Προς το περιεχόμενο

Ιnfo για παλιο Pentium PC (socket 7)


blashyrkh+

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε ολους,

προσπαθώ απο περιέργεια να φέρω πίσω στη ζωή ενα παλιο pc που μου είχα βρει αλλα δεν ασχολήθηκα ποτε.

Η motherboard εχει socket 7 (απ'την οποια λείπει όλως παραδόξως το holder για την cmos battery και φυσικά και η cr2032 οποτε κάθε φορά κανει reset στα default το bios)

Επεξεργαστή πρέπει να εχει κάτι σε Pentium I μπορεί και κάτι υποδυεέστερο.

Μνήμη δεν θυμάμαι αλλα μάλλον τίποτα το φανταχτερό..

 

Το PC bootάρει κανονικά αλλα δεν έχω πληκτρολόγιο και ποντίκι για να πάω παραπέρα απο το cmos defaults loaded press F1 κλπ

 

Η ερώτηση μου ειναι η εξης, με αντάπτορες απο midi σε ps/2 για πληκτρολόγιο και απο serial σε ps/2 για ποντίκι θα είμαι εντάξει?

 

Επίσης,καθώς η motherboard εχει pci  θύρες (μαζι με τις ISA) ,υπάρχει καμία περίπτωση να βάλω pci > usb κάρτα και να αναγνωριστεί?

 

Σε win95 δεν νομίζω να υποστηρίζεται το πρωτόκολλο αλλα ίσως με κάποιο linux live CD να την έβλεπε..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το holder με λίγη πατέντα μπορείς να το φτιάξεις, πχ λίγη μονωτική ταινία ή κάτι τέλος πάντων που να κρατάει τη μπαταρία στη θέση της,

η ανταπτορες θα δουλέψουν μια χαρά.

αντί για win95 περνά μια έκδοση ubuntu ,puppy linux,θα το αναστησεις και θα το χαρείς ξανά.

η κάρτα με win95 κατά πάσα πιθανότητα να μην δουλέψει με linux και αν πιάνουν τα χέρια σου να γράψεις κάνα δυο γραμμές κώδικα να δουλεψει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...