Προς το περιεχόμενο

3G Modem/Router για συναγερμό & κάμερες


tstavrou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, Χρόνια Πολλά! Καλή Χρονιά!

Θα ήθελα να ρωτήσω αν ειναι εφικτό να γίνει και ποιο 3G router/modem είναι αξιόπιστο για να συνδέσω πάνω σε αυτό:

- συναγερμό (με data module λογικά, τα σήματα (alarms/(de)activations) θα στέλνονται με data, έτσι το έχω σκεφτεί μιας και δεν υπάρχει σταθερή σύνδεση/τηλέφωνο) και

- 2-3 IP cameras (ανεξάρτητες απο το συναγερμό) που θα έχω motion alarm (αποστολή φώτο σε εμαιλ, όχι καταγραφικό) και φυσικά εικόνα όποτε θέλω.

Ο σκοπός είναι να έχω ενα SIM (data) για να συνδυαστούν τα 2 παραπάνω. Σκέφτομαι για αρχή να πάρω και να δοκιμάσω την οικονομική λύση ενός 3G stick και το (3G) router TP-LINK MR3420 αλλά δε ξέρω κατά πόσο θα είναι σταθερή η "σύνδεση".
Λογικά οι εταιρείες κινητής θα δίνουν dynamic IP.

Όποια γνώμη και εμπειρία έχετε είναι ευπρόσδεκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυριως εκει χρησιμοποιούνται οι ρουτερ 3g, τωρα για dynamic ip δεν ξερω αλλα και δεν χρειάζεται κιολας να βαλεις ενα dns

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυριως εκει χρησιμοποιούνται οι ρουτερ 3g, τωρα για dynamic ip δεν ξερω αλλα και δεν χρειάζεται κιολας να βαλεις ενα dns

Ποιους εννοεις 3g routers?

Αν δε βαλεις dns πως θα εχεις απομακρυσμενη διαχειρηση συναγερμου και καμερων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυριως εκει χρησιμοποιούνται οι ρουτερ 3g, τωρα για dynamic ip δεν ξερω αλλα και δεν χρειάζεται κιολας. Nα βαλεις ενα dns

 

 

Ποιους εννοεις 3g routers?

Αν δε βαλεις dns πως θα εχεις απομακρυσμενη διαχειρηση συναγερμου και καμερων?

Aυτους που συνδέονται με τα δίκτυα κινητής

Σορρυ ξέχασα μια τελεία :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιον προβληματισμο?

 

οι ρουτερ αυτοι δουλευουν οπως και ολοι οι ρουτερ, δεν εχουν κανενα προβλημα, το μονο πρόβλημα ειναι οτι πρεπει να θυμάσαι να πηγαίνεις στην εταιρεία κινητής καθε 6μηνο να φορτώνεις μονάδες στο νουμερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιον προβληματισμο?

 

οι ρουτερ αυτοι δουλευουν οπως και ολοι οι ρουτερ, δεν εχουν κανενα προβλημα, το μονο πρόβλημα ειναι οτι πρεπει να θυμάσαι να πηγαίνεις στην εταιρεία κινητής καθε 6μηνο να φορτώνεις μονάδες στο νουμερο

 Συμφωνώ οτι δουλεύουν όπως και όλοι οι ρουτερς.

Απευθύνομαι κυρίως σε άτομα (χωρίς να θέλω να σε προσβάλω και σε ευχαριστώ για τη συμμετοχή) που το έχουν χρησιμοποιήσει/εγκαταστήσει ήδη και έχουν κάποια εμπειρία (πχ συναγερμοι/κάμερες σε φωτοβολταϊκά πάρκα, απομακρυσμένες αποθήκες/σπίτια κτλ) σε μοντέλα, ρούτερς, τρόποι υλοποιήσης κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αγορασα το huawei 3g router απο εδω https://www.e-techshop.com/suskeues-gsm/4g-3g-gsm-routers/, χρησιμοποιωντας υπηρεσια VPN απαραιτητα. Με τα στικακια ξεχνα να κανεις δουλεια, χανουν ευκολα σημα και κανουν αποσυνδεσεις συχνα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αγορασα το huawei 3g router απο εδω https://www.e-techshop.com/suskeues-gsm/4g-3g-gsm-routers/, χρησιμοποιωντας υπηρεσια VPN απαραιτητα. Με τα στικακια ξεχνα να κανεις δουλεια, χανουν ευκολα σημα και κανουν αποσυνδεσεις συχνα!

Καλημερα φιλε μου! Σε ευχαριστω για το ποστ σου.

Αν επιτρεπεται να ρωτησω:

τι εχεις συνδεσει πανω στο ρουτερ?

Το vpn γιατι χρειαζεται?

Και τι προγραμμα στη sim εχεις?

Αν εχεις συναγερμο πως το συνδεσες με το ρουτερ? Με τα module συναγερμων που μετατρεπουν σε data?

 

Σχετικα με τα στικακια το εχω ξανακουσει, γιαυτο ρωταω και δω για να μαθω. Θεωρουσα οτι οι αποσυνδεσεις οφειλοταν σε κακη ληψη σηματος 3G.

Και παλι ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

εχω κανει εγκατασταση 2 x teltonika gsm routers σε δυο φωτοβολταικα παρκα.στην αρχη υπηρχε εκει ενα usb 3g stick πανω σε ενα dlink.το σημα που επιανε δεν ηταν οτι καλυτερο οποτε μπηκαν τα teltonika τα οποια επαιξαν πολυ καλυτερα.βεβαια η τιμη ποναει.

παιρνουν απευθειας sim καρτα.ο παροχος δινει dynamic αλλα εφοσον συνδεθει το 3g stick συνηθως δεν κανει αποσυνδεση οποτε δεν αλλαζει η Ip.αν βεβαια γινει διακοπη ρευματος θα αλλαξει.αλλα αυτο ειναι μικρο το προβλημα εφοσον θα στησεις dyndns/noip μεσα στο ρουτερ.πανω στα teltonika παιζει ενα καταγραφικο για remote διαχειριση των καμερων.

απλα στον παροχο σου πρεπει να πεις οτι το θες για remote διαχειριση για να σε βαλουν σε προγραμμα που θα παρεις πραγματικη ip και δεν θα βγαινεις απο Proxy.στο λεω αλλιως θα ψαχνεσαι να δεις γιατι δεν παιζεις.ειναι αλλο προγραμμα στον παροχο οπως εχει και αλλο apn.δεν ειχε μπει συναγερμος πανω αλλα δεν θα υπαρχει θεμα εφοσον ο συναγερμος θα βγαινει με ethernet.


βγαινουν και απο αλλες εταιρειες βεβαια 3g/4g routers που παιρνουν sim απευθειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως και εγω ειχα δει το teltonika αλλα η τιμή του ηταν πολυ τσιμπημενη και εμπιστευτηκα το 3G router HUAWEI μιας και ειναι πολυ επωνυμη με τα προιοντα που παραγει . Ευκολος προγραμματισμος και ωραιο interface μεσα, ειχε αποσπωμενη κεραια 3G σε περιπτωση που θελει να βαλεις μια εξωτερικού χωρου και μεχρι και σημερα ολα πανε μια χαρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πάντως και εγω ειχα δει το teltonika αλλα η τιμή του ηταν πολυ τσιμπημενη και εμπιστευτηκα το 3G router HUAWEI μιας και ειναι πολυ επωνυμη με τα προιοντα που παραγει . Ευκολος προγραμματισμος και ωραιο interface μεσα, ειχε αποσπωμενη κεραια 3G σε περιπτωση που θελει να βαλεις μια εξωτερικού χωρου και μεχρι και σημερα ολα πανε μια χαρα!

 

ναι η τιμη τους ειναι αρκετα ακριβη.απο 150 ευρω και πανω.καποτε βεβαια υπηρχε κατι σαν προσφορα οτι στα δυο το τριτο δωρο.απλα αν θελει 4g πρεπει να βρει μοντελο με 4g το οποιο ανεβαινει σε τιμη.το φτηνο της teltonika ναι ειναι λιγο πιο ακριβο απο το huawei.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...