Προς το περιεχόμενο

Η Foxconn θέλει να εξαγοράσει την Sharp έναντι $5,5 δισεκατομμυρίων


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω φούρνο μικροκυμάτων της, τουλάχιστον 20 χρόνια. Όχι απλώς δουλεύει ακόμα παρά την καθημερινή χρήση, αλλά ούτε έχει κιτρινίσει το λευκό χρώμα του, ούτε καν στην πόρτα που είναι πλαστική.

Αλλά καλά να πάθουμε γιατί και εμείς φταίμε. Όταν συζητάμε για καλές συσκευές, ουσιαστικά ποτέ δεν την αναφέρουμε και έμεινε άγνωστη στον πολύ κόσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτοι μια χαρα τα πανε, ευτυχως δεν ειναι ελληνες ή ακομα και ευρωπαιοι που εχουμε διαλυσει καθε τι παραγωγικο..

Φίλε μου αγοράζουν εταιρείες που παράγουν ποιότητα και τις κάνουν Lenovo...κινεζιές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου αγοράζουν εταιρείες που παράγουν ποιότητα και τις κάνουν Lenovo...κινεζιές...

Και?  Η εταιρεία εξακολουθεί να δουλευει στην Ιαπωνία (εκει ειναι το εργοστάσιο,  δε θα μεταφερθει στην Κινα),  εξακολουθεί να φερνει εσοδα απο φορους στο Ιαπωνικο δημοσιο,  εργάτες κυριως Ιαπωνες,  δεν χάνονται θεσεισ δηλαδη,  ισα ισα μπορει και να αυξηθούν (το πιθανότερο)  μιας και θα αυξηθει τζιρος και πωλήσεις αν παει καλα. 

Αυτο που αλλαζει ειναι οτι το κερδος (η τη ζημια) θα το παρει ο κινεζος αντι για ιαπωνα.  Που με την παγκοσμιοποιημενη οικονομια δηλαδη,  ουτε αυτο ισχυει.  Γιατι και τωρα στη sharp ειναι απο πισω μετοχοι,  αγγλοι γαλλοι πορτογαλοι,  και οι ιδιοι ειναι και πίσω απο την κινεζικη.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά μίλησα για ποιότητα και όχι για κέρδος...Εμείς όπως χάσαμε την ibm, θα χάσουμε την sharp, θα χάσουμε την Apple, θα χάσουμε γενικά εταιρείες που είχαν κάποια ποιότητα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά μίλησα για ποιότητα και όχι για κέρδος...Εμείς όπως χάσαμε την ibm, θα χάσουμε την sharp, θα χάσουμε την Apple, θα χάσουμε γενικά εταιρείες που είχαν κάποια ποιότητα...

Αφου εμεις δε ζηταμε ποιοτητα, ζηταμε το φθηνο. και οταν λεω εμεις, μιλαω γενικα ο κοσμος. Επισης εκει που εχουν φερει ολο τον κοσμο, πως να μην ζηταει το φθηνο, παει αλυσιδα..αρα δεν υπαρχει σωτηρια. Το ποιοτικο στην τεχνολογια εχει πεθανει, οι συσκευες πουλιουνται με το κιλο πλεον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ρε Sharp. Και οι 2 τηλεοράσεις Sharp που έχω πάντως πολύ δυνατές. Η μία 8 χρόνια και δε χαλάει ποτέ. Η δεύτερη που αγόρασα πρόσφατα απίστευτη εικόνα. Υποτιμημένη εταιρία μιας και πέσανε όλοι σε lg και samsung, αλλά η Sharp είναι άλλο πράμα.

 

Κρίμα που εξαγοράζεται.

Μα οταν καποιος ρωταει για τηλεοραση, παιζει η καραμελα samsung- lg.Δεν μιλαει κανενας για sony-panasonic-sharp-hitachi κ.α

Η κραταια phillips εκλεισε, το ιδιο η grundig, η jvc παραπαιει.

Θυμαμαι ονοματα που περασαν στα παιδικα μου χρονια απο τα σπιτια των δικων μου,παππουδων, συγγενων κ.α

Phillips,μαλιστα ηταν και Ελληνικης κατασκευης.Εγραφε Αγιος Στεφανος Αττικης.

Grundig

Salora

Leowe

Saba

Telefunken

Graetz(ασπρομαυρη) με κουμπια τυπου μπουτον, χωρις χειριστηριο φυσικα, οπου για να αλλαξεις καναλια επρεπε να το πατησεις δυνατα για να κλειδωσει.

Το πρωτο μου προιον τις LG εινα ενα μονοφονικο ραδιοκασετεφωνο, πολυ παλια, οταν ακομα λεγοταν GoldStar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...