Προς το περιεχόμενο

Οι αποστολές PC γνώρισαν την μεγαλύτερη πτώση στην ιστορία


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1.Πιο παλια ειχε νοημα να αλλαξει καποιος απο pentium 4 σε διπυρινο η λιγο μετεπειτα σε καποιον i5 η FX..Απο τη στιγμη που η AMD σταματησε να βγαζει cpus η intel μας παει σε ρυθμους χελωνας

2. Με τους ssd εχουν ανανεωθει παλια συστηματα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 83
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ ειρωνικά το είπα γι αυτό το έβαλα σε "". Προσωπικά, δε μπορώ με τίποτα τα τάμπλετς από όποια εταιρία και το κινητό το έχω μόνο και μόνο για την τυπική του χρήση. Σε όλα τα άλλα έχω το pc μου βλέποντας ταινίες σαν άνθρωπος και όχι σε 10" το πολύ βγάζοντας τα μάτια μου.

Το γνωρίζω (γι' αυτό και κράτησα τα εισαγωγικά στην παράθεση), η απάντηση μου προφανώς απευθυνόταν σε όσους είναι υπέρμαχοι μίας τέτοιας άποψης, ανεξαρτήτως βάθος χρόνου... ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μετά απο σχεδόν 6 χρόνια (απο τέλος του 2009 που πήρα τον i7) δεν υπάρχει λόγος αναβάθμισης. Η διαφορά απο έναν ι7 860 σε έναν skylake δεν είναι και τόσο μεγάλη.

 

edit: Προσωπικά το γεγονός που μου κάνει εντύπωση είναι ότι η πτώση είναι της τάξης του 10% μόνο. Δουλεύουν καλά τα τμήματα marketing.

Σωστός και στα 2.

Μια αλλαγή ssd , και ο πρώτος i7 είναι καρατούμπανο ακόμα.

Οι μειώσεις στην κατανάλωση των επόμενων γενιών επεξεργαστών και μητρικών αφορούν κυρίως τις φορητές και υπερφορητές λύσεις .Όχι δηλαδή τη μάζα χρηστών υπολογιστών.

 

Τα arm δεν έχουν καμιά σχέση σε απόδοση..

 

 

Όντως οι πωλήσεις είναι αρκετές. Θα έμεναν στα ίδια επίπεδα αν η Microsoft ακολουθούσε την ίδια πολιτική με τα windows 10 και δεν έφτιαχνε έτοιμα εργαλεία αναβάθμισης.

Ουσιαστικά έκοψε πωλήσεις από τους κατασκευαστές.

 

Βέβαια η όλη μετάβαση από 7 σε 8 και μετά σε 10, είναι marketing scheme , και προσπάθησαν να μειώσουν το χρόνο ζωής των λειτουργικών. Τους βγήκε τα προηγούμενα χρόνια, κάπου θα σταμάταγε όμως.

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και τα Tablets έχουν μεγαλύτερες πωλήσεις, διότι ξεκινούν από πολύ μικρές τιμές και έτσι είναι προσιτά ακόμη και στην πιο άσχετη "κυράτσα" που θέλει να λέει ότι ξέρει και ασχολείται τεχνολογία. Επίσης ένα tablet είναι υπεραρκετό για κάποιον που απλά θέλει να μπει στο fbook για να ανεβάσει μία-πενήντα φωτογραφίες και να κάνει τσατ, ενώ παίζει και λίγο Candy Crush.. Επίσης έχουν μεγάλη φορητότητα και παίρνουν και όμορφες θήκες.

 

Φυσικά λοιπόν και τα PC δεν πουλάνε πια όπως παλιά. Προσωπικά πιστεύω ότι φταίνε όλα τα παραπάνω.

 

Εμένα με βολεύει περισσότερο ο υπολογιστής, αυτός βέβαια που έχω τώρα έχει παλιώσει πια (Vaio), αλλά είναι η καλύτερη λύση για όσους θέλουν, όχι μόνο να χαζολογάνε, αλλά και να κάνουν κάποια δουλειά. Γράφω βικιπαίδεια και δε μπορώ να με φανταστώ να το κάνω αυτό με ένα οποιοδήποτε Tablet. Πάντα PC!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια απο την στιγμη που ενα κινητο πλεον εχει οκταπυρηνο επεξεργαστη ενω ο σταθερος μου εχει τετραπυρηνο και τον εχω χρυσοπληρωσει,λογικο ειναι να υπαρχει πτωση στους σταθερους αφου πλεον τα παντα γινονται πιο γρηγορα σε ενα οκταπυρηνο κινητακι συν οτι το παιρνεις παντου μαζι σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πωλησεις δεν μειωθηκαν λογω smartphone οι πωλησεις μειωθηκαν γιατι τα pc πλεον δεν γινονται πιο γρηγορα και δυνατα. 10 χρονια πριν οταν βγηκαν τα vista τα σπεκς των Pc για να παιξουν τα vista ειναι τα ιδια με τα σημερινα για τα windows 10.

 

Αυτο σημαινει οτι με ενα pc δεκαετιας κανεις μια χαρα την δουλεια σου εχοντας κ windows 10. Καποτε αλλαζαμε pc καθε 2 χρονια. τωρα καθε 10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια απο την στιγμη που ενα κινητο πλεον εχει οκταπυρηνο επεξεργαστη ενω ο σταθερος μου εχει τετραπυρηνο και τον εχω χρυσοπληρωσει,λογικο ειναι να υπαρχει πτωση στους σταθερους αφου πλεον τα παντα γινονται πιο γρηγορα σε ενα οκταπυρηνο κινητακι συν οτι το παντου μαζι σου.

 

8πυρηνος arm > 4πυρηνος cpu... το nickname σου σε περιγράφει απολύτως. Οι επεξεργαστές των κινητών ούτε ΚΑΝ που πλησιαζουν σε επιδόσεις τους επεξεργαστές των υπολογιστών επειδή στοχεύουν στην μείωση της κατανάλωσης και της θερμότητας που παράγεται και όχι στις επιδόσεις. Επείσης οι "οχταπυρηνοι" και οι "τετραπύρηνοι" επεξεργαστές είναι ένα ηλίθιο διαφημιστικό κόλπο σαν τα mp των καμερών για αυτούς που δεν ξέρουν και νομίζουν ότι 8πυρηνος= δύο φορές καλυτερος από τον τετραπύρηνο και τετραπυρηνος δύο φορές πιο καλός από τον διπυρηνο ενώ στην πραγματικότητα οι επιδόσεις ενός επεξεργαστή εξαρτώνται από 100 αλλά πράγματα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι μπουρδοευρενες πρώτον υπαρχει τεράστιο ποσοστό που τα desktop τα φτιάχνουν μόνοι τους.2 όλες οι πωλήσεις σε όλους τους τομείς πέφτουν και ότι είναι ανεβασμένο είναι τεχνητό ο αιώνας της ευημερίας πέρασε και πάμε ολοταχώς για 3 παγκόσμιο για οικονομικούς λόγους επειδή όλο αυτό το οικοδόμημα δεν μπορεί να σταθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8πυρηνος arm > 4πυρηνος cpu... το nickname σου σε περιγράφει απολύτως. Οι επεξεργαστές των κινητών ούτε ΚΑΝ που πλησιαζουν σε επιδόσεις τους επεξεργαστές των υπολογιστών επειδή στοχεύουν στην μείωση της κατανάλωσης και της θερμότητας που παράγεται και όχι στις επιδόσεις. Επείσης οι "οχταπυρηνοι" και οι "τετραπύρηνοι" επεξεργαστές είναι ένα ηλίθιο διαφημιστικό κόλπο σαν τα mp των καμερών για αυτούς που δεν ξέρουν και νομίζουν ότι 8πυρηνος= δύο φορές καλυτερος από τον τετραπύρηνο και τετραπυρηνος δύο φορές πιο καλός από τον διπυρηνο ενώ στην πραγματικότητα οι επιδόσεις ενός επεξεργαστή εξαρτώνται από 100 αλλά πράγματα.

Κανεις λαθος φιλε μου,ειναι πλεον γνωστο σε ολο τον κοσμο οτι οσο πιο πολλοι πυρηνες τοσο το καλυτερο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις λαθος φιλε μου,ειναι πλεον γνωστο σε ολο τον κοσμο οτι οσο πιο πολλοι πυρηνες τοσο το καλυτερο.

δηλαδή πιστεύεις ότι ένα οχταπυρηνο κινητό είναι πιο ισχυρό από εναν i7-6700 ο οποίος είναι τετραπυρηνος; Ο αριθμός των πυρήνων δεν είναι το παν, υπάρχουν και 8πυρηνοι fx με 100κατι € αλλά εάν τους συγκρινεις με έναν skylake i7 τετραπύρηνο ούτε που τον πλησιάζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναμενόμενο, Ένας μέσος χρήστης δεν χρειάζεται πλέον PC. Για videogames και ταινίες πλέον υπάρχουν οι κονσόλες και για απλό σερφάρισμα ή άλλες εργασίες μπορεί ο κάθε ένας να τα εκτελεί απο το smartphone με της 5,7" και τον τετραπύρινο επεξεργαστή.

Περιγράφεις ακριβώς τον μέσο χρήστη. Ίντερνετ και καμιά ταινιούλα. Όσο για gaming ας είναι καλά η κονσόλα. Για τους υπόλοιπους από εμάς όμως το PC είναι εδώ και θα μείνει. Δεν πεθαίνει το PC επειδή οι μεγάλοι κατασκευαστές δεν έβγαλαν τα μύρια που υπολόγισαν τα μεγαλοστελέχη τους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα αυτό που με ανησυχεί είναι η άνοδος της Apple. Και όχι γιατί τραβάω κανένα ζόρι με τα λεφτά που βγάζει, αλλά επειδή "ξύπνησαν" και οι άλλοι και πουλάνε αυτή τη χαζοpremiumιλα με μετρια specs στα 1500€+ και στις "φυσιολογικές" τιμές μας έχουν ταράξει στη "σαβουρα"!

 

Τα περισσότερα laptop κυκλοφορούν ακόμα με ανάλυση 1366x768 εν έτη 2016. Και όσο ανεβαίνει η τιμή, απλά αγοραζεις κουταμαρες του στυλ design, retina αλλά με μέτρια χαρακτηριστικά. Είναι δυνατόν να υπάρχουν laptops στα 1500 ή και στα 2000€ με i5 και 4GB; Εντάξει, ωραία τα καλά υλικά και το design και ή HiDPI αναλύσεις, αλλά και λίγο μέτρο ρε παιδιά...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ποιος χαζός να αγοράσει έτοιμο pc branded. Ούτε συμφέρουσα τιμή έχει ούτε τπτ. Άσε που και ανάπηρος να είσαι μπορείς να στήσεις μόνος σου με custom parts.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ποιος χαζός να αγοράσει έτοιμο pc branded. Ούτε συμφέρουσα τιμή έχει ούτε τπτ. Άσε που και ανάπηρος να είσαι μπορείς να στήσεις μόνος σου με custom parts.

Off Topic: Η μερίδα χρηστών που κάνει custom pcs η μικρότερη και κρίνεις εξ΄ιδίων, το μεγαλύτερο ποσοστό ή οι εταιρίες προχωρούν σε ready built συνθέσεις ή custom Parts ήδη συναρμολογημένα. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ ότ φαίνεται η πτώση είναι αποτέλεσμα πολλών παραγόντων. Απ τη μία τα tablet έχουν πάρει τη θέση του PC που θα αγόραζε ο μέσος απλός χρήστης (αυτός δηλ που θα αγόραζε έτοιμο υπολογιστή και όχι custom) που δε θέλει και πολλά (fb, youtube, μουσικούλα, παιχνιδάκι τύπου candy crash, browsing κτλ), απ την άλλη η πτώση στην αύξηση των επιδόσεων αλλά και τών απαιτήσεων των προγραμμάτων δεν δικαιολογεί την αγορά νέου PC/Laptop/MAC-όπωςθεςπεστο- παρά μια αναβαθμισούλα. Είναι και οι εταιρίες (μεγάλος καταναλωτής έτοιμων PCs) που για δίαφορους λόγους δεν αγοράζουν, οι Gamers φτιάχνουν μόνοι τους PC ή πάνε σε κονσολίτσα και πολλά άλλα.

Δεν πιστεύω οτι το PC θα πεθάνει, τώρα κοντά τουλάχιστον. Αυτό που με ανησυχεί όμως σαν PC-enthusiast και gamer είναι ότι αυτή η κατάσταση θα ανεβάσει τις τιμές στο hardware και το PC θα γίνει πολύ πιο ακριβό hobby, απότι ήδη έιναι, και για λίγους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...