Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@ekrepali @korakiosMετα την δικαιωση μου απο τον ΔΕΔΔΗΕ, λογω βλαβης του συγχρονισμου για το νυχτερινο, ενω ειχε ηδη βγει εκκαθαριστικος (προ δικαιωσης),μια εβδομαδα μετα ελαβα νεο διορθωμενο εκκαθαριστικο ενος ετους πλεον.

Με μια προχειρη ματια ειναι πολυ δυσκολο να συμφωνησω (επανατιμολογωντας  τους 3 τετραμηνιαιους λογαριασμους εκκαθαριστικους) με το δικο τους.

Φταιει πως σε αυτο τον χρονο,αλλαξε και η τιμη( Γ1Ν ειχα για 11 μηνες και 1 μηνας ειναι Myhome online),επανηλθε το ΚΟΤ Β μου σε ενα απο τα 4μηνα,

Υπολογιζα πως θα εχω επιστροφη περιπου 345 ευρω και εχω περιπου 225 ευρω επιστροφη(169 ο μελλων να πληρωθει ηταν και εγινε 54 πιστωτικος).

Δεν ξαναεκανα τους λογαριασμους εξ αρχης με τα νεα δεδομενα τωρα,αλλα σκεφτομαι να το ζητησω απ την ΔΕΗ να μου τους βγαλει εναν εναν και οχι εναν ετησιο οπως αυτος που μου εστειλε για να μπορεσω να ελεγξω ευκολοτερα.

Πιστευετε θα το κανει?

Αν ειναι εκτος θεματος συγγνωμη και το σβηνω...αν οκ,να ποσταρω και τα σχετικα χαρτια μηπως δειτε κατι που δεν το βλεπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, fastnq2 είπε

ποσες μερες αφου μετρησει ο δεδδηε κανει να αλλαξει το τελευταιο ψηφιο απο 02 πχ σε 03 ωστε να κανω αιτηση για κοτ ? αν γνωριζει καποιος

Ακριβως δεν ξερω ποσες μερες θελει αλλα εγω προσωπικα τους επαιρνα καθε μερα τηλεφωνο και ρωτουσα αν αλλαξε.

Παιζει να τους επαιρνα και δυο φορες την ημερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Ακριβως δεν ξερω ποσες μερες θελει αλλα εγω προσωπικα τους επαιρνα καθε μερα τηλεφωνο και ρωτουσα αν αλλαξε.

Παιζει να τους επαιρνα και δυο φορες την ημερα.

Και τελικα σε εσενα ποσο καιρο πηρε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, fastnq2 είπε

ποσες μερες αφου μετρησει ο δεδδηε κανει να αλλαξει το τελευταιο ψηφιο απο 02 πχ σε 03 ωστε να κανω αιτηση για κοτ ? αν γνωριζει καποιος

Καλησπερα.. Εσυ τι εχεις ζητησει και θελεις να αλλαξει ο διαδοχος;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να φυγω απο παροχο και να ξαναπαω δεη λογω κοτ β.

Μπορω να βαλω αλλο μελος της οικογενειας(που δικαιουται το κοτβ) ή θα πρεπει να πληρωσω για την αλλαγη ονοματος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, gponiris είπε

Θελω να φυγω απο παροχο και να ξαναπαω δεη λογω κοτ β.

Μπορω να βαλω αλλο μελος της οικογενειας(που δικαιουται το κοτβ) ή θα πρεπει να πληρωσω για την αλλαγη ονοματος?

Τί εννοείς μέλος της "οικογενείας"? 
ΑΝ ζείτε μαζί στο ίδιο σπίτι, το ΚΟΤ προκύπτει από το οικογενειακό εισόδημα σας, οπότε δεν παίζει ρόλο σε ποιανού όνομα θα είναι το ρεύμα. 
ΑΝ το "μέλος" αυτό ζει σε άλλο σπίτι ξεχωριστά, τότε θα χρειαστεί να τον "φέρεις" στο δικό σου σπίτι με ένα τυπικό έναντι μισθωτήριο συμβόλαιο (η δωρεάν παραχώρηση θα φανεί στην επόμενη φορολογική δήλωση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gponiris είπε

Θελω να φυγω απο παροχο και να ξαναπαω δεη λογω κοτ β.

Μπορω να βαλω αλλο μελος της οικογενειας(που δικαιουται το κοτβ) ή θα πρεπει να πληρωσω για την αλλαγη ονοματος?

Αυτό μπορεί να γίνει εφόσον έχει δηλώθει ο αριθμός παροχης στην φορολογική δήλωση.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, gponiris είπε

Θελω να φυγω απο παροχο και να ξαναπαω δεη λογω κοτ β.

Μπορω να βαλω αλλο μελος της οικογενειας(που δικαιουται το κοτβ) ή θα πρεπει να πληρωσω για την αλλαγη ονοματος?

Τι να πληρώσεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Τι να πληρώσεις ?

παλια λεγανε οτι η αλλαγη ονοματος στη Δεη ηθελε πολλα λεφτα.

7 ώρες πριν, takoulou είπε

Αυτό μπορεί να γίνει εφόσον έχει δηλώθει ο αριθμός παροχης στην φορολογική δήλωση.. 

 

8 ώρες πριν, Fallen333 είπε

Τί εννοείς μέλος της "οικογενείας"? 
ΑΝ ζείτε μαζί στο ίδιο σπίτι, το ΚΟΤ προκύπτει από το οικογενειακό εισόδημα σας, οπότε δεν παίζει ρόλο σε ποιανού όνομα θα είναι το ρεύμα. 
ΑΝ το "μέλος" αυτό ζει σε άλλο σπίτι ξεχωριστά, τότε θα χρειαστεί να τον "φέρεις" στο δικό σου σπίτι με ένα τυπικό έναντι μισθωτήριο συμβόλαιο (η δωρεάν παραχώρηση θα φανεί στην επόμενη φορολογική δήλωση).

ευχαριστω.υπαρχει ξεχωριστη δηλωση φορολογικη.οποτε γινεται αποτι αντιλαμβανομαι.

 

αν κανω αλλαγη απο Nrg στη δεη ποσες μερες θελει ωστε να φανει στο συστημα ηδικα,ωστε να προλαβω την ενταξη την αιτηση για κοτβ που εκπνεει στις 15 ?

ο γρηγοροτερος τροπος ειναι μεσω ιντερνετ ή απο κοντα?επισης πρεπει να εχω εξοφλησει την nrg πρωτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, gponiris είπε

παλια λεγανε οτι η αλλαγη ονοματος στη Δεη ηθελε πολλα λεφτα.

 

ευχαριστω.υπαρχει ξεχωριστη δηλωση φορολογικη.οποτε γινεται αποτι αντιλαμβανομαι.

 

αν κανω αλλαγη απο Nrg στη δεη ποσες μερες θελει ωστε να φανει στο συστημα ηδικα,ωστε να προλαβω την ενταξη την αιτηση για κοτβ που εκπνεει στις 15 ?

ο γρηγοροτερος τροπος ειναι μεσω ιντερνετ ή απο κοντα?επισης πρεπει να εχω εξοφλησει την nrg πρωτα?

Καλημέρα.. Αυτή η αλλαγή χρειάζεται 2-3 μέρες.. Καλυτερα απο κοντά για την αλλαγή.. Αν έχει γραφτεί στην δήλωση τότε δεν θα έχεις προβλημα όπως λές.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, gponiris είπε

ευχαριστω.υπαρχει ξεχωριστη δηλωση φορολογικη.οποτε γινεται αποτι αντιλαμβανομαι.

 

αν κανω αλλαγη απο Nrg στη δεη ποσες μερες θελει ωστε να φανει στο συστημα ηδικα,ωστε να προλαβω την ενταξη την αιτηση για κοτβ που εκπνεει στις 15 ?

ο γρηγοροτερος τροπος ειναι μεσω ιντερνετ ή απο κοντα?επισης πρεπει να εχω εξοφλησει την nrg πρωτα?

Για το απλό τιμολόγιο της ΔΕΗ (Γ1/Γ1Ν), παλιά ήθελε 130Ε εγγύηση, τώρα ΔΕΝ ξέρω. 
Εσύ θα πας ΔΕΗ myhome online ή enter όπου ΔΕΝ ζητάνε εγγύηση. 

ΑΝ το "μέλος" που δικαιούται ΚΟΤ έχει καταγεγραμμένη στην φορολογική του δήλωση (Ε1) τον αριθμό παροχής που θέλεις να αλλάξεις, τότε δεν έχετε κανένα απολύτως πρόβλημα, κάνεις την αίτηση αλλαγής από nrg στο ΔΕΗ online/enter απευθείας στο όνομα του "μέλους". 

Περισσότερα για nrg δεν ξέρω, θα σε βοηθήσουν άλλοι συμφορουμίτες που ξέρουν καλύτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fallen333 είπε

Για το απλό τιμολόγιο της ΔΕΗ (Γ1/Γ1Ν), παλιά ήθελε 130Ε εγγύηση, τώρα ΔΕΝ ξέρω. 
Εσύ θα πας ΔΕΗ myhome online ή enter όπου ΔΕΝ ζητάνε εγγύηση. 

ΑΝ το "μέλος" που δικαιούται ΚΟΤ έχει καταγεγραμμένη στην φορολογική του δήλωση (Ε1) τον αριθμό παροχής που θέλεις να αλλάξεις, τότε δεν έχετε κανένα απολύτως πρόβλημα, κάνεις την αίτηση αλλαγής από nrg στο ΔΕΗ online/enter απευθείας στο όνομα του "μέλους". 

Περισσότερα για nrg δεν ξέρω, θα σε βοηθήσουν άλλοι συμφορουμίτες που ξέρουν καλύτερα

συμφερει το online ή enter ή να κανω αιτηση για δεη απλη με κοτ β?γιατι καπου διαβασα οτι δεν περναει η κοτβ στα 2πρωτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, gponiris είπε

συμφερει το online ή enter ή να κανω αιτηση για δεη απλη με κοτ β?γιατι καπου διαβασα οτι δεν περναει η κοτβ στα 2πρωτα

Μονο στο online μπορεις να πας με ΚΟΤ.

Που διαβασες ακριβως οτι δεν περναει η κοτα στα 2 πρωτα?:-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...