Προς το περιεχόμενο

Δωρεάν το Plex για Playstation 3, Xbox 360, PlayStation 4 και Xbox One


Perambulator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η υπηρεσία Plex αποτελεί έναν από τους δημοφιλέστερους τρόπους οργάνωσης και προβολής οικιακών συλλογών media.

Η ομάδα του Plex ανακοίνωσε σήμερα ότι οι εφαρμογές για Xbox One, Playstation 3 και Playstation 4 προσφέρονται πλέον δωρεάν. Κανονικά, οι συγκεκριμένες εφαρμογές απαιτούσαν είτε lifetime εγγραφή είτε μηνιαία χρέωση.

 

Το Plex μπορεί να εγκατασταθεί σε PC ή NAS, ώστε να δίνει στον χρήστη τη δυνατότητα αναπαραγωγής των αρχείων του όπως κυρίως ταινίες και αρχεία ήχου, σε οποιαδήποτε άλλη συσκευή διαθέτει όπως, παραδείγματος χάρη, κινητό, smart TV, set-top box, tablet και κονσόλα.

 

Μάλιστα, η οργάνωση του περιεχομένου πραγματοποιείται αυτόματα για εξοικονόμηση χρόνου. Επιπλέον, η εφαρμογή για Xbox One εκμεταλλεύεται το Kinect για χρήση φωνητικών εντολών.

 

Σε γενικές γραμμές, το Plex τείνει να προσφέρει άμεσα την εφαρμογή του σε νέες συσκευές. Απ'ότι φαίνεται, η ομάδα του Plex τήρησε την υπόσχεση της ότι θα ξεκινήσει να προσφέρει δωρεάν την εφαρμογή σε κάθε πλατφόρμα ξεχωριστά, μόλις κάνει απόσβεση τα έξδοα ανάπτυξης της.

 

Link.png Site: Neowin

Επεξ/σία από Perambulator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Baldrom γίνεται αυτό; όπως το kodi? Γιατί δε βρήκα πως γίνεται

 

οχι δεν γίνετε , φαντάζομαι οτι επειδή είναι "εμπορικό" προιόν και όχι open source community, και θα είχαν θέμα με την πρόσβαση στις διάφορες σελίδες όπου βασικά δεν κάνουν χρήση κάποιου API και τα utilities του kodi, απλά κάνουν extraction κάνοντας απλά queries καθώς και με επεξεργασία των αποτελεσμάτων (βάλε και την διαρκή συντήρηση λόγο αλλαγής του τρόπου προβολής αποτελεσμάτων καθε τρεις και λίγο).

 

Πχ στα trailer που προσφέρουν, καθώς και στα online-chapters των ταινιών όταν δεν υπάρχουν στο βίντεο, υπάρχουν συμφωνίες με παρόχους για να "συνδέσουν" το υλικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου για το plex μιλαμε. Μονο καφέ δε σου φτιάχνει

 

Έχει θέμα με το υπότιτλους. Παρότι έχω σε όλα σωστά ονομασμένα srt αρχεία, σε ελάχιστα μου βρίσκει ότι υπάρχουν ενώ το vlc και kodi δεν έχουν θέμα.

Δεν ξέρω αν αγνοεί κάποιο text encoding. Πάντως ούτε σε xbox, ούτε σε pc, ούτε κινητό δεν βρίσκει τους περισσότερους υπότιτλους. Προσέξτε, δεν τους αναφέρει καν ότι υπάρχουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Retromaniac αν δεν βλεπει υποτιτλους νομιζω η λυση ειναι transcode με burn in τους υποτιτλους, ολα on the fly με μια μικρη θυσια στη ποιοτητα, αναλογα το δικτυο σου βεβαια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Retromaniac αν δεν βλεπει υποτιτλους νομιζω η λυση ειναι transcode με burn in τους υποτιτλους, ολα on the fly με μια μικρη θυσια στη ποιοτητα, αναλογα το δικτυο σου βεβαια.

Πως θα κάνει transcode τους υπότιτλους από την στιγμή που ο ίδιος ο plex server στο pc αναφέρει ότι δεν υπάρχουν υπότιτλοι; Δεν είναι θέμα plex client...

Προσπαθώ να καταλάβω αν μου ξεφεύγει κάποια ρύθμιση στον server και γιατί βλέπει έστω κάποια ελάχιστα srt (2 στα 10). Δεν μπορώ να καταλάβω τι διαφορά έχουν με τα υπόλοιπα.

Αν έχεις καμιά ιδέα να με βοηθήσεις....

btw το δίκτυο είναι gigabit και το transfer από το nas στα ~55mbyte/s. Plex server σε windows 10/i7/16gb. Οπότε κάνω ότι λύση να ναι χωρίς πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...