Προς το περιεχόμενο

Samsung Bio-Processor: Νέο all-in-one chip για wearables


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Samsung ανέπτυξε ένα chip ειδικά για φορετές συσκευές, το οποίο ονομάζεται Samsung Bio-Processor και πρόσφατα εισήλθε σε φάση μαζικής παραγωγής.

Όπως λέει η Κορεάτικη εταιρεία, το chip “σχεδιάστηκε ειδικά για να επιταχύνει την ανάπτυξη καινοτόμων προϊόντων wearable για καταναλωτές που όλο και περισσότερο παρακολουθούν την φυσική κατάσταση και την υγεία τους σε καθημερινή βάση”.

 

Το νέο προϊόν της Samsung, αποτελεί μία all-in-one λύση, που για την επεξεργασία δεδομένων που προέρχονται από διάφορες μονάδες ελέγχου και αισθητήρες δεν απαιτεί την βοήθεια κάποιου κεντρικού επεξεργαστή (ενσωματώνει microcontroller unit, πέντε Analog Front Ends, DSP και μνήμη eFlash). Όσον αφορά στις πέντε AFEs, προορίζονται για την παρακολούθηση και την ανάλυση διάφορων παραμέτρων που αφορούν στην υγεία (ογκομετρική μέτρηση οργάνων, ανάλυση βιο-ηλεκτρικής αντίστασης, ηλεκτροκαρδιογράφημα, θερμοκρασία δέρματος κ.ά). Σήμερα, τα περισσότερα smartwatches, όπως τα Gear S2 και Apple Watch μετρούν απλώς τους παλμούς της καρδιάς, οπότε από τις συσκευές που θα ενσωματώνουν τον Bio-Processor περιμένουμε πολλά περισσότερα.

 

Η Samsung δεν πρόκειται να κρατήσει το συγκεκριμένο chip για τον… εαυτό της, αλλά σκοπεύει να συνεργαστεί με διάφορες άλλες εταιρείες κατασκευής φορετών συσκευών. Οι πρώτες συσκευές του είδους, σύμφωνα με την Κορεάτικη εταιρεία, αναμένονται στις αρχές του νέου έτους.

 

Link.png Site: Engadget

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..για καταναλωτές που όλο και περισσότερο παρακολουθούν την φυσική κατάσταση και την υγεία τους σε καθημερινή βάση”.

 

Οι καταναλωτές παρακολουθουν την υγεία τους ή οι "αλλοι" παρακολουθουν την υγεία των καταναλωτων;;;

 

Πάντως διαβάζοντας στον τίτλο Bio-Processor αλλου πηγε το μυαλό μου

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σου ρε σαμμυ δωσε πονο και δειξε το δρομο στις αλλες wannabe sammy εταιριες πως γινεται!!

 

Από τότε που ξανάρχισαν να διαβάζω insomnia ( την εφαρμογή ποτέ θα την αναβιώσουν, είναι αισχρή) έχω αρχίσει να χάνω τα μαλιά μου. Ποιο δρόμο ακριβώς έδειξε;;;Χρόνια έρευνας από πανεπιστημιακά κέντρα και αλλά ιδρύματα απο ερευνητές που έχουν δώσει αίμα για να μείνουν στην αφάνεια, η κάθε πολυεθνική εταιρεία τα έχει κάνει όλα. Λαμπάδες να αρχίσουμε πλέον να αναβουμε. Μου θυμίζουν τους φαραώ
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο αναπτύσσουν προγράμματα για την υγεία μας μόνο καλό είναι. Αντί να πηγαίνουμε για check up θα γνωρίζουμε κάποια βασικά μέσω του wearable

 

 

Και εγω εαν ειχα ασφαλιστικη εταιρεια παντως πολυ θα χαιρομουν να δινω ασφαλιση μονο σε υγεεις και οχι σε παχυσαρκους καπνιστες που βλεπουν ολη την ωρα netflix...

 

Μαλλον για το δευτερο πανε φιλε και οχι για την υγεια μας....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω εαν ειχα ασφαλιστικη εταιρεια παντως πολυ θα χαιρομουν να δινω ασφαλιση μονο σε υγεεις και οχι σε παχυσαρκους καπνιστες που βλεπουν ολη την ωρα netflix...

 

Μαλλον για το δευτερο πανε φιλε και οχι για την υγεια μας....

Στο χερι μας ειναι να ειμαστε στην πρωτη κατηγορια και οχι στην δευτερη.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω εαν ειχα ασφαλιστικη εταιρεια παντως πολυ θα χαιρομουν να δινω ασφαλιση μονο σε υγεεις και οχι σε παχυσαρκους καπνιστες που βλεπουν ολη την ωρα netflix...

 

Μαλλον για το δευτερο πανε φιλε και οχι για την υγεια μας....

θα την κλείσεις την ασφαλιστικη... Απο αυτους που εχουν sixpack περιμένουν να ζησουν νομιζεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα την κλείσεις την ασφαλιστικη... Απο αυτους που εχουν sixpack περιμένουν να ζησουν νομιζεις?

Προφανώς.

Η λογική όλων των ασφαλιστικών  εταιριών ειναι πως οι υγιείς πελάτες τους ειναι ΚΑΤΑ ΠΟΛΥ περισσότεροι απ τους υπόλοιπους.

Αντιστοιχα,το ιδιο ισχύει και με των αυτοκινήτων(και γι αυτό έχουν ζοριστεί τόσο και κλεινουν στην ελλάδα  που ειναι πρωταθλητρια στα ατυχήματα) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τότε που ξανάρχισαν να διαβάζω insomnia ( την εφαρμογή ποτέ θα την αναβιώσουν, είναι αισχρή) έχω αρχίσει να χάνω τα μαλιά μου. Ποιο δρόμο ακριβώς έδειξε;;;Χρόνια έρευνας από πανεπιστημιακά κέντρα και αλλά ιδρύματα απο ερευνητές που έχουν δώσει αίμα για να μείνουν στην αφάνεια, η κάθε πολυεθνική εταιρεία τα έχει κάνει όλα. Λαμπάδες να αρχίσουμε πλέον να αναβουμε. Μου θυμίζουν τους φαραώ

 

Θα συμφωνούσα μαζί σου αν δεν υπήρχαν δυο "σημαντικές λεπτομέρειες":

1) το R&D των πολυεθνικών και ιδίως της συγκεκριμένης δεν είναι και το πιο υποτονικό του πλανήτη!

2) Η σχέση πανεπιστημιακών-ερευνητικών ιδρυμάτων με την βιομηχανία στον υπόλοιπο κόσμο ΔΕΝ είναι σαν την ελληνική!!! Στη χώρα μας η (ηθελημένη) απομόνωση και "έρευνα για την έρευνα" των ακαδημαϊκών, σε συνδυασμό με την απάθεια της πολιτείας είναι πραγματικά για να σου πέσουν τα μαλλιά!!! Αυτοί είναι οι φαραώ και θέλουν να τους ανάβεις λαμπάδες και μάλιστα χωρίς να παράγουν τίποτα, όχι οι Κορεάτες!!!!!!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και αυτη μεσα στο 90% των αχρηστων ειδησεων του site.

 

καποτε διαβαζαμε ωραια πραγματα εδω μεσα. Τωρα εχουμε πηξει στς μαλακιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και αυτη μεσα στο 90% των αχρηστων ειδησεων του site.

 

καποτε διαβαζαμε ωραια πραγματα εδω μεσα. Τωρα εχουμε πηξει στς μαλακιες.

 

Καλη χρονια,

 

Δεν σε αναγκαζει κανεις να μπαινεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη χρονια,

 

Δεν σε αναγκαζει κανεις να μπαινεις!

Επισης... ουτε και σενα να μου απαντας.... δε ρωτησα κατι εξαλλου. Προσωπικη αποψη εκφερα που εχω ολο το δικαιωμα.  Δε μιλαει κανεις για εξαναγκασμο εδω εκτος απο σενα φιλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...