Προς το περιεχόμενο

Το iPad Pro πούλησε συνολικά περισσότερο, από όλη την σειρά Surface μαζί!


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμπερασματικά, δεν το συγκρίνω με το surface το ipad pro (τα μόνα κοινά είναι το external keyboard και η γραφίδα) περιμένω να δω όμως χρήσεις του ipad pro στο προσεχές μέλλον, καθώς οι developers του apple community έχουν αποδείξει πως έχουν τεράστια φαντασία και δημιουργικότητα. Όπως και με το "κανονικό" ipad που στην αρχή δεν καταλάβαινα τι να το κάνει κάποιος αλλά σταδιακά έγινε μέρος της καθημερινότητάς μου. 

Εγώ την κουβέντα την κάνω ως σύγκριση με τα άλλα προϊόντα. Κυριολεκτικά, η μόνη διαφορά του iPad Pro με το απλό iPad είναι η μεγάλη οθόνη και το πενάκι. Συμφωνώ ότι οι devs των προϊόντων Apple έχουν επιδείξει τρομερή δημιουργικότητα και, επί της ουσίας, απέδωσαν χρησιμότητα σε συσκευές που όλοι μας τις βλέπαμε και λέγαμε ότι είναι πεταμένα λεφτά, αλλά είναι απίθανο να σκεφτείς ότι οι 2 επιπλέον ίντσες οθόνης και το πενάκι θα είναι το εφαλτήριο για κάτι πραγματικά νέο που να αξίζει τα τόσα παραπάνω χρήματα.

 

Κάθε συσκευή που έχει εμπορικό ενδιαφέρον, βρίσκονται τρόποι για να αξιοποιηθεί και μετά να πούμε "α, είδες, τελικά ήταν χρήσιμη". Αλλά αυτό δε σημαίνει ότι, επί της ουσίας, η όλη διαδικασία δεν είναι ψιλο-χάσιμο χρόνου και πόρων.

 

το πιθανοτερο ειναι οτι οι περισσοτεροι επαγγελματιες να μην ενθουσιαζονται απο την ευκολια του portable

οταν θελουν να εργαστουν στο Photoshop θα θρονιαστουν στο τερας desktop με την οθοναρα τους 

 

προσεξε ομως... αυτο δε τους εμποδιζει να εχουν παραδιπλα και ενα ipad  για check mail ή light browsing λιγο πριν τους παρει ο υπνος...

Αυτό που λες το καταλαβαίνω 100%. Κι εγώ που έχω απαιτήσεις λόγω δουλειάς (προγραμματιστής) αν δεν έχω 2 οθόνες δεν μπορώ να κάνω σοβαρή δουλειά και, παρόλα αυτά, με βολεύει πολύ να έχω και ένα tabletάκι ακριβώς για το σκοπό που λες (χαλαρό browsing, emails κλπ.). Συμφωνώ, επομένως, και επ' αυξάνω. Αλλά γι αυτό το σκοπό, υπάρχει ήδη το iPad. Δε νομίζω ότι οποιοσδήποτε θα μπει στον κόπο και τη σπατάλη να δώσει τόσα λεφτά για το Pro, όταν με τα μισά λεφτά παίρνει το απλό iPad του και κάνει μια χαρά τις βασικές αυτές δουλίτσες του... καναπέ.

 

Το θέμα, όμως, είναι ότι όλοι όσοι ασχολούμαστε με την πληροφορική έχουμε συχνά και την εξάρτηση της δουλειάς on-the-go. Δηλαδή, προφανώς κανένας σοβαρός επαγγελματίας πληροφορικής δεν μπορεί να θεωρήσει οποιοδήποτε tablet/laptop ως κεντρικό μηχάνημα γιατί εκείς θες οθόνη/ες και μάλιστα αρκετά μεγάλες. Αλλά θες να μπορείς σε ένα ταξίδι ή επαγγελματικό χώρο να έχεις συγκεντρωμένη όσο γίνεται περισσότερη παραγωγικότητα στο καλύτερο δυνατό πακέτο φορητότητας. Οπότε σε τέτοιες περιπτώσεις, παίρνεις μία συσκευή all-in-one (Surface) για να καλύπτεις τις ανάγκες που πριν σου κάλυπταν δύο συσκευές: και το απλό tablet και το ultrabook/laptop. Αυτή τη στιγμή, όμως, το iPad Pro δεν μπορεί να το κάνει αυτό. Δε νομίζω ότι μπορείς να πεις ότι αν πας ένα ταξίδι 4-5 μέρες κάπου, παίρνεις μόνο το iPad Pro σου και είσαι καλυμμένος. Άρα, θες δύο συσκευές. Επομένως καλύτερα κράτα το iPad και το MacBook σου, αντί να "ξηλωθείς" για να πάρεις ένα iPad με πενάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μονο που έσωσε το iPad pro ειναι το μέγεθος της οθόνης και το pen. Αν δεν ειχε ενα απο τα δυο τότε οι πωλήσεις θα ηταν μικρότερες...

Αν δεν είχε αυτά τα δύο θα λεγόταν iPad Air απλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουν πλάκα οι συζητήσεις που κάνετε γιατι οι συλογισμοί σας αφορούν τον μικρόκοσμο της Ευρώπης. Η κεντρική αγορά ομως που ενδιαφέρει ΟΛΟΥΣ τους κατασκευαστές ειναι η ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ! Εκει είναι η πλειονότητα των πελατών τους. Εκει απευθύνονται όλα τα hight tech προιόντα διοτι εκει βρισκεται και ο κοσμος που μπορει αλλα και εχει λογο να τα αγορασει ειτε ως επαγγελματικα εργαλεία είτε ως επιδειξη.

 

Ε οχι και μικροκοσμος η Ευρωπη δευτερη μεγαλυτερη αγορα στον κοσμο ειναι και σε πολλα προιοντα ειναι και πρωτη .Μην λεμε ανακριβειες ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικο μου ακουγεται διοτι η Apple καλως η κακως εχει υπερδιπλασιο στρατο πιστων fan ανα τον πλανητη και σχεδον 95% των αγοραστων ειναι ηδη κατοχοι αλλων Apple συσκευων.

Οχι οτι σαν συσκευη δεν εχει πολλα θετικα(κατοχος ειμαι εξαλου ipad επι 3 σερι ετη και ηδη λιγουρευομαι το επερχομενο air 3 με της πιατελας σερβιρίσματος τα specs:p και ξερω τα πλεονεκτήματα τους) αλλα η πραγματικοτητα είναι ότι και ένα πετραδακι  της παραλιας να εχει το σημα του μηλου θα γινει best seller και αυτό.

 

Σε αυτές τις ιντσες της πιατέλας προτιμω full os όμως.

 

Ένα ipad plus είναι στην ουσια και πολύ αμφιβαλλω αν ζητημα ένα 5% των αγοραστων να κανει κατι παραπανω από καταναλωση περιεχομενου και φυσικα ουτε λογος για αγορα του μολυβιου η του πληκτρολογιου.

Σόρρυ αλλά χωρίς το πληκτρολόγιο και το pencil χάνεται το 50% των δυνατοτήτων της συσκευής. Μάλλον δεν κατάλαβες για τι μιλάμε και τι συγκρίνουμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε οχι και μικροκοσμος η Ευρωπη δευτερη μεγαλυτερη αγορα στον κοσμο ειναι και σε πολλα προιοντα ειναι και πρωτη .Μην λεμε ανακριβειες ...

Μπορεί να εννοούσε της Ελλάδας :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Τα surface ειναι κυριως ιντερνικα προιοντα και δυσκολα θα τα βρει καποιος σε φυσικα καταστηματα,οποταν λιγοτερη επαφη με τον πελατη,λιγοτερη προωθηση απο το καταστημα και λιγοτερη διαφημηση,απο τα καταστηματα γενικα.

2.Το Surface book πωλητουν μονο στην Αμερικη και πουθενα αλλου,μεχρι το 2016.

 

Παμε στο πιο βασικο απο ολα:

Το ipad pro προφανως ,δεν αντικατατεστησε  ουτε το macbook,ουτε το λαπτοπ του επαγγελματια (PRO) που το αγορασε.

Οποταν ως προιον παραμενει κυριως ως επιπροσθετο εργαλειο και για καταναλωση,απλα με μεγαλυτερη οθονη απο το προηγουμενο ipad air 2.

Το θεμα επυτυχημενου/αποτυχημενου δε κρινεται με βαση της συγκρισης με τα surface(που δεν ειναι τα μονα windows υβριδικα στην αγορα),αλλα σε σχεση με τις πωλησεις που εχει κανει ο προκατοχος του,δλδ το ipad air2,ωστε να κρατησει την κατρακυλα των πωλησεων των ipad τα προηγουμενα 2 χρονια!

Με 2 εκατομυρια πωλησεις,αποδειχτικα υπερβολικα ανεπαρκεις με συνεπεια μεσα σε 1 τριμηνο,τα ipad να χασουν αλλα 5.3 εκατομυρια σε πωλησεις,σε σχεση με περσι και απο 21.4Εκ να πεσει στα 16.1Εκ πωλησεις ipad!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα ειναι νωρις για να εχουμε μια καλη εικονα των πωλησεων IPAD PRO KAI της MS surface pro-book.Προσωπικα πιστευω η MS θα ξεπερασει την apple στα ταπλετ, η χρονια που θα δειξει για το ποιος εχει μεγαλυτερο μεριδιο στα ταπλετ -pc θα ειναι το 2016.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτό που λες το καταλαβαίνω 100%. Κι εγώ που έχω απαιτήσεις λόγω δουλειάς (προγραμματιστής) αν δεν έχω 2 οθόνες δεν μπορώ να κάνω σοβαρή δουλειά και, παρόλα αυτά, με βολεύει πολύ να έχω και ένα tabletάκι ακριβώς για το σκοπό που λες (χαλαρό browsing, emails κλπ.). Συμφωνώ, επομένως, και επ' αυξάνω. Αλλά γι αυτό το σκοπό, υπάρχει ήδη το iPad. Δε νομίζω ότι οποιοσδήποτε θα μπει στον κόπο και τη σπατάλη να δώσει τόσα λεφτά για το Pro, όταν με τα μισά λεφτά παίρνει το απλό iPad του και κάνει μια χαρά τις βασικές αυτές δουλίτσες του... καναπέ.

 

Το θέμα, όμως, είναι ότι όλοι όσοι ασχολούμαστε με την πληροφορική έχουμε συχνά και την εξάρτηση της δουλειάς on-the-go. Δηλαδή, προφανώς κανένας σοβαρός επαγγελματίας πληροφορικής δεν μπορεί να θεωρήσει οποιοδήποτε tablet/laptop ως κεντρικό μηχάνημα γιατί εκείς θες οθόνη/ες και μάλιστα αρκετά μεγάλες. Αλλά θες να μπορείς σε ένα ταξίδι ή επαγγελματικό χώρο να έχεις συγκεντρωμένη όσο γίνεται περισσότερη παραγωγικότητα στο καλύτερο δυνατό πακέτο φορητότητας. Οπότε σε τέτοιες περιπτώσεις, παίρνεις μία συσκευή all-in-one (Surface) για να καλύπτεις τις ανάγκες που πριν σου κάλυπταν δύο συσκευές: και το απλό tablet και το ultrabook/laptop. Αυτή τη στιγμή, όμως, το iPad Pro δεν μπορεί να το κάνει αυτό. Δε νομίζω ότι μπορείς να πεις ότι αν πας ένα ταξίδι 4-5 μέρες κάπου, παίρνεις μόνο το iPad Pro σου και είσαι καλυμμένος. Άρα, θες δύο συσκευές. Επομένως καλύτερα κράτα το iPad και το MacBook σου, αντί να "ξηλωθείς" για να πάρεις ένα iPad με πενάκι.

 

 

οπως εγραψε και καποιος αλλος κανεις το λαθος και σκεφτεσαι με τα δεδομενα της μνημονιακης ελλαδιτσας τη στιγμη που στην αμερικη ισχυει σχεδον παντου το "the bigger the better..."

 

τι εμποδιζει εναν σοβαρο επαγγελματια να εχει μαζι του ενα mac book pro ή παρομοιο laptop και ενα ipad μαζι του ή σκετο το macbook pro το οποιο ειναι και πιο ισχυρο απτο surface? (και με μεγαλυτερη οθονη)

 

πρεπει να καταλαβεις οτι τα υβριδικα δεν ειναι πανακεια αλλα ημιμετρο, δε καλυπτουν παγιες αναγκες αλλα δρουν συμπληρωματικα στον υπολοιπο εξοπλισμο 

και φυσικα δε  μιλαω προσωπικα οντας  κατοχος windows tablet εδω και 2 χρονια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε λίγο θα προτιμούμε και τα μήλα με στάμπα το μήλο στα μανάβικα.

Η Apple είναι η βασίλισσα του marketing.

Αλλιώς δεν εξηγείται γιατί να προτιμήσεις ένα tablet με λειτουργικό τηλεφώνου από ένα tablet που είναι κανονικός υπολογιστής...

πολύ απλά γιατί το λειτουργικό των φορητών συσλευών είναι ιδανικό για χειρισμό με αφή και προσαρμοσμένο σε αυτό το μέγεθος οθονών ενώ όλα τα υπόλοιπα είναι απλά βαφτισμένα notebooks, δηλαδή τα γνωστά μας laptop. Αν ήθελα laptop θα έπαιρνα ένα. Θέλω φορητή συσκευή αφής και όχι ένα ακόμη τερατούργημα που το ονομάζουν tablet αλλά με δυνατότητα αφής.

 

Εν τέλη τα πάντα είναι θέμα επιλογής των χρηστών. Αυτοί είναι που τα σκάνε με βάση τις ανάγκες τους. Δεν νομίζω ένας χρήστης να πληρώνει 800 ευρώ για ένα ipad pro ενώ δεν το χρειάζεται. Θα το χρησιμοποιήσει έστω και για διασκέδαση ( δεν είναι ανάγκη να είμαστε όλοι επαγγελματίες) αλλά θα το αγοράσει γιατί τον ΚΑΛΥΠΤΕΙ σαν χειρισμό και σαν τελική εμπειρία χρήσης.

 

Δεν θα ήθελα ποτέ να δώ ipad pro με θύρα USB για φλασάκι. Τί να την κάνω όταν τα πάντα συγχρονίζουν online με το icloud? Να παινεύομαι ότι έχω θύρα USB όταν υπάρχει πολύ πιο εύχρηστος τρόπος?  Το μόνο που λείπει αυτή τη στιγμή απο τις ios συσκευές είναι να γίνει συμαβατός ο διαμοιρασμός εικόνας με SMART TVs και όχι μόνο με το apple TV. Τίποτα άλλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα ειναι νωρις για να εχουμε μια καλη εικονα των πωλησεων IPAD PRO KAI της MS surface pro-book.Προσωπικα πιστευω η MS θα ξεπερασει την apple στα ταπλετ, η χρονια που θα δειξει για το ποιος εχει μεγαλυτερο μεριδιο στα ταπλετ -pc θα ειναι το 2016.

 

Ουτε τωρα,δε ξερει κανεις τις ακριβης πωλησεις,ουτε των surface,ουτε των ipad pro.

Ο υπευθηνος της IDC,εχει αναφερει οτι υπολογίζει οτι κυμανθήκανε σ'αυτα τα νουμερα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως εγραψε και καποιος αλλος κανεις το λαθος και σκεφτεσαι με τα δεδομενα της μνημονιακης ελλαδιτσας τη στιγμη που στην αμερικη ισχυει σχεδον παντου το "the bigger the better..."

 

τι εμποδιζει εναν σοβαρο επαγγελματια να εχει μαζι του ενα mac book pro ή παρομοιο laptop και ενα ipad μαζι του ή σκετο το macbook pro το οποιο ειναι και πιο ισχυρο απτο surface? (και με μεγαλυτερη οθονη)

 

πρεπει να καταλαβεις οτι τα υβριδικα δεν ειναι πανακεια αλλα ημιμετρο, δε καλυπτουν παγιες αναγκες αλλα δρουν συμπληρωματικα στον υπολοιπο εξοπλισμο 

και φυσικα δε  μιλαω προσωπικα οντας  κατοχος windows tablet εδω και 2 χρονια

Δε σκέφτομαι με τα δεδομένα της μνημονιακής Ελλάδας. Με αυτά τα δεδομένα η συζήτηση θα ήταν "φθηνό Acer ή Turbo-X;"... :P Από την άλλη, όμως, μην πάμε και στο άλλο άκρο, ότι δηλαδή επειδή στις ΗΠΑ υπάρχουν καλοί μισθοί πάνε όλοι και σκορπάνε 1200$ για πρωϊνό!

 

Στο τι εμποδίζει ένα σοβαρό επαγγελματία να έχει μαζί του ένα MacBook Pro και iPad η απάντηση είναι απλή: τίποτα! Αυτός, όμως, δεν έχει κανένα λόγο να αγοράσει γενικά υβριδικό. Εδώ μιλάμε για κάποιον που λόγω φορητότητας, θέλει να βρει μία χρυσή τομή και να αγοράσει μία συσκευή που του καλύπτει τις βασικές productive ανάγκες του (12" + πενάκι). Αλλιώς, ποιός ο λόγος να πληρώσει τόσα λεφτά για να πάρει iPad Pro και να χρειάζεται πάλι laptop, αντί να πάρει ένα απλό iPad;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ μιλάμε για κάποιον που λόγω φορητότητας, θέλει να βρει μία χρυσή τομή και να αγοράσει μία συσκευή που του καλύπτει τις βασικές productive ανάγκες του (12" + πενάκι). Αλλιώς, ποιός ο λόγος να πληρώσει τόσα λεφτά για να πάρει iPad Pro και να χρειάζεται πάλι laptop, αντί να πάρει ένα απλό iPad;

Διότι πιθανότατα, διαθέτει ήδη iPad και MacBook. Έχει βρεί τρόπο να τα συνδυάζει και δεν θεωρεί ότι έχει νόημα να ξανα-αγοράσει τα ίδια. Εξού, iPadPro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...