Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με τα Windows 7


L-Griever

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά.

 

Έχω ένα πρόβλημα με τον υπολογιστή μου και δεν μπορώ μα τον Θεό μου να το διορθώσω. Έκανα έρευνα στο google και τίποτα.

 

Το πρόβλημά μου είναι το εξής.

 

Όταν έχω καθαρό Windows 7 με drivers δουλεύει άψογα και γρήγορα χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

Όμως για κάποιο λόγο όταν κάνω ενημερώσεις δημιουργεί κάπου πρόβλημα με αποτέλεσμα ο υπολογιστής μου ή να παγώνει τα παράθυρα και να παίρνει μια ώρα για να ανταποκριθούν ή να κάνει crash καθώς δουλεύω ή όταν παίζω. Επίσης τα προγράμματα που έχω για την δουλειά πχ adobe όταν κάνω encode κτλ παίρνει πάρα πολύ χρόνο εξαιτίας του προβλήματος.

 

Δεν ξέρω τι να κάνω.. Έχω προσπαθήσεις τόσες φορές με το να κάνω καθαρό format Windows 7 αλλά και επαναφορά από αντίγραφο ασφαλείας και τίποτα.. Όλο προβλήματα έχει.

 

Μήπως παιδιά μπορείτε να με βοηθήσετε σας παρακαλώ; Δεν μπορώ να κάνω τις δουλειές μου και έχω στεναχωρεθεί πάρα πολύ.

 

Επιπλέον υπάρχει και άλλο πρόβλημα όπου παίρνει μια ώρα να φορτώσει σελίδα στο ίντερνετ κάτι που δεν το κάνει στο φορητό μου. Δεν έχει πρόβλημα το ίντερνετ αλλά μάλλον κάτι στις ενημερώσεις το έχουν κάνει.

 

Δοκίμασα ασύρματο δίκτυο και κάρτα δικτύου και τίποτα. Ενσύρματα δεν μπορώ να βάλω γιατί είναι μακριά το ρούτερ για να βάλω καλώδιο. Όπως και να έχει στο φορητό που συνδέομαι ασύρματα δεν έχει πρόβλημα και φορτώνει μια χαρά.

 

Ο υπολογιστής έχει αυτά τα χαρακτηριστικά σε περίπτωση που θέλετε να μάθετε.

 

* Windows 7 64bit Ultimate

* 32 GB Ram

* Intel i7

* NVIDIA GTX980 MSI

 

Δεν ξέρω τι άλλο θέλετε.

 

Δεν έχουν πρόβλημα οι σκληροί μου δίσκοι ή τα SSD αν αναρωτιέστε. Και ο υπολογιστής μου είναι πολύ δυνατός και γρήγορος αλλά εξαιτίας των προβλημάτων, κάνουν τον υπολογιστή μου άχρηστο και αργό.

 

 

 

post-224012-0-45556700-1450354620_thumb.png

Επεξ/σία από L-Griever
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ένα δυνατό pc που είδα πρόσφατα και είχε περίεργα προβλήματα υπεύθυνη ήταν η μητρική.

 

Πιστεύεις δηλαδή ότι η μητρική μου πλακέτα έχει πρόβλημα; Εγώ έχω αυτήν την μητρική.

 

http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=4139#ov

 

Όμως αν ήταν εξαιτίας της τότε γιατί παλιά δεν μου το έκανε ενώ το κάνει;.

 

Please πες μου ότι δεν φταίει η κάρτα..γιατί αλλιώς θα αναγκαστώ να αγοράσω και επεξεργαστή μιας και αυτήν που φοράω, δεν υπάρχουν καλές μητρικές πλακέτες.

 

Αν όντως είναι αυτή τότε θα προσπαθήσω να αγοράσω μια μητρική πλακέτα της ASUS Rog για να ησυχάσω στα Χριστούγεννα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έλεγα να δοκιμάσεις και κάποιο άλλο λειτουργικό. Βάλε 10άρια από πάνω από τα 7άρια για να τα αναβαθμίσει ή κάνε ένα Partition (π.χ. με το mini tool) κανά 80-100GB και βάλε dual boot τα 10άρια. Μπορείς να τα κατεβάσεις από την ms σε μορφή iso και να κάνεις ένα usb ή να το κάψεις σε dvd.

Πλέον η ms έχει διορθώσει το λινκ και σου δίνει απευθείας την 1511 (10580 rtm) έκδοση με την αναβάθμιση του Νοεμβρίου γιατί μέχρι πριν λίγες μέρες έδινε μόνο την 10240 και έπρεπε να πάρεις την αναβάθμιση (περίπου 3gb) από το σύστημα των updates!

Έτσι τουλάχιστον θα δεις αν φταίνε τα win ή κάτι από το hardware.

Αν έχεις πάλι προβλήματα δοκίμασε και κάποιο live linux (linux mint, ubuntu κτλ) και δες πως πάει με αυτό (δε θέλει εγκατάσταση, τρέχει από το dvd)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έλεγα να δοκιμάσεις και κάποιο άλλο λειτουργικό. Βάλε 10άρια από πάνω από τα 7άρια για να τα αναβαθμίσει ή κάνε ένα Partition (π.χ. με το mini tool) κανά 80-100GB και βάλε dual boot τα 10άρια. Μπορείς να τα κατεβάσεις από την ms σε μορφή iso και να κάνεις ένα usb ή να το κάψεις σε dvd.

Πλέον η ms έχει διορθώσει το λινκ και σου δίνει απευθείας την 1511 (10580 rtm) έκδοση με την αναβάθμιση του Νοεμβρίου γιατί μέχρι πριν λίγες μέρες έδινε μόνο την 10240 και έπρεπε να πάρεις την αναβάθμιση (περίπου 3gb) από το σύστημα των updates!

Έτσι τουλάχιστον θα δεις αν φταίνε τα win ή κάτι από το hardware.

Αν έχεις πάλι προβλήματα δοκίμασε και κάποιο live linux (linux mint, ubuntu κτλ) και δες πως πάει με αυτό (δε θέλει εγκατάσταση, τρέχει από το dvd)

 

Να βάλω άλλο λειτουργικό δύσκολα. Δεν θέλω να μπλέκομαι με τέτοιες διαδικασίες και ούτε να πειράξω τους σκληρούς μου δίσκους και τα SSD.

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου και τον κόπο που μπήκες να με βοηθήσεις. Το εκτιμώ.

 

Κάποιος άλλος παιδιά; Έχει κανείς μια ιδέα παρακαλώ; :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Drivers και λοιπά προγράμματα, τα περνάς απο τα επίσημα site ή με κάποιο πρόγραμμα αυτόματα ?? Μετά το φορματ, λειτουργεί καλά ?? μόνο μετά τις ενημερώσεις τα παίζει ?? Ταυτόχρονα με τις ενημερώσεις περνάς κι άλλα μαζί ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Drivers και λοιπά προγράμματα, τα περνάς απο τα επίσημα site ή με κάποιο πρόγραμμα αυτόματα ?? Μετά το φορματ, λειτουργεί καλά ?? μόνο μετά τις ενημερώσεις τα παίζει ?? Ταυτόχρονα με τις ενημερώσεις περνάς κι άλλα μαζί ??

 

Επίσημα. Κάποια προγράμματα κατεβασμένα αλλά δεν έχουν ιό. Ναι όπως είπα και πριν. Μετά το φορμάτ λειτουργεί καλά χωρίς πρόβλημα μαζί με τα drivers. Μετά τις ενημερώσεις γίνεται άχρηστος έτσι όπως το παρατήρησα. Όχι ποτέ δεν περνάω ταυτόχρονα. Ότι έχει στο Windows Update αυτά περνάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να βάλω άλλο λειτουργικό δύσκολα. Δεν θέλω να μπλέκομαι με τέτοιες διαδικασίες και ούτε να πειράξω τους σκληρούς μου δίσκους και τα SSD.

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου και τον κόπο που μπήκες να με βοηθήσεις. Το εκτιμώ.

 

Κάποιος άλλος παιδιά; Έχει κανείς μια ιδέα παρακαλώ; :(

Έτσι όπως το βλέπω εγώ δεν έχεις και πολλά περιθώρια. Έχεις ένα δυνατό σύστημα που λειτουργεί σαν σύστημα του 2004 και οι επιλογές σου είναι να δοκιμάσεις άλλο λειτουργικό ή να παιδεύεσαι με τις μέρες (εβδομάδες... μήνες...) για να βρεις τι φταίει και ίσως να μην το βρεις ποτέ.

Άσε που μπορεί να είναι hardware το πρόβλημα.

 

Αν έχεις όρεξη κάνε πάλι φορμάτ και βάλε τις ενημερώσεις στο χειροκίνητο (να ειδοποιείσαι πριν τη λήψη και εγκατάσταση) και κάνε τις ενημερώσεις σε μικρά πακέτα μέχρι να δεις τι φταίει. Άσε τις προτεινόμενες για το τέλος και μην κάνεις καμία ενημέρωση για drivers μέσα από το windows update.

 

Τι πρόγραμμα προστασίας έχεις; Χρησιμοποιείς torrent για κατεβάσματα; Μήπως έχεις firewall εγκατεστημένο;

 

Δοκίμασε να μπεις σε ασφαλή λειτουργία με δίκτυο και δες πως πάει εκεί. Αν συνεχίσει τα κόλπα δοκίμασε και σε απλή ασφαλή λειτουργία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχουν πρόβλημα οι σκληροί μου δίσκοι ή τα SSD αν αναρωτιέστε.

 

Για να το λες υποθέτω ότι έχεις ελέγξει τους σκληρούς με το HDSentinel.

Τις μνήμες, τις έχεις ελέγξει με το MemTest?

Οι θερμοκρασίες είναι εντάξει? - Βγάζει το OCCT test της 1 ώρας?

Στον Device Manager, φαίνεται να υπάρχει πρόβλημα σε κάποια συσκευή?

 

Αφού εξασφαλίσεις ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο hardware, ψάχνεσαι για πρόβλημα στο software:

  1. Ελέγχεις στον task manager ποιά διεργασία σου καταναλώνει πόρους.
  2. Ελέγχεις τα critical errors που καταγράφονται στο event log.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να το λες υποθέτω ότι έχεις ελέγξει τους σκληρούς με το HDSentinel.

Τις μνήμες, τις έχεις ελέγξει με το MemTest?

Οι θερμοκρασίες είναι εντάξει? - Βγάζει το OCCT test της 1 ώρας?

Στον Device Manager, φαίνεται να υπάρχει πρόβλημα σε κάποια συσκευή?

 

Αφού εξασφαλίσεις ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο hardware, ψάχνεσαι για πρόβλημα στο software:

  • Ελέγχεις στον task manager ποιά διεργασία σου καταναλώνει πόρους.
  • Ελέγχεις τα critical errors που καταγράφονται στο event log.

 

Nαι τους έχω ελέγξει όλους μαζί με τα SSD με το Crystal Disk Info και όχι με το HDSentinel και μου έβγαλε ότι όλα είναι σε καλή κατάσταση.

 

Τις μνήμες τις έχω ελέγξει και δεν εμφανίστηκαν προβλήματα.

 

Κατέβασα το OCCT, πάτησα το ΟΝ και σταμάτησε με το μήνυμα να γράφει στο τοπ "Core #1 over maximum value! Value reached: 89, Max Value: 85" σε κόκκινο χρώμα και σταμάτησε στα 0h 02m 14s.

 

Τι γίνεται; Είμαι άσχετος στο OCCT. Έβγαλα και μια φωτογραφία.. Θα το βρείτε στο πρώτο ποστ μου.

 

Στη Διαχείρηση συσκευών που πήγα, δεν υπήρχαν προβλήματα οπότε όλα οκ.

 

Επειδή δεν πολυκατάλαβα θα μπορούσες να μου το εξηγήσεις λίγο αν δεν σου είναι κόπος σε παρακαλώ;

 

Στο task manager βλέπω ότι διακόπηκαν πολλές υπηρεσίες ενώ είναι όλα ενεργοποιημένες.

 

Στην εποπτεία πόρων που πήγα παρατήρησα ότι υπάρχουν δύο dllhost και είναι τερματισμένα. Τι είναι αυτά;

 

Τα critical errors που λες που πάω για να το βρω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα windows είναι original? Είναι σημαντικό να δοκιμάσεις άλλο λειτουργικό για να απορρίψουμε το σφάλμα hardware. Αν δε το σκαλίσεις μόνο του δεν φτιάχνει....

υ.γ. Μυρίζει και ram

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα windows είναι original? Είναι σημαντικό να δοκιμάσεις άλλο λειτουργικό για να απορρίψουμε το σφάλμα hardware. Αν δε το σκαλίσεις μόνο του δεν φτιάχνει....

υ.γ. Μυρίζει και ram

 

Original είναι.

 

Σας παραθέτω τα critical errors από το event viewer αν και δεν είμαι σίγουρος αν είναι αυτό που ζητάτε..

 

https://www.wetransfer.com/downloads/960318fc0eca21f121ee216cde2ee76f20151217124407/e4bfae4269e98a9ad15cf257f4cde05320151217124407/94e9a4

 

Δεν νομίζω να έχουν πρόβλημα οι μνήμες ραμ.. δεν έκλεισαν ούτε ένα χρόνο και ο υπολογιστής μου φοράει αυτό.

 

http://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/anavathmisi/ram-mnimes/Corsair-RAM-DDR3-32GB-4X8-KIT-1866MHz-VR-CMZ32GX3M4X1866C10R.htm

 

Και micos

 

έχω το Eset Smart Security 9 για antivirus και για torrent κατεβάζω με το qbitorrent.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο λογικό περίμενα να σου πω την αλήθεια. Θέμα δηλαδή με drivers αλλά πρέπει να βρεθεί το πως και γιατί. Δεν τσεκάρεις για malware? (malwarebytes, emsisoft)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο λογικό περίμενα να σου πω την αλήθεια. Θέμα δηλαδή με drivers αλλά πρέπει να βρεθεί το πως και γιατί. Δεν τσεκάρεις για malware? (malwarebytes, emsisoft)

 

Δεν ξέρω τι να πω. Αυτό που μου είναι περίεργο είναι ότι παλιότερα δούλευε μια χαρά εώς όσπου επανέφερα τον υπολογιστή μου από το αντίγραφο ασφαλείας καθαρό κιόλας τα έφτυσε. Ακόμα και με ένα καθαρό φορμάτ τα έφτυσε πάλι. Ύστερα αφού μάλλον διόρθωσα κάποια προβλήματα, εμφανίστηκαν αυτά τώρα. Κολλάει, κρασάρει, αργεί να ανταποκριθεί, φορτώνει αργά η σελίδα από το ίντερνετ κτλ κτλ. και αυτό συμβαίνει όταν έγινε η εγκατάσταση ενημερώσεων.

 

Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Το μόνο σίγουρο είναι δεν θέλω να ξανακάνω φορμάτ και επαναφορές και άλλες τέτοιες ιστορίες γιατί έτσι θα χαλάσουν στο τέλος οι σκληροί ή τα ssd μου.

 

Έχω κάνει τα πάντα από έλεγχο κτλ. Κανένας ιός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...