Προς το περιεχόμενο

Τρεις νέες high-end οθόνες αναμένεται να παρουσιάσει η AOC στην CES 2016


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εισαι σε θεμα 3 high-end οθονων απο τα οποια μολις το 1 οριακα και υπο προυποθεσεις υποστηριζει DVI

 

απο κει και περα ρωτησες να μαθεις τα μειονεκτηματα του dvi κι οταν τα εμαθες πεταξες τη μπαλα στην εξεδρα..

 

i rest my case...

Και το ξαναλεω για τελευταια φορα γιατι ακρη δεν βλεπω να βγαζουμε.Αναφερεται παραπανω στο αρθορ απο τις φημες πουθενα για Dvi??

 

Παμε παλι και με links

 

To VGA port μ'αρέσει.... High End :D

Αυτο ηταν το αρχικο μυνημα βασισμενο στην παραπανω οθονη της φωτογραφιας η οποια καλιστα μπορει να ειναι και η 27αρα(καθως γινεται λογος για Display port στην 28αρα 4κ οθονη αλλα στην παραπανω εχει μονο 2 hdmi υποδοχες και μια VGA,ουτε καν DVI.

 

Απανταει λοιπον ο απο πανω συμφορουμιτης σε αυτο το σχολιο με το

 

 

τι dvi & vga λετε. αυτα τα ειχαν οι ανθρωποι των σπηλαιων!

HDMI & DP FTW!

Υποψην οτι δεν εχει γινει πουθενα μεχρι τωρα αναφορα για dvi συνδεση.Και πανω σε αυτο και εγω απανταω πανω στο Dvi vs HDMI. 

Εκτως και αν πιστευεις οτι σε high end μοντελο θα εβαζε η εταιρια VGA υποδοχη.....

 

Τωρα ολα τα αλλα να ειχαμε να λεγαμε.Ουτως ή αλλως τον περισσοτερο κοσμο στην Ελλαδα(και εμενα εξου και το παραπανω μου σχολιο) μεχρι 1440p τον ενδιαφερει σε monitor.

Το 4κ ειναι για λιγους και αλλα budget.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

η  vga που εχει ως εξοδο στη φωτο σιγουρα δε θα μπορει να παιξει στη native resolution αφου μαξαρει στα 2048x1536 σε μολις 60hz  οποτε ουτε λογος για 1440p και 160Hz! :-D (για την ακριβεια ουτε το DVI μπορει να υποστηριξει τοσα hz)

οποτε ολη η κουβεντα που ακολουθησε πανω σαυτο το πλαισιο ηταν λαθος εξαρχης!

 


Εγω δε βλεπω dvi πως 8α πιανει τα τοσα hz?

 

 

γιαυτο ανεφερα πριν οτι ειναι καθαρα διακοσμητικη και κατ΄εξαιρεση μονο για λογους συμβατοτητας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η  vga που εχει ως εξοδο στη φωτο σιγουρα δε θα μπορει να παιξει στη native resolution αφου μαξαρει στα 2048x1536 σε μολις 60hz  οποτε ουτε λογος για 1440p και 160Hz! :-D

οποτε ολη η κουβεντα που ακολουθησε πανω σαυτο το πλαισιο ηταν λαθος εξαρχης!

γιαυτο ανεφερα πριν οτι ειναι καθαρα διακοσμητικη και κατ΄εξαιρεση μονο για λογους συμβατοτητας

Οσον αφορα τις οθονες να ξεναθαρισω οπως ειπα και πιο πριν οτι και η δικια μου η Aoc εχει μονο υποδοχη για DisplayPort.Επισης στο παραπανω γινεται λογος μονο για την μεγαλη 35αρα οθονη για 160hz.

Αγνωστο ακομα για τις 2 μικροτερες σε τι hz θα παιζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσον αφορα τις οθονες να ξεναθαρισω οπως ειπα και πιο πριν οτι και η δικια μου η Aoc εχει μονο υποδοχη για DisplayPort.Επισης στο παραπανω γινεται λογος μονο για την μεγαλη 35αρα οθονη για 160hz.

Αγνωστο ακομα για τις 2 μικροτερες σε τι hz θα παιζουν.

 

 

1. Η 27 ιντσών I2781FH αναμένεται να διαθέτει ανάλυση 1080p ή 1440p

 

2. H U2879VF διαθέτει επίσης μεταλλική βάση και εισόδους HDMI (δύο διαθέτει το μοντέλο I2781FH), HDMI 2.0 και DisplayPort 1.1a (υποστηρίζει AMD FreeSync) και διαθέτει διαγώνιο 28 ιντσών ανάλυσης 3840 x 2160 pixels.

 

3. Το κορυφαίο μοντέλο, είναι η κυρτή οθόνη C3583FQ με διαγώνιο 35 ιντσών (άγνωστης για την ώρα ανάλυσης) η οποία θα υποστηρίζει ρυθμό ανανέωσης 160Hz.

 

 

μαλλον δε διαβαζεις καλα, στη  2η ειναι αδιαφορη  η συχνοτητα αφου ειναι ηδη απιαστη για dvi λογω αναλυσης εκτος κι αν πιστευεις οτι η 36αρα θα εχει αναλυση μικροτερη απο 4k (ουτε καν 1440p)

δε ξερω για σενα αλλα εγω δε θα πονταρα ουτε σεντ γιαυτο το σεναριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι παλι τα περι μπλεκεις ρε συ.

Εγω γενικα μιλουσα για το τι Hz θα εχουν οι οθονες(οχι αναλυσεις),που κολλαει παλι το Dvi???

 

Αφου φενεται και στο link που λεω οτι μονο στην 35αρα εχουν ανακοινωσει 160hz.Δεν γραφω καπου για Dvi....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί χρειάζεται τόσο μεγάλη ανάλυση σε 28" monitor.
Από την άλλη τέτοιες κινήσεις είναι θετικές καθώς οι μεγάλες αναλύσεις, άρα περισσότερα PPI, θα γίνουν mainstream με αποτέλεσμα να έχουμε καλύτερες κάρτες γραφικών, χαμηλότερη κατανάλωση, κλπ.
Μέχρι όμως να γίνει αυτό είναι αγορά για λίγους που κατά τη γνώμη δεν συμφέρει.
Για Monitor από εμένα τουλάχιστον 34"...

 

Επίσης το ότι χρησιμοποιούν Freesync ή Gsync και όχι τα δύο ταυτόχρονα είναι λόγος για να μην αγοράσεις την οθόνη. Δεν μπορεί η οθόνη να σε εγκλωβίζει σε μελλοντική αναβάθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατα τα αλλα το OLED τους μαρανε..

 

μολις χθες πηρα αυτη και χαλαρα μπορω να πω ειναι οτι καλυτερο κομματι hardware εχω αγορασει κι εχουν δει τα ματια μου τη τελευταια σχεδον  20ετια:

 

http://www.lg.com/gr/monitors/lg-34UC97C

 

btw: vga<dvi<hdmi<dp

Καλορίζικη αγορίνα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Η 27 ιντσών I2781FH αναμένεται να διαθέτει ανάλυση 1080p ή 1440p

 

2. H U2879VF διαθέτει επίσης μεταλλική βάση και εισόδους HDMI (δύο διαθέτει το μοντέλο I2781FH), HDMI 2.0 και DisplayPort 1.1a (υποστηρίζει AMD FreeSync) και διαθέτει διαγώνιο 28 ιντσών ανάλυσης 3840 x 2160 pixels.

 

3. Το κορυφαίο μοντέλο, είναι η κυρτή οθόνη C3583FQ με διαγώνιο 35 ιντσών (άγνωστης για την ώρα ανάλυσης) η οποία θα υποστηρίζει ρυθμό ανανέωσης 160Hz.

 

 

μαλλον δε διαβαζεις καλα, στη  2η ειναι αδιαφορη  η συχνοτητα αφου ειναι ηδη απιαστη για dvi λογω αναλυσης εκτος κι αν πιστευεις οτι η 36αρα θα εχει αναλυση μικροτερη απο 4k (ουτε καν 1440p)

δε ξερω για σενα αλλα εγω δε θα πονταρα ουτε σεντ γιαυτο το σεναριο

 

Λογικά η οθόνη με τα 160Hz θα είναι 2560x1080 (21:9 αφού είναι curved).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερω γινομαι κουραστικος αλλα...

βγαλτε OLED μωρε σεις!

 

Θέλουμε 2 χρονάκια ακόμα πιστεύω για OLED, άσε που στην αρχή οι τιμές θα 'ναι στον Θεό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάμαι στους παλιούς turbo-x πύργους προ 15ετίας βάζαν πακέτο και μια φθηνιάρικη CRT AOC (προφανώς για να ρίξουν την τιμή ολόκληρης της προσφοράς) με εκείνο το εντελώς αντιαισθητικό μεγάλο στρογγυλό κουμπί στην μπροστινή όψη... Από τότε έχω ταυτίσει στο μυαλό μου (καλώς ή κακώς) τις AOC με την πολύ χαμηλή ποιότητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλορίζικη αγορίνα!

 

thanx!

 

Λογικά η οθόνη με τα 160Hz θα είναι 2560x1080 (21:9 αφού είναι curved).

 

και απο που προκυπτει αυτο; 

στο skroutz παντως -αλλα και παντου οπως ειναι το φυσιολογικο- ολες οι curved  και γενικα οι λογου 21:9 και αναλυσης 2560x1080 σταματουν στις 29 ιντσες απο εκει και πανω  ειναι 3440x1440

τι σοι high-end θα ηταν διαφορετικα αλλωστε

http://www.skroutz.gr/c/43/othones-tft/f/519157/Curved.html?keyphrase=%CE%BF%CE%B8%CE%BF%CE%BD%CE%B5%CF%82+%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CF%84%CF%89%CE%BD&page=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάμαι στους παλιούς turbo-x πύργους προ 15ετίας βάζαν πακέτο και μια φθηνιάρικη CRT AOC (προφανώς για να ρίξουν την τιμή ολόκληρης της προσφοράς) με εκείνο το εντελώς αντιαισθητικό μεγάλο στρογγυλό κουμπί στην μπροστινή όψη... Από τότε έχω ταυτίσει στο μυαλό μου (καλώς ή κακώς) τις AOC με την πολύ χαμηλή ποιότητα.

Μία από τα ίδια, αγόρασα πριν κανένα χρόνο μία οθόνη AOC επειδή και καλά ήταν καλή Budget στα 120ευρώ και καλά, τελικά ήταν χάλι μαύρο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...