Προς το περιεχόμενο

Οι αποστολές PC γνώρισαν την μεγαλύτερη πτώση στην ιστορία


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 83
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα Windows 10 μπορεί να είναι αρκετά δημοφιλή, δεν είναι όμως τόσο δημοφιλή για να σώσουν την αγορά των PCs.

 

Το ότι τα Win 10 είναι δημοφιλή είναι ακριβώς ο κίνδυνος για την αγορά των PCs, και όχι το αντίθετο. Εφόσον δεν είναι απαραίτητο να πάρεις νέο PC για να δουλέψουν σωστά τα 10, γιατί να πας να πάρεις νέο PC / Laptop? Για κανένα λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχομε να πιασουν πατο μπας και πεσουν επιτελους οι τιμες δεν μπορουμε να δινουμε 700-1000 ευρω για pc το οπιο θα πεζει το πολυ τα παιχνιδια τον επομενον 2 χρονον

Aπτο 2002 εχεις να αγορασεις PC? 1000 ευρω και κραταει 2 χρονια? Σοβαρα τωρα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπτο 2002 εχεις να αγορασεις PC? 1000 ευρω και κραταει 2 χρονια? Σοβαρα τωρα?

Για παλιά (like παλιά 00) ίσως και να ίσχυε. Πλέον δεν υπάρχει καμία ουσιαστική διαφορά σε αποδόσεις κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δηλώσεις από τον CEO του PC κατασκευαστή με το μεγαλύτερο μερίδιο στην αγορά.

 

HP CEO: "I do refer to the whole PC business as a fish business. It's great when it's fresh; it makes you sick when it's off…"

 

"We have not yet seen the anticipated Windows 10 stimulation of demand that we would have hoped for"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Αναμενόμενο, Ένας μέσος χρήστης δεν χρειάζεται πλέον PC. Για videogames και ταινίες πλέον υπάρχουν οι κονσόλες και για απλό σερφάρισμα ή άλλες εργασίες μπορεί ο κάθε ένας να τα εκτελεί απο το smartphone με της 5,7" και τον τετραπύρινο επεξεργαστή.

 

Για ταινιες υπαρχουν οι κονσολες??? Δηλαδη ενας μεσος χρηστης για να βλεπει ταινιες(μεταξυ αλλων) θα προτιμησει να αγορασει κονσολα αντι για υπολογιστη? ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!

 

 Επισης για προσπαθησε να γραψεις κατι στο word ή κατι στο excel ή να ζωγραφισεις κατι ή μερικες χιλιαδες άλλα πραγματα που κανει κανείς στον υπολογιστη, σε smartphone και αν δεν σου βγει η πιστη..... μαλλον το παρατησες αυτο που ηθελες να κάνεις και δεν σου βγηκε. :-D

 

Ακομα και για internet surfing ειναι μερα με την νυχτα η αισθηση υπολογιστη με το smartphone. Σιγουρα οι 5+ ιντσες πλεον προσφερουν μια καλη εμπειρια σερφαρισματος αλλά οι 20+ ιντσες του υπολογιστη ειναι απλως "αλλη διασταση".

Ρε παιδια απο την στιγμη που ενα κινητο πλεον εχει οκταπυρηνο επεξεργαστη ενω ο σταθερος μου εχει τετραπυρηνο και τον εχω χρυσοπληρωσει,λογικο ειναι να υπαρχει πτωση στους σταθερους αφου πλεον τα παντα γινονται πιο γρηγορα σε ενα οκταπυρηνο κινητακι συν οτι το παιρνεις παντου μαζι σου.

 

Για να μην υπαρξει καμια παρανοηση των λεγομενων σου, η αληθεια βεβαια ειναι οτι οι 8 πυρηνες του smartphone δεν εχουν καμια σχεση με τους 4 ενος PC. Δεν ισχυει σε αυτη την περιπτωση δηλαδη η συγκριση 8>4 διοτι συγκρινεις ανομοια πραγματα(και ΦΥΣΙΚΑ οι πυρηνες του υπολογιστη ειναι αιωνες ταχυτεροι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω ακόμα pc 8ετίας...

 

Δηλαδή μόνο εγώ δεν μπορώ να πάρω καινούριο υπολογιστή;

Έχουν σκεφτεί ότι οι τιμές από εκεί που έπεφταν ξαφνικά μόνο ανεβαίνουν;

 

Παράδειγμα οι τιμές των επεξεργαστών. Πιο φθηνά έπαιρνες επεξεργαστή όταν πρωτοβγήκαν οι πρώτοι με πολλούς πυρήνες παρά τώρα που ότι και να λέτε η εξέλιξη δεν είναι τόσο σπουδαία όσο ήταν εκείνο το εγχείρημα!

 

Οι τιμές των συμβατικών σκληρών δίσκων. Οι ssd κοντεύουν να πιάσουν τις τιμές των μαγνητικών δίσκων ενώ οι τιμές αυτών παραμένουν στα ίδια επίπεδα εδώ και 5 χρόνια!

 

Είναι λογικό επίσης κάποιος που αγόρασε pc πέρυσι, πρόπερσι, πριν τρία χρόνια να μην ξανά αγοράσει τόσο σύντομα.

 

Τέλος οι επιχειρήσεις κρατούν τους υπολογιστές τους μέχρι να μην είναι πλέον καθόλου λειτουργικοί οπότε δεν μου φαίνεται καθόλου περίεργο όλο αυτό το σκηνικό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ταινιες υπαρχουν οι κονσολες??? Δηλαδη ενας μεσος χρηστης για να βλεπει ταινιες(μεταξυ αλλων) θα προτιμησει να αγορασει κονσολα αντι για υπολογιστη? ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!

 

 Επισης για προσπαθησε να γραψεις κατι στο word ή κατι στο excel ή να ζωγραφισεις κατι ή μερικες χιλιαδες άλλα πραγματα που κανει κανείς στον υπολογιστη, σε smartphone και αν δεν σου βγει η πιστη..... μαλλον το παρατησες αυτο που ηθελες να κάνεις και δεν σου βγηκε. :-D

 

Ακομα και για internet surfing ειναι μερα με την νυχτα η αισθηση υπολογιστη με το smartphone. Σιγουρα οι 5+ ιντσες πλεον προσφερουν μια καλη εμπειρια σερφαρισματος αλλά οι 20+ ιντσες του υπολογιστη ειναι απλως "αλλη διασταση".

Πρώτον είμαι φανατικός χρήστης των υπολογιστών (και τώρα από PC γράφω) και δεύτερον ναι πλέον όλο και περισσότερες δουλειές γίνονται απο τα κινητά και τα tablets είτε το θέλουμε έιτε όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...