Προς το περιεχόμενο

Huawei Mate S Review


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To Mate S της Huawei τοποθετείται ανάμεσα στα Huawei P8 και Mate 8 (το τελευταίο παρουσιάστηκε μόλις στα τέλη Νοεμβρίου) ωστόσο απέχει από το P8Max, που θεωρείται αντιπροσωπευτικό παράδειγμα της κατηγορίας “phablet” με τις 6,8 ίντσες της οθόνης του.

Όχι ότι το Mate S είναι μικρό σε μέγεθος, είναι όμως ένα από τα πιο βολικά –αν όχι το βολικότερο- smartphone με οθόνη 5,5 ιντσών που έχουμε πιάσει στα χέρια μας, και αυτή η άνεση, έρχεται σε συνδυασμό με μία πολύ καλή και ποιοτική κατασκευή. Επιπλέον είναι και πλούσια σε χαρακτηριστικά.

 

Αν έχει ελλείψεις ή μειονεκτήματα; Φυσικά. Είναι όμως και μία περίπτωση από τις λίγες που μία εταιρεία έχει κάνει τα περισσότερα πράγματα σωστά και χάνει μόλις στο νήμα την γλυκιά γεύση της σαμπάνιας. Κυρίως από λεπτομέρειες, που όμως έχουν το απαραίτητο βάρος για να ξεχωρίζουν τους νικητές.

 

 

Το Mate S μετά την παρουσίαση του Mate 8 δεν αποτελεί την κορυφαία πρόταση της Huawei στην αγορά, ωστόσο είναι ένα εντυπωσιακό και πλήρες, σχεδόν από κάθε άποψη smartphone, και συνδυάζει δυνατά τεχνικά χαρακτηριστικά, υψηλής ποιότητας υλικά κατασκευής και αρκετές πρωτότυπες και χρήσιμες ιδέες από την μεριά του λογισμικού.

 

Μία από αυτές τις ιδέες είναι η τεχνολογία Force Touch, που μοιράζεται πολλά κοινά στοιχεία με την τεχνολογία 3D Touch της Apple, και είναι η πρώτη που παρουσιάζεται σε κινητό από το στρατόπεδο του Android. Δυστυχώς, η τεχνολογία Force Touch είναι διαθέσιμη μόνο σε επιλεγμένες αγορές και μόνο στην έκδοση της συσκευής με αποθηκευτικό χώρο 128GB, οπότε και δεν είχαμε την δυνατότητα να την δοκιμάσουμε για να σας μεταφέρουμε τις εντυπώσεις μας από πρώτο χέρι, τουλάχιστον στην συγκεκριμένη αξιολόγηση.

 

Link.png Site: Huawei Mate S Review

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

χάλια μαύρα... χίλιες φορές να πάρω ένα galaxy core prime να εχω τουλάχιστον όνομα

τι ειναι το galaxy, παπας για να σου δώσει ονομα;

 

 

δεν ξερω, αυτο με τα κινεζικα vs επώνυμα ακομα να το ξεπερασουν πολλοι. εχουν μείνει στις εποχες με κατι κινητά με τηλεόραση και 5 μπαταριες που ηταν γελοία.

 

φιλος μου θελει να παρει κινητο.

του λεω τσεκαρε το meizu m2 ή το note.

μου λεει ααα μου εχουνε πει να μην παρω κινεζικο γιατι δεν ειναι καλα. τα κινεζικα δεν εχουν ποιότητα μου λεει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι ειναι το galaxy, παπας για να σου δώσει ονομα;

 

 

δεν ξερω, αυτο με τα κινεζικα vs επώνυμα ακομα να το ξεπερασουν πολλοι. εχουν μείνει στις εποχες με κατι κινητά με τηλεόραση και 5 μπαταριες που ηταν γελοία.

 

φιλος μου θελει να παρει κινητο.

του λεω τσεκαρε το meizu m2 ή το note.

μου λεει ααα μου εχουνε πει να μην παρω κινεζικο γιατι δεν ειναι καλα. τα κινεζικα δεν εχουν ποιότητα μου λεει.

Και πιθανότατα σε ενα βαθμο εχει δικιο.  Τα κινεζικα εχουν κανει αλματα.  Σε λιγο δε θα πιάνονται απο κανενα,  δεν ειμαι καθολου εναντιον.  Σε λιγο καιρο και εμενα για κινεζικο με βλεπω.  

ΑΛΛΑ:

Εχει γινει μοδα να εκθιαζουν ολοι τα κινεζικα ωστε να φαινεται οτι ειναι τέλεια.  Τα περισσοτερα εχουν σούπερ επεξ,  αλουμινιο κλπ,  αλλά συχνα έχουν και παιδικες ασθενειες ακομα (που οι κατοχοι δεν το παραδεχονται). 

Πχ χαμηλο ηχο,  δεν ακους τον αλλο,  ευκολα,  κακη ληψη wifi ή gps,  σχεδον ολα εχουν μετριες ή κακες καμερες παρα τα 10δες mpx και τους επωνυμους σενσορες.  Κακιστη υποστήριξη επωνυμη software κλπ. 

 Οχι ολα αυτά μαζι,  αλλά καποια απο αυτα.  Και ναι ισχυουν και σημερα σε πολλα κινεζικα και ναυαρχιδες μαλιστα, παροτι θα βγουν 100 απο κατω,  να με διαψευσουν. 

Τωρα αμα δεν εχουμε δουλεψει και κανα καλυτερο,  ολα καλα μας φαίνονται,  και οπου οι απαιτήσεις ειναι μικρες,  τα προτείνω και εγω με τη μια. 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτα που λες ισχυουν και στα επωνυμα, πολυ περισσοτερο απ οτι στα κινεζικα...

 

αλλα τωρα θα ηθελα να μας πεις εσυ ας πουμε, ποιο ''επωνυμο'' αντιπαραθετεις απεναντι στα meizu m2 note, xiaomi note 3, lenovo k3, μερικα παραδειγματα που μου ηρθαν ετσι γρηγορα...θελω να μου πεις κινητα απο την htc, sammy, lg...με μοναδικο περιορισμο που σου θετω να μη κανουν πανω απο τα διπλα λεφτα

 

και για τα πχ που ειπες, κανενα απο αυτα δεν εχει προβλημα με gps wifi ηχους καμερες οθονες κλπ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα ειχα iphone5 galaxys5 lg g3 32gb mate7 και τωρα εχω honor6 plus.Πολυ πιο ευχαρηστημενος με τα huawei που ειναι κηνεζικη εταιρια σε μπαταρια ηχο σημα ειδικα σε wifi και στο δικτυο σε λαγκ πολυ καλυτερο απο σαμσουνκ και lg πολυ πιο γρηγορα δε ζεστενονται καλυτερα σε gaming και απο το not4 .Εκει που ηστερουν σε σχεση με τις συσκευες που ανεφερα ειναι η καμερα και η QHD οθονη .Σε ολα ταλα δε συγκρηνονται.Αν και το honor6 plus εχει πολυ καλυτερη καμερα απο το mate7. Για μενα η συγκεκρημενη εταιρια σε λιγα χρονια δε θα πιανεται.Και γω ειμαι επιφυκακτικος σε καποια κηνεζικα που δε τα ξερω τυπου ντουγκι και κατι τετοια.Αλλα η huawei πλεον ειναι τριτη στο κοσμο σε πωλησεις παγκοσμιος πισω απο την apple και την samsung τεταρτη ειναι η xiaomi k meizu και μετα η lg κ sony παγκοσμιος μηλαμε τωρα.Επειδη ειδη εχω παρει δυο συσκευες huawei και μου βγηκε σε καλο δε το μετανιωσα ουτε για πλακα.Σε αυτονομια δε πεζεται λεμε.Μονο για το p8 εχω ακουσει οτι δε πολυκραταει η μπαταρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα ειχα iphone5 galaxys5 lg g3 32gb mate7 και τωρα εχω honor6 plus.Πολυ πιο ευχαρηστημενος με τα huawei που ειναι κηνεζικη εταιρια σε μπαταρια ηχο σημα ειδικα σε wifi και στο δικτυο σε λαγκ πολυ καλυτερο απο σαμσουνκ και lg πολυ πιο γρηγορα δε ζεστενονται καλυτερα σε gaming και απο το not4 .Εκει που ηστερουν σε σχεση με τις συσκευες που ανεφερα ειναι η καμερα και η QHD οθονη .Σε ολα ταλα δε συγκρηνονται.Αν και το honor6 plus εχει πολυ καλυτερη καμερα απο το mate7. Για μενα η συγκεκρημενη εταιρια σε λιγα χρονια δε θα πιανεται.Και γω ειμαι επιφυκακτικος σε καποια κηνεζικα που δε τα ξερω τυπου ντουγκι και κατι τετοια.Αλλα η huawei πλεον ειναι τριτη στο κοσμο σε πωλησεις παγκοσμιος πισω απο την apple και την samsung τεταρτη ειναι η xiaomi k meizu και μετα η lg κ sony παγκοσμιος μηλαμε τωρα.Επειδη ειδη εχω παρει δυο συσκευες huawei και μου βγηκε σε καλο δε το μετανιωσα ουτε για πλακα.Σε αυτονομια δε πεζεται λεμε.Μονο για το p8 εχω ακουσει οτι δε πολυκραταει η μπαταρια

 

Ξεχασα να αναφερω για τα huawei οτι αλλο ενα σημειο που θελουν βελτιωση ειναι οι αναβαθμησεις λογησμηκου

 

Κονγρατσουλέισονς φορ ρέιπινγκ δε γκρικ λένγκουιτζ.

Δερ σουντ μπι α λο, ιν κρίμιναλ κόουντ, φορ άσχοουλς λάικ γιού. Γιού σουντ σερβ, νοτ βέρι ματς, τεν ντέις ιν πρίσον, τζαστ το γουέικ απ φρομ γιορ ντιπ -ανεντουκέιτεντ- σλιπ. Του μπι όνεστ, γιού αρ νοτ δε όνλι ουάν, 99 περ σεντ οφ δε γιούζερς ιν σάιτς λάικ δις χίαρ αρ ράιτινγκ δε σέιμ γουέι. Αϊ ντου νοτ φιλ πίτυ φορ γιού, γιού γουέρ μπορν -ας δε γκρικ πίπολ σέι: ksylo apelekito- μπατ φορ γιορ τσίλντρεν (νάου ορ "τομόροου"). Δέι γουίλ ντέφινετλι χεβ βέρι μπαντ ράισινγκ εντ γκρόουινγκ απ γουίθ γιού.  

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και πιθανότατα σε ενα βαθμο εχει δικιο.  Τα κινεζικα εχουν κανει αλματα.  Σε λιγο δε θα πιάνονται απο κανενα,  δεν ειμαι καθολου εναντιον.  Σε λιγο καιρο και εμενα για κινεζικο με βλεπω.  

ΑΛΛΑ:

Εχει γινει μοδα να εκθιαζουν ολοι τα κινεζικα ωστε να φαινεται οτι ειναι τέλεια.  Τα περισσοτερα εχουν σούπερ επεξ,  αλουμινιο κλπ,  αλλά συχνα έχουν και παιδικες ασθενειες ακομα (που οι κατοχοι δεν το παραδεχονται). 

Πχ χαμηλο ηχο,  δεν ακους τον αλλο,  ευκολα,  κακη ληψη wifi ή gps,  σχεδον ολα εχουν μετριες ή κακες καμερες παρα τα 10δες mpx και τους επωνυμους σενσορες.  Κακιστη υποστήριξη επωνυμη software κλπ. 

 Οχι ολα αυτά μαζι,  αλλά καποια απο αυτα.  Και ναι ισχυουν και σημερα σε πολλα κινεζικα και ναυαρχιδες μαλιστα, παροτι θα βγουν 100 απο κατω,  να με διαψευσουν. 

Τωρα αμα δεν εχουμε δουλεψει και κανα καλυτερο,  ολα καλα μας φαίνονται,  και οπου οι απαιτήσεις ειναι μικρες,  τα προτείνω και εγω με τη μια. 

τα προβληματα που λες τα βγαζουν και τα επώνυμα. εχω το lg p880, εαν δεν απατώμαι το πρωτο smartphone με tegra 3. 300-500euro πρεπει να ειχε οταν βγηκε, το πήρα μεταχειρισμένο πριν κανα χρονο στα 100.

πρόβλημα με το gps, κανει 5 λεπτα να lockaρει, το power botton εχει φθαρεί απο κατω και εχω βαλει ενα χαρτακι για να λειτουργει. αυτα δεν ειναι προβλήματα μονο στο δικο μου αλλα σε ολα τα p880.

 

το αλλο μου κινητό που εχω για κλησεις-sms, sony tipo, σοβαρό πρόβλημα με την οθονη που μετα απο ενα 6μηνο θελει factory reset για να φτιάξει ή calibration μεσω ενω unoficial προγράμματος, η sony στα @@ της, ενα update δεν έβγαλε.

 

και εχω ακουσει παρα πολλα για αλλα smartphones καινουρια. ναι και τα κινεζικα βγαζουν θεματα, δεν ειναι τέλεια, αλλα ουτε και τα επώνυμα. ισχυει το ιδιο πραγμα παρε κινητό ενα 6μηνο αφου βγει, οτι και νανε.

 

με τα αλλα συμφωνώ. με τις ασθένειες οχι.

Επεξ/σία από hackerW32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πιθανότατα σε ενα βαθμο εχει δικιο.  Τα κινεζικα εχουν κανει αλματα.  Σε λιγο δε θα πιάνονται απο κανενα,  δεν ειμαι καθολου εναντιον.  Σε λιγο καιρο και εμενα για κινεζικο με βλεπω.  

ΑΛΛΑ:

Εχει γινει μοδα να εκθιαζουν ολοι τα κινεζικα ωστε να φαινεται οτι ειναι τέλεια.  Τα περισσοτερα εχουν σούπερ επεξ,  αλουμινιο κλπ,  αλλά συχνα έχουν και παιδικες ασθενειες ακομα (που οι κατοχοι δεν το παραδεχονται). 

Πχ χαμηλο ηχο,  δεν ακους τον αλλο,  ευκολα,  κακη ληψη wifi ή gps,  σχεδον ολα εχουν μετριες ή κακες καμερες παρα τα 10δες mpx και τους επωνυμους σενσορες.  Κακιστη υποστήριξη επωνυμη software κλπ. 

 Οχι ολα αυτά μαζι,  αλλά καποια απο αυτα.  Και ναι ισχυουν και σημερα σε πολλα κινεζικα και ναυαρχιδες μαλιστα, παροτι θα βγουν 100 απο κατω,  να με διαψευσουν. 

Τωρα αμα δεν εχουμε δουλεψει και κανα καλυτερο,  ολα καλα μας φαίνονται,  και οπου οι απαιτήσεις ειναι μικρες,  τα προτείνω και εγω με τη μια.

 

Να σου πω για να τα λες αυτά είμαι σίγουρος ότι απλά δεν έχεις δοκιμάσει τίποτα και απλά τα λες μόνο και μόνο επειδή τα λένε ή άλλοι. Τα τελευταία χρόνια που βγήκαν στη φορά τα κινέζικα με τρομερά specs και γ@μωτα κινητά ακόμα και εγώ φοβήθηκα να πάω να πάρω, πριν κάνω λοιπόν την κίνηση το εψαξα παρά πολύ , παντού , ακουγα είναι βλακιες φθηνά κινέζικα κινητά και πολλά αλλά. Κατεληξα λοιπόν στην xiaomi (που εσύ σίγουρα δεν την ξέρεις όπως είπα και ποιο πάνω) όχι απλά το κινητό τα σπάει και είναι ένα από τα καλύτερα vfm κινητό αλλά είναι τέρας και επειδή έχω δοκιμάσει και αλλά κινέζικα απλά δεν μπορεις να χωνεψεις ότι τα κινέζικα πλέον ξεπερνούν τα κινητά που έχεις συνηθίσει εσύ να περνεις με τριπλάσια τιμή και απλά δεν ξέρεις τι να πεις και λες παπατζες . λοιπόν επειδή είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν πολύ insomnian's που έχουν δοκιμάσει έστω και ένα κινεζικό κινητό και απλά έχουν μείνει με ανοιχτό το στόμα όπως εγώ με τα specs, κάμερα, ήχο , ταχύτητα και πολλά αλλά. Ας του τα πουν και άλλοι γιατί βαρεθηκα να ασχολούμαι .

(Πριν σχολιάσεις με κάτι κοιτά λίγο, ρωτά τρυγηρο κάνε μια έρευνα )

Χωρίς παρεξήγηση έτσι. Συγνώμη αν σε πρόσβαλαν σε κάτι με τα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χάλια μαύρα... χίλιες φορές να πάρω ένα galaxy core prime να εχω τουλάχιστον όνομα

τι ειπε το παλικαρι τωρα! Samsυng Fan πρεπει να σε . Ξερεις παλικαρε οτι το Μate S σκοτωνει ολα τα γνωστα κινητα? ειναι στην ιδια κατηγορια με Iphοne 6 και S6! Εχει τυχει να περασει στα χερια μου G4,Νοte 4 και S6 πραγματικα το κινητο πολυ καλητερο υπερτερει σε καποια αλλα και εγω π ημουν σε επιλογη αυτων πηρα το Μate S, για το μονο κινητο π θα δινα παραπανω αλλα το θεωρησα υπερβολη θα ταν το S6 Edge +
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...