Προς το περιεχόμενο

15 χρόνια λειτουργίας συμπληρώνει η Wikipedia


Perambulator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Wikipedia είναι γενικών γνώσεων εγκυκλοπαίδεια προς το παρόν και αυτήν την λειτουργία την κάνει καλά.Για τον φοιτητή-ερευνητή αποτελεί την πρώτη στάση-εξάλλου δεν είναι διατριβή επιστημονική-εγκυκλοπαίδεια είναι.Οι υπόλοιποι φαντάζομαι να καταλαβαίνουν ότι πρέπει να ψαχτούν λίγο για να κάνουν σοβαρή έρευνα.Οπότε από αυτήν την οπτική την θεωρώ επιτυχημένο project και της εύχομαι πραγματικά να τα εκατοστήσει!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελληνική wikipedia--> το μεγαλύτερο ανέκδοτο. Άρθρα ανορθόγραφα, αυτόματες μεταφράσεις, κακές μεταφράσεις...

 

Γιατι δε γινεσαι μελος; Ωστε να βοηθας κ εσυ να βελτιωθει, αν σε ενδιαφερει πραγματικα φυσικα. Εκτος αν μπηκες στο θεμα μονο για να κραξεις

 

Η Βικιπαιδεια ειναι η πιο δημοφιλης διαδικτυακη εγκυκλοπαιδεια. Το αν καποιοι δεν ξερουν να μιλανε/γραφουν και πανε και γραφουν βικι, ειναι λαθος

 

Ειπαμε, η βικι εχει προτυπα και ορους για τα λημματα. Τωρα αν ο αλλος δεν τα τηρει αυτα, δεν σημαινει οτι η ιδια η βικι ειναι ανεκδοτο, αλλα οτι αυτοι που συμβαλλουν με το λαθος τροπο πρεπει να προσαρμοστουν και να βελτιωθουν.

 

Για εμας που ειμαστε ενεργα μελη και συμβαλλουμε στη βικι με σωστα γραμμενα λημματα/μεταφρασεις/πηγες, η βικιπαιδεια ειναι μεγαλο κολλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ από την Wikipedia δεν έχω βρει τίποτα ουσιώδης πότε.και δεν λέω για άλλους αλλά ξέρω ότι μόνο ξέρολες μπαίνουν και" μαθαίνουν "παπαγαλια διάφορα άρθρα και τα πλασάρουν στους άλλους.κάνοντας συζήτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελληνική wikipedia--> το μεγαλύτερο ανέκδοτο. Άρθρα ανορθόγραφα, αυτόματες μεταφράσεις, κακές μεταφράσεις...

Δηλαδή μπήκες, είδες ότι είναι όλα ανορθόγραφα και με αυτόματες μεταφράσεις και τώρα κράζεις.

Δε μου λες ....τι έψαχνες να βρεις;

 

Γιατι δε γινεσαι μελος; Ωστε να βοηθας κ εσυ να βελτιωθει, αν σε ενδιαφερει πραγματικα φυσικα. Εκτος αν μπηκες στο θεμα μονο για να κραξεις Η Βικιπαιδεια ειναι η πιο δημοφιλης διαδικτυακη εγκυκλοπαιδεια. Το αν καποιοι δεν ξερουν να μιλανε/γραφουν και πανε και γραφουν βικι, ειναι λαθος Ειπαμε, η βικι εχει προτυπα και ορους για τα λημματα. Τωρα αν ο αλλος δεν τα τηρει αυτα, δεν σημαινει οτι η ιδια η βικι ειναι ανεκδοτο, αλλα οτι αυτοι που συμβαλλουν με το λαθος τροπο πρεπει να προσαρμοστουν και να βελτιωθουν. Για εμας που ειμαστε ενεργα μελη και συμβαλλουμε στη βικι με σωστα γραμμενα λημματα/μεταφρασεις/πηγες, η βικιπαιδεια ειναι μεγαλο κολλημα

 

Από την στιγμή που δεν κατάλαβε ο παραπάνω φίλος, ότι είναι μια συλλογική και δημιουργική δουλειά, ώστε να ωφεληθούν δωρεάν και άμεσα, όσο το δυνατόν περισσότεροι συμπολίτες μας, νομίζω είναι περιττή η οποιαδήποτε αντιπαράθεση.

Αυτός που δεν μπαίνει στον κόπο ώστε να διορθώσει έστω και ένα λανθασμένο λήμμα, αλλά κράζει, ας κριθεί από τους υπόλοιπους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεράστιος πλούτος γνώσης παιδιά και είναι μια απόδειξη πως η συλλογική δουλειά μπορεί να προσφέρει μεγάλο έργο σε όλη την κοινωνία.

Ακόμα θυμάμαι στα πρώτα της βήματα πως λοιδορήθηκε από τους τότε κυρίαρχους της "γνώσης"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και είχε αρχίσει πολύ χλιαρά,με πολλά λάθη-παραλήψεις,τώρα απλά είναι εξαιρετική.

Την θεωρούσα νιανιά,αλλά τα τελευταία χρόνια έχει κάνει άλματα.

 

Αναφέρομαι πάντα στην αγγλική έκδοση που σε πολλά θέματα,ιδίως θετικές επιστήμες, είναι κανονικό 101(μην πω και μισό βιβλίο για τους πρωτοετείς των BSc).

Κάτι που διόλου ευκαταφρόνητο δεν είναι και επιτρέπει σε όλους να μάθουν πράγματα που πριν 20 χρόνια έπρεπε να σκάσεις γερό χρήμα.

 

Πάντα τέτοια και συγχαρητήρια σε όσους ασχολούνται.

 

Από εκεί και πέρα και οι πέτρες ξέρουν ότι πολλοί όλοι κάνουν copy-paste από εκεί,αλλά το θέμα είναι να βρεις βιβλία-papers που συμφωνούν με αυτά που γράφει,κάτι που δεν γίνεται πάντα με references...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι ήταν και το πιό "value for money" donation που έκανα ποτέ...είναι σημαντικό να μείνει MKO.

 

Με την πρώτη 5άδα στην κατάταξη ώς προς το traffic, άνετα θα μπορούσε να ¨κοτσάρει¨ διαφημίσεις, αλλά το στάτους της θα άλλαζε για πάντα.

 

Ελπίζω να μη χρειαστεί ποτέ να το κάνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 χρονια παροχης πληροφοριων σε πρωτοετεις που βαριουνται και κανουν copy-paste εργασιες και μετα κοβονται

 

ευχαριστουμε wikipedia, ολοι υπηρξαμε βαρεμενοι πρωτοτετεις καποτε

 

να μαντέψουμε όλη μέρα την περνάς στο sciencedirect 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δηλαδή μπήκες, είδες ότι είναι όλα ανορθόγραφα και με αυτόματες μεταφράσεις και τώρα κράζεις.

Δε μου λες ....τι έψαχνες να βρεις;

 

 

Από την στιγμή που δεν κατάλαβε ο παραπάνω φίλος, ότι είναι μια συλλογική και δημιουργική δουλειά, ώστε να ωφεληθούν δωρεάν και άμεσα, όσο το δυνατόν περισσότεροι συμπολίτες μας, νομίζω είναι περιττή η οποιαδήποτε αντιπαράθεση.

Αυτός που δεν μπαίνει στον κόπο ώστε να διορθώσει έστω και ένα λανθασμένο λήμμα, αλλά κράζει, ας κριθεί από τους υπόλοιπους.

Δεν κράζω, κάνω μία διαπίστωση. Δεν καταλαβαίνω το "Τι έψαχνες να βρεις", τι έπρεπε να ψάχνω για να θεωρώ ότι θα πρέπει να έχει σωστή ορθογραφία;

Τυχαίο παράδειγμα 1: Μονφερά στον τίτλο, Μονφερρά στο κείμενο.

Τυχαίο παράδειγμα 2: "...ήταν πρόεδρος της μεγάλης αντιφασιστική λαϊκής συνέλευσης..."

Τυχαίο παράδειγμα 3: "...με το όνομα Τεμς Άιενγουερκς ΦΚ (Thames Ironworks F.C. ή Σιδηρουργείο του Τάμεση)..."

Τυχαίο παράδειγμα 4: "Το ηφαίστειο έχει ύψος 1.731 και στη κορυφή έχει ένα κρατήρα ο οποίος περιέχει μια μικρή ηφαιστειακή λίμνη. Το Κελούτ έχει εκραγεί πάνω από 31 φορές από το 1000 μ.Χ. και μετά, και κάποιες από αυτές συγκαταλέγονται ανάμεσα στις φονικότερες που έχουν λάβει χώρα στην Ινδονησία." Υποθέτω ότι το 1.731 δεν θελει μονάδα μέτρησης, ενώ το επόμενο σημείο που έχω με bold θεωρείται συντακτικά σωστό;

 

Δεν αμφισβητω τη χρησιμότητα της αγγλικής Wikipedia, η ελληνική όμως θέλει πάρα πολλή δουλειά, διορθώσεις και χρειάζεται να γίνεται καλύτερος έλεγχος. Κάποια στιγμή έβαλαν ως στόχο να ξεπεράσουν τα 100.000 λήμματα (αν θυμάμαι καλά τον αριθμό) και πλάκωσαν τις αυτόματες μεταφράσεις αδιαφορώντας για την ποιότητα. Αναρωτιέμαι τι κάνουν σε αυτά τα "σεμινάρια συγγραφής στη Wikipedia"...

 

Για την ιστορία, έχω διορθώσει μερικά, για να μην λες ότι μόνο κράζω, αλλά από κάποιο σημείο και μετά θα πρέπει να γίνεται σωστή συγγραφή από αυτόν που γράφει το λήμμα, όχι να θέλει 10 παρατρεχάμενους να μαζεύουν τα ασυμμάζευτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H wikipedia δεν είναι πανάκεια. Έχει όρια σ' αυτά που μπορεί να προσφέρει. Για γενικές και επιστημονικές γνώσεις είναι όντως τεράστιος θησαυρός με εξαντλητική λεπτομέρεια και πηγές, από την άλλη σε θέματα

 

α) κοινωνικά,

β) πολιτικά,

γ) ιστορικά,

 

Πρέπει να είσαι πραγματικά μαζοχιστής για να την εμπιστευτείς.

 

Όταν πρωτοξεκίνησε το σύνολο του περιεχομένου της χωρούσε σε μία κάρτα μνήμης (εποχές 2003-2004 που θυμάμαι χαρακτηριστικά) και διαβαζόταν ευχάριστα σε ένα Pocket PC της εποχής με το TomeRaider.

 

Μόλις έγινε mainstream μπήκε πολύ σαβούρα μέσα.

Επεξ/σία από Alx1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...