Προς το περιεχόμενο

Tρακαρισμα και εγκαταλειψη ποδηλατου


ioanna_emm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια,

Το περασμενο σαββατο καθως κινουμουν με το ποδηλατο μου σε ενα μονοδρομο, σταματησα σε ενα στοπ και περιμενα να σταματησει η κυκλοφορια προκειμενου να μπορεσω να μπω στον μεγαλυτερο δρομο που ηταν μπροστα μου (οι δυο δρομοι ηταν καθετοι). Ημουν σταματημενη κανενα λεπτο και ξαφνικα ενιωσα κατι να μου παταει την πισω ροδα :shock:  Γυρναω και βλεπω οτι ειναι μια οδηγος που δεν με εχει προσεξει καν (!!!) και κοιταει μονο να δει ποτε θα σταματησουν τα αυτοκινητα, για να μπει κι εκεινη στο μεγαλο δρομο. Εν τω μεταξυ δεν εχει σταματησει στο στοπ αλλα κινειται αργα αργα και με ριχνει κατω, μου παταει την πισω ροδα, της ουρλιαζω κι εγω και οι περαστικοι ΜΕ ΠΑΤΑΣ ΜΕ ΠΑΤΑΣ και μετα απο λιγο (με το πασο της) παρατηρει οτι με παταει, σταματαει και ανοιγει το παραθυρο και αρχιζει να με βριζει και να φωναζει οτι δηθεν εγω εφταιγα γιατι κοιτουσα απο την αλλη πλευρα τα αυτοκινητα που ερχονται και οχι πισω μου Ο_Ο. Το ρεζουμε της υποθεσης ειναι οτι ηρθε κοσμος με σηκωσε και η εν λογω "κυρια" βρηκε ευκαιρια να γκαζωσει και να τη σκαπουλαρει. 

 

 

Καλεσα φυσικα τροχαια, η οποια μου ειπε με λιγα λογια οτι επειδη ειναι μονο υλικες οι βλαβες και δε τραυματιστηκα, παρολο που εκανα καταθεση αυτη μπορει να ισχυριστει οτι το συμβαν δεν εγινε ποτε και να με βγαλει τρελη. Επισης, ο αστυνομικος δε δεχτηκε καν να δει το ποδηλατο και μου ειπε οτι δεν εχει σημασια οτι ειχα μαρτυρες εφοσον δεν εχω παθει καποια σωματικη βλαβη. Επειδη βλεπω τη μανταμιτσα να τη σκαπουλαρει, ξερετε τι πρεπει να κανω ωστε να το κυνηγησω για αποζημιωση? Το ποδηλατο ειναι χωρις υπερβολη κατεστραμμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου δεν επαθες τιποτα παλι καλα να λες.

 

Αλλα δεν καταλαβα πρεπει να μας σκοτωσουν, αφησουν παραλυτους.

 

Καντης μυνηση για ψυχολογικο τραυμα και οτι τωρα φοβασαι. Να φυγει ετσι. Δηλαδη αν παθαινες κατι και δεν υπηρχαν αλλοι θα σε παρατουσε. Μην το αφησεις ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που δεν έχει σχηματισθεί περιστατικό στην τροχαία, δήλωση ατυχήματος, δικογραφία κοκ καλύτερη απάντηση σε όλα αυτά για την υπαιτιότητα του ατυχήματος θα σου δώσει ένας δικηγόρος και κάποιος αστυνομικός της τροχαίας.

 

Ο αστυνομικός δεν δέχτηκε να δει το ποδήλατο επειδή αυτό δεν είναι υλικό αγαθό που μπορεί να αποζημιωθεί από κάποιο τρακάρισμα και από οποιαδήποτε ασφαλιστική εταιρεία αν υπάρχει υπαιτιότητα του οδηγού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν πεσει ενα αυτοκ.σε ενα ποδηλατο ή το ποδηλατο χτυπησει πεζο τι γινεται;

Δεν υπαρχει ασφαλιση για ποδηλατα...το αντιθετο πως να υπαρχει;

Μηπως παραειναι χυμα τα πραγματα;

αυτοκ.και ποδηλατο στον δρομο ειναι fail.εδω τα μηχανακια με το ζορι φαινονται στο δρομο

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πεσει ενα αυτοκ.σε ενα αυτοκινητο ή πεζο τι γινεται;

Δεν υπαρχει ασφαλιση για ποδηλατα...

Μηπως παραειναι χυμα τα πραγματα;

 

Αυτοκίνητο - αυτοκίνητο καλύπτεσαι βασικά ασφάλειας (ακόμα και αναφλαλιστο να είναι το άλλο όχημα που θα σου προκαλέσει τη ζημιά)

Ασφάλιση για ποδήλατα τι εννοείς;αν χτυπήσει αυτοκίνητο - Ποδήλατο με υπαιτιότηα του ποδηλάτη ή με υπαιτιότητα του οδηγού αυτοκινήτου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πεσει ενα αυτοκ.σε ενα αυτοκινητο ή πεζο τι γινεται;

Δεν υπαρχει ασφαλιση για ποδηλατα...

Μηπως παραειναι χυμα τα πραγματα;

 

ακριβως... παραείναι χύμα... εμενα μου εκανε γρατζουνια 25 cm ποδηλάτης που πηγαινε κοντρα σε μονοδρομο και τον στρίμωξε αμαξι που ερχοταν κανονικά... τον ειδαν, του φώναξαν και φυσικά ουτε γυρισε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λεμε οτι δεν μπορει να αποζημιωθει, ειναι δυνατον αυτο? Δηλαδη υπαρχει οπως διαβασα καλυψη για πχ αν φορουσα και μου κατεστρεφε το κρανος να μου το αποζημιωνε. Παιζει να τη βγαλει λαδι απο κοτζαμ ποδηλατο?? Επισης, μιλησα σημερα με την τροχαια και η οδηγος εχει αρνηθει να εμφανιστει  για δηλωση -_-  Υπαρχει περιπτωση να μπορει να μην εμφανιστει καν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηταν πολυ καλη ιδεα να γίνει υποχρεωτική τόσο αέρα που εχουν παρει οι ποδηλάτες...

 

@ts φυσικά και δε μπορεις να της κανεις τιποτα μιας και μπορει απλα να κατηγορήσεις οποιονδήποτε αλλα χωρίς αποδείξεις εφόσον δεν έγινε επιτόπου καταγραφή απο την τροχαία με την παρουσία και αυτής. Εκτός εάν εχεις 3 μάρτυρες που μπορούν και θέλουν να καταθέσουν καθώς και χρήματα/διάθεση για διαμάχη...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις μάρτυρες και έχεις συγκρατήσει την πινακίδα της κυνήγησέ το. Το ότι είσαι σε ποδήλατο ή πεζός ή σε άλογο δεν έχει σχέση πρόκειται για τροχαίο και εγκατάλειψη.

Φωνάζεις επιτόπου το 100 να καταχωρήσει το συμβάν στο οποίο θα καταγράφεται και η πινακίδα του αυτοκινήτου και οι μάρτυρες , πας την επόμενη μέρα στο τμήμα ζητάς ένα αντίγραφο συμβάντων από το πλήρωμα του περιπολικού και καταθέτεις μήνυση.

Δυστυχώς πρέπει να το ξεκινήσεις μόνος σου δεν γίνονται αυτεπάγγελτα αυτά τα πράγματα παρά μόνο αν σκοτωθείς!

Γνώμη μου μη το αφήσεις, μπορεί αυτή τη φορά να γλίτωσες αλλά τη θα γίνει την επόμενη που κάποιος ανυπεράπίστος θα βρεθεί στο δρόμο αυτού του τυφλού και βιαστικού οδηγού?

Αν δεν έχεις δικηγόρο ψάξε στο ιντερνετ υπάρχουν οργανώσεις που προσπαθούν να κάνουν τους δρόμους πιο ασφαλείς, ίσως μπορούν να σου παρέχουν νομική κάλυψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σημαντικό είναι ότι δεν χτύπησες.

Έχεις συγκρατήσει την πινακίδα του αυτοκινήτου της; Έχεις κρατήσει κάποια στοιχεία επικοινωνίας από άτομα που ήταν μπροστά στο συμβάν και να μπορείς να χρησιμοποιήσεις ως μάρτυρες;

Αν δήλωνες τραυματισμό πάντως, να ξέρεις ότι δεν θα γλίτωνε τόσο εύκολα... 


 


Θα ηταν πολυ καλη ιδεα να γίνει υποχρεωτική τόσο αέρα που εχουν παρει οι ποδηλάτες...
 

Ασφαλώς και υπάρχει ασφάλεια ποδηλάτου καθώς φέρουν και οι ποδηλάτες αστική ευθύνη. 

Ο ποδηλάτης φέρει ευθύνη για οποιαδήποτε σωματική βλάβη ή/και υλική ζημιά προκαλέσει σε τρίτο από ενέργεια ή παράλειψή του, από αμέλεια, και υποχρεούται να την αποκαταστήσει.

Όπως ακριβώς γίνεται και στα αυτοκίνητα και όπως ακριβώς έπρεπε η οδηγός του αυτοκινήτου να αποδεχθεί, να κάνει δήλωση και να αποζημιώσει την Ιωάννα για το περιστατικό που αναφέρθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο αστυνομικός δεν δέχτηκε να δει το ποδήλατο επειδή αυτό δεν είναι υλικό αγαθό που μπορεί να αποζημιωθεί από κάποιο τρακάρισμα και από οποιαδήποτε ασφαλιστική εταιρεία αν υπάρχει υπαιτιότητα του οδηγού.

Απλα το αναφερω, σε παλιοτερο περιστατικο ποδηλατη φιλου ειχε ερθει τροχαια να καταγραψει το περιστατικο και ο ασφαλιστης του οχηματος που και εφταιγε. Εκει λεει τον ποδηλατη "τζαμπα η φασαρια, ποσο να κανει ενα ποδηλατο". 6.000 μονο ο σκελετος απανταει ο φιλος μου αφου ηταν φουλ ανθρακονημα και πηγαινε σε αγωνες με αυτο. Τελικα μετα απο καιρο τον αποζημιωσε η ασφαλιστικη, νομιζω οχι ολα τα 6.000 αλλα υπολογησε το κοστος μεταχειρισμενου ιδιου σκελετου απο αγγελιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σημαντικό είναι ότι δεν χτύπησες.

 

Έχεις συγκρατήσει την πινακίδα του αυτοκινήτου της; Έχεις κρατήσει κάποια στοιχεία επικοινωνίας από άτομα που ήταν μπροστά στο συμβάν και να μπορείς να χρησιμοποιήσεις ως μάρτυρες;

 

Αν δήλωνες τραυματισμό πάντως, να ξέρεις ότι δεν θα γλίτωνε τόσο εύκολα... 

 

Ασφαλώς και υπάρχει ασφάλεια ποδηλάτου καθώς φέρουν και οι ποδηλάτες αστική ευθύνη. 

 

Ο ποδηλάτης φέρει ευθύνη για οποιαδήποτε σωματική βλάβη ή/και υλική ζημιά προκαλέσει σε τρίτο από ενέργεια ή παράλειψή του, από αμέλεια, και υποχρεούται να την αποκαταστήσει.

 

Όπως ακριβώς γίνεται και στα αυτοκίνητα και όπως ακριβώς έπρεπε η οδηγός του αυτοκινήτου να αποδεχθεί, να κάνει δήλωση και να αποζημιώσει την Ιωάννα για το περιστατικό που αναφέρθηκε.

 

Κάποιες ενστάσεις σε σχέση με τα παραπάνω.

 

#1 Η ασφάλεια για ποδήλατα δεν είναι υποχρεωτική.

#2 Επίσης ο ποδηλάτης ακόμα και με δικιά του υπαιτιότητα προκαλέσει ατύχημα δεν οφείλει να αποζημιώσει το όχημα από τη στιγμή που δεν έχει ασφάλεια στο ποδήλατό του και ούτε διώκεται ποινικά η αστικά.

#3 Επίσης αν κάποιος οδηγός αυτοκινήτου χτυπήσει ποδηλάτη αυτός αντιμετωπίζεται από το κράτος σαν πεζός και αν υπάρξει ατύχημα σχηματίζεται δικογραφία από την τροχαία προς τον οδηγό.

#4 (Ο οδηγός με δικιά του μήνυση και ξεχωριστό δικαστήριο αν επιθυμεί διώκει τον ποδηλάτη αν είναι υπαίτιος από την τροχαία για αποζημίωση)

 

Τα παραπάνω τα λέω επειδή προσφάτως είχα ατύχημα με ποδήλατο που πέρασε με κόκκινο και δεν αποζημιώθηκα για το ποδήλατό του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιες ενστάσεις σε σχέση με τα παραπάνω.

 

#1 Η ασφάλεια για ποδήλατα δεν είναι υποχρεωτική.

#2 Επίσης ο ποδηλάτης ακόμα και με δικιά του υπαιτιότητα προκαλέσει ατύχημα δεν οφείλει να αποζημιώσει το όχημα από τη στιγμή που δεν έχει ασφάλεια στο ποδήλατό του και ούτε διώκεται ποινικά η αστικά.

#3 Επίσης αν κάποιος οδηγός αυτοκινήτου χτυπήσει ποδηλάτη αυτός αντιμετωπίζεται από το κράτος σαν πεζός και αν υπάρξει ατύχημα σχηματίζεται δικογραφία από την τροχαία προς τον οδηγό.

#4 (Ο οδηγός με δικιά του μήνυση και ξεχωριστό δικαστήριο αν επιθυμεί διώκει τον ποδηλάτη αν είναι υπαίτιος από την τροχαία για αποζημίωση)

 

Τα παραπάνω τα λέω επειδή προσφάτως είχα ατύχημα με ποδήλατο που πέρασε με κόκκινο και δεν αποζημιώθηκα για το ποδήλατό του.

#1 Σωστά, αυτό ισχύει. Δεν είναι υποχρεωτική η ασφάλιση στα ποδήλατα.

#2 Επειδή κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και υπάρχουν πολλές παράμετροι, εσείς κάνατε κάποια ενέργεια για να αποζημιωθείτε για το συμβάν ή δεν είχατε ζημιά στο όχημά σας; Είχατε νομική προστασία ως κάλυψη στο ασφαλιστήριο σας; 

#3 Από το ατύχημα υπήρξε τραυματισμός του ποδηλάτη ή μόνο υλικές ζημιές; Υπήρχαν μάρτυρες; Αν υπήρξε τραυματισμός είναι εντελώς διαφορετική περίπτωση από το ατύχημα της κοπέλας που έγραψε πιο πάνω.

#4 Προφανώς από την πλευρά σας μάλλον δεν κινηθήκατε νομικά εναντίον του ποδηλάτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

#1 Σωστά, αυτό ισχύει. Δεν είναι υποχρεωτική η ασφάλιση στα ποδήλατα.

#2 Επειδή κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και υπάρχουν πολλές παράμετροι, εσείς κάνατε κάποια ενέργεια για να αποζημιωθείτε για το συμβάν ή δεν είχατε ζημιά στο όχημά σας; Είχατε νομική προστασία ως κάλυψη στο ασφαλιστήριο σας; 

#3 Από το ατύχημα υπήρξε τραυματισμός του ποδηλάτη ή μόνο υλικές ζημιές; Υπήρχαν μάρτυρες; Αν υπήρξε τραυματισμός είναι εντελώς διαφορετική περίπτωση από το ατύχημα της κοπέλας που έγραψε πιο πάνω.

#4 Προφανώς από την πλευρά σας μάλλον δεν κινηθήκατε νομικά εναντίον του ποδηλάτη.

 

#2 Η μόνη ενέργεια που μπορεί να κάνει ο οδηγός ενός οχήματος αν φταίει ο ποδηλάτης είναι να κινηθεί νομικά εναντίον του υπαίτιου και είναι χρονοβόρο 4-6 χρόνια, καθόσον δεν γίνεται αυταπάγγελτα μύνηση/αγωγή κλπ από την τροχαία προς τον ποδηλάτη γιατί δεν εκπίπτει σε κατηγορία ασφαλιζομένου το ποδήλατο.

Η νομική προστασία καλύπτει τον οδηγό σε οποιαδήποτε περίπτωση με ατύχημα με άλλο ασφαλιζόμενο ή ανασφάλιστο όχημα και όχι με ποδήλατο (αν φταίει πάντα ο ποδηλάτης). Αν πάλι φταίει ο οδηγός και έχει νομική προστασία τον καλύπτει η ασφάλεια του και πρόκληση ατυχήματος.

#3 Τραυμάτισα τον ποδηλάτη, υπήρξαν 4 μάρτυρες που πιστοποίησαν ότι κινούμουν κανονικά αλλά φυσικά υλικές ζημιές στο οχημά μου μεγάλης αξίας που δεν αποζημιώθηκα ποτε. Επίσης σχηματίστηκε δικογραφία από την τροχαία για πρόκληση εξ αμελείας από εμένα που τελικά απέσυρε ο ποδηλάτης.

 

Με όλα τα παραπάνω θέλω να σας πω ότι με υπαιτιότητα ποδηλάτη για πρόκληση ατυχήματος αν έχεις ατύχημα δεν αποζημιώνεται ο οδηγός εκτός αν έχει μικτή ασφάλεια ή αν το ποδήλατο φέρει ασφάλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...