ούτως ή αλλιώς";

Privacy, αυτός ο άγνωστος...

Δεν πιστέυω ότι κάποια σοβαρή εταιρεία θα έχτιζε τη δραστηριότητά της πάνω στη google. Αυτό, όμως, είναι μόνο η ταπεινή μου άποψη. :) B)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορισμένοι το εχετε καψει τελειως.. Τα παιδάκια ΔΕΝ μαθαίνουν κανενα λειτουργικό. Δεν τους τα δωσαν για μαθημα πληροφορικης, όπως σε εσας οταν χειριζοσασταν pc σχολειο..

Τους δωσαν μια κομμένη και ραμενη συσκευη που κανει μια δουλειά. Αντικαθιστα το να κουβαλας βιβλια, το να μοιράζει βιβλια το σχολειο, έτοιμες σημειώσεις του μαθήματος, δινει πρόσβαση σε βιβλια, εκπαιδευτικα βίντεο κλπ. Και δεν σε αφηνει να κανεις τιποτε αλλο, ουτε να το χαλασεις ακομα και να θελεις.

Τα παιδακια μετα πανε σπιτι, ανοιγουν το pc (windows συνήθως) του μπαμπα, κατεβαζουν πιθανοτατα ΚΑΙ εκει οτι θέλουν απο το Chrome book, κλπ.

Εντελώς σίγουρα, σε μεγαλύτερη ταξη θα κανουν μάθημα πληροφορικης, όπου εκει, ΘΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ, και εκει θα είναι windows..

Αυτο ειναι απλα ενα εργαλείο εκπαίδευσης, και εσεις το βλεπετε ως μάθημα πληροφορικης. Εχετε μπερδεψει τη βούρτσα με την... και περνιεστε και για εξυπνοι.

Εφοσον ηταν η φθηνότερη λυση, και κρίθηκε ως ποιο καταληλη, εσεις τι ζόρι τραβατε? Ξέρετε αν πηγε κανεις αλλος να προτείνει φθηνότερη, καλυτερη, ποιο ολόκληρομενη λυση για αυτη τη δουλεια? Οχι αν υπάρχει, καλυτερη λύση, αν πηγε κανεις.

Και δε μ αρέσουν καθόλου τα Chrome book, αλλα δεν βλεπω τίποτα το παραλογο εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορώ πως κινούνταν, αυτός ο ταλαίπωρος πλανήτης, τόσα χρόνια χωρίς αυτές τις "ευκολίες". Μόλις περιέγραψες έναν κόσμο που οι άνθρωποι δε θα έχουν νόημα ύπαρξης σαν προσωπικότητες...

Όλες οι μεγάλες εταιρείες έχουν δικά τους cloud και δε χρησιμοποιούν τα public cloud και τα τερματικά τους είναι όσο ισχυρά χρειάζεται προκειμένου να κάνουν τη δουλειά τους. Όσο αυξάνεται η επεξεργαστική ισχύ, αυξάνεται και η ανάγκη για παραγωγικότητα, άρα το να αξιοποιέιται μόνο η επεξεργαστική ισχύ ένός server είναι σπατάλη χρόνου, άρα και χρήματος. Πιστέυω ότι αυτό που γράφεις δε θα συμβεί. Αν ήταν να συμβεί τότε θα είχε ήδη αρχίσει. Τα τελευταία 10 χρόνια υπάρχουν οι υποδομές για κάτι τέτοιο, αλλά κανένας δεν το κάνει.

 

Κοιταξε, ολοι υποθεσεις κανουμε. Ο πλανητης κινιοταν κανονικα ολα αυτα τα χρονια, αλλα καποιος εχανε χρημα. Για το που παει το πραγμα με το cloud εχουμε ευθυνη και εμεις οι ιδιοι. Πως? Με την καταχρηση του ιντερνετ στο θεμα της πειρατειας. Το μοντελο "παραγω ενα προϊον software και το βαζω σε CD/DVD το πουλαω και βγαζω κερδος" τελειωσε. Η μονη αντιμετωπιση στην πειρατεια καθε εταιρειας ειναι μονο τα license fees. Με λογικη "Θελεις office? Πολυ ωραια, οριστε το κλειδακι σου που ειναι αποκλειστικα ατομικο, στο εχω στο cloud και με 30 ευρω το χρονο το εχεις 365 μερες παντου οπου και να καθησεις. Θελεις Photoshop? Μια απο τα ιδια αλλα με 45 ευρω. Για μηχανημα και δυναμη μην ανησυχεις, εχω ολη την δυναμη του κοσμου στους υπολογιστες και στους servers μου εδω στην εταιρεια οποτε θα φτιαχνεις οτι θελεις με εκτελεση εντολων realtime απλα streamαροντας τα παντα απο εδω".

 

Η καθε εταιρεια θα ρεφαρει την χασουρα των εσοδων απο την μη υπαρξη κοστους παραγωγης σε υλικη μορφη (αποθηκευτικα μεσα, manuals, κουτια, διανομη, εισαγωγεις) και θα στοχευει σε αποκλειστικη χρηση ενος license fee που θα αντιστοιχει σε κατοχυρωμενη ip ως δικλειδα ασφαλειας για την μη διαδοση των κλειδιων απο τον καθενα μας. 

 

Μπορει να ακουγεται σεναριο επιστημονικης φαντασιας και παραλογο αλλα κοιταξε τι γινεται με την μουσικη και τις ταινιες, που αρχιζουν να μην υπαρχουν σε υλικη μορφη, αλλα οπουδηποτε σε καθε μορφης stream/e-stores. Βρηκαν πως την πειρατεια δεν μπορουν να την ελεγξουν στην τωρινη της μορφη, οποτε αναγκαστικα μεταπηδουν σε αλλο μοντελο απο αυτο που γνωριζουμε.

 

Βλεπουμε πια να κυκλοφορουν πολλοι entry level υπολογιστες με χαρακτηριστικα που μας πανε θεωρητικα προς τα πισω (16gb αποθηκευτικο χωρο, αδυναμους επεξεργαστες, ελαχιστη μνημη), αλλα πλασαρονται παμφθηνα και διατυμπανιζουν την χρηση cloud, λεξη που βλεπουμε μπροστα μας ολο και περισσοτερο. Ολα σπρωχνονται σε μορφη online σιγα σιγα, ακομα και στο gaming. Υπηρξε ποτε εμφανη συνδεση κονσολας και online οπως ειναι στην σημερινη μορφη? Σημερα ειναι trailer και demo, αυριο θα ειναι ολοκληρα τα παιχνιδια streamαρισμενα με μονη αναγκη απο τις κονσολες να εχουν να διεκπεραιωσουν το κομματι της διαδρασης. Κερδος για τους κατασκευαστες κονσολων αφου το κοστος παραγωγης και r/d θα μειωθει δραματικα, κερδος για εταιρειες παιχνιδιων αφου δεν θα χανουν απο πωλησεις και πειρατεια αλλα θα εισπρατουν license fees απο καθε χρηστη, κερδος θα ειναι για ολους εκτος απο εμας. Ολοι βαζουν το κερασακι του online και ο κοσμος συνηθιζει σε αυτο σε σημειο να αποτελει πια αναποσπαστο κομματι της καθημερινοτητας, ειτε σε εργασια ειτε σε ψυχαγωγια.

 

Οπως ειπα, κανεις δεν ξερει το μελλον. Μακαρι να βγω ψευτης σε ολα αυτα..  μαζι σου ειμαι στο πως δεν θελω να αλαξουν τα πραγματα οπως τα ξερουμε, αλλα οπως ολα γυρω μας αυτα συμβαινουν χωρις να εχουμε λογο σε αυτο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι του φανει του λολοστεφανή στα σχόλια.

 

Παιδιά, τα chromebook δεν τα εχουν στα σχολεία ούτε γιατί ειναι φθηνά ούτε γιατί το πίεσε παραπάνω η Google. Η Google δίνει chromebook σε σχολεία με δωρεάν χρήση του Google Classroom όπου ο καθηγητής δίνει ύλη, οδηγίες στους μαθητές. Οι γονείς βλέπουν online την πρόοδο του παιδιού, τις απουσίες του, την πρόοδό του. Δίνονται εργασίες στους μαθητές online από το σχολείο στο σπίτι κλπ. Είναι κάτι το φανταστικό.

 

Το ίδιο κάνει και στην ελλάδα η εταιρεία έπαφος με το www.edu4schools.gr  προσαρμοσμένο φυσικά στα ελληνικά σχολεία.

 

Γενικά τα chromebook ειναι μια καλή και φθηνή λύση. Επίσης στο chromestore υπάρχουν πολύ ποιοτικότερες εφαρμογές και λειτουργίες σε σχέση με το αντίστοιχο των Windows 10 Αυτή τη στιγμή. Φυσικά βέβαια τα Windows είναι καλύτερα αφού έχεις και το chromestore και το Windows Store αλλά μη ξεχνάμε οτι το λειτουργικό στο chromebook είναι ελαφρύτερο και στην τιμή που δίνεται ένα chromebook έχει καλύτερα τεχνικά χαρακτηριστικά από ένα αντίστοιχο windows laptop

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτες οι τεχνολογικές αγκυλώσεις που εχει μεριδα χρηστών, δεν συνάδουν με τον χαρακτηρα του Ινσομνια.

 

Εδώ ισχύει οτι

pc = μονο windows (και κατα προτιμηση με keyb)

office = μονο MS Office, οτιδήποτε αλλο απλά αχρηστο και κατακριτέο

apps = μονο windows apps και ας ειναι και σχεδιασης 15-20 ετών

gui = μονο οτι εχει start, task bar, task manager και το κάνεις κλικ με ποντικι. Τα touch gui ειναι του σατανα.

 

Καποια μέρα πολλοι απο σας θα ξυπνήσετε σε εναν αλλο κόσμο... θα στε τεχνολογικα μπαρμπαδια.

 

Η Google προφανως κάτι κάνει καλά, γιατί εκτοπίζει ακόμα και τα πολυπόθητα iPad. Επίσης η στόχευση στην παιδεία και μάλιστα απο νωρίς, στρώνει το χαλί της Google... λίγοι το πέρνουν πρέφα.  Στο οχι πολυ μακρυνο μέλλον το διλλημα θα ναι να στήσω Google OS ή MS OS και εκεί στοχεύει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν η άγνοια το έχει τερματίσει.

 

Το "επιχείρημα" οτι τα παιδάκια πρέπει να μάθουν ένα σοβαρό λειτουργικό.... είναι για κλάματα. Εσείς χρήστες των windows ξέρετε το λειτουργικό? Ξέρετε πως λειτουργεί και πως κάνει τι? Ξέρετε για τα services τους και ποια είναι τι και τι κάνουν? Το 99% όχι. Είστε απλά χρήστες του GUI

 

Η ανηψιά μου λοιπόν 4 ετών, άνετα χειρίζεται windows, και android phone και tablet και οτι της βάλεις μπροστά της. 
Δεν χρειάζεσαι μυαλό για να γίνει χρήστης σε ΤΙΠΟΤΑ.

 

Όταν διαβάζω από πάνω "να μάθει πως να χειρίζεται PS4" δεν ήξερα αν πρέπει να γελάσω η να κλάψω..... Το GUI είναι το μόνο εύκολο να μάθεις παντού.

 

Επαναλαμβάνω το κάθε εργαλείο έχει την χρήση του.

Αλλο το tablet, αλλο το smartphone, άλλα ένα normal laptop, αλλο ένα windows desktop, άλλο ενας windows server (χρήστης windows server R2008v2 είμαι... γνώστης όμως... ούτε ξωφαλτσα), άλλο Raspi, αλλο... άλλο... άλλο....

Υπάρχουν άπειρα εργαλεία. Υπάρχει overlapping. Υπάρχει και converging. 

Πχ ένα phone που γίνετε dock και μετατρέπεται σε "laptop". Τo continuum project της MS πχ. Το νέο rummored Samsung Note 6. Όλα αυτά γεφυρώνουν τις διαφορές.

 

Το Chrome OS έχει το καλό οτι είναι ένα sandboxed λειτουργικό. Είναι immune σε virus attacks, έχει ελάχιστα running services με αποτέλεσμα να έχει πολύ μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας.

 

Και αν θέλω κάτι διαφορετικό, remote connect στον server μου (είτε linux είτε windows, είτε σε οποιοδήποτε VM) και κάνω οτι διαφορετική δουλειά θέλω.

 

Διαφορετικά εργαλεία. Ένας μάστορας δεν έχει ένα εργαλείο μόνο. Ούτε ένας φωτογράφος ένα φακό μόνο. Ως γνωστών τα εξειδικευμένα εργαλεία έχουν καλύτερη απόδοση στον χώρο ευθύνης τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ στα σχολεία βλέπουμε συνέχεια υπολογιστές με οθόνες καθοδικού σωλήνα στα εργαστήρια και μας πιάνει κατάθλιψη, μπορούν με μικρή επιδότηση απο ευρωπαικά προγράμματα να παρουν οι μαθητές φθηνά φορητά συστήματα έστω και chromebooks για τις τάξεις. Μακάρι να δούμε δωρεές στα σχολεία γιατί δεν μας έμεινε τίποτα άλλο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...