Προς το περιεχόμενο

Οι νέοι επεξεργαστές Zen της AMD έχουν στόχο την αγορά high-end στα τέλη του 2016


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λέτε οι ZEN να υποστηρίζουν ddr3=AM3+ και να το φυλάνε για εκπληξη...Γέλιο θα έχει πάντως η όλη φάση!!!

 

Αυτή είναι η δεύτερη κρυφή μου ελπίδα όσον αφορά τους ΖΕΝ. Να είναι δηλαδή συμβατοί με ΑΜ3+ μητρικές, όπως οι Phenom II ήταν συμβατοί με ΑΜ2. Ξέρουμε σίγουρα ότι οι ΖΕΝ θα υποστηρίζουν DDR4 σε ΑΜ4 socket, το θέμα είναι αν θα υποστηρίζουν και DDR3 σε AM3+, έστω σε legacy mode.

 

Παραθέτω εδώ το παρκάτω άρθρο:

AMD Confirms x86 Zen Based Enthusiast FX CPUs and 7th Generation APUs in 2016 – Compatible With AM4 Socket: http://wccftech.com/amd-confirms-x86-zen-based-enthsiuast-fx-cpus-7th-generation-apus-2016-compatible-am4-socket/#ixzz3yOYw1gJe

 

Σύμφωνα με το παραπάνω άρθρο, ίσως το κλειδί σε αυτό το θέμα να είναι η συγκεκριμένη παράγραφος:

"The interesting bit is that the AM4 desktop platform would only compatibility towards both the Zen based FX CPUs and 7th generation A-Series APUs. Some key details for these APUs include greater performance per watt efficiency gains, HSA 1.0 and OpenCL 2.0 support, DDR3 and DDR4 memory compatibility for specific platforms".

 
Αν λοιπόν αυτές οι ΑΜ4 APUs είναι συμβατές με DDR3 και DDR4, και η ΑΜ4 πλατφόρμα θα υποστηρίζει αποκλειστικά DDR4, τότε αναρωτιέμαι για ποιό λόγο αυτές οι APUs να είναι συμβατές ΚΑΙ με DDR3 και για ποιές "specific platforms";
 
Μήπως η AMD μας φυλάει μια τελευταία έκπληξη, δηλαδή μια πρώτη (και τελευταία) γενιά ZEN με dual DDR3-DDR4 compatibility, ώστε ας πούμε να κυκλοφορήσουν ΑΜ3+ compatible ZEN AMD FX 4cores/8 threads και 6cores/12threads; Δεν θα τολμούσα καν να ονειρευτώ 8core/16thread ΖΕΝ σε ΑΜ3+ πλατφόρμα, αλλά από την άλλη, όταν κάποτε βγήκαν οι Phenom II, κάποιοι αναβάθμισαν τα pc τους ανέλπιστα πάμφθηνα ακόμα και πάνω σε "αρχαίες" ΑΜ2 μητρικές του 2006.
 
Ούτως ή άλλως, η AMD κατά την γνώμη μου χρωστάει κάτι τέτοιο ως "αποζημίωση" στους χρήστες που την υποστήριξαν σθεναρά μέσα σε αυτά τα χρόνια της ατυχούς μετάβασης στους bulldozer.
 
To πιθανότερο βέβαια είναι αυτή η ελπίδα να αποτελεί απλά ένα όνειρο χειμερινής νυκτός που ποτέ δεν θα πραγματοποιηθεί, αλλά και πάλι, τα όνειρα είναι τζάμπα...
:D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 194
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είμαι από αυτούς τους τυχερούς που σε am2+ με 8gb ddr2 και athlon x2 250 έβαλα έναν phenom ii x6 1090t μεταχειρισμενο σε 4:1 phase mobo αλλα με top down aftermarket cooler και όλα καλά. Ουσιαστικά γλίτωσα  μια πλήρη αναβάθμιση κατά ένα τρόπο για 2,5 χρόνια και έχω ακόμα. Στη πορεία σε βάθος 2,5 ετών βρήκα φτηνή am3 mobo και 2χ4 GB ddr3 με 80 ευρώ και τα είχα στο htpc με τον Athlon. Δεν είναι το ότι δε χάλασα λεφτά αλλά έχω δυο συστήματα να τρέχουν και όλα κομπλέ με συμβατότητα μεταξύ αν χαλάσει κάτι. Απλά έχουν κάνει απόσβεση όλα σαν αγορές απο το 2007 που είχα αγορασει τις μνήμες για τον am2 Athlon x2 5200+ και την 690g mobo τα οποία αντικατέστησα  φτηνά πουλώντας τα παλιά κομμάτια. Αυτή η ευελιξία στην αναβάθμιση που έζησα με την AMD από το 2007 μεχρι και σήμερα δεν υπάρχει στην Intel...Είναι ο βασικος λόγος που τη λατρεύω σαν εταιρία. Σε χρήματα δε λέω ότι χάλασαν συνολικά λίγα αλλα εχτισα σταδιακα σε βάθος 8ετιας δυο μηχανήματα και κάλυψα όλες μου τις ανάγκες.   

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτή είναι η δεύτερη κρυφή μου ελπίδα όσον αφορά τους ΖΕΝ. Να είναι δηλαδή συμβατοί με ΑΜ3+ μητρικές, όπως οι Phenom II ήταν συμβατοί με ΑΜ2. Ξέρουμε σίγουρα ότι οι ΖΕΝ θα υποστηρίζουν DDR4 σε ΑΜ4 socket, το θέμα είναι αν θα υποστηρίζουν και DDR3 σε AM3+, έστω σε legacy mode.

 

Παραθέτω εδώ το παρκάτω άρθρο:

AMD Confirms x86 Zen Based Enthusiast FX CPUs and 7th Generation APUs in 2016 – Compatible With AM4 Socket: http://wccftech.com/amd-confirms-x86-zen-based-enthsiuast-fx-cpus-7th-generation-apus-2016-compatible-am4-socket/#ixzz3yOYw1gJe

 

Σύμφωνα με το παραπάνω άρθρο, ίσως το κλειδί σε αυτό το θέμα να είναι η συγκεκριμένη παράγραφος:

"The interesting bit is that the AM4 desktop platform would only compatibility towards both the Zen based FX CPUs and 7th generation A-Series APUs. Some key details for these APUs include greater performance per watt efficiency gains, HSA 1.0 and OpenCL 2.0 support, DDR3 and DDR4 memory compatibility for specific platforms".

 
Αν λοιπόν αυτές οι ΑΜ4 APUs είναι συμβατές με DDR3 και DDR4, και η ΑΜ4 πλατφόρμα θα υποστηρίζει αποκλειστικά DDR4, τότε αναρωτιέμαι για ποιό λόγο αυτές οι APUs να είναι συμβατές ΚΑΙ με DDR3 και για ποιές "specific platforms";
 
Μήπως η AMD μας φυλάει μια τελευταία έκπληξη, δηλαδή μια πρώτη (και τελευταία) γενιά ZEN με dual DDR3-DDR4 compatibility, ώστε ας πούμε να κυκλοφορήσουν ΑΜ3+ compatible ZEN AMD FX 4cores/8 threads και 6cores/12threads; Δεν θα τολμούσα καν να ονειρευτώ 8core/16thread ΖΕΝ σε ΑΜ3+ πλατφόρμα, αλλά από την άλλη, όταν κάποτε βγήκαν οι Phenom II, κάποιοι αναβάθμισαν τα pc τους ανέλπιστα πάμφθηνα ακόμα και πάνω σε "αρχαίες" ΑΜ2 μητρικές του 2006.
 
Ούτως ή άλλως, η AMD κατά την γνώμη μου χρωστάει κάτι τέτοιο ως "αποζημίωση" στους χρήστες που την υποστήριξαν σθεναρά μέσα σε αυτά τα χρόνια της ατυχούς μετάβασης στους bulldozer.
 
To πιθανότερο βέβαια είναι αυτή η ελπίδα να αποτελεί απλά ένα όνειρο χειμερινής νυκτός που ποτέ δεν θα πραγματοποιηθεί, αλλά και πάλι, τα όνειρα είναι τζάμπα...
:D

 

Αυτό ακούγεται πραγματικά φοβερό! Όνειρο! Μακάρι!

Το ότι το είχε κάνει είναι πράγματι αρκετά ενθαρρυντικό για να ελπίζουμε.

 

Διαφωνώ ότι το χρωστάει όμως...

Όποιος δεν ήθελε να πάρει Bulldozer ας έπαιρνε i5. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ακούγεται πραγματικά φοβερό! Όνειρο! Μακάρι!

Το ότι το είχε κάνει είναι πράγματι αρκετά ενθαρρυντικό για να ελπίζουμε.

 

Βρήκα κάτι που είναι ακόμα πιο ενθαρρυντικό. Όπως είπα και στο προηγούμενο σχόλιό μου, το κλειδί σε αυτό το θέμα είναι αυτή η παράγραφος που αναφέρεται στις AM4 APUs.

 

Διαβάζοντας τα σχόλια των χρηστών κάτω από το άρθρο, βρήκα κάποιον που παρέθεσε την παρακάτω εικόνα και το σχόλιο που ακολουθεί:

 

 

get?url=http%3A%2F%2Fcdn4.wccftech.com%2

 

"Now that I payed more attention I don't like that "7th gen A-series APUs" partially overlaping Vishera (which means they will be replacing it to some extent). Does that mean AMD will launch $300 mainstream I7-like APUs?. That would s'ck..."

http://wccftech.com/amd-confirms-x86-zen-based-enthsiuast-fx-cpus-7th-generation-apus-2016-compatible-am4-socket/#ixzz3yOYw1gJe

 

Αυτός λέει "that would s'ck". Εγώ λέω ότι αυτό κάνει τα πράγματα ακόμη πιο ενδιαφέροντα και πολύ πιο ενθαρρυντικά. Ούτως ή άλλως, αυτό που περιμένουμε όλοι ως πιο πιθανό είναι o "θάνατος" και η πλήρης αντικατάσταση της AM3+ πλατφόρμας.

 

Όμως, αυτό που παρατήρησε ο εν λόγω χρήστης είναι όντως πάρα πολύ ενδιαφέρον. Στο παραπάνω slide, οι 6ης γενιάς Carizzo FP4 και οι Mullins FT3b, αντικαθιστώνται επακριβώς από τους 7ης γενιάς FP4 APUs, στην ενοποιημένη πλέον FP4 mobile πλατφόρμα.

 

Οι FM2+ APUs αντικαθιστώνται πλήρως από τους 7ης γενιάς ΑΜ4 APUs οι οποίοι όπως ξέρουμε θα έχουν DDR3 και DDR4 compatibility και οι οποίοι αντικαθιστούν επίσης μερικώς (εδώ είναι και το ενδιαφέρον-παρατηρήστε προσεκτικά το chart) και τους AM3+ Vishera, ενώ οι ΖΕΝ ΑΜ4 καλύπτουν το υπόλοιπο κομμάτι των ΑΜ3+ Vishera και στοχεύουν ακόμη ψηλότερα.

 

Με βάση τα παραπάνω στοιχεία, εδώ θα διακινδυνεύσω μια πρόβλεψη:

 

Το AM3+ socket θα δει κι άλλο(υς) επεξεργαστή(ές).

 

Όλο το παιχνίδι όσον αφορά την επιβίωση του AM3+ ίσως παίζεται πάνω σε αυτούς τους ΑΜ4 APUs, οι οποίοι πιθανότατα θα κυκλοφορήσουν σε έκδοση 4core/8thread (τα μεγαλύτερα cores θα είναι ενδεχομένως μόνο ΑΜ4 - εύχομαι να διαψευστώ σε αυτό) με επιδόσεις παραπλήσιες του haswell και ενσωματωμένη GPU σημαντικά δυνατότερη από αυτές των ήδη υπαρχόντων APUs, η οποία όμως θα λειτουργεί μόνο σε AM4 μητρική, ενώ το CPU κομμάτι θα λειτουργεί και σε AM3+ μητρική με απενεργοποιημένο το GPU μέρος.

 

Και θα μου πει κάποιος:

Kαι γιατί να μην κάνουν τους AM4 APU συμβατούς με το FM2+ και όχι με το ΑΜ3+, ώστε να παίζει και το gpu κομμάτι;

 

Θα απαντούσα απλά ως εξής:

Και τότε γιατί ονόμασαν την νέα πλατφόρμα ΑΜ4 και όχι FM3;

 

Με βάση όλο τον ανωτέρω συλλογισμό, αυτοί οι AM4 APUs θα παίξουν τον ρόλο του μεταβατικού chip. Θα είναι το μέσο που θα διευκολύνει την μετάβαση από ΑΜ3+ σε ΑΜ4.

 

Κι απορούσα γιατί να βγάλουν APU και CPU για την ίδια πλατφόρμα.

 

Έτσι βγάζει λογική:

 

Αν δηλαδή έχω AM3+ και έχω πάνω έναν Phenom II ή έναν FX, αν μου προσφέρεις κάτι με επιδόσεις έστω haswell i7 4core/8thread, τότε θα ψηθώ να το πάρω γιατί δεν χρειάζεται να αλλάξω τίποτα άλλο στο υπόλοιπο high end σύστημά μου και αναβαθμίζω με το ελάχιστο κόστος σε κάτι που πραγματικά έχει νόημα ως αναβάθμιση.

 

Στην συνέχεια, με την πάροδο του χρόνου, αν αγοράσω κάποια στιγμή και μητρική AM4 και DDR4, μπορώ να βάλω πάνω τον AM4 APU μου και να είμαι πολύ κομπλέ (ακόμα και με την ενσωματωμένη gpu), και στην συνέχεια να έχω την επιλογή να πάω στους μεγάλους πυρήνες AM4 με τους ΖΕΝ των 6core/12thread και 8core/16thread.

 

Το μόνο που μένει να ξεκαθαριστεί είναι το αν αυτοί οι ΑΜ4 APU θα έχουν ZEN cores ή excavator cores. Ελπίζω κι εύχομαι το πρώτο, αλλά και το δεύτερο να ισχύει, σε κάθε περίπτωση το σχέδιο μπορεί να προχωρήσει με τον ίδιο τρόπο για την AMD, αρκεί αυτοί οι (συμβατοί με AM3+) AM4 APUs να είναι ισχυρότεροι από τον γρηγορότερο σημερινό FX, ώστε να έχει νόημα να αναβαθμίσει κάποιος σε αυτούς.

 

Διαφωνώ ότι το χρωστάει όμως...

Όποιος δεν ήθελε να πάρει Bulldozer ας έπαιρνε i5. :)

 

Εγώ νομίζω ότι το χρωστάει.

Και ίσως αυτοί οι νέοι, "μυστηριώδεις" AM4 APUs να είναι η απάντηση της ίδιας της AMD σε αυτό...

 

Είδωμεν...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το θέμα της κυκλοφορίας am3+ μητρικών αυτή τη στιγμή μόνο χαρούμενους μπορεί να κάνει κάποιους μιας και να σου καεί η mobo και είσαι με phenom, FX απλά αγοράζεις μια καινούργια ενώ αν είσαι με 1156 i7,i5 κτλ τον ήπιες.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτή είναι η δεύτερη κρυφή μου ελπίδα όσον αφορά τους ΖΕΝ. Να είναι δηλαδή συμβατοί με ΑΜ3+ μητρικές, όπως οι Phenom II ήταν συμβατοί με ΑΜ2. Ξέρουμε σίγουρα ότι οι ΖΕΝ θα υποστηρίζουν DDR4 σε ΑΜ4 socket, το θέμα είναι αν θα υποστηρίζουν και DDR3 σε AM3+, έστω σε legacy mode.

 

 

 

 

 

Ποιό το νόημα αφου θα έχεις μειωμένο Hyper Transport;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιό το νόημα αφου θα έχεις μειωμένο Hyper Transport;;

 

 

Ποιος λέει πως το υπάρχον δεν καλύπτει και τους νέους ?

Αν κοιτάξεις σε παλαιότερες πλατφόρμες η διαφορά ανάμεσα σε έναν Phenom X4 945 που έτρεχε σε AM2 μητρική (Hypertransport 1.0, asus m2n sli deluxe)  , με έναν ίδιο σε AM3 (hypertransport 3.0,  asus m4a78tdv-evo) μητρική δεν ήταν ούτε 2% και αυτό με διαφορετικές κιόλας μνήμες (ddr2 vs ddr3).

 

Πάντως από την στιγμή που πάμε σε ένα socket και για τα CPU και για τα ΑPU και με το γεγονός ότι θα υπάρξει και APU με HBM μνήμη στο socket  ΔΕΝ βλέπω να υπάρξει προς τα πίσω συμβατότητα, τουλάχιστον με το AM3+ . Πιο πιθανό είναι να υπάρξει συμβατότητα με το FM2+ .

 

Ο λόγος που αναφέρω το παραπάνω είναι πως το northbridge στα APUS βρίσκεται μέσα στον επεξεργαστή και όχι επάνω στην μητρική που είναι στην σημερινή πλατφόρμα (am3) .

Από την στιγμή λοιπόν που πάμε σε κοινή πλατφόρμα για αυτά τα δυο, αποκλείεται να υπάρξει συμβατότητα των νέων επεξεργαστών με τις AM3 μητρικές.

 

Να υπενθυμίσω πως όλες οι άλλες πλατφόρμες AMD και INTEL πλέον, το north το έχουν μέσα στην CPU/APU . Το chip που φέρουν επάνω τους οι μητρικές αυτές είναι το SOUTHBRIDGE  που δίνει εξόδους για SATA , USB, NET και μερικά lanes για λοιπές κάρτες pci/pci-e v2.0  x4.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποιος λέει πως το υπάρχον δεν καλύπτει και τους νέους ?

Αν κοιτάξεις σε παλαιότερες πλατφόρμες η διαφορά ανάμεσα σε έναν Phenom X4 945 που έτρεχε σε AM2 μητρική (Hypertransport 1.0, asus m2n sli deluxe)  , με έναν ίδιο σε AM3 (hypertransport 3.0,  asus m4a78tdv-evo) μητρική δεν ήταν ούτε 2% και αυτό με διαφορετικές κιόλας μνήμες (ddr2 vs ddr3).

 

Δεν θα μπορούσα να το θέσω καλύτερα.

 

Πάντως από την στιγμή που πάμε σε ένα socket και για τα CPU και για τα ΑPU και με το γεγονός ότι θα υπάρξει και APU με HBM μνήμη στο socket  ΔΕΝ βλέπω να υπάρξει προς τα πίσω συμβατότητα, τουλάχιστον με το AM3+ . Πιο πιθανό είναι να υπάρξει συμβατότητα με το FM2+ .

 

Ο λόγος που αναφέρω το παραπάνω είναι πως το northbridge στα APUS βρίσκεται μέσα στον επεξεργαστή και όχι επάνω στην μητρική που είναι στην σημερινή πλατφόρμα (am3) .

Από την στιγμή λοιπόν που πάμε σε κοινή πλατφόρμα για αυτά τα δυο, αποκλείεται να υπάρξει συμβατότητα των νέων επεξεργαστών με τις AM3 μητρικές.

 

Να υπενθυμίσω πως όλες οι άλλες πλατφόρμες AMD και INTEL πλέον, το north το έχουν μέσα στην CPU/APU . Το chip που φέρουν επάνω τους οι μητρικές αυτές είναι το SOUTHBRIDGE  που δίνει εξόδους για SATA , USB, NET και μερικά lanes για λοιπές κάρτες pci/pci-e v2.0  x4.

 

Αναμφισβήτητα βγάζει λογική αυτό που λες, αλλά μας σκοτώνεις τα όνειρα... :cry:

 

Άσε μας εκεί να ελπίζουμε, πάνω που βρήκαμε ένα παραθυράκι να πιαστούμε! ;)

 

Kαι ποτέ δεν ξέρεις τι πατέντα θα μπορούσε να σκεφτεί η AMD προκειμένου να γίνει πραγματικότητα αυτή η προς τα πίσω συμβατότητα. Άλλωστε όντως οι νέες AM4 APUs θα έχουν ΚΑΙ DDR3 compatibility, εκτός από DDR4.

 

Για ποιό λόγο να υποστηρίζουν και DDR3, αν όχι για λόγους προς τα πίσω συμβατότητας με κάποια πλατφόρμα DDR3, την στιγμή που η ΑΜ4 πλατφόρμα θα χρησιμοποιεί αποκλειστικά DDR4;

 

Edit:

Στην προηγούμενη ερώτηση απαντώ μόνος μου μετά από νέα στοιχεία που βρήκα. Οι νέες APUs που θα έχουν DDR3 και DDR4 compatibility δεν θα είναι ΑΜ4, αλλά FP4. Πρόκειται για τις Bristol Ridge APUs, οι οποίες θα έχουν Excavator cores, και όχι ZEN cores:

 

AMD Bristol Ridge APU Family For AM4 and FP4 Platforms Detailed, SKUs Revealed – Excavator and 3rd Gen GCN Powered Processors For Desktop and Mobile Users:

 

Και κάπου εδώ τα όνειρα μάλλον τελειώνουν οριστικά; :unsure:

Επεξ/σία από Poleimechanos2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι σε καθε νημα των amd τρεχουν τα fanboys των intel απορω?για να βαλουν τα πραγματα στον σωστο δρομο ας πουμε?

πραγματικα,δεν το εχω δει σε κανενα αλλο φορουμ αυτο.

αφηστε ρε παιδια να σχολιαστει το θεμα με οτι εχει να κανει με τους zen και παρτε το flame και πηγαινετε αλλου.

κατσε να παω να γραψω τωρα και στο νημα για το bug με τους intel.....ζητω η amd. :ph34r:

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To άλλο σενάριο φυσικά είναι να δούμε τιμές FX 8χcores στο πάτωμα. Πχ να δίνει τον  8320e στα 80 ευρώ.Το οποίο δεν είναι κακό.Θα δείξει. Τώρα για διαφορές ddr2 σε ddr3 από εμπειρία σε phenom 2 x6 θα έλεγα ότι σε ddr2 το σύστημα είναι πιο γρήγορο στην ανταπόκριση... ίσως λόγω case 5 στις μνήμες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

image.jpg

Eγω παιδια καρτουλες παιζω (hearthstone) και κανενα lol!

Νομίζω μου αρκει! :-D

Φτάνει Κ περισσεύει για πολύ περισσότερα από αυτά! Μια χαρά είναι το pcάκι σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να μην ξεχναμε οτι παρουσιασαν καινουργιο cooler οπου με αυτα που εχουν βγει στην φορα κανει καλη δουλεια.

Eίναι λίγο σαν τούβλο σε μέγεθος αλλά αν κάνει δουλειά ;)

 

Ίδια αποτελέσματα με τραγικά λιγότερο θόρυβο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...