Προς το περιεχόμενο

Δημιουργια ιστοσελιδας για αρχαριους


Lost_Horizon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα, θα ηθελα πληροφοριες (τροπους, προγραμματα, κλπ) και γενικοτερα τι ακριβως "παιζει" γυρω απο την κατασκευη ιστοσελιδας σε επιπεδου αρχαριου. Δηλαδη, θελω να κατασκευασω μια σελιδα αλλα δεν ειμαι διατεθιμενος να γραψω κωδικα, ωστοσο θελω να στεκεται ομορφα και να μη μοιαζει σαν καρικατουρα ιστοσελιδας του 1996. Νομιζω οτι πλεον εν ετει 2016 ειναι ευκολο με διαφορες μεθοδους, πχ drag n drop κλπ να φτιαχτει ενα καλο site. Οποιαδηποτε βοηθεια παρακαλω, θα ειναι πολυ χρησιμη, ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε την υπηρεσία google sites -->https://sites.google.com/?hl=el

 

Δεν χρειάζονται γνωσεις προγραμματισμού, είναι εντελώς δωρεάν , μπορείς να φτιάξεις ό,τι ιστοσελίδα θέλεις , έχει πολλά εργαλεία , 

μπορείς να σχεδιάσεις την ιστοσελίδα όπως θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση. θελω να κανω την εξης ερωτηση. αν φτιαξω μια σελιδα με την υπηρεσια google sites, μετα μπορω να αγορασω κανονικα ενα domain απο καποια εταιρεια με hosting servers και να ανεβασω το site με το ονομα και την καταληξη που επιθυμω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια άλλη πρόταση:

Αγόρασε το domain που θες, αγόρασε και χώρο σε server αλλά να ζητήσεις να έχει το softaculous. Αυτό επιτρέπει την πανεύκολη εγκατάσταση οποιοδήποτε προγράμματος για δημιουργία δυναμικής σελίδας. Ένα από τα πιο διαδεδομένα είναι το WordPress. Εγκαθιστάς λοιπόν το WordPress με ένα κλικ και μετά παίζεις πάνω σε αυτό δημιουργώντας τη σελίδα σου. Πανεύκολο πράγματι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνησα μια σειρά με οδηγούς αν θές ρίξε μια ματιά. 

..................

Αριστείδης Καραβάς

Η html και η css δεν είναι γλώσσες προγραμματισμού . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτείνω να χρησιμοποιήσεις Joomla ή Wordpress. Ενδείκνυνται για αρχάριους και τα δύο και μπορείς να κάνεις θαύματα. Κάνε τα εγκατάσταση με το Softaculous που θα σου παρέχει ο hosting provider για να μη παιδευτείς καθόλου και δημιούργησε ό,τι επιθυμείς. Δεν είναι πλήρως drag and drop το περιβάλλον τους αλλά είναι απίστευτα εύκολο στην εκμάθηση και χρήση των βασικών λειτουργιών.

 

Οσο για themes, ή θα βάλεις κάτι δωρεάν (μην κατεβάσεις σπασμένο γιατί θα έχει ιό 100%) ή θα πρέπει να τσεκάρεις το http://market.envato.com/για κάτι φθηνό και επαγγελματικό.

 

Μπορείς σε 3 μέρες να έχεις μια καθώς πρέπει σελίδα με αυτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινα Wordpress και βρες themes εστω και σπασμενα για αρχη μεχρι να μαθεις. Μπορεις με λιγο αναζητηση να φτιαξεις τη σελιδα local στον υπολογιστη σου, χωρις να χρειαστει να αγορασεις domain για να κανεις πρακτικη. Μολις νιωσεις ετοιμος, απλα την ανεβαζεις live.

 

Αν σε ενδιαφερει το drag & drop απο τον κωδικα, δοκιμασε να βρεις wordpress themes που να εχουν το Visual Composer.

Παντως οσο και ευκολο να ειναι να κανεις σελιδες πλεον, χρειαζεται να εχεις βασικες γνωσεις HTML CSS και PHP αργοτερα. Οποτε σου προτεινω αν εχεις το περιθωριο χρονου να μαθεις πρωτα αυτα και μετα να ξεκινησεις με Wordpress.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους, ειμαι και εγώ σχετικά αρχάρια σε κώδικα κλπ αλλά με μερικές αρχικές γνώσεις .. Εχω φτιάξει ενα site σε wordpress εδώ και καιρό και το χειρίζομαι πολύ καλα μπορώ να πω έως τώρα.. 

 

Το πρόβλημα μου ειναι οτι δεν μπορώ να βρω ενα καλό plugin για να μου εμφανίζει pop up μετά απο μερικά λεπτά είσοδου του χρήστη για εγγραφή στο newsletter, ένα δυο που εχω βρει δε λειτουργούν σωστα . Σημείωση: θελω να παίρνει ονομα - επιθετο και μαιλ, όχι απλά μαιλ.... Καμιά ιδέα;;;

 

Αν υπάρχει καλύτερο thread για το ερωτημα μου plz πειτε μου. :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, ειμαι και εγώ σχετικά αρχάρια σε κώδικα κλπ αλλά με μερικές αρχικές γνώσεις .. Εχω φτιάξει ενα site σε wordpress εδώ και καιρό και το χειρίζομαι πολύ καλα μπορώ να πω έως τώρα.. 

 

Το πρόβλημα μου ειναι οτι δεν μπορώ να βρω ενα καλό plugin για να μου εμφανίζει pop up μετά απο μερικά λεπτά είσοδου του χρήστη για εγγραφή στο newsletter, ένα δυο που εχω βρει δε λειτουργούν σωστα . Σημείωση: θελω να παίρνει ονομα - επιθετο και μαιλ, όχι απλά μαιλ.... Καμιά ιδέα;;;

 

Αν υπάρχει καλύτερο thread για το ερωτημα μου plz πειτε μου. :)

 

Δεν χρησιμοποιώ Wordpress αλλά όλα τα CMS έχουν ένα Plug in για Newsletter ή για φόρμουλες επικοινωνίας. Μπορείς να κάνεις ένα Div όπου πάνω θα φιλοξενεί το plug in και έπειτα με javascript ή jquery να πεις ότι μετά από τόσο χρονικό διάστημα το div με την class="yourclass" θα αλλάξει css από display:none σε display:block και z-index:999. Μπορείς να το κάνεις 

.yourclass {
   max-width:100%;
   max-height:100%;
   width:100%;
   height:100%;
   background: rgba (0,0,0,0,.7)
   z-index:999;
   display:block;
} 

Έτσι θα καλύπτει όλη την οθόνη με opacity 0.7 και θα είναι και μοντέρνο. ΑΥτό θα είναι το div που θα φιλοξένει άλλο ένα div στο οποίο θα έχεις το newsletter. Εκεί θα χρειαστείς άλλη class για να το κάνεις πιο μικρό. δνε θα ήταν ωραίο να πιάνουν 3 inputs μια ολόκληρη οθόνη  :P  Αν χρειαστείς περαιτέρω βοήθεια πές το μου.

 

 

 

Η html και η css δεν είναι γλώσσες προγραμματισμού . 

Για να φτιάξεις μια ιστοσελίδα δεν χρειάζεται γλώσσσες προγραμματισμού. Ότι χρησιμοποιείς σε αυτόν τον τομέα λέγεται scripting Language. Κάτι που ξεκάθαρα δεν γνωρίζεις μιας και απάντησες με αυτήν την απάντηση. Την επόμενη φορά να έρθεις διαβασμένος. 

Επίσης Wordpress, Joomla, Typo3 κτλ είναι CMS Content Management System. Δεν είναι γλώσσες προγραμματισμού. Είναι χτισμένα πάνω σε php, javascript etc αλλά εσύ σαν "προγραμματιστής" διαχειρίζεσαι την σελίδα που έχει μέσα Html και Css3. Πίσω από μια ιστοσελίδα όμως κρύβονται ακόμα 1000 πράγματα που πρέπει να προσέξεις. Κυρίως SEO και Security (SSL). Το να μάθεις Html και Css3 είναι εύκολο, μου πήρε μια βδομάδα και για τα δυο να τα μάθω. Φυσικά όχι τέλεια, την πολύ καλή γνώση την είχα μετά από τον πρώτο μήνα που μπορούσα να κάνω κυριολεκτικά ότι θέλω, χωρίς να έχω προβλήματα κι ότι σκεφτόμουν έβγαινε αμέσως, χωρίς να χρειάζεται να διορθώσω κάτι.

 

Απορώ γιατί γράφεις ειλικρινά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο βίντεο που έχεις ανεβάσει στο youtube στο 0:18 αναφέρεις πως η HTML και η CSS είναι γλώσσες προγραμματισμού , εκεί βασίζεται το σχόλιο μου.

 

Ότι χρησιμοποιείς σε αυτόν τον τομέα λέγεται scripting Language. Κάτι που ξεκάθαρα δεν γνωρίζεις μιας και απάντησες με αυτήν την απάντηση. Την επόμενη φορά να έρθεις διαβασμένος. 

 

Όχι κάνεις λάθος η ΗΤML είναι mark up language και η CSS είναι cascading style sheet language , δεν θεωρούνται scripting languages.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Πλατφόρμα : Wordpress ( Δεν είναι καν διαπραγματεύσιμο )

Domain : Προσεκτική επιλογή και πιασάρικο όνομα ( keyword based δεν το συστήνω προτιμώ τα branded )

Hosting : Προτείνω Top Host πακέτο Economy για αρχή

Templates : Αν δεν διαθέτεις χρήματα το mythemeshop έχει εξαιρετικά free templates , ένα από τα οποία χρησιμοποιώ και εγώ. Αν θέλεις να πας σε κάτι πληρωμένο τότε με κλειστά μάτια studiopress με το τρομερό genesis framework ή solostream.

Plugins : Jetpack , Autoptimize , W3 Total Cache , Yoast SEO , Akismet , Contact Form 7 απαραίτητες για αρχή.

Logo : Όπως και δήποτε θα χρειαστείς ένα επαγγελματικό και όμορφο λογότυπο. Fiverr.com με 5,5 δολάρια κάνουν παπάδες.

 

Κόστος για όλα τα παραπάνω με δωρεάν template 50 ευρώ , και καλή αρχή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

δοκίμασε το παραπάνω που λέει ο mousatoi.gr παρ'όλα αυτά αν αυτό που θέλεις να κάνεις έχει μεγάλη ανταπόκριση και είσαι τόσο σίγουρος γι'αυτό, επένδυσε άλλα 50 - 60 ευρώ και πάρε από την GreekHost vps server με δωρεάν 1 μήνα managed για να στο στήσουν.

Προσωπικά ενώ ακόμα περιμένω κάποιο σχόλιο στο post μου γι'αυτό το θέμα δεν βρήκα κάποιον να απαντήσει αρνητικά, αλλά απλά να μου πούνε ότι είναι φθηνό γιατί δεν είναι managed.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 χρόνια αργότερα...
1 ώρα πριν, darksiderdesign είπε

Αν έμαθες τελικά να φτιάχνεις ιστοσελίδες (τώρα είδα το άρθρο χαχαχαχ) τσέκαρε εδώ: https://technus.gr :)

...μετά από 6 χρόνια σίγουρα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...