Προς το περιεχόμενο

Μηχανικων Ενεργειακης Τεχνολογιας (Τει Αθηνας)


Lazlow

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γνωριζει καποιος το συγκεκριμενο τμημα η εχει σπουδασει εκει μηπως;

επειδη το εψαχνα τωρα δεν καταλαβα ακριβως τι δικαιωματα εχεις οταν παρεις το πτυχιο δηλαδη πανω σε τι ειδικευεσαι και αν εχει καποια προοπτικη στην ελλαδα αυτο το επαγγελμα (μη κολλησετε σε αυτο που ειπα νταξει)

 

απο τα λιγα που καταλαβα στην σελιδα μου φανηκε αρκετα ενδιαφερον και πιστευω ειναι ενας κλαδος που τωρα αναπτυσσεται οποτε θα εχει μελλον.τι πιστευετε εσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι απόφοιτος του τμήματος. Δεν υπάρχουν επαγγελματικά δικαιώματα πλέον, παλιά γινόσουν είτε ηλεκτρολόγος είτε μηχανολόγος από ΤΕΙ και αποκτούσες τα αντίστοιχα δικαιώματα ανάλογα με την κατεύθυνση σπουδών που έπαιρνες, τώρα το μόνο που μπορείς να πάρεις είναι δικαιώματα τεχνικών ειδικοτήτων που υπάρχουν ήδη σε ΙΕΚ και ΕΠΑΛ καθώς και να γίνεις ενεργειακός επιθεωρητής ή τεχνικός ασφαλείας, το 1ο δεν συμφέρει καθόλου αν αναλογιστείς την κατάσταση, ο τεχνικός ασφαλείας είναι καλή περίπτωση αρκεί να βρεις δουλειά σε εταιρεία πράγμα αρκετά δύσκολο σήμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταλαβα

εσυ σαν αποφοιτος πιστευεις οτι αξιζει να το σπουδασει καποιος;

και συγγνωμη για την περιεργια αλλα εργαζεσε η εχεις εργαστει σε αυτο που σπουδασες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά. Αν θες να κάνεις μεταπτυχιακό και να φύγεις εξωτερικό σπούδασε, για Ελλάδα δύσκολα, μόνο αν είσαι πολύ καλός ίσως καταφέρεις κάτι. ο κατασκευαστικός κλάδος έχει καταρρεύσει, οι ενεργειακές επενδύσεις έχουν μειωθεί αρκετά λόγω προβλημάτων στα δίκτυα και στην πληρωμή τους από τον ΛΑΓΗΕ με εγγυημένες τιμές. Εγώ εργάστηκα για κάποια διαστήματα μερικών μηνών σε 2 εταιρείες, αλλά επειδή καμιά δεν σε προσλάμβανε και σου έλεγε έλα στο τζάμπα και αν δούμε οτι προσφέρεις βλέπουμε και τελικά σου έλεγαν μετά λυπούμαστε αλλά δεν υπάρχει φράγκο δεν μπορούμε να σε προσλάβουμε και μπλα μπλα, πλέον ασχολούμε με εθελοντική εργασία σε ΜΚΟ από το κάθομαι άπραγος και να κλαίω την μοίρα μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταλαβα

εσυ σαν αποφοιτος πιστευεις οτι αξιζει να το σπουδασει καποιος;

και συγγνωμη για την περιεργια αλλα εργαζεσε η εχεις εργαστει σε αυτο που σπουδασες;

Ως φοιτητής στο τμήμα επι πτυχίο . Αν σε ενδιαφέρει ο ενεργειακός τομέας της Μηχανολογίας προτίμησε το απο οποιοδήποτε άλλο τμήμα ΤΕΙ Μηχανολογίας της χώρας. Αν σε ενδιαφέρει κατασκευαστικός τομέας ή βιομηχναικός τότε όχι αυτο το τμήμα δεν έχει καμία σχέση με αυτούς τους τομείς.

Το επιπεδο σπουδών είναι πολύ καλό και το εκπαιδευτικό προσωπικό επίσης .Οι υποδομές σε πολύ καλή μοίρα και άριστες συγκριτικά με τα περισσότερα ιδρύματα της χώρας. Δεν το μετανιώνω προσωπικά αντιθέτως καλυτερα που δεν επέλεξα ΤΕΙ Πειραιά και ακόμη καλυτερα που δεν μπήκα ΤΕΙ Χαλκίδας.

 

Όσον αφορά τα επαγγελματικά δικαιώματα έχουμε μερικά προεδρικά διατάγματα πρόσφατα για να δουλέψουμε ως τεχνικοί φυσικού αερίου υδραυλικοί ψυκτικοί ή ηλεκτρολόγοι νομίζω χαμηλής τάσης και μόνο . Αυτά τα δικαιώματα αφορούν το να ασκήσεις ελεύθερο επαγγελμα . Τα δικαιώματα δεν έχουν σχέση με τον ιδιωτικό τομέα.

 

Πέρα απο αυτό αν κάνεις μεταπτυχιακό αποκτάς πλήρες δικαιώματα .

 

 

Όσον αφορά τις προοπτικές. Υπάρχει ανεργία σε αυτό το κλάδο λόγ της κρίσης όπως και στα περισσότερα επαγγέλματα. Όμως στην σχολη θα δεις ότι με το πτυχίο δεν εξειδικεύεσαι σε κάτι συγκεκριμένο αλλα μπορείς να δουλέψεις σε πάρα πολλούς τομείς. Η μηχανολογία σου δίνει εύρος επιλογών τεράστιο κατ' εμέ και αυτό είναι καλό . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα απο αυτό αν κάνεις μεταπτυχιακό αποκτάς πλήρες δικαιώματα .

 

Δεν ισχύει αυτό. Ακόμα και διδακτορικό να έχεις δεν δέχεται να σε εγγράψει το ΤΕΕ και δεν έχεις κανένα επιπλέον δικαίωμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ισχύει αυτό. Ακόμα και διδακτορικό να έχεις δεν δέχεται να σε εγγράψει το ΤΕΕ και δεν έχεις κανένα επιπλέον δικαίωμα.

Eίσαι σίγουρος για αυτό; Δηλαδή αν κάνεις μεταπτυχιακό στην Σκωτία π.χ δεν σου αναγνωρίζουν τα δικαιώματα σου ?!

Όπως και να χει πρόσφατα βγήκαν προεδρικά διατάγματα που μας αναγνωρίζουν μερικά δικαιώματα όχι όλα όμως .  Θέλω να πιστεύω ότι σιγά σιγά θα αλλάξει το σκηνικό . Πριν λίγο καιρό είμασταν εντελώς ξεκρέμαστοι για άσκηση ελεύθερου επαγγέλματος . 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eίσαι σίγουρος για αυτό; Δηλαδή αν κάνεις μεταπτυχιακό στην Σκωτία π.χ δεν σου αναγνωρίζουν τα δικαιώματα σου ?!

 

στην Ελλάδα η κατοχή μεταπτυχιακού δεν δίνει γενικά επιπλέον δικαιώματα (εκτός ελαχίστων περιπτώσεων). Στη συγκεκριμένη ειδικότητα ισχύει ο γενικός κανόνας και τα δικαιώματα αποκτούνται μόνο από το πρώτο πτυχίο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eίσαι σίγουρος για αυτό; Δηλαδή αν κάνεις μεταπτυχιακό στην Σκωτία π.χ δεν σου αναγνωρίζουν τα δικαιώματα σου ?!

Όπως και να χει πρόσφατα βγήκαν προεδρικά διατάγματα που μας αναγνωρίζουν μερικά δικαιώματα όχι όλα όμως .  Θέλω να πιστεύω ότι σιγά σιγά θα αλλάξει το σκηνικό . Πριν λίγο καιρό είμασταν εντελώς ξεκρέμαστοι για άσκηση ελεύθερου επαγγέλματος .

 

Σιγουρότατος είμαι, ισχύει οτι είπε ο nvel με το βασικό πτυχίο, αυτό καθορίζει τα δικαιώματα.

 

Όσο για τα ΠΔ, τρίχες κατσαρές, εγώ δεν έχω ελπίδα οτι θα γίνει κάτι, προφανώς αναφέρεσαι σε κάτι ΠΔ που αφορούν τεχνικά επαγγέλματα όπως ηλεκτρολόγου εγκαταστάτη ψυκτικού καυστηρατζίδων και εργοδηγού με εκτέλεση επίβλεψη και οχι μελέτη, δικαιώματα δηλαδή που αποκτώνται από σχολές ΕΠΑΛ και ΙΕΚ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπερα. Μιας και που απο Φλεβαρη με βλεπω για πρακτικη. Για να ακουσω αν υπαρχει κανεις που ασχολειται με το τμημα σας και σε τι κλαδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...