Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce GTX 560 θερμοκρασία


EmmanouilT

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παρέα και καλές γιορτές ! Έπεσε στα χερια μου η εν λόγο κάρτα. Καθώς είχα μια ποιο low είπα να την καθίσω πάνω στο pc μου. Τώρα έχω κάποια θεματάκια με την θερμοκρασία. Με το που κάνει startup ο υπολογιστής είμαστε στα 52-54c (καλά ως εδώ). 

 

-Όταν βλέπω video (youtube 4k) δεν έχω κανένα απόλυτος θέμα. Δεν λέει να ζεσταθεί για κανένα λόγο.

 


-Όταν πάω να μπω league of legends (στο full όλα) με 180-220 FPS η θερμοκρασία είναι 76-79c (το ανεμιστηράκι ακούγεται ανελέητα)

 

-Πάω να τρέξει λίγο το FurMark να δω τι γίνετε. Με το που το τρέχω, μετράω 1,2,3,4 και έχει φτάσει 80c (δεν το αφησα παραπάνω)

 

Τώρα όσο για αν έχει σκόνη και τα σχετικά όχι είναι ολοκάθαρη. Καθαρισμένη , παστα arctic silver 5 (με 3 διαφορετικές εφαρμογές και στις 3 ίδιες θερμοκρασίες)

post-237397-0-18840900-1450995106_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια χαρά λογική είναι, αντέχει!

 

Κάνε custom fan profil με afterburner. ;)

 

Εμένα οι 470 πάνε και 92 σε στοκ. Με custom μέχρι 65 ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε να μην ανησυχώ! Γιατί είχα ξεκινήσει να ψάχνω για άλλον cooler. Έχω το  ASUS GPU TweakII

 

Mια χαρά λογική είναι, αντέχει!

 

Κάνε custom fan profil με afterburner. ;)

 

Εμένα οι 470 πάνε και 92 σε στοκ. Με custom μέχρι 65 ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε να μην ανησυχώ! Γιατί είχα ξεκινήσει να ψάχνω για άλλον cooler. Έχω το  ASUS GPU TweakII

Για να αντέξει πολύ βάλε μαξ 70 και είσαι μια χαρά ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 

Καλησπέρα παρέα και καλές γιορτές ! Έπεσε στα χερια μου η εν λόγο κάρτα. Καθώς είχα μια ποιο low είπα να την καθίσω πάνω στο pc μου. Τώρα έχω κάποια θεματάκια με την θερμοκρασία. Με το που κάνει startup ο υπολογιστής είμαστε στα 52-54c (καλά ως εδώ).

 

-Όταν βλέπω video (youtube 4k) δεν έχω κανένα απόλυτος θέμα. Δεν λέει να ζεσταθεί για κανένα λόγο.

 

 

-Όταν πάω να μπω league of legends (στο full όλα) με 180-220 FPS η θερμοκρασία είναι 76-79c (το ανεμιστηράκι ακούγεται ανελέητα)

 

-Πάω να τρέξει λίγο το FurMark να δω τι γίνετε. Με το που το τρέχω, μετράω 1,2,3,4 και έχει φτάσει 80c (δεν το αφησα παραπάνω)

 

Τώρα όσο για αν έχει σκόνη και τα σχετικά όχι είναι ολοκάθαρη. Καθαρισμένη , παστα arctic silver 5 (με 3 διαφορετικές εφαρμογές και στις 3 ίδιες θερμοκρασίες)

Αρχικά άλλαξε thermal paste και καθάρισε καλά την ψυκτρα της, μετά το furmak δεν στο συνιστώ για να δεις θερμοκρασίες μιας και μπορεί να κάνει ζημιά στην κάρτα την ζοριζει πολύ παραπάνω από οτιδήποτε άλλο,
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το κουτί είναι ανοιχτό γιατί δεν είναι και από τα καλύτερα. Η κάρτα έχει φάει reflow (Τώρα για bios το δεν έχω ιδέα.)

Μηπως δεν εχεις καλο airflow ?

 

Εχει πειραχθει το BIOS της καρτας? π.x. μονταριστηκε και υπερχρονιστηκε ?

 

Να αλλάξω ? δεν είναι καλή η arctic silver 5. Δεν υπάρχει ίχνος σκόνης πάνω τις (για την ώρα)

Αρχικά άλλαξε thermal paste και καθάρισε καλά την ψυκτρα της, μετά το furmak δεν στο συνιστώ για να δεις θερμοκρασίες μιας και μπορεί να κάνει ζημιά στην κάρτα την ζοριζει πολύ παραπάνω από οτιδήποτε άλλο,

post-237397-0-08726300-1451038750_thumb.png

Επεξ/σία από EmmanouilT
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω τίποτα παρα μονο την κάρτα. Με έναν ανεμιστήρα.

Στην εχουν υπερχρονισει. Δεν εχεις το ιδιο BIOS, ποιος το φλασαρε? Δες την φωτογραφια που ποσταρα ,ειναι για την ENGTX560 DC/2DI/1GD5:

https://www.asus.com/Graphics-Cards/ENGTX560_DC2DI1GD5/

 

Η εκδοση που εχεις, εχει εναν οι δυο ανεμιστηρες? Γιατι η υπερχρονισμενη εκδοση original απο ASUS, ειχε δυο ανεμιστηρες.

 

Free ^^

Εντάξει μωρέ για 20 mhz δεν γίνεται κάτι!

 

Αν έχει φάει reflow... Ελπίζω να την πήρες σε χώμα τιμή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως ακομη και 20MHz μπορουν να θερμανουν αρκετα την καρτα αυτη. Για ειναι η 1η εκδοση DirectCU, δεν ειναι αυτη με το DirectCU II.

Εδώ με stock cooler τα αντέχουν αυτά.

 

Τα 20mhz θα αυξήσουν την κατανάλωση και κατα συνέπεια την θερμότητα κατα 20/810=2.46% Σιγά ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια χαρά είσαι, φυσιολογικό για αυτές τις κάρτες.

 

Κάνε custom fan προφιλ και θα ηρεμίσεις. Δεν θα σου κρατήσει πολύ όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες να ξανά πεθάνει ?

Mια χαρά είσαι, φυσιολογικό για αυτές τις κάρτες.

 

Κάνε custom fan προφιλ και θα ηρεμίσεις. Δεν θα σου κρατήσει πολύ όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...