Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση 1 εκτυπωτή σε 2 υπολογιστές ταυτόχρονα μέσω USB. Πώς;


MinimalTech

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας! Θα ήθελα την βοήθειά σας στο παρακάτω θέμα:

 

Θέλω να συνδέσω έναν εκτυπωτή, μέσω USB, σε δύο υπολογιστές ταυτόχρονα.

 

Οι υπολογιστές δεν διαθέτουν κάρτα δικτύου (ούτε ενσύρματη, ούτε ασύρματη).

 

Πως μπορώ να το κάνω αυτό;

 

Σκέφτηκα να αγοράσω ένα USB hub και ένα καλώδιο USB (αρσενικό σε αρσενικό) και να κάνω την εξής σύνδεση:

 

hub -> PC1 (μέσω του ενσωματωμένου USB καλωδίου του)

Εκτυπωτής -> hub (μέσω καλωδίου USB του εκτυπωτή)

PC2 -> hub (μέσω καλωδίου USB αρσενικό σε αρσενικό)

 

Αλλά δε ξέρω αν θα λειτουργήσει.. Υπάρχει κάποιος που το έχει κάνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με usb δεν εχω κανει αλλα εχω συνδεσει τον πρωτο σε homegroup και τον δευτερο στο ιδιο, εχοντας τον εκτυπωτη συνδεδεμενο στο πρωτο. αν εχεις προσφατο εκτυπωτη με ενσωματωμενο wifi μπορεις να το κανεις χωρις να ειναι συνδεδεμενο σε υπολογιστη. πολυ απλα ο εκτυπωτης μπαινει στις κοινοχρηστες συσκευες και μεσω homegroup μπορεις να εκτυπωνεις οτι θες ετσι. αλλα αν δεν θες να μπλεκεις με αυτα και θες απλα μια συνδεση με usb μπορεις πολυ μα παρα πολυ απλα, να παρεις ενα usb φλασακι και οταν θες να τυπωσεις κατι, το πας στο pc με τον εκτυπωτη :PP

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ευχαριστώ `wearhint`...αλλά αυτή η ταλαιπωρία με το φλασάκι είναι που θέλω να αποφύγω!


Με απλο hub δε νομίζω να λειτουργήσει. Θες usb switch ( ή inverse/sharing hub).

 

Όπως;

Επεξ/σία από MinimalTech
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ χρησιμοποιώ αυτό για την ίδια δουλειά και δεν έχω κάποιο θέμα.

 

Υγ. Τα καλώδια δεν περιλαμβάνονται στην συσκευασία.

 

http://www.skroutz.gr/s/7861795/Konig-2-port-USB-switch.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
 

ευχαριστώ `wearhint`...αλλά αυτή η ταλαιπωρία με το φλασάκι είναι που θέλω να αποφύγω!


 

Όπως;

 

Σαν αυτό που λέει ο βετεράνος. Υπάρχουν και λύσεις για να έχεις ένα πληκτρολογιο ποντίκι και μονιτορ. Κοίτα KVM switch

Επεξ/σία από Smoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ χρησιμοποιώ αυτό για την ίδια δουλειά και δεν έχω κάποιο θέμα.

 

Υγ. Τα καλώδια δεν περιλαμβάνονται στην συσκευασία.

 

http://www.skroutz.gr/s/7861795/Konig-2-port-USB-switch.html

 

Αυτό πως λειτουργεί; Πατάς κάθε φορά το κουμπί του USB που θέλεις να εκτυπώσεις;

 

Επίσης, τα καλώδια μέχρι πόσα μέτρα μπορούν να είναι το καθένα, εσύ τι έχεις; (π.χ. πόσα μέτρα είναι του εκτυπωτή-switch και πόσα του κάθε PC-switch);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, κάθε φορά πατάς το κουμπί που θες. Κανονικά τα usb φτάνουν μέχρι 5 μέτρα. Εγώ χρησιμοποιώ από τους υπολογιστές προς το hub και από το hub στον εκτυπωτή καλώδια usb ~ 1,5 μέτρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού λέει ότι οι υπολογιστές δεν διαθέτουν κάρτα δικτύου (ούτε ασύρματη ούτε ενσύρματη), πως θα τον κάνει share

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Θα συνδεσει με usb τον εκτυπωτη στον ενα υπολογιστη,θα τον κανει κοινοχρηστο και μετα στον αλλο θα παει στην εκτελεση και θα γραψει \\computer name του υπολογιστη που ειναι συνδεδεμενος ο εκτυπωτης,θα του ανοιξει ενα παραθυρο που θα δει εκει τον εκτυπωτη και θα κανει διπλο κλικ επανω του και μετα συνδεση και πλεον θα τον εχειστους εκτυπωτες του.Μονος περιορισμος για να τυπωσεις ειναι να ειναι ανοιχτος ο υπολογιστης πουεχει επανω συνδεδεμενο τον εκτυπωτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συνδεσει με usb τον εκτυπωτη στον ενα υπολογιστη,θα τον κανει κοινοχρηστο και μετα στον αλλο θα παει στην εκτελεση και θα γραψει \\computer name του υπολογιστη που ειναι συνδεδεμενος ο εκτυπωτης,θα του ανοιξει ενα παραθυρο που θα δει εκει τον εκτυπωτη και θα κανει διπλο κλικ επανω του και μετα συνδεση και πλεον θα τον εχειστους εκτυπωτες του.Μονος περιορισμος για να τυπωσεις ειναι να ειναι ανοιχτος ο υπολογιστης πουεχει επανω συνδεδεμενο τον εκτυπωτη

Αφού κανένας υπολογιστής δεν διαθέτει κάρτα δικτύου (ενσύρματη ή ασύρματ) πως το καλό θα το κάνει αφού δεν μπορούν να επικοινωνήσουν μεταξύ τους οι υπολογιστές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συνδεσει με usb τον εκτυπωτη στον ενα υπολογιστη,θα τον κανει κοινοχρηστο και μετα στον αλλο θα παει στην εκτελεση και θα γραψει \\computer name του υπολογιστη που ειναι συνδεδεμενος ο εκτυπωτης,θα του ανοιξει ενα παραθυρο που θα δει εκει τον εκτυπωτη και θα κανει διπλο κλικ επανω του και μετα συνδεση και πλεον θα τον εχειστους εκτυπωτες του.Μονος περιορισμος για να τυπωσεις ειναι να ειναι ανοιχτος ο υπολογιστης πουεχει επανω συνδεδεμενο τον εκτυπωτη

Εχει δικιο ο veteranos,η διαδικασια που παραθετεις ειναι σωστη αλλα θα πρεπει απαραιτητη προυποθεση τα pc να ειναι και τα δυο σε καποιο δικτυο.Ετσι το ενα τυπωνει μεσω του αλλου μεσω δικτυου στον usb εκτυπωτη  που εχει γινει share.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...