Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, bagasas είπε

Καλησπερα σς ολους!Θελω τα φωτα σας!Ειμαστε Νοικοκυριό αποτελούμενο από δύο ενήλικα μέλη και ενα τεκνο 18 ετων που τωρα εγινε φοιτητης στην Θεσ/νικη!Οταν παω να κανω την αιτηση για το κοινωνικο τιμολογιο μου λεει διαγραφη λαθους τεκνου !Και η απορια μου ειναι το γραφει αυτο επειδη νοικιαζει σπιτι στην Θεσ/νικη ?

Το ΚΟΤ χορηγείται με βάσει τα περσινά φορολογικά στοιχεία... προχωράς την αίτηση με το παιδί μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καταρχάς συγγνώμη που δεν συνέχισα διότι αυτές τις ημέρες ήμουν άρρωστος. 

Μένουμε στο ίδιο σπίτι με τον αδελφό μου και μάλιστα είμαστε ιδιοκτήτες του σπιτιού (50% ο ένας
και 50% ο άλλος). Έκανα δήλωση για την υπαγωγή στο ΚΟΤ-Β η οποία και εγκρίθηκε. Όμως πουθενά μέσα στην αίτηση δεν μου ζητήθηκαν τα στοιχεία του αδελφού μου και μάλιστα στο συνολικό εισόδημα εμφανίζεται μόνον το δικό μου ετήσιο και όχι και του αδελφού μου. Μήπως έχω παραλείψει κάτι; Μήπως θα πρέπει και ο αδελφός μου να υποβάλλει αίτηση για ΚΟΤ-Β; Εμείς δεν είμαστε στην κατηγορία 2 ενήλικα μέλη στο ίδιο νοικοκυριό; Νομίζω ότι κάτι δεν πάει καλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@psixakias H αίτηση περιλαμβάνει τη περσινη σύνθεση νοικοκυρικού (ιδιοκτήτες και φιλοξενούμενοι).

Αν ο αδερφός σου δήλωνε ότι μένει σε άλλο σπίτι, τότε περιλαμβάνεται στην αίτηση για το άλλο σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα να ρωτησω κατι, θα χρειαστει να κανω παλι αιτιση Κοτ σωστα εφόσον αλλαξε η παροχη μου(αποτι εχω διαβασει) ?Ο αριθμος παροχης εχει αλαξει απο απο αυτον που εχω στην αιτηση. Επίσης αν ακυρώσω την παλιά ο τελικός που θα βγει από τον προηγούμενο πάροχο θα έχει την έκπτωση ΚΟΤ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε rus εγώ το καταλαβαίνω αυτό που λές΄. 

Απλώς υπάρχει μία απορία. Εάν δείς μέσα στις οδηγίες της ΗΔΙΚΑ μιλάει για σύνθεση νοικοκυριού
για δύο ενήλικα μέλη και για όριο 13.500ευρώ (προφανώς εννοεί το άθροισμα των συνολικών ποσών
των 2 ενήλικων μελών). Εγώ και ο αδελφός μου μένουμε κάτω από την ίδια στέγη. Δεν θα έπρεπε 
να βγάζει το άθροισμα; Κάτι τέτοιο όμως δεν συμβαίνει και βγάζει μόνο το δικό μου συνολικό περσινό 
ποσό (ο λογαριασμός έρχεται στο όνομα το δικό μου). Που είναι το συνολικό ποσό. Που φαίνεται το ποσό
του αδελφού μου; Αυτό είναι το ερώτημα. Μήπως κάνω κάτι λάθος ή μήπως παραλείπω κάτι;
Στην αίτηση δεν μπορώ να δηλώσω πουθενά τον αδελφό μου. Μήπως πρέπει αυτός να κάνει ξεχωριστή 
αίτηση; Αλλά κάτι τέτοιο πως θα γίνει αφού ο αριθμός παροχής είναι στο όνομα μου; Αυτό είναι το 
πρόβλημα. 
Εκτός εάν εγώ και ο αδελφός μου δεν αποτελούμε νοικοκυριό. Αλλά λογικά νοικοκυριό δεν είναι το 
σύνολο των ατόμων που δηλώνουν μία οικία ως κύρια κατοικία στην φορολογική δήλωση; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, psixakias είπε

Φίλε rus εγώ το καταλαβαίνω αυτό που λές΄. 

Απλώς υπάρχει μία απορία. Εάν δείς μέσα στις οδηγίες της ΗΔΙΚΑ μιλάει για σύνθεση νοικοκυριού
για δύο ενήλικα μέλη και για όριο 13.500ευρώ (προφανώς εννοεί το άθροισμα των συνολικών ποσών
των 2 ενήλικων μελών). Εγώ και ο αδελφός μου μένουμε κάτω από την ίδια στέγη. Δεν θα έπρεπε 
να βγάζει το άθροισμα; Κάτι τέτοιο όμως δεν συμβαίνει και βγάζει μόνο το δικό μου συνολικό περσινό 
ποσό (ο λογαριασμός έρχεται στο όνομα το δικό μου). Που είναι το συνολικό ποσό. Που φαίνεται το ποσό
του αδελφού μου; Αυτό είναι το ερώτημα. Μήπως κάνω κάτι λάθος ή μήπως παραλείπω κάτι;
Στην αίτηση δεν μπορώ να δηλώσω πουθενά τον αδελφό μου. Μήπως πρέπει αυτός να κάνει ξεχωριστή 
αίτηση; Αλλά κάτι τέτοιο πως θα γίνει αφού ο αριθμός παροχής είναι στο όνομα μου; Αυτό είναι το 
πρόβλημα. 
Εκτός εάν εγώ και ο αδελφός μου δεν αποτελούμε νοικοκυριό. Αλλά λογικά νοικοκυριό δεν είναι το 
σύνολο των ατόμων που δηλώνουν μία οικία ως κύρια κατοικία στην φορολογική δήλωση; 

 

Tην αιτηση για κοτ τη κανει αυτος που εχει τη παροχη στο ονομα σου, στη προκειμενη περιπτωση εσυ δηλαδη. Ο αδελφος σου δηλωνεται ως φιλοξενουμενος και ετσι προκειται για νοικοκυριο δυο ατομων(=αθροισμα εισοδηματων, μεγαλυτερο οριο κιλοβατωρων). Αν βγαζει μονο το δικο σου εισοδημα σημαινει οτι ο αδελφος δεν ειναι δηλωμενος.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/10/2021 στις 5:49 ΜΜ, matrixtv1 είπε

 

Καλησπερα να ρωτησω κατι, θα χρειαστει να κανω παλι αιτιση Κοτ σωστα εφόσον αλλαξε η παροχη μου(αποτι εχω διαβασει) ?Ο αριθμος παροχης εχει αλαξει απο απο αυτον που εχω στην αιτηση. Επίσης αν ακυρώσω την παλιά ο τελικός που θα βγει από τον προηγούμενο πάροχο θα έχει την έκπτωση ΚΟΤ;

Nαι κάνεις νέα αίτηση, ακυρώνεται αυτόματα η παλιά.

Στον προηγούμενο πάροχο θα πάρεις όλη την έκπτωση ΚΟΤ. Στο νέο πάροχο θα πάρεις έκπτωση ΚΟΤ απ'την ημερομηνία ενεργοποίησης της νέας αίτησης. Για το διάστημα που είσαι στο νέο πάροχο χωρίς να έχεις κάνει νέα αίτηση, δε θα πάρεις έκπτωση.

9 ώρες πριν, psixakias είπε

Αλλά λογικά νοικοκυριό δεν είναι το σύνολο των ατόμων που δηλώνουν μία οικία ως κύρια κατοικία στην φορολογική δήλωση; 

 

2 βδομάδες περιμένεις να μαντέψουμε στο insomnia τι έχει δηλώσει ο αδερφός στο Ε1;

Για να μη τον εμφανίζει στο ΗΔΙΚΑ, σημαίνει ότι πέρυσι δε δήλωσε το σπίτι σου ως κύρια κατοικία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεχίζοντας από πριν κοίταξα την φορολογική δήλωση που έκανα και μέσα αναφέρεται ότι είμαι ιδιοκτήτης κατά 50%. Κανονικά δεν θα πρέπει ο ΗΔΙΚΑ να έχει ενημερωθεί για την παραπάνω αλλαγή όταν ο αδελφός μου έκανε την αίτηση για τον Κοινωνικό Τιμολόγιο και να αναγράφεται μέσα και το όνομα μου ή έστω να αναγράφεται το συνολικό πόσο (το άθροισμα και των δύο φορολογικών δηλώσεων πέρσι); Δεν μπορώ να το καταλάβω γιατί συνέβη κάτι τέτοιο. Εάν ξέρετε κάτι παραπάνω πάνω σε αυτό το θέμα σας παρακαλώ πολύ ενημερώστε με. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eιπαμε, δεν ειναι το θεμα η ιδιοκτησια αλλα ποιος εχει τη παροχη του ρευματος. Αυτος κανει και την αιτηση. Στη φορολ.σας δηλωση γραψατε οτι μενετε και οι δυο στο ιδιο σπιτι?

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, psixakias είπε

Συνεχίζοντας από πριν κοίταξα την φορολογική δήλωση που έκανα και μέσα αναφέρεται ότι είμαι ιδιοκτήτης κατά 50%. Κανονικά δεν θα πρέπει ο ΗΔΙΚΑ να έχει ενημερωθεί για την παραπάνω αλλαγή όταν ο αδελφός μου έκανε την αίτηση για τον Κοινωνικό Τιμολόγιο και να αναγράφεται μέσα και το όνομα μου ή έστω να αναγράφεται το συνολικό πόσο (το άθροισμα και των δύο φορολογικών δηλώσεων πέρσι); Δεν μπορώ να το καταλάβω γιατί συνέβη κάτι τέτοιο. Εάν ξέρετε κάτι παραπάνω πάνω σε αυτό το θέμα σας παρακαλώ πολύ ενημερώστε με. 

Συνεχίζοντας το ίδιο έργο σε επανάληψη...που δηλώνετε ότι μένατε πέρυσι; Στο σπίτι αυτό; Η ο ένας δήλωσε πως έμενε άλλου πχ ενοίκιο; Ελληνικά μιλάμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο θέμα των συνιδιοκτητών υπάρχει αστοχία στο σύστημα. Δεν τους ψάχνει και δεν τους ελέγχει. Μόνο τους φιλοξενούμενους. Κάποιους τους συμφέρει αυτό το "παραθυράκι", και άλλους όχι. Ίσως μελλοντικά διορθωθεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στη σύνθεση νοικοκυριού εμφανίζει το παρακάτω μήνυμα:

"Μπορείτε να προσθέσετε τέκνο που έχει γεννηθεί πρόσφατα
ή δεν έχει δηλωθεί σωστά στο Ε1 και λαμβάνετε οικογενειακό επίδομα για το συγκεκριμένο τέκνο."

Άρα φιλοξενούμενος για τον οποίο δε λαμβάνετε οικογενειακό επίδομα, δε χρειάζεται να δηλωθεί ?

-----------------

Edit: άκυρο, προσπάθησα να προσθέσω το μέλος και εμφάνισε το εξής:

"Δεν μπορεί να προστεθεί το μέλος, επειδή το πρόσωπο με ΑΜΚΑ: "XXXX" βρέθηκε ότι είναι γεννημένο πριν την 1/1/2021 και δε βρέθηκε στο μητρώο επιδόματος παιδιού."

Επεξ/σία από nikos032
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...