Προς το περιεχόμενο

3D tainies


nikolas5791

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα σε ολους και ευχομαι καλη χρονια με υγεια..!! λοιπον εχω μια τηλεοραση 55 ιντζες 4κ ελ τζι.ειναι κ 3ντι.οταν κατεβαζω ταινιες πως μπορω ν καταλαβω αυτη η ταινια που κατεβαζω να ειναι σε πληρη οθονη και οχι κομενη πανω κατω..εχω κατεβασει δλδ ταινιες 3 ντι κ μια ειναι σε πληρη οθονη κ μια αλλη κομμενη πανω κατω.πως μπορω ν καταλαβω πριν τ κατεβασω ν ειναι σε πληρη οθονη τ μου προτινεται ν κανω ευχαριστω πολυ...!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σε ολους και ευχομαι καλη χρονια με υγεια..!! λοιπον εχω μια τηλεοραση 55 ιντζες 4κ ελ τζι.ειναι κ 3ντι.οταν κατεβαζω ταινιες πως μπορω ν καταλαβω αυτη η ταινια που κατεβαζω να ειναι σε πληρη οθονη και οχι κομενη πανω κατω..εχω κατεβασει δλδ ταινιες 3 ντι κ μια ειναι σε πληρη οθονη κ μια αλλη κομμενη πανω κατω.πως μπορω ν καταλαβω πριν τ κατεβασω ν ειναι σε πληρη οθονη τ μου προτινεται ν κανω ευχαριστω πολυ...!!!

Καλησπέρα. Οι ταινίες με μπαρες δεν είναι κομμένες αλλά έτσι είναι γυρισμένες έχουν τέτοια αναλογια.

Στο 3d επειδή είναι ξενερωμα οι μπαρες η ομάδα ift τις βγάζει και στο 3D φαίνεται όλη η οθόνη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καποιες ταινιες ομως την μια ηταν κομμενες και οταν την κατεβασα ξανα  με αλλο τορρεντ φυσικα ηταν σε πληρη οθονη κ πολλες φορες βλεπω τ σκρενν σοτσ στα τορρεντ και κρινω αν θ ειναι πληρης ι οχι κτλαβες δλδ πως γινεται η ιδια ταινια την μια ν ειναι πληρη οθονη και την αλλη οχι? συγνωμη που γινομαι κουραστικος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σε ολους και ευχομαι καλη χρονια με υγεια..!! λοιπον εχω μια τηλεοραση 55 ιντζες 4κ ελ τζι.ειναι κ 3ντι.οταν κατεβαζω ταινιες πως μπορω ν καταλαβω αυτη η ταινια που κατεβαζω να ειναι σε πληρη οθονη και οχι κομενη πανω κατω..εχω κατεβασει δλδ ταινιες 3 ντι κ μια ειναι σε πληρη οθονη κ μια αλλη κομμενη πανω κατω.πως μπορω ν καταλαβω πριν τ κατεβασω ν ειναι σε πληρη οθονη τ μου προτινεται ν κανω ευχαριστω πολυ...!!!

Α) βρίσκεις την αναλογία των 'πλευρών' της οθόνης σου, πχ 16:9

Β) βρίσκεις την αναλογία των 'πλευρών' της εικόνας του video (αν δεν έχει μαύρες λωρίδες από μόνο του*) πχ 21:9

Γ) αν έχουν όμοιες αναλογίες τότε προφανώς το video θα γεμίζει όλην την οθόνη σε full screen

αν όχι, τότε θα έχει μαύρες λωρίδες πάνω κάτω ή αριστερά δεξιά αναλόγως

-

στο τελευταίο που ρωτάς συμβαίνει το εξής, ή έχει γίνει stretch δηλαδή έχουν τραβήξει/μεγενθύνει μόνο μια πλευρά αλλάζοντας κατά συνέπεια την αναλογία του video αλλά και του περιεχομένου ή, έχει γίνει crop/zoom δηλαδή χάνεις κομμάτια της ταινίας γύρω γύρω

να δείχνουν ακριβώς το ίδιο πράγμα και να έχουν διαφορετικές αναλογίες φυσικά δεν γίνεται

-

μη γράφω και μυθιστορήματα τώρα, αν δεν κατάλαβες κάτι εδώ είμαστε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καποιες ταινιες ομως την μια ηταν κομμενες και οταν την κατεβασα ξανα με αλλο τορρεντ φυσικα ηταν σε πληρη οθονη κ πολλες φορες βλεπω τ σκρενν σοτσ στα τορρεντ και κρινω αν θ ειναι πληρης ι οχι κτλαβες δλδ πως γινεται η ιδια ταινια την μια ν ειναι πληρη οθονη και την αλλη οχι? συγνωμη που γινομαι κουραστικος...

Όπως έγραψα το group ift τις μονταρει και τις βγάζει σε Full Screen ακόμα και τις ταινίες με μπάρες. Οπότε η μόνη μέση είναι να βλέπεις από ift group.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...