Προς το περιεχόμενο

Bridge mode σε TG788vn v2 - Forthnet VDSL


merez

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επι της ευκαιριας, γνωριζει κανεις πως αλλαζουμε mac στο vn788v2 για να σωσω ενα φιλαρακι που ειναι ban απο ολους τους servers σε ενα game?

 

 

 Που ειναι ο lucci? Για ελα μια απο εδω........

στειλου ενα Pm.δεν τον πολυβλεπω συχνα.

το πρωτο βημα το ειχα δοκιμασει με qbt αλλα οι πορτες εξακολουθουσαν κλειστες

μετα το ποστ σου αρχισα να googlaρω

εκανα απεγκατασταση qbt και εβαλα transmission

με τις ιδιες δοκιμες το transmission ανοιγε τις πορτες αλλα για το προγραμμα που ηθελα να ανοιξω πορτα φαινονταν κλειστες

μετα πηγα στο βημα με telnet

βρηκα οδηγιες σε αλλο θεμα πως να μπω και εγραψα την εντολη με λιγες αλλαγες και τωρα ειναι οκ

ανοιξα και αλλη πορτα και λειτουργουν ολα

εζ πζ

σε thomson/technicolor που εχουν περασει πολλα απο ταχερια μου παντα εκανα την δοκιμη με mtorrent και δεν ειχα ποτε θεμα.πιο παλια ειχα δοκιμασει και Vuze και azureus.τωρα για το προγραμμα δεν ξερω τι αλλο μπορει να ζηταει.αν ομως με το transmission βγηκε ανοιχτη τοτε ειναι.εκτος αν στην ανοιξε λογω upnp που εκει οκ μπορεις να το κλεισεις απο το transmission οπως και απο το ρουτερ.

η δευτερη μεθοδος απο cli ανοιγει ολα τα Ports για μια ip κατευθειαν χωρις Port  forward.ειναι Dmz στην ουσια γιατι Dmz στο interface δεν εχει με εξαιρεση οσο θυμαμαι το 5136v2 της Hol που στο custom firmware ειχε dmz

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γραψε και την απαντηση εδω η στο θεμα για το 788 αμα εκανες κατι εκει μεσα στο ρουτερ να υπαρχει γιατι στο manual (cli interface)δεν ειχα βρει κατι :)


τοφτιαξα .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 χρόνια αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πώς θα κάνω bridge mode το modem TG788vn v2

software release: 10.5.2.S

για γραμμή cosmote

Διάβασε τα παραπάνω μηνύματα αλλά δεν κατάλαβα ακριβώς

Νομίζω ότι κατάφερα αλλά δεν είμαι σίγουρη, γιατί ακόμα ανάβει το λαμπάκι broadband δηλαδή αναβοσβήνει αλλά όταν κάνω σύνδεση με ethernet στο μόντεμ δουλεύει κανονικά μοιράζει το ίντερνετ.

Αν ξέρει κανείς κάτι να μου απαντήσει

IMG_8386.jpeg.ee339b5d70bd2534cfaea5419f7e5adf.jpegIMG_8387.jpeg.74ef5dd99fe81db067d508c487874322.jpeg

Επεξ/σία από oumtt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 09/07/2023 at 14:38, oumtt said:

Πώς θα κάνω bridge mode το modem TG788vn v2

software release: 10.5.2.S

για γραμμή cosmote

Διάβασε τα παραπάνω μηνύματα αλλά δεν κατάλαβα ακριβώς

Νομίζω ότι κατάφερα αλλά δεν είμαι σίγουρη, γιατί ακόμα ανάβει το λαμπάκι broadband δηλαδή αναβοσβήνει αλλά όταν κάνω σύνδεση με ethernet στο μόντεμ δουλεύει κανονικά μοιράζει το ίντερνετ.

Αν ξέρει κανείς κάτι να μου απαντήσει

δεν ξερω αν εχει wizard που το τρεχεις και το οριζεις ως bridge

εκτος αν χρειαζεται να κατεβασεις τον Setup wizard ξεχωριστα.

γιατι θες να το κανεις bridge και να μην παιξεις Pppoe passthrough> με bridge θα χασεις την τηλεφωνια εκτος αν παιξει μετα το speedport ως wan πανω σε αλλο modem/router.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/7/2023 στις 2:38 ΜΜ, oumtt είπε

Πώς θα κάνω bridge mode το modem TG788vn v2

software release: 10.5.2.S

για γραμμή cosmote

Διάβασε τα παραπάνω μηνύματα αλλά δεν κατάλαβα ακριβώς

Νομίζω ότι κατάφερα αλλά δεν είμαι σίγουρη, γιατί ακόμα ανάβει το λαμπάκι broadband δηλαδή αναβοσβήνει αλλά όταν κάνω σύνδεση με ethernet στο μόντεμ δουλεύει κανονικά μοιράζει το ίντερνετ.

Αν ξέρει κανείς κάτι να μου απαντήσει

 

Δε νομίζω οτι θα σε βοηθήσει ο οδηγός αυτός.

Όταν το έκανα 7 χρόνια πριν, δεν ήμουν με VoIP και δεν είμαι σίγουρος οτι το setup που αναφέρω περιλαμβάνει VoIP. Επίσης, η Forthnet τότε (δε ξερω για τώρα), δεν έδινε PPPoE passthrough.

Αν δε κάνω λάθος και με επιφύλαξη, ο προτιμότερος τρόπος να κάνεις "bridge" αν έχεις cosmote είναι με "PPPoE passthrough"  που είναι αρκετά πιο εύκολο μιας και δε πειράζεις τα VLANs και κατά συνέπεια ούτε το VoIP.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, merez said:

Δε νομίζω οτι θα σε βοηθήσει ο οδηγός αυτός.

Όταν το έκανα 7 χρόνια πριν, δεν ήμουν με VoIP και δεν είμαι σίγουρος οτι το setup που αναφέρω περιλαμβάνει VoIP. Επίσης, η Forthnet τότε (δε ξερω για τώρα), δεν έδινε PPPoE passthrough.

Αν δε κάνω λάθος και με επιφύλαξη, ο προτιμότερος τρόπος να κάνεις "bridge" αν έχεις cosmote είναι με "PPPoE passthrough"  που είναι αρκετά πιο εύκολο μιας και δε πειράζεις τα VLANs και κατά συνέπεια ούτε το VoIP.

 

 

η forthnet και εγω οσο ξερω δεν υποστηριζει Pppoe passthrough ουτε το ιδιο Username μπορει να κανει 2 φορες Login. se cosmote αν κανεις bridge χωρις pppoe passthrough τοτε θα χασεις την τηλεφωνια γιατι βγαινει απο το internet. στη Nova και να γινει bridge η τηλεφωνια θα παιξει διοτι ειναι σε αλλο pvc. 837 αν θυμαμαι καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, poulinos είπε

γιατι θες να το κανεις bridge και να μην παιξεις Pppoe passthrough> με bridge θα χασεις την τηλεφωνια εκτος αν παιξει μετα το speedport ως wan πανω σε αλλο modem/router.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, βρήκα ένα άλλο modem και κατάφερα να κάνω αυτό που ήθελα

Επεξ/σία από oumtt
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 hours ago, oumtt said:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, βρήκα ένα άλλο modem και κατάφερα να κάνω αυτό που ήθελα

δυστυχως τα  technicolor ειναι αρκετα δυσχρηστα παροτι μπορεις να κανεις απλα τα παντα.εχουν δυνατο cli interface

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...