Προς το περιεχόμενο

PMS->NAT TYPE 2


Lolarikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι περίπλοκο το θέμα. Αν έχω καταλάβει σωστά, το negotiation του MTU σε μία σύνδεση γίνεται μεταξύ των δύο άκρων που συνδέονται. Αυτό σημαίνει ότι ο client (το λάπτοπ ας πούμε) και ο server (το web site που βλέπουμε) κάνουν negotiate για το MTU size. Επειδή το στάνταρ μέγεθος MTU στο ethernet πρωτόκολλο είναι 1500bytes (όπου client και server τρέχουν με πιθανότητα 99.9% ethernet), προφανώς συμφωνούν και οι δύο στα 1500, που σημαίνει ότι το μέγεθος του κάθε πακέτου μπορεί να είναι μέχρι 1500 bytes. Το pppoe, όμως, όταν περνάει πάνω από ethernet (δηλ όταν το ξεκινάμε από άλλο router όπως πχ. μετά από bridged modem), από μόνο του χρειάζεται επιπλέον 8 bytes (γιατί είναι encapsulated), που σημαίνει ότι το ethernet interface πάνω από το οποίο γίνεται το pppoe (ή pppoa) θα πρέπει να έχει 8 bytes περισσότερα. 

 

επειδη ουτε εγω τα ξερω καλα καποιοι ελεγαν οτι επειδη ειναι και στην μεση ο παροχος αναμεσα στον client και στον server οτι μπορει και εκει να παιζει θεμα οχι να φταιει ο παροχος αλλα οι συνολικες ρυθμισεις.client-παροχος-server.καποιος εγραφε οτι με το ενα ρουτερ δεν ειχε θεμα αλλα ειχε με το αλλο. ο ενας οτι ειχε προβλημα και στο Ps4 και στο ps3 και μετα ειχε μονο στο ενα απο τα δυο.γενικως δεν εβλεπες καποια standard απαντηση.ολοι δοκιμαζαν απλα οτι μπορουσαν χωρις καποιος να το εξηγησει αναλυτικα .οσο ξερω απευθειας με adsl router παιζει ο φιλος.τωρα να πειραματιστει με το mtu ειναι το μονο ευκολο σε επιπεδο wan γιατι σε lan δεν το κοβω να τον αφηνει να το πειραξει.

Καταρχήν, στο modem δεν μπορώ να αλλάξω τα mtu. Η σύνδεση είναι modem και μετά ps3 δεν μεσολαβεί κάτι. Έκανα το test της tp-link για να βρω τα βέλτιστα mtu και πήρα το παρακάτω αποτέλεσμα:

 

Untitled.jpg

 

Δηλαδή 1464+20+8=1492

Προφανώς στα τόσα mtu είναι ρυθμισμένη η γραμμή μου και το router της hol δεν με αφήνει να το αλλάξω αυτό και γίνει κάτι λάθος και χάνονται πακέτα.

Στο ps3 από την άλλη μπορώ να ρυθμίσω τα mtu. Αν το αφήσω στο automatic πάει μόνο του και βάζει 1500. Μπορώ να το βάλω και manually όμως από 1500 μέχρι 500 και κάτι αν θυμάμαι καλά. Όσες τιμές και αν δοκίμασα εκεί το πρόβλημα παραμένει, αν και από ό,τι κατάλαβα από αυτά που γράφετε τα mtu στο ps3 πρέπει να είναι περισσότερα από αυτά του modem. Είπατε 8 bytes περισσότερα, δηλαδή 1500, που δεν διορθώνει το πρόβλημα.

Από ό,τι φαίνεται δεν είναι θέμα ports και dmz. Και πάλι καλά διότι με το dmz ανοιχτό στην στατική ip του ps3 192.168.2.21 είχα αποσυνδέσεις, οπότε το απενεργοποίησα. Όσο και αν ψάχνω πλάκα πλάκα δεν έχω δει κανέναν να το έχει λύσει το πρόβλημα αυτό. Δεν νομίζω να μπορεί να γίνει κάτι. Ίσως να είναι θέμα firmware του ps3.

Και κάτι άκυρο: τα Modem γνωστών επώνυμων εταιρειών παρέχουν περισσότερες επιλογές ρύθμισης της γραμμής από τα zte που δίνει η hol; Για παράδειγμα αν έπαιρνα tp-link ή draytek ή netgear θα μπορούσα να ρυθμίσω τα mtu της γραμμής; Ή γενικότερα θα μπορούσα να αλλάξω ρυθμίσεις που δεν μου επιτρέπει το ZTE;

Και μία προσωπική ερώτηση αν μου επιτρέπει ο κύριος πουλινός: γιατί είπατε σε ένα post σας ότι αν είχατε router/modem zte θα το πετάγατε;

α.μου φαινεται παραξενο να μην σε αφηνει να αλλαξεις το mtu στην σελιδα που φτιαχνεις το wan και το pppoe.δεν ξερω αν ειναι λογω οτι δεν εισαι admin.ισως να μπορουμε να βρουμε τα στοιχεια για admin μηπως και ετσι μας αφηνει.ή να βρουμε το full manual του router αν και απο zte δυσκολο να δουμε αν αφηνει να γινει αυτο.λογικα το manual ισως να ειναι για το generic firmware που μπορει να φοραει οποτε μπορουμε να δουμε αν εκει υπαρχει η επιλογη.

τωρα για αυτο που λες οτι δεν ειναι θεμα ports η dmz.αν δεις τα θεματα που σου εβαλα πολλα ατομα που ειχαν τετοια θεματα nat type 2-3 δεν θυμαμαι και ηθελαν να κανουν nat type open εκαναν ειτε dmz ειτε port forward ειτε σε thomson εβαζαν το cone.

πχ για το thomson καποιοι το εκαναν με cone καποιοι αλλοι με εντολη απο cli που ανοιγει ολα τα ports.

δεν ξερω αν αλλαξε κατι με το ps4 ή αν αλλαξε κατι γενικοτερα με το Ps network και θελει και αλλα πραγματα

τωρα ή αν προσπαθησαν να το υλοποιησουν αλλιως.δηλαδη πολλα ατομα θα δεις οτι πηρα nat type open εκτος αν κατι δεν εχω καταλαβει καλα εγω.και εγω οτι διαβασα ο καθενας κατι δοκιμαζε που του λεγε καποιος αλλος αλλα κανεις δεν ειχε δωσει μια δεδομενη λυση.τωρα ποσοι ελυσαν το θεμα δεν ξερω.κατι πηρε το ματι για καποιον που ειχε και ps3 και ps4 και στο ενα απο τα δυο του επαιξε αλλα δεν θυμαμαι τι εγραψε ακριβως.απορω

αν και η sony εχει εξηγησει αναλυτικα κατι.

ναι πολλα modem router σε αφηνουν να κανεις πολυ παραπανω πραγματα και πολλες παραπανω επιλογες απο τα απλα των 5 ευρω του παροχου.βεβαια καλο ειναι αν σκοπευεις ναπαρεις κατι αλλο

να δεις ακριβως το manual για να δεις τι σε αφηνει να κανεις.πχ το draytek εχει τρελο interface αλλα επισης και ακριβο.πχ το 2760 που ειναι και vdsl εχει 150 ευρω αλλα ναι εινα κατι τρομερο σαν ρουτερ με πολλες δυνατοτητες και πολυ stable.

απλα καλο ειναι να δεις το manual τι δινει και τι οχι μην παρεις κατι που μετα δεν σου κανει.δεν εχω

και ps4/ps3 για να δοκιμαζα κατι παραπανω.αλλα για ναδουμε αν το zte με admin στοχεια αφηνει κατι παραπανω.

τωρα για την ερωτηση.

α.οχι και κυριος.μικρος ειμαι :P

β.τα zte γενικως οπως θα δεις και εδω μεσα αν εχει  τυχει να δεις την κατηγορια adsl router θα διαπιστωσεις οτι εχουν βγαλει απειρα προβληματα σε απειρους χρηστες.οταν ξεκινησαν οι παροχοι να δινουν πχ το 108 το μοντελο (βγηκε σε διαφορες εκδοσεις) εβλεπες καθε μερα στο insomnia να ανοιγει και ενα θεμα για προβληματα.

πχ παρα πολλα ατομα θεμα με wireless οπως και ατομα θεμα με αποσυνδεσεις ειτε στο wireless ειτε στο internet οπως και κολληματα του ρουτερ οπως και χαμηλο συγχρονισμο οπως και να μπουκωνει.

μερικοι πηγαν και πηραν αλλο ρουτερ και βρηκαν την ηρεμια τους ενω αλλοι εκαναν το λαθος να νομιζουν οτι φταιει το συγκεκριμενο ρουτερ και το πηγαν πισω και πηραν παλι zte και ειχαν παλι το ιδιο θεμα.αν ο παροχος το αλλαζε με καποια αλλης εταιρειας πολυ ειχαν σωθει.

γενικως ειναι τελειως κινεζια ειναι ρουτερ των κυριολεκτικα 5 ευρω και ο παροχος προσπαθει να δωσει οτι φτηνοτερο.κατα καιρους εχουν δωθει πολυ καλα ρουτερ απο παροχους οπως και εχουν δωθει και μετρια ρουτερ

που ομως ηταν καλυτερα απο τα zte.τα zte γενικα ειναι ο πατος σχεδον μαζι με κατι αλλα που ειχαν βγει.

πχ αν και βγαινω λιγο εκτος τοπικ.

crypto f320 = hardware προβλημα.αργα η γρηγορα καιγοταν στο ιδιο ακριβως σημειο.εσκαγε πυκνωτης.

crypto f330= το ιδιο ακριβως

siemens cl110=πολυ ωραιο ρουτερ για την εποχη του αλλα καηκαν ολα αργα η γρηγορα γιατι εψηνες μπιφτεκια πανω απο την θερμοκρασια.

zte=to 108 και γενικα αυτα που βγηκαν για adsl απλα πατος.10 -10 γυρναγαν πισω.

αλλα εχουν δωθει και fritz και draytek ρουτερ κατα καιρους που σκοτωναν.πλεον οπως βλεπει οι παροχοι

παιρνουν φτηνα ρουτερ και πολλες φορες δεν στα χαριζουν αλλα τα δινουν δανεικα και επισης καποιοι αλλοι

παροχοι πχ wind οσο θυμαμαι δεν σου δινει δωρεαν ρουτερ.σου λεει αγορασε .μονο σε vdsl νομιζω δινει δωρεαν.

εγω πχ εχω βολευτει στα δωρεαν thomson/technicolor.δεν εχει κατι τρελο σε χαρακτηριστικα αλλα για την χρηση που το θελω εγω ειναι μια χαρα.ουτε zte ειναι ουτε draytek.

Ο router σου έχει 1492 στο wan; Επίσης, το μήνυμα αυτό στο έβγαλε πρώτη φορά τώρα ή στο έβγαζε κ πριν; Τέλος, τελικά το ps3 επέτρεψε την αλλαγή;

 

οσο θυμαμαι το pppoe ειναι 1492 απο  default.για να παει 1500 αν δεν υπαρχει επιλογη θεωρητικα παντα πρεπει να παιξει με pppoa/vcmux.αν θελει να το δοκιμασει για δοκιμη ας το κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Υπάρχει όντως περίπτωση ο provider να μην υποστηρίζει μεγαλύτερο mtu ή να το υποστηρίζει αλλά να μη σετάρεται αυτόματα. Εκεί δεν μπορεί να κάνει και πολλά εκτός αν καταφέρει να ανεβάσει το mtu του ppp interface σε 1500, το οποίο από όσο φαίνεται δεν το υποστηρίζει το modem του.

 

Παρόλα αυτά δεν καταλαβαίνω γιατί έχει πρόβλημα με το mtu του ps3 στα 1492. Θεωρητικά και αυτή είναι μια λύση.

 

Επίσης, αφού άλλαξες την τιμή του mtu σε 1492 στο ps3 έπρεπε να έχεις κάνει restart.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικως πριν κανει καποια δοκιμη ας ριχνει reboot ειτε το ρουτερ αμα πειραζει κατι στο ρουτερ ειτε το ps3 αμα πειραζει κατι εκει για να ειναι σιγουρος.


μην λογω restart δεν εχει παρει την ρυθμιση και τζαμπα προσπαθει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπενθυμίζω ότι στο router υπάρχει και η λύση της μείωσης του MSS (όχι του MTU) σε 1452 ή μικρότερο (πχ 1440 ή ακόμη και 1412), εφόσον το επιτρέπει βέβαια (mss clamping).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο με το MTU ξεχαστε το να παιζει σαν προβλημα. Το σημα αν δε γινει negotiate απο το server γινεται retransmission. To tcp/ip πρωτοκολλο εχει εξελιχθει πλεον και δεν υφισταται αυτα τα θεματα.

 

Εγω με hack στο ρουτερ εχω βαλει σε pppoe MTU=1500 και στους clients 9000 και τερματιζω ολα τα δκτυα (WAN και LAN) χωρις το παραμικρο προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

rfc, αν ο server δεν έχει ανοιχτό το firewall για να λαμβάνει συγκεκριμένα ICMP πακέτα, τότε δεν μπορεί να κάνει retransmit κάποιο πακέτο, γιατί απλά δε λαμβάνει τα πακέτα που του λένε να κάνει retransmit (τα οποία στέλνονται από το ΝΑΤ router στο σπίτι μας). Το IPv4 δεν έχει αλλάξει (ή εξελιχθεί) σε αυτό, είναι ακόμη όπως ήταν, οπότε το πρόβλημα μπορεί να προκύψει εν έτει 2016 κανονικότατα. Βέβαια, αυτό δε σημαίνει ότι αυτό είναι και το πρόβλημα που αντιμετωπίζει και ο ΟΡ, όμως ότι μπορεί να υπάρξει μπορεί.

 

Στο δικό σου setup, από όσο καταλαβαίνω, το ό,τι έχεις βάλει στο router το MTU τού pppoe σου στα 1500 bytes είναι που σου γλιτώνει οποιοδήποτε πρόβλημα -όχι η εξέλιξη του TCP/IP- γιατί όταν κάνεις negotiate το MTU σου με το server, οι δικοί σου clients ζητάνε μέχρι 9000, ο απομακρυσμένος server μέχρι 1500 και κλείνουν στα 1500. Εφόσον ο router σου δεν έχει MTU < 1500 (πχ 1492), αλλά 1500, τότε μπορεί να διαχειριστεί οποιοδήποτε από τα πακέτα που ανταλλάσσονται (μεγέθους <= 1500 bytes) και όλα είναι μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οχι δε κλεινουν στα 1500 αλλα στα 1492. Αν θες κανε ενα tcp analyzer να το διαπιστωσεις. 

 

O client κανει το retransmit προς τον server αν δε παρει απαντηση. Και γινεται το negotiate στο επομενο retransmit, δλδ στα επομενα πακετα που δεν εχει ακουσει εξ αρχης ο server. Ασε που οι servers που δεν ακουνε ICMP εχουν πλεον πεθανει.

 

By default τα windows κανουν 4 retransmissions με διπλασιασμο του εκαστοτε transmission. Αυτο ειναι κατι παραπανω απο αρκετο για να γινει το negotiation καποια στιγμη οταν ληξει το TTL.

 

Αν στη δικια σου περιπτωση ο server στελνει μια φορα μονο με 1500 (Λογω κλειστου icmp οπως αναφερεις) και εγω λαμβανω ας πουμε με 1452, τοτε θα παραλαβω τα πρωτα 1452 και στο επομενο retransmission που θα στειλει ο client, τοτε ο server θα ζητηθει να ξαναστειλει και ο client θα παραλαβει και τα υπολοιπα packets of bytes που απομενουν. Η διαδικασια αυτη καθοριζεται απο τα Headers που μενουν ανοιχτα μεχρι να υπαρξει socket reject. Αυτο συμβαινει για να παιρνουμε παντα ολα τα πακετα εχοντας ή οχι icmp request.

 

Θα σου πω μονο το παραδειγμα του dial up που δουλευει με 508 (νομιζω... και αν οχι καπου εκει) MTU και παρολα αυτα θα ανοιξει μια σελιδα ολοκληρη εστω και μετα απο ωρα.

 

 

Σε αυτο που αναφερεσαι συμβαινει στο UDP για αυτο και επικρατησε το tcp λογω του οτι δεν εχει αυτα τα σφαλματα.

 

Προσεξε τη διαφορα οτι το MTU δεν ειναι ποσοτητα, αλλα ταχυτητα, ποσοτητα ειναι το Window size.

Επεξ/σία από rfc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μερικές διευκρινίσεις χωρίς συγκεκριμένη σειρά:

 

Το MTU είναι το μέγιστο μέγεθος payload του IP, άρα ποσότητα σε bytes. Αν αυτό μεταφράζεται σε ταχύτητα, είναι εμμέσως γιατί μεταφέρονται περισσότερα δεδομένα σε κάθε πακέτο.

 

Εάν κλειδώνεις στα 1492 ενώ στο pppoe interface σου έχεις 1500, τότε σημαίνει ότι ο ISP σου έχει MTU 1492 και είτε είναι configured έτσι ώστε να επιβάλει αυτό το μέγεθος MTU (θέτοντας το MSS του στα 1452, δηλ. mss clamping) είτε ο client σου χρησιμοποιεί κάποιο πρωτόκολλο εύρεσης του κατάλληλο MTU και αντιλαμβάνεται ότι κάποιος στη διαδρομή έχει MTU 1492. Αυτό δεν το κάνουν όλοι οι clients.

 

Δεν κατάλαβα τη διαδικασία επανεκομπής που αναφέρεις, έχεις κάποιο RFC ή κάποια συγκεκριμένη πηγή στην οποία το εξηγεί αναλυτικότερα;

 

Οι servers που δεν ακούν σε ICMP σίγουρα δεν έχουν πεθάνει, έχω συναντήσει πολλούς που σε Πανεπιστήμια και εταιρίες, διότι οι firewall admins δε γνωρίζουν απαραίτητα το συγκεκριμένο θέμα (και εγώ το έχω κάνει στο παρελθόν πολλάκις). Η microsoft δεν απαντούσε σε ping requests (ICMP echo και reply) για πάρα πολλά χρόνια.

 

Υπόψιν, ότι το reject του πακέτου γίνεται από το router με το μικρότερο MTU και όχι από τον client, οπότε ο router στέλνει το ICMP πακέτο για την επανεκπομπή.

 

Το TCP δεν έχει επικρατήσει έναντι του UTP, και τα δύο χρησιμοποιούνται απλά σε διαφορετικές εφαρμογές (πχ τα περισσότερα streaming πρωτόκολλα είναι UDP).

 

Τα ίδια θέματα που έχουμε με το pppoe υπήρχαν και με το ppp πάνω από dialup και λύνονταν με παρόμοιους τρόπους.

 

Βέβαια όλα αυτά που λέμε μεταξύ μας, η αλήθεια είναι ότι ελάχιστο βοηθούν τον ΟΡ :).

Επεξ/σία από mamalacation
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Στο connection type στα network settings του ps3 έχει automatic που παίρνει αυτόματα lan ip από τον dhcp του modem, manual που βάζεις static ip στο ps3 και έχει και pppoe όπου σου ζητάει username/password για την σύνδεσή σου. Στο pppoe αν πάς και βάλεις τα στοιχεία σου στην hol δεν κάνει σύνδεση που είναι λογικό γιατι τα έχεις βάλει ήδη στο modem. Παρόλα αυτά αν το modem είχε κάποια επιλογή IP Passthrough ή PPPoE passthrough θα μπορούσα να κάνω assign την lan ip του ps3 και μετά να πάω στο ps3 και να βάλω τα στοιχεία της σύνδεσής μου ώστε να πάρει κατευθείαν δεύτερη external ip και να αποφύγω το nat του modem. Έχω ψάξει αλλά δεν βρίσκω κάτι σχετικό στο modem μου, είναι το ZTE H367N. Υπάρχει περίπτωση να μην  το υποστηρίζει; Ούτε για bridge bridge έχει κάτι. Ή μπορεί να το έχει με άλλον όρο και να μην μπορώ εγώ να το βρώ. Αλλά το bridge δεν θα με βόλευε διότι θα έκανε το dsl router απλό modem και θα μου αχρήστευε τις υπόλοιπες θύρες στις οποίες έχω συνδεδεμένα διάφορα. Θέλω να το δοκιμάσω και αυτό διότι είναι το μόνο που μου έμεινε. Τα έχω δοκιμάσει όλα. Dmz, disable firewall και τα λοιπά. Μόνο αυτό δεν έχω δοκιμάσει, να συνδεθώ από το ps3 με PPPoE και όχι με DHCP μέσω του modem. Υπάρχει τρόπος να το κάνουμε αυτό στο router μου; Ή πρέπει να πάρω άλλο; Ευχαριστώ.


Και Passthrough να μην έχει τουλάχιστον να το βάλουμε σε bridge να κάνει μόνο τον συγχρονισμό και μετά στο ps3 να κάνει αυτό την κλήση PPPoE, μήπως διορθωθεί προσωρινά έστω, για να δούμε αν αυτό είναι το πρόβλημα. Αν χρειαστεί μπορώ να ανεβάσω φωτογραφίες από το interface του router μου, αν και έχω ψάξει αρκετά και δεν έχω βρει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο connection type στα network settings του ps3 έχει automatic που παίρνει αυτόματα lan ip από τον dhcp του modem, manual που βάζεις static ip στο ps3 και έχει και pppoe όπου σου ζητάει username/password για την σύνδεσή σου. Στο pppoe αν πάς και βάλεις τα στοιχεία σου στην hol δεν κάνει σύνδεση που είναι λογικό γιατι τα έχεις βάλει ήδη στο modem. Παρόλα αυτά αν το modem είχε κάποια επιλογή IP Passthrough ή PPPoE passthrough θα μπορούσα να κάνω assign την lan ip του ps3 και μετά να πάω στο ps3 και να βάλω τα στοιχεία της σύνδεσής μου ώστε να πάρει κατευθείαν δεύτερη external ip και να αποφύγω το nat του modem. Έχω ψάξει αλλά δεν βρίσκω κάτι σχετικό στο modem μου, είναι το ZTE H367N. Υπάρχει περίπτωση να μην  το υποστηρίζει; Ούτε για bridge bridge έχει κάτι. Ή μπορεί να το έχει με άλλον όρο και να μην μπορώ εγώ να το βρώ. Αλλά το bridge δεν θα με βόλευε διότι θα έκανε το dsl router απλό modem και θα μου αχρήστευε τις υπόλοιπες θύρες στις οποίες έχω συνδεδεμένα διάφορα. Θέλω να το δοκιμάσω και αυτό διότι είναι το μόνο που μου έμεινε. Τα έχω δοκιμάσει όλα. Dmz, disable firewall και τα λοιπά. Μόνο αυτό δεν έχω δοκιμάσει, να συνδεθώ από το ps3 με PPPoE και όχι με DHCP μέσω του modem. Υπάρχει τρόπος να το κάνουμε αυτό στο router μου; Ή πρέπει να πάρω άλλο; Ευχαριστώ.

Και Passthrough να μην έχει τουλάχιστον να το βάλουμε σε bridge να κάνει μόνο τον συγχρονισμό και μετά στο ps3 να κάνει αυτό την κλήση PPPoE, μήπως διορθωθεί προσωρινά έστω, για να δούμε αν αυτό είναι το πρόβλημα. Αν χρειαστεί μπορώ να ανεβάσω φωτογραφίες από το interface του router μου, αν και έχω ψάξει αρκετά και δεν έχω βρει κάτι.

δεν ξερω αν εχει pppoe passtrough.το manual λογικα θα λεει ή εκτος αν ψαξεις το ρουτερ να δεις αν εχεις.σε bridge αν δεν ειναι κλειδωμενο θα πρεπει να γυρναει.δηλαδη εκει που εχει το pppoe/llc θα πρεπε ινα μπορεις ειτε να αλλαξεις το υπαρχον ειτε να φτιαξεις αλλο interface που αντι για pppoe/llc θα το κανεις bridged rfc1483.manual δυστυχως για αυτο το σαπιδορουτερ δεν μπορω να βρω ουτε απο την zte για να σου πω πως ακριβως το εχει οπως και δεν ξερω τι παιζει με το θεμα αν σε αφηνει να πειραξεις τα ηδη ετοιμα connections.σε κατι speedport του οτε πχ υπηρχαν καποια θεματακια να μην σβηνονται connections ή να μην μπορεις να τα κανεις edit ή να φτιαχνεις δευτερο connection αλλα να παιζει το πρωτο.οποτε μονο φωτογραφιες ισως βοηθησουν απο το web interface εκτος αν εχεις το manual απο κανα cd που μπορει να εδινε μεσα.

επισης αν εχεις otenet ή αν το δοκιμασεις σε οτενετ πρεπει να κλεισεις και την αυξημενη ασφαλεια αλλιως το dmz αλλα και το Port forward μπορει να μην παιξουν αφου ο οτε κλεινει αρκετα ports ειδικα στους μεγαλους αριθμους ports.αν εχεις Hol δεν εχεις τετοιο θεμα.επισης δεν εχω δοκιμασει σε Hol να δω αν αφηνει να παιξει pppoepassthrough.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω αν το αφηνουν ολοι οι isp.μπορει καποιος isp να μην το αφηνει για τους δικους του λογους.δεν το εχω δοκιμασει με ολους τους isp για να μπορω να πω οτι γινεται.και με το technicolor που εχω δυσκολο να καταφερω να δω πως παιζει pppoepassthrough για να το δοκιμασω σε forthnet που εχω.

μπορεις να το δοκιμασεις.και το λαπτοπ σου ακομα μπορεις να βαλεις να κανει δευτερη κληση με pppoe εικονιδιο απο τις συνδεσεις δικτυου.αρκει να βρεις το pppoe passthrought .αλλιως μετα εστω για δοκιμη πας σε bridge.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Passthrough (semi-bridge) δεν έχει με καμία. Τώρα bridge να το λέει κάπως αλλιώς και να μην το βρίσκω εγώ πάλι δεν νομίζω. Έψαξα να βρω και αυτό που είπατε PPPoE/llc και Bridged rfc 1483 αλλά δεν βρήκα τίποτα. Δεν με αφήνει γενικά να πειράξω και πολλά πράγματα. Ανεβάζω μερικές φωτογραφίες από το interface:

 

Untitled.jpg

Untitled_1.jpg

Untitled_2.jpg

 

Αν το γύρναγα manually σε bridge. Δηλαδή έκλεινα NAT και DHCP; Αλλά και πάλι δεν βλέπω να κλείνει από πουθενά το ΝΑΤ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...