Προς το περιεχόμενο

Νυχτερινό τιμολόγιο ΔΕΔΔΗΕ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, takoulou είπε

Καλημέρα... Έστειλες email στον Δεδδηε της περιοχης σου.. Να σου πουν αν έχουν περασει  τις ενδείξεις όταν έγινε αυτή η αλλαγή;

Απαντηση Νο1

Η καταχώρηση των ενδείξεων στο site του ΔΕΔΔΗΕ γίνεται μόνο συγκεκριμένες ημερομηνίες που αναγράφονται στους εκκαθαριστικούς λογαριασμούς. Για την παροχή σας οι ημερομηνίες αυτές είναι από 08.08.2022 έως 12.08.2022 .  Οι Προμηθευτές ενημερώνονται μόνο κατά την αποστολή των δεδομένων Καταμέτρησης.Ο μετρητής καταγράφει κανονικά τις Καταναλώσεις σας από την 16.06.2022, σύμφωνα με ωράριο Ημέρας – Νύχτας.  Κατά την εκκαθάριση του τετραμήνου την 18.10.2022 θα εμφανισθεί ανάλυση των Καταναλώσεών σας με τις αρχικές ενδείξεις ενεργοποίησης του νυχτερινού την 16.06.2022 και τελικές τις ενδείξεις της Καταμέτρησης την 18.10.2022 .

Και εν συνεχεια,

Καταχωρείστε ενδείξεις στο site του ΔΕΔΔΗΕ 8-12/8.2022 ώστε να μεταφερθούν τα δεδομένα τιμολόγησης στον Προμηθευτή σας από εμάς και έκτοτε θα μπορείτε να καταχωρείτε ενδείξεις σ’ αυτόν κάθε μήνα.

Εγω παντως δεν μπορω να βγαλω ακρη. Στον παροχο καταχωρησα την συνολικη καταναλωση (οπως εκανα μεχρι τωρα), αφου ετσι και αλλιως δεν μου δινει επιλογη καταχωρησης 2 ενδειξεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, skiace είπε

Στον παροχο καταχωρησα την συνολικη καταναλωση (οπως εκανα μεχρι τωρα), αφου ετσι και αλλιως δεν μου δινει επιλογη καταχωρησης 2 ενδειξεων.

Κακώς, δεν έπρεπε να κάνεις τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Κακώς, δεν έπρεπε να κάνεις τίποτα.

κακως γιατι ; αν παρεμενα η εκκαθαριση θα γινοταν στο 4μηνο. Τωρα ειναι το θεμα πως θα γινει λογω αλλαγης παροχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, skiace είπε

κακως γιατι ; αν παρεμενα η εκκαθαριση θα γινοταν στο 4μηνο. Τωρα ειναι το θεμα πως θα γινει λογω αλλαγης παροχου.

Τώρα που το ξανασκέφτομαι μικρό το κακό, από τη στιγμή που ενεργοποιήθηκε το νυχτερινό ένα ποσοσό από τις KWh που έκαψες έχουν καταγραφεί στο νυχτερινό τιμολόγιο, αλλά ο πάροχος σου θα τις τιμολογήσει στο σύνολο ως ημέρας, και στις 18/10 που θα πάρει ενδείξεις από ΔΕΔΔΗΕ θα κάνει την εκκαθάριση.

Όσο για την αλλαγή παρόχου σου έχω απαντήσει και παραπάνω, θα υπογράψεις κανονικά νέα σύμβαση στον νέο πάροχο, και μέσα σε 4 ημέρες ο ΔΕΔΔΗΕ θα πάρει εκτάκτως τις ενδείξεις ώστε να τις στείλει στον παλιό σου πάροχο για να σου εκδώσει τελικό λογαριασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, telis είπε

Στο νυχτερινό ρεύμα τα ΕΤΜΕΑΡ , ΥΚΟ κλπ χρεώνουν με τις ίδιες χρεώσεις που έχουν για το μη-νυχτερινό;

Στο παρακάτω πινακάκι φαίνονται όλα αναλυτικά:

image.png.3589e3eacf04557a53e1c927a19626f7.png

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

5 ώρες πριν, gtok34 είπε

Τι κάνω όταν οι ενδείξεις που βλέπω στο ρολόι είναι χαμηλότερες από αυτές που μου έβαλαν από μόνοι τους στην ΔΕΗ? ΠΧ ΜΕ ΕΝΑΝΤΙ λογαριασμό μου γράφει κάτω κάτω στην σελιδα του ebill 51481 ημέρας και 24200 νύχτας για την 28/6 ενώ εγώ είδα στο ρολόι μου 51155 μέρας και 22658 νύχτας την 22/7. Άρα χαμηλότερες. Ειδικά στο νυχτερινό είναι τεράστια η διαφορά. Γιατί γίνεται αυτό? Θα διορθωθεί στον εκκαθαστικο? Θα μου βγει επιστροφή? 

Η εκκαθαριστική καταμέτρηση τέλη Μαΐου ήταν σωστή, ή έβαλαν απ'τον ΔΕΔΔΗΕ ό,τι να'ναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, desiro είπε

Καλημερα παιδια!!! Με την ανακοινωση των νεων τιμολογιων βλεπω οτι για 1000 kwh ανα ετος η εξοικονομηση ειναι 40ευρω το χρονο κ ουσιαστικα πατσιζεται σε ενα χρονο το κοστος εγκαταστασης νυχτερινου μετρητη!! Μιλαω για το γ1 οικιακο της δεη!!Ισχυει ή κανω καπου λαθος?

Να υποθέσω ότι υπολόγισες εντελώς μπακαλίστικα 4 λεπτά λιγότερα για κάθε KWh νύχτας, άρα στις 1.000 40€ κέρδος?

Δεν τα υπολόγισες καλά, δεν έχεις συμπεριλάβει αυτά που γλιτώνεις από τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις (έχω παραθέσει πινακάκι 2 post παραπάνω) και τον ΦΠΑ, το κέρδος είναι μεγαλύτερο και η απόσβεση έρχεται γρηγορότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Να υποθέσω ότι υπολόγισες εντελώς μπακαλίστικα 4 λεπτά λιγότερα για κάθε KWh νύχτας, άρα στις 1.000 40€ κέρδος?

Δεν τα υπολόγισες καλά, δεν έχεις συμπεριλάβει αυτά που γλιτώνεις από τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις (έχω παραθέσει πινακάκι 2 post παραπάνω) και τον ΦΠΑ, το κέρδος είναι μεγαλύτερο και η απόσβεση έρχεται γρηγορότερα.

Ακριβώς, επέτρεψε μου να προσθέσω πως γλιτώνεις αρκετά από τις ΥΚΩ, αφού αν περάσεις τις 1600kwh στο ημερήσιο, μετά η χρέωση τους πάει στο θεό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Kozanitis1 είπε

Ακριβώς, επέτρεψε μου να προσθέσω πως γλιτώνεις αρκετά από τις ΥΚΩ, αφού αν περάσεις τις 1600kwh στο ημερήσιο, μετά η χρέωση τους πάει στο θεό..

Σωστό, αλλά αυτό ενδιαφέρει μόνο όσους κάνουν μεγάλη κατανάλωση, το μέσο νοικοκυριό καταναλώνει κάπου 1.200/τετράμηνο, και μέχρι τις 1.600 η χρέωση ΥΚΩ είναι ακριβώς ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Σωστό, αλλά αυτό ενδιαφέρει μόνο όσους κάνουν μεγάλη κατανάλωση, το μέσο νοικοκυριό καταναλώνει κάπου 1.200/τετράμηνο, και μέχρι τις 1.600 η χρέωση ΥΚΩ είναι ακριβώς ίδια.

Σίγουρα βοηθάει στις μεγάλες καταναλώσεις, ίσως να παίζει ρόλο και η εποχικότητα, πχ το χειμώνα εμείς έχουμε περίπου 1600-1700 (1000+ μέρα και 600+ νύχτα, αλλά το καλοκαίρι λόγω κλιματιστικών πάμε 2000++, πέρσι με τον καύσωνα φτάσαμε 2400 σχεδόν ( 1400+1000) όποτε σίγουρα εκεί οι ΥΚΩ κλπ θα ήταν στις υψηλές κλίμακες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Σίγουρα βοηθάει στις μεγάλες καταναλώσεις, ίσως να παίζει ρόλο και η εποχικότητα, πχ το χειμώνα εμείς έχουμε περίπου 1600-1700 (1000+ μέρα και 600+ νύχτα, αλλά το καλοκαίρι λόγω κλιματιστικών πάμε 2000++, πέρσι με τον καύσωνα φτάσαμε 2400 σχεδόν ( 1400+1000) όποτε σίγουρα εκεί οι ΥΚΩ κλπ θα ήταν στις υψηλές κλίμακες..

Για αυτό ακριβώς ο καθένας πρέπει να κάτσει και να τα υπολογίσει με βάση τις δικές του συνήθειες/καταναλώσεις, αν και μακροπρόθεσμα τους συμφέρει όλους, το μόνο θέμα είναι πόσο θα πάρει στον καθένα να κάνει απόσβεση τα 42,16€.

Όσο για καταναλώσεις σαν τις δικές σου, όποιος δεν έχει νυχτερινό κάνει αίτηση... χτες!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, ήρθαν χθες οι τεχνικοί και μου έβαλαν μετρητή, αλλά έλειπα χθες στη δουλειά. Στο τηλέφωνο που μιλήσαμε με τον τεχνικό, απαντούσε λες και έκανε αγγαρεία. Δε μου είπε ποτέ πόσες ήταν οι kwh στο παλιό, πράγμα που με εκνεύρισε απίστευτα, δύο φορές που τον ρώτησα που ακριβώς πρέπει να κοιτάζω για τις ενδείξεις, μου είπε να μην ασχολούμε και ότι σε λίγο καιρό θα δίνουν αυτόματα ονλαιν τις μετρήσεις οι μετρητές...Τελικά που κοιτάω για να δίνω ενδείξεις; Υποθέτω ότι δεν υπάρχει τρόπος να μάθω τις kwh που ήταν στον παλιό μετρητή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Gogo-36 είπε

Καλημέρα, ήρθαν χθες οι τεχνικοί και μου έβαλαν μετρητή, αλλά έλειπα χθες στη δουλειά. Στο τηλέφωνο που μιλήσαμε με τον τεχνικό, απαντούσε λες και έκανε αγγαρεία. Δε μου είπε ποτέ πόσες ήταν οι kwh στο παλιό, πράγμα που με εκνεύρισε απίστευτα, δύο φορές που τον ρώτησα που ακριβώς πρέπει να κοιτάζω για τις ενδείξεις, μου είπε να μην ασχολούμε και ότι σε λίγο καιρό θα δίνουν αυτόματα ονλαιν τις μετρήσεις οι μετρητές...Τελικά που κοιτάω για να δίνω ενδείξεις; Υποθέτω ότι δεν υπάρχει τρόπος να μάθω τις kwh που ήταν στον παλιό μετρητή...

Εδώ που τα λέμε αγγαρεία έκανε, τον τεχνικό τον έστειλαν να σου αλλάξει τον μετρητή, όχι να σου λύσει απορίες.

Τις KWh που είχε γράψει ο παλιός μετρητής λογικά θα τις μάθεις όταν εκδοθεί ο επόμενος λογαριασμός, θα τις γράφει στην ίδια γραμμή με τον παλιό αριθμό μετρητή.

Για να δίνεις ενδείξεις θα κοιτάς την οθόνη του νέου (ψηφιακού) μετρητή που εναλλάσσεται συνεχώς:

1.8.0 Συνολική Κατανάλωση
1.8.1 Ημερήσια Κατανάλωση
1.8.2 Νυχτερινή Κατανάλωση

Για περισσότερες πληροφορίες δες το παρακάτω:

Ενδείξεις ενέργειας στην οθόνη των ηλεκτρονικών μετρητών (deddie.gr)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...