Προς το περιεχόμενο

JavaScript, εργασία και Ruby


Dinos_12345

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Μέχρι και πριν λίγο καιρό έκανα μαθήματα στο codecademy σε JavaScript. Αυτόν τον καιρό ψάχνω να κάνω ασκήσεις ή και εθελοντική εργασία για να χτίσω portfolio στην js και να εξασκηθώ. Δεν έχω ιδέα για το που να ψάξω το τελευταίο.

Ερώτηση πρώτη

Με τις γνώσεις από το codecademy είμαι έτοιμος για δουλειά; Καθαρά και μόνο από την άποψη των γνώσεων που έλαβα.

Είναι αρκετό που ξέρω js ή πρέπει να μάθω και κάποιο framework;;;

Ερώτηση δεύτερη.

Θέλω να ξεκινήσω να μάθω και Ruby, να κάνω μαθήματα στο codecademy ή να κοιτάξω άλλου; Έχω σαν στόχο μέχρι το τέλος του έτους να μπορώ να αναλάβω και να φέρω εις πέρας ένα project. Είναι εφικτό;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε μια άσκηση...

Σε μια ιστοσελίδα θέλω να δείχνω ένα popup παράθυρο, modal, όπου θα επιλέγω επόμενη ή προηγούμενη φωτογραφία. Οι φωτογραφίες δεν θα φορτώνονται όλες στην αρχή, μόνο αυτές που επιλέγει να δει ο χρήστης. Στο παράθυρο θα φαίνεται η εικόνα και από κάτω ο τίτλος, χωριστά δηλαδή από την εικόνα. Τα στοιχεία, διεύθυνση αρχείου και τίτλος θα διαβάζονταιαπό αρχείο στο server. Η επόμενη είσοδος στην φόρμα διαλόγου popup...θα δείχνει την τελευταία εικόνα που επίλεξε ο χρήστης.

Πρόσθετες πληροφορίες μπορούν να ζητηθούν!

Η λύση υπάρχει διαθέσιμη σε σελίδα που την χρησιμοποιεί...και έχει γραφτεί...από μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε μια άσκηση...

Σε μια ιστοσελίδα θέλω να δείχνω ένα popup παράθυρο, modal, όπου θα επιλέγω επόμενη ή προηγούμενη φωτογραφία. Οι φωτογραφίες δεν θα φορτώνονται όλες στην αρχή, μόνο αυτές που επιλέγει να δει ο χρήστης. Στο παράθυρο θα φαίνεται η εικόνα και από κάτω ο τίτλος, χωριστά δηλαδή από την εικόνα. Τα στοιχεία, διεύθυνση αρχείου και τίτλος θα διαβάζονταιαπό αρχείο στο server. Η επόμενη είσοδος στην φόρμα διαλόγου popup...θα δείχνει την τελευταία εικόνα που επίλεξε ο χρήστης.

Πρόσθετες πληροφορίες μπορούν να ζητηθούν!

Η λύση υπάρχει διαθέσιμη σε σελίδα που την χρησιμοποιεί...και έχει γραφτεί...από μένα.

Θα την δουλέψω μόλις γυρίσω Αθήνα είμαι διακοπές ακόμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τις γνώσεις από το codecademy είμαι έτοιμος για δουλειά; Καθαρά και μόνο από την άποψη των γνώσεων που έλαβα.

Όχι, δεν είσαι (αν και, μπορεί να είσαι μέχρι και πολύ κοντά, ανάλογα τι έμαθες). Ο λόγος είναι πως 100% θεωρητική γνώση που δεν έχει παιδευτεί στην πράξη, βασικά δεν είναι γνώση. Δεν την έχεις χωνέψει ακόμα.

 

Είναι αρκετό που ξέρω js ή πρέπει να μάθω και κάποιο framework;;;

Ανάλογα τι είδους δουλειά θες να κάνεις. Γιατί δεν κάνεις βόλτα σε job sites να μαζέψεις 10-20-30 αγγελίες οι οποίες πιστεύεις ότι θα ήταν κατάλληλες ως πρώτη δουλειά; Μετά μπορείς να τις βάλεις σε ένα πίνακα και να δεις τι χρειάζεται να έχεις και να κάνεις πλάνο για το πώς θα το καταφέρεις.

 

Έχω σαν στόχο μέχρι το τέλος του έτους να μπορώ να αναλάβω και να φέρω εις πέρας ένα project. Είναι εφικτό;

Μόνο εσύ μπορείς να απαντήσεις αυτό το ερώτημα. ;)

 

Εξαρτάται βέβαια τι εννοείς "project". Προφανώς αν το project το ορίσει άλλος έτσι ώστε να απευθύνεται σε βετεράνους η απάντηση είναι όχι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δεν είσαι (αν και, μπορεί να είσαι μέχρι και πολύ κοντά, ανάλογα τι έμαθες). Ο λόγος είναι πως 100% θεωρητική γνώση που δεν έχει παιδευτεί στην πράξη, βασικά δεν είναι γνώση. Δεν την έχεις χωνέψει ακόμα.

 

 

Ανάλογα τι είδους δουλειά θες να κάνεις. Γιατί δεν κάνεις βόλτα σε job sites να μαζέψεις 10-20-30 αγγελίες οι οποίες πιστεύεις ότι θα ήταν κατάλληλες ως πρώτη δουλειά; Μετά μπορείς να τις βάλεις σε ένα πίνακα και να δεις τι χρειάζεται να έχεις και να κάνεις πλάνο για το πώς θα το καταφέρεις.

 

 

Μόνο εσύ μπορείς να απαντήσεις αυτό το ερώτημα. ;)

 

Εξαρτάται βέβαια τι εννοείς "project". Προφανώς αν το project το ορίσει άλλος έτσι ώστε να απευθύνεται σε βετεράνους η απάντηση είναι όχι...

Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση

Δεν το λες και τελείως θεωρητική γνώση, μιλάμε για μαθήματα που πρώτα στα εξηγεί σε συνεχές κείμενο και μετά σου βάζει να κάνεις άσκηση.

 

Όταν λέω project εννοώ ένα project που θα αναλάμβανε κάποιος Junior developer, όχι ένα project που θα απευθυνόταν σε κάποιον με πολλή παραπάνω εμπειρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πλέον στο Codecademy έχει μικρά project που σε καθοδηγεί και το αποτέλεσμα είναι κάτι ολοκληρωμένο. Καλύτερα να κάνεις κάτι από αυτά.

 

Πέρα από αυτό, σκέτη Javascript δεν θα σου είναι και πολύ χρήσιμη εν έτει 2016. Στο Codecademy έχει και μάθημα για Angular που είναι πολύ διαδεδομένο framework και θα σε βοηθήσει να δομήσεις καλύτερα τον κώδικα σου.

 

Όταν νιώσεις άνετα με αυτό, μπορείς να ξεκινήσεις Node.js με μια NoSQL database έτσι ώστε να μην χρειαστεί να μάθεις καινούργια γλώσσα και να μπορείς να κάνεις κάτι ολοκληρωμένο.

 

Όπως βλέπεις, δεν είναι και λίγα και απ' ότι θυμάμαι είσαι νέος φοιτητής, οπότε μη βιάζεσαι , συγκεντρώσου στα μαθήματα σου στο παμεπίστήμιο και ασχολήσου με αυτά στον ελεύθερο σου χρόνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Μέχρι και πριν λίγο καιρό έκανα μαθήματα στο codecademy σε JavaScript. Αυτόν τον καιρό ψάχνω να κάνω ασκήσεις ή και εθελοντική εργασία για να χτίσω portfolio στην js και να εξασκηθώ. Δεν έχω ιδέα για το που να ψάξω το τελευταίο.

Ερώτηση πρώτη

Με τις γνώσεις από το codecademy είμαι έτοιμος για δουλειά; Καθαρά και μόνο από την άποψη των γνώσεων που έλαβα.

Είναι αρκετό που ξέρω js ή πρέπει να μάθω και κάποιο framework;;;

Ερώτηση δεύτερη.

Θέλω να ξεκινήσω να μάθω και Ruby, να κάνω μαθήματα στο codecademy ή να κοιτάξω άλλου; Έχω σαν στόχο μέχρι το τέλος του έτους να μπορώ να αναλάβω και να φέρω εις πέρας ένα project. Είναι εφικτό;

 

Ευχαριστώ

 

Όχι για δουλειά δεν είσαι έτοιμος. Συνήθως αυτά τα μαθήματα τα παρακολουθούν ήδη έμπειροι προγραμματιστές για να μπούν στην ιδέα και να προχωρήσουνε μετά μόνοι τους (αφού έχουν ήδη την εμπειρία). Πρέπει εσύ αυτές τις γνώσεις να τις θέσεις άμεσα σε εφαρμογή ξεκινώντας να παίζεις με κάποιο projectaki.

Θα σου έλεγα αφού ξέρεις JS, παίξε με Node.js αντί για Ruby, δεν υπάρχει λόγος να μάθεις μια άλλη γλώσσα, τουλάχιστον προς το παρόν.

Ακόμα δεν είσαι καν σε θέση να αναλάβεις project για Junior Developer (ο οποίος μην ξεχνάς ότι έχει το πλεονέκτημα να διαθέτει Senior για βοήθεια). Το projeκτακι θα είναι φάση μεταπτυχιακής εργασίας. Θέλει δρόμο και υπομονή ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έδωσα μια άσκηση. Για τη λύση της απλά θα προσθέσω χρησιμοποίησα το bootsrap.min.css, bootstrap.min.js, jquery.min.js, το δικό μου g.js που γράφτηκε για το σκοπό αυτό (που περιγράφω στην άσκηση)  με editor Bluefish. 

Ουσιαστικά αν μπορεί κανείς να δίνει λύσεις με κώδικα σε "σημεία" ενός μεγαλύτερου project...κάνει για τη δουλειά. Δεν θα σου πει κανείς βέβαια τι θα χρησιμοποιήσεις...απλά θα σου περιγράψει τι θέλει και που...όλα τα άλλα τα κάνει ο προγραμματιστής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από αυτό, σκέτη Javascript δεν θα σου είναι και πολύ χρήσιμη εν έτει 2016. Στο Codecademy έχει και μάθημα για Angular που είναι πολύ διαδεδομένο framework και θα σε βοηθήσει να δομήσεις καλύτερα τον κώδικα σου.

 

Όπως βλέπεις, δεν είναι και λίγα και απ' ότι θυμάμαι είσαι νέος φοιτητής, οπότε μη βιάζεσαι , συγκεντρώσου στα μαθήματα σου στο παμεπίστήμιο και ασχολήσου με αυτά στον ελεύθερο σου χρόνο.

Θα δω πρώτα jQuery που είπε ο φίλος από πάνω. Μετά Angular και μετά τα υπόλοιπα. Σχέδια για Ruby άκυρα.

 

Ναι η αλήθεια είναι ότι είναι ήδη πολύς ο φόρτος για το πανεπιστήμιο, και πρέπει να ρίξω λίγο διάβασμα μέχρι να ανοίξουμε γιατί θέλω εξάσκηση στους pointers αλλά έχω ένα θέμα. Εγώ ξεκίνησα να μπαίνω στις γλώσσες προγραμματισμού με την JS, και έμαθα να βάζω μεταβλητές σε φάση var i και όχι σε int i.

Πραγματικά η ιδιοτροπία της C να δηλώνεις τα πάντα μου προκαλεί πονοκέφαλο. Κρεμάει το πρόγραμμα για ψύλλου πήδημα και κάνεις focus πιο πολύ στο να γραφείς σωστό κώδικα παρά στο να λύσεις το πρόβλημα. Άλλο ένα είναι ότι έχω συνηθίσει να βλέπω objects και ξαφνικά μου λένε αυτό λέγεται structure και ω τι σύμπτωση έχει σχεδόν το ίδιο συντακτικό με το object.

Έχω φάει μια μίνι φρίκη αλλά θα το ξεπεράσω. Μέχρι στιγμής στις προόδους έγραψα 10αρια.

Πρέπει εσύ αυτές τις γνώσεις να τις θέσεις άμεσα σε εφαρμογή ξεκινώντας να παίζεις με κάποιο projectaki.

 

Ακόμα δεν είσαι καν σε θέση να αναλάβεις project για Junior Developer (ο οποίος μην ξεχνάς ότι έχει το πλεονέκτημα να διαθέτει Senior για βοήθεια). Το projeκτακι θα είναι φάση μεταπτυχιακής εργασίας. Θέλει δρόμο και υπομονή ;)

Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Κάποιες πηγές να έχω υπόψιν μου για projects;

 

Δεν ξέρω πως φαίνεται που τρελαίνομαι να μάθω πολλά μαζί, με καλό πρόγραμμα νομίζω ότι γίνεται, απλά δεν μπορώ να μείνω στις γνώσεις που παρέχει η σχολή μου με τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσοχή το structure δεν είναι object. Αν και τα δυο έχουν  μια λίστα "πραγμάτων"...η διαφορά τους είναι στο αν μπορεί ή όχι να αντιγραφεί ή απλά να περάσει με αναφορά, και πράγματι υπάρχουν γλώσσες που δεν δουλεύουν επακριβώς το ίδιο!

Δηλαδή όταν λένε object κατά javascript..είναι ακριβώς έτσι,  μόνο κατά javascript. Δεν σημαίνει ότι object σε c++ είναι το ίδιο πράγμα με object javascript!

 

Δυο είναι οι βασικοί λόγοι χρήσης αντικειμένων. Ο ένας είναι ότι "πάμε" σε μια συνάρτηση/κώδικα όχι μόνο μια ομάδα μεταβλητών (θα την περνάγαμε με ένα πίνακα π.χ.) αλλά και λειτουργικότητα (μεθόδους) που σχετίζεται με τις μεταβλητές του αντικειμένου (ιδιότητες) με τη κατάσταση του κώδικα (τη θέση των δικών του μεταβλητών), δηλαδή φέρνουμε σε κοινή θέα μεταβλητές από διαφορετικά επίπεδα (δες δηλαδή το αντικείμενο σαν πρόγραμμα με δικό του περιβάλλον). Ο άλλος λόγος είναι να προσθέσουμε λειτουργίες και ιδιότητες χωρίς να πειράξουμε άλλα σημεία κώδικα που ασχολούνται με τις υπάρχουσες λειτουργίες και ιδιότητες.

 

Στη Visual Basic 6, φτιάχνει κανείς κλάσεις και με αυτές δηλώνει νέα αντικείμενα. Τα οποία "ζουν" όσο υπάρχουν "οντότητες" που κρατάνε αναφορές σε αυτά! Υπάρχει δηλαδή εσωτερικά ένα απλό σύστημα μέτρησης αναφορών. Μόλις ο μετρητής μηδενίσει, το αντικείμενο διαγράφεται. Αν όμως στο αντικείμενο κρατάμε μια άλλη αναφορά σε άλλο αντικείμενο τότε ο άλλο αντικείμενο δεν θα σβήσει, αν πρώτα δεν "ακυρωθεί" η αναφορά!

 

Δώσε προσοχή στο παρακάτω γιατί είναι μια διαφορά που την βρίσκεις σε πολλές γλώσσες:

Στη Vb6  όταν περνάμε σε μια μεταβλητή Ο "αντικείμενο" που δείχνει στο Α αντικείμενο (πάντα με αναφορά) τότε σε μια αλλαγή αναφοράς π.χ. βάζοντας το αντικείμενο Β, δηλαδή το Ο να δείχνει το Β,  τότε θα διαγραφεί το αντικείμενο Α αν το Ο κρατούσε την τελευταία αναφορά! (Πρακτικά δεν υπάρχει τρόπος να βρεθεί το αντικείμενο αν φύγει και η τελευταία αναφορά σε αυτό).

 

 

Εντελώς διαφορετικός τρόπος από τα αντικείμενα της javascript. Δηλαδή αν φτιάξεις το αντικείμενο Α και το περάσεις σε μια μεταβλητή Ο τότε περνάς με αντιγραφή την αναφορά στο αντικείμενο Α! Που σημαίνει ότι αν στο αναγνωριστικό που έχει όνομα Ο δώσεις άλλο αντικείμενο Β τότε το αποδεσμεύεις από το αρχικό Α, αλλά δεν υπάρχει μετρητής. Στην επιστροφή το Α θα υπάρχει. Το Α θα καταστραφεί όταν τερματίσει αυτό που το δημιούργησε!

 

Κάτι για τα Pointer που κάνεις και μάθημα:

Βασικές διαφορές Pointer και Reference είναι: Το πρώτο μπορεί να είναι και NULL (να δείχνει το 0, όπου εξ ορισμού λέμε ότι δεν δείχνει τίποτα) αλλά και Invalid να δείχνει αλλού για αλλού (και αυτό μπορεί να είναι κακό). Το δεύτερο δείχνει σε κάτι άλλο και δεν γίνεται να μην δείχνει σε κάτι! Ακόμα και αν θέλουμε να δείξουμε ότι δεν δείχνει θα έχουμε ένα "συνθηματικό" αντικείμενο για NIL για τίποτα...Μια ακόμα πιο μεγάλη διαφορά είναι ότι ενώ υπάρχει αριθμητική για δείκτες (pointers) δεν υπάρχει για αναφορές reference.  Ισχύει εδώ ότι οι αναφορές "μετριούνται" σε κάποιες γλώσσες. Αν δεν μετριούνται τότε θα πρέπει κάποιος να τις "καθαρίσει". Άρα η χρήση αναφορών γίνεται μέσω ειδικών ρουτινών...ενώ η χρήση δεικτών είναι άμεση, διευθύνσεις στη μνήμη και για το λόγο αυτό είναι επικίνδυνο να δοθεί μνήμη που δεν υπάρχει! (αφού η μνήμη δίνεται σε κομμάτια με ζήτηση τμημάτων, έτσι αν δεν υπάρχει το τμήμα με την διεύθυνση που θέλουμε να διαβάσουμε...έχουμε παραβίαση..σελίδας- η μνήμη είναι σε σελίδες)

 

(σόρυ για τη φλυαρία μου αλλά μου άρεσε να τα γράψω εδώ...)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...