Προς το περιεχόμενο

Το Google Photos ενσωματώνει τη λειτουργία Shared Albums


Perambulator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επιθυμώντας να επιτρέψει στους χρήστες να μοιράζονται φωτογραφίες και βίντεο μεταξύ τους ευκολότερα, η Google φέρνει τα Shared Albums στην εφαρμογή Google Photos.

Πρόκειται για μια λειτουργία που επιτρέπει στους χρήστες να καταστήσουν διαθέσιμες τις φωτογραφίες και τα βίντεό τους σε άλλους χρήστες, με απλό και γρήγορο τρόπο.

 

Το Google Photos κυκλοφόρησε τον Μάϊο και προσφέρει τη δυνατότητα αποστολής συνδέσμων που αντιστοιχούν σε αρχεία φωτογραφιών, μέσω SMS, ηλεκτρονικού ταχυδρομείου και messaging εφαρμογών. Ωστόσο, με τη νέα δυνατότητα που προστίθεται, τα άλμπουμ μπορούν να γίνουν συνεργατικά.

 

Οι χρήστες που λαμβάνουν τον σύνδεσμο του άλμπουμ μπορούν να προσθέτουν τις δικές τους φωτογραφίες και βίντεο, καθώς και να λάμβάνουν ειδοποιήσεις καθώς προστίθενται νέες φωτογραφίες. Επιπλέον, είναι δυνατή η αποθήκευση φωτογραφιών και βίντεο από το shared album στην προσωπική συλλογή του χρήστη στο Google Photos.

 

Η συγκεκριμένη λειτουργία δεν απαιτεί συγκεκριμένη διαδικασία ρύθμισης. Ο χρήστης επιλέγει τις φωτογραφίες που θέλει, τις τοποθετεί σε ένα άλμπουμ και στέλνει τον σύνδεσμο του άλμπουμ σε όποιον χρήστη επιθυμεί. Φυσικά, οι χρήστες μπορούν να μοιράζονται φωτογραφίες ελεύθερα μεταξύ τους, ανεξάρτητα από την πλατφόρμα που χρησιμοποιεί ο καθένας.

 

Η λειτουργία Shared Albums είναι ήδη διαθέσιμη στο Android, το iOS και την ιστοσελίδα του Google Photos.

 

 

Link.png Site: GoogleBlog

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Google μας παρακολουθεί

Ολα τα πρόβατα αμέσως να ανεβάσουν μπεεε

Η Google δίνει στην NSA

Νιώθω περήφανος που έσβησα το Gmail

 

Αν ξέχασα κάποιο πείτε μου με PM να κάνω edit ώστε να γλιτώσουμε 150 σελίδες 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλή υπηρεσία το μονο που μου λείπει είναι η αρχειοθέτηση με subfolders.

 

 

Οντως.

Το χρησιμοποιω απο το 2012, και εχω παμπολλες φωτο ανεβασμενες.

 

Μπορεις να κανεις Photos add σε album, αλλα παραμενουν στο 'All photos'

 

Θα επρεπε να εχει και μετακινηση για καλυτερη αρχειοθετηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι κακό και στο iCloud έχεις τα Shared Albums, είναι βασικά χρήσιμο αν θες να μοιραστείς με την οικογένεια ή με στενούς σου φίλους φωτογραφίες.

Αυτα τα αλμπουμ ναι μεν ειναι "δωρεαν" υπηρεσια στο ios ομως οι φωτο και τα βιντεο πιανουν μονιμα χωρο σε καθε συσκευη ενω το google photos ειναι μια καθαρα cloud υπηρεσια.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα τα αλμπουμ ναι μεν ειναι "δωρεαν" υπηρεσια στο ios ομως οι φωτο και τα βιντεο πιανουν μονιμα χωρο σε καθε συσκευη ενω το google photos ειναι μια καθαρα cloud υπηρεσια.

Τα βίντεο και οι φωτογραφίες αποθηκεύονται στην iCloud βιβλιοθήκη, κάνεις λάθος. Η διαφορά είναι οτι το Google Photos είναι δωρεάν ενώ το iCloud οπως οι περισσότερες Cloud υπηρεσίες παρέχουν συγκεκριμένα GB δωρεάν και μετά ζητάνε λεφτά για περισσότερο χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χρήστης manoskap είπε:

Αυτα τα αλμπουμ ναι μεν ειναι "δωρεαν" υπηρεσια στο ios ομως οι φωτο και τα βιντεο πιανουν μονιμα χωρο σε καθε συσκευη ενω το google photos ειναι μια καθαρα cloud υπηρεσια.
Τα βίντεο και οι φωτογραφίες αποθηκεύονται στην iCloud βιβλιοθήκη, κάνεις λάθος. Η διαφορά είναι οτι το Google Photos είναι δωρεάν ενώ το iCloud οπως οι περισσότερες Cloud υπηρεσίες παρέχουν συγκεκριμένα GB δωρεάν και μετά ζητάνε λεφτά για περισσότερο χώρο.

Εσυ κανεις λαθος. Οι κοινοχρηστες ροες μπορουν να πιανουν απεριοριστο χωρο δωρεαν.
https://support.apple.com/en-us/HT202786
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ κανεις λαθος. Οι κοινοχρηστες ροες μπορουν να πιανουν απεριοριστο χωρο δωρεαν.

https://support.apple.com/en-us/HT202786

Έστω δεν πιάνουν χώρο, εσύ τώρα που θες να καταλήξεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι στο google photos εχεις και απεριοριστα και χωρις να πιανουν χωρο στη συσκευη, αφου ειναι καθαρα cloud υπηρεσια ενω το photo stream της apple ναι μεν ειναι δωρεαν και απεριοριστο αλλα πιανει χωρο σε καθε συσκευη που συμμετεχει. Ειναι πιο πολυ μια μεθοδος συγχρωνισμου φωτογραφιων παρα cloud.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως.

Το χρησιμοποιω απο το 2012, και εχω παμπολλες φωτο ανεβασμενες.

 

Μπορεις να κανεις Photos add σε album, αλλα παραμενουν στο 'All photos'

 

Θα επρεπε να εχει και μετακινηση για καλυτερη αρχειοθετηση.

Προσωπικά τα εχω βαλει στο collections (αρχειοθέτηση) απλα επειδή εχω εγκαταστήσει και το google photos back up στο pc θα ήθελα να υπήρχε subfolding επιλογή.

Πχ τοπια/αθηνα. ενω τωρα τα εχω τοπια - αθηνα στα collections. Ελπίζω να τα διαβάζει αυτα η google που λεμε εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Google μας παρακολουθεί

Ολα τα πρόβατα αμέσως να ανεβάσουν μπεεε

Η Google δίνει στην NSA

Νιώθω περήφανος που έσβησα το Gmail

 

Αν ξέχασα κάποιο πείτε μου με PM να κάνω edit ώστε να γλιτώσουμε 150 σελίδες 

Πονάει η αλήθεια, καταλαβαίνω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Google μας παρακολουθεί

Ολα τα πρόβατα αμέσως να ανεβάσουν μπεεε

Η Google δίνει στην NSA

Νιώθω περήφανος που έσβησα το Gmail

 

Αν ξέχασα κάποιο πείτε μου με PM να κάνω edit ώστε να γλιτώσουμε 150 σελίδες 

 

Ναι μόνο η Google σε παρακολουθεί.

Αν έχεις android σε παρακολουθεί έτσι κιαλλιώς....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν έχω ειδοποίηση για καινούργια φωτογραφία σε album βλέπω το εικονίδιο στη μπάρα ειδοποιήσεων όμως δεν ακούω ήχο ενώ έχω τη ρύθμιση ενεργοποιημένη στο google photos.

Θέλει να κάνω κάτι άλλο στο lollipop για να ενεργοποιηθεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...