Προς το περιεχόμενο

Πως να βρω το κινητο μου μεσω IMEI


JoRuChiDiSs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας,
Μου εκλεψαν το κινητο και λογικα εβγαλα την καρτα SIM και πιθανοτατα να το εκαναν και hard reset..αλλα ακομη και να μην το εκαναν...ειναι απενεργοποιημενο.. Εχω το IMEI και ολους τους κωδικους που γραφει πανω το κουτι του κινητου...Υπαρχει πιθανοτητα να βρω την τοποθεσια του κινητου που εχει παει ή βρισκεται αυτην την στιγμη μεσω IMEI
pls help

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως δεν γίνεται καν κλείδωμα μεσω imei καλα για να το βρείς δεν τίθεται θέμα δεν γίνεται εκτός και αν πας σε αστυνομία κάνεις αίτηση χαρτιά κτλπ και παλι ομως δεν νομίζω να εγκρίνουν κατι τετοιο ειναι μόνο για έκτακτες περιπτώσεις κτλπ , και να κλείδωνε το imei πάντως αν ο αλλος ξέρει μπορεί να το αλλάξει ή να το κάνει reset

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Νομίζω πως δεν γίνεται καν κλείδωμα μεσω imei καλα για να το βρείς δεν τίθεται θέμα δεν γίνεται εκτός και αν πας σε αστυνομία κάνεις αίτηση χαρτιά κτλπ και παλι ομως δεν νομίζω να εγκρίνουν κατι τετοιο ειναι μόνο για έκτακτες περιπτώσεις κτλπ , και να κλείδωνε το imei πάντως αν ο αλλος ξέρει μπορεί να το αλλάξει ή να το κάνει reset

 

Το ΙΜΕΙ κλειδώνει πλέον κανονικά και εύκολα στην Ελλάδα σε όλα τα δίκτυα κινητής. Απλά πας στον πάροχο που είχες τη δήλωση κλοπής που έκανες στην αστυνομία και στην οποία θα αναγράφεται το ΙΜΕΙ. Για να γίνει αυτό θα πρέπει να πας στην αστυνομία μαζί με κάποιο έγγραφο ή το κουτί της συσκευής όπου θα αναγράφεται το ΙΜΕΙ.

 

Προφανώς δεν θα βρεις τη συσκευή με αυτό αλλά τουλάχιστον θα δυσκολέψεις λίγο τους κλέφτες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως τα ειπε ο φιλος πιο πανω.

 

  • Βήμα 1ο: Πηγαίνεις Αστυνομία Και λες να κανεις δηλωση κλοπης κινητου τηλεφωνου. Εκει γραφεις στοιχεια σου και που το εχασες μαζι με τον αριθμο ΙΜΕΙ του κινητου σου και οποιαδηποτε αλλη λεπτομερια που ειχε πανω το κινητο ( πχ - μια γαλαζοπρασινη γραμμη απο ακρη σε ακρη).

 

  • Βημα 2ο: Με το αντιγραφο της αιτησης που θα σου δωσει η αστυνομια, πας στο παροχο σου (αναλογα τι εχεις) (πχ Wind , Q , Cosmote, Vodafone κλπ) και τους λες να δηλωσεις το κινητο σου σαν κλεμμενο - οτι εχασες το κινητο σου, τους δινεις την δηλωση , και μπλοκαρουν το ΙΜΕΙ (δηλαδη οτι Ελληνικη καρτα sim και να βαλει ο κλεφτης δεν θα δινει-παιρνει σημα το κινητο). Αργοτερα - εαν το βρεις , μπορεις να το επαναφερεις με την ιδια διαδικασια. Επίσης θα τους πεις να σου κανουν αντικατασταση καρτας SIM , δηλαδη να ακυρωθει - να μη δουλευει η καρτα που ειχε μεσα το κινητο , και να σου δωσουν μια εκεινη τη στιγμη, που να λειτουργει με τον ιδιο αριθμο τηλεφωνου για να την βαλεις στο νεο σου κινητο.

 

ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ ΝΑ ΣΟΥ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΑ, ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΦΥΓΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΣΟΥ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ! (μιλαω κυριως για τα υποκαταστηματα κινητης τηλεφωνιας (cosmote,vodafone,wind,q , κλπ) που δεν θελουν να εξυπηρετουν, για ενα λογο που κανεις δε ξερει.

 

Αυτά εν ολίγοις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Σας ευχαριστω πολύ ολους παιδια για το ενδιαφερον σας...αλλα υπαρχει ενα προβλημα.. το κινητο ειναι απο Ιταλια και απο το καταστημα TIM ... τελος παντων οτι εγινε εγινε τωρα... Ευχαριστω και παλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και χρόνια μπορείς να αλλάξεις imei σε κάθε συσκευή και για πλάκα. Τσάμπα ο κόπος που θα κάνεις :P Να προσέχετε τα κινητά σας και να μη τα αφήνετε όπου να ναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...