Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση σε java


Giorgos65ert

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,

Τώρα τελευταία ασχολούμαι με java λίγο πολύ και έχω μια ερώτηση.

 

Πείτε ότι φτιάχνω μια εφαρμογή σε java και θέλω να τρέχει χωρίς ο πελάτης να έχει ένα JVM.

 

Η ερώτηση μου είναι γίνετε να βάλω σε έναν φάκελο στο download ένα jvm και το jdk και να το χρησιμοποιώ ώστε να τρέχει το program?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το jvm έχει σκοπό να ενώσει το bytecode της java με το σύστημα, δηλαδή είναι το ενδιάμεσο. Πώς να δώσεις το ενδιάμεσο..όταν δεν ξέρεις μετά από πέντε χρόνια ποιο θα είναι το τρέχον; Μπορείς όμως να βάλεις ένα html που να συνδέει με τo download της jvm.

 

και παίζει αν ο σύνδεσμος θα λειτουργεί μετά από χρόνια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ αυτό πιστεύω ότι δεν γίνετε , όμως αν βάλω μια JVM στον φάκελο και το κάνω execute με την συγκεκριμένη JVM που θα βρίσκετε στον φάκελο? (π.χ. Με ένα shell script)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αν κάνω ένα shell script να πάρει το path από τον φάκελο που θα έχω το jvm , να τρέξει το bin/java.exe και το path από το πρόγραμμα λες να δουλέψει?

Θα το ψάξω λίγο γιατί είναι ενδιαφέρον να τρέχεις της εφαρμογές σου σε java χωρίς να εγκατάστασης έναν jvm άλλα να τον παρέχει το πρόγραμμα για σένα, με βάρος όμως χώρο από το δίσκο. Άλλα αυτό δεν νομίζω να είναι σοβαρό πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δηλαδή θες να κάνεις distribute ένα JVM το οποίο μετά από λίγο θα είναι outdated μόνο και μόνο για την εφαρμογή σου; Μου ακούγεται ιδιαίτερα κακό αυτό, ειδικά αν σκεφτείς ότι το JVM λογικά θα υπάρχει στα περισσότερα pc. Άσε που με αυτή τη λογική κάθε java εφαρμογή θα έχει το δικό της JVM installation. Καταλαβαίνω ότι δε θες να αναγκάζεις το χρήστη σου να κατεβάζει επιπλέον πράγματα αν θέλει να τρέξει την εφαρμογή σου, αλλά άμα η εφαρμογή σου είναι σε java δε νομίζω να έχεις και πολλές επιλογές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή θες να κάνεις distribute ένα JVM το οποίο μετά από λίγο θα είναι outdated μόνο και μόνο για την εφαρμογή σου; Μου ακούγεται ιδιαίτερα κακό αυτό, ειδικά αν σκεφτείς ότι το JVM λογικά θα υπάρχει στα περισσότερα pc. Άσε που με αυτή τη λογική κάθε java εφαρμογή θα έχει το δικό της JVM installation. Καταλαβαίνω ότι δε θες να αναγκάζεις το χρήστη σου να κατεβάζει επιπλέον πράγματα αν θέλει να τρέξει την εφαρμογή σου, αλλά άμα η εφαρμογή σου είναι σε java δε νομίζω να έχεις και πολλές επιλογές.

 

Ναι και μένα αν το δω από άποψη χρήστη είναι πολύ κακό άλλα και ως developer...

Άπλα ήθελα να μάθω αν γίνετε αυτό που ρώτησα και μάλλον είναι πιθανό άλλα πρέπει να μπλεξεις με versions και μετά θα είναι outdated και χωρίς την δυνατότητα να κάνει update ο χρήστης και ούτε καν η δυνατότητα εκμετάλλευσης από άλλα προγράμματα java όποτε δεν έχει καν λογική αυτό που σκέφτομαι.

 

Τέλος πάντων ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αν κάνω ένα shell script να πάρει το path από τον φάκελο που θα έχω το jvm , να τρέξει το bin/java.exe και το path από το πρόγραμμα λες να δουλέψει?

Θα το ψάξω λίγο γιατί είναι ενδιαφέρον να τρέχεις της εφαρμογές σου σε java χωρίς να εγκατάστασης έναν jvm άλλα να τον παρέχει το πρόγραμμα για σένα, με βάρος όμως χώρο από το δίσκο. Άλλα αυτό δεν νομίζω να είναι σοβαρό πρόβλημα.

 

Αυτό ακριβώς κάνουν όσες εφαρμογές (εδώ έχω συγκεκριμένα games στο μυαλό μου) πρέπει για λόγους ευχρηστίας να είναι click to run. Αν βάλεις πολλές γεμίζεις με 1720 εκδόσεις του JRE (έτσι λέγεται technically) τον υπολογιστή αλλά αυτός είναι ο μόνος τρόπος να είσαι σίγουρος ότι θα παίξει και θα παίξει σωστά βρέξει χιονίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λογική να έχεις μαζί το jre που παίζει σίγουρα λέει...Αλλά νομίζω ότι ακόμα και αν δεν το παρέχεις, αλλά το αφήνεις για download μπορείς να γράψεις ότι θέλει το τάδε και από εκεί και πέρα το αναλαμβάνει ο χρήστης να το φτιάξει και να κάνει τα δέοντα! (ή να έχεις μια εφαρμογή σε exe να τρέχει και να κάνει Setup..αυτό θα μπορούσε να γραφτεί και με Vb6)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό ακριβώς κάνουν όσες εφαρμογές (εδώ έχω συγκεκριμένα games στο μυαλό μου) πρέπει για λόγους ευχρηστίας να είναι click to run. Αν βάλεις πολλές γεμίζεις με 1720 εκδόσεις του JRE (έτσι λέγεται technically) τον υπολογιστή αλλά αυτός είναι ο μόνος τρόπος να είσαι σίγουρος ότι θα παίξει και θα παίξει σωστά βρέξει χιονίσει.

 

Ακριβώς. Καμία σοβαρή εταιρεία δεν θα αφήσει το app της να εξαρτάται από JRE versions που δεν έχει τεστάρει πρώτα και για αυτό η standard τακτική είναι να το κάνεις bundle με το app σου και να χρησιμοποιεί την συγκεκριμένη έκδοση αντί αυτή του συστήματος.

 

Η λογική να έχεις μαζί το jre που παίζει σίγουρα λέει...Αλλά νομίζω ότι ακόμα και αν δεν το παρέχεις, αλλά το αφήνεις για download μπορείς να γράψεις ότι θέλει το τάδε και από εκεί και πέρα το αναλαμβάνει ο χρήστης να το φτιάξει και να κάνει τα δέοντα! (ή να έχεις μια εφαρμογή σε exe να τρέχει και να κάνει Setup..αυτό θα μπορούσε να γραφτεί και με Vb6)

 

 

Κακή τακτική να αφήνεις τον user να αναλάβει το οτιδήποτε. Συν το ότι τον εκνευρίζεις με το να πρέπει να κάνει extra unecessary steps. Επίσης κάτι για εσένα που γνωρίζεις κάποια πράγματα σου φαίνεται απλό, για τους περισσότερους είναι rocket science.

Επεξ/σία από Maniakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έχεις δίκιο, τα όλα σε ένα είναι σαφώς πιο εύκολο σε εγκατάσταση...Το πρόβλημα με τη java είναι ότι δεν μπορείς να έχεις με αυτόν τον τρόπο μια εγκατάσταση για κάθε λειτουργικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...