Προς το περιεχόμενο

Η Sony λέει ότι μεγάλοι κατασκευαστές smartphones θα παρουσιάσουν dual-lens συσκευές σύντομα


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η αποψη ότι τα smartphones εχουν μπει σε αλλα χωράφια δεν είναι τελειως λαθος. Παράδειγμα: Στην εποχη των films βγαζαμε 30-40 φωτος τον χρονο, ειχαν αξια, τις βλέπαμε, τις αναπαραγάγαμε και τελος τις βαζαμε στο αλμπουμ και τις βλέπαμε τα επομενα χρονια. Στην εποχη της ψηφιακης, βγαζουμε 1500-2000 το χρονο, δεν τις βλέπουμε, (είναι παρα πολλες και οι περισοτερες αχρηστρες - σαβουρες) αντι σε αλμπουμ είναι σε μια προσωπικη micro sd με password και στο τελος κατι γινεται και λεμε ωχ...

Άλλο, βγαινει μια παρεα να μιλησει και αντι η παρεα να μιλα ολοι είναι στο facebook και στην καλυτερη περιπτωση θα λεει ο ενας στον άλλο τι φοβερα post εχει (εν είναι σαβουρες) και η κοινωνικοτητα στο μηδεν. Γιαυτο και εγω λεω καλα τα smartphones αλλα εχουν μπει πολύ πολύ σε μερη που δεν θα επρεπε. Και σας κανω την ερωτηση,,, Ποιος μπορει να παει πχ διακοπες μονο με ένα απλο τηλ? η χωρις internet? ..... ελάχιστοι.

 

Μήπως όλα αυτά έχουν να κάνουν με "τον τρόπο που χρησιμοποιούμε τα smartphones" και όχι με "τα ίδια τα smartphones"?

Μπορώ να επιλέξω από την micro sd τις 30-40 φωτογραφίες που θέλω & να τις βγάλω σε real photos. Οπότε οι micro sd λειτουργούν ακριβώς όπως τα films, απλά εμείς επιλέγουμε να τις χρησιμοποιούμε διαφορετικά - και ύστερα να λέμε "ωχ"!

 

Αν βγω έξω, μπορώ να ΜΗΝ μπω στο facebook! Δεν μ'αναγκάζει το κινητό να μπω, εγώ το επιλέγω.

Στις διακοπές μπορώ να χρησιμοποιήσω το navigator του κινητού όπου χρειαστεί, να ενημερωθώ για το υπόλοιπο στους τραπεζικούς μου λογαριασμούς ή να προχωρήσω σε πληρωμές που έπρεπε να γίνουν (οπότε εξυπηρετεί)

ή μπορώ (και πάλι) να μην μπω καθόλου στο διαδίκτυο & να χρησιμοποιώ το smartphone σαν κανονικό τηλέφωνο.

 

Άρα? Μήπως όλες οι δυνατότητες που μου δίνει ένα smartphone, στη συνέχεια γίνονται καθαρά δικές μου επιλογές, "πως" και "αν" τις χρησιμοποιήσω? Κι αν (στη τελική) δεν θέλω να τις χρησιμοποιήσω ή δεν τις χρειάζομαι, μ'απαγορεύει κανείς να αγοράσω ένα απλό κινητό? Κυκλοφορούν (ακόμη) στην αγορά και θα συνεχίζουν να κυκλοφορούν.

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το θέμα με το οπτικό zoom είναι από τα σημαντικότερα στα smartphones. Αν λυθεί και αυτό, τότε οι compact φωτογραφικές μηχανές θα δεχτούν ένα σοβαρό πλήγμα, ιδίως από smartphones που έχουν πολύ καλές κάμερες ήδη, όπως τα iPhone. Εξαίρεση θα είναι μόνο οι compact κάμερες που θα προσφέρουν πολύ υψηλό και όσο γίνεται καλύτερης ποιότητας οπτικό zoom, κάτι το οποίο θα είναι ακόμη δύσκολο για τα smartphones, για τον λόγο ότι απλά δεν είναι όμορφη η εμφάνιση ενός κινητού από το οποίο θα μπορούσε να εξέχει πολύ η κάμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aλλο τραγουδακι δεν εμαθες.Το εχουμε βαρεθει.Δηλαδη τις φωτογραφικες, τις καμερες,TV κ.α τα παιρνουν παιδακια.

 Και τα PS4 τα παιρνουν και σοβαροι.

Ενα και καλο με τιτλο "η μαυρη αληθεια καμια φορα τσουζει"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λένε dual lens προφανώς δεν εννοούν 3D.

Φανταστείτε να είχατε ένα κινητό με όχι καλύτερη cpu από ότι τώρα, με 4gb ram, μια μπαταρία που να κρατάει με νορμάλ χρήση 2-2.5 μέρες και μια κάμερα εφάμμιλη μιας φωτογραφικής των 200-250 ευρώ (ακόμα και ας χρειάζεται 2 φακούς για να επιτύχει το αποτέλεσμα).

Δε θα το προτειμούσατε; Όλα σε ένα νοικοκυρεμένα...

Και μη μου πείτε ότι όλοι κυκλοφορείτε με DSLR...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το θέμα με το οπτικό zoom είναι από τα σημαντικότερα στα smartphones. Αν λυθεί και αυτό, τότε οι compact φωτογραφικές μηχανές θα δεχτούν ένα σοβαρό πλήγμα, ιδίως από smartphones που έχουν πολύ καλές κάμερες ήδη, όπως τα iPhone. Εξαίρεση θα είναι μόνο οι compact κάμερες που θα προσφέρουν πολύ υψηλό και όσο γίνεται καλύτερης ποιότητας οπτικό zoom, κάτι το οποίο θα είναι ακόμη δύσκολο για τα smartphones, για τον λόγο ότι απλά δεν είναι όμορφη η εμφάνιση ενός κινητού από το οποίο θα μπορούσε να εξέχει πολύ η κάμερα.

 

LoL.Το καλυτερο smartphone ειναι κατωτερο απο τη φτηνοτερη budget compact camera.

 

Τα περισσοτερα εχουν αισθητηρα κοντα στο 1/3.4" οταν η φτηνοτερη compact εχει 1/2.3". Για αυτο και υποφερουν με το που αρχιζει λιγο να σκοτεινιαζει. Για να μην μιλησω για τα τραγικα led που βαζουν για φλας και... αντιο χρωματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

LoL.Το καλυτερο smartphone ειναι κατωτερο απο τη φτηνοτερη budget compact camera.

 

Τα περισσοτερα εχουν αισθητηρα κοντα στο 1/3.4" οταν η φτηνοτερη compact εχει 1/2.3". Για αυτο και υποφερουν με το που αρχιζει λιγο να σκοτεινιαζει. Για να μην μιλησω για τα τραγικα led που βαζουν για φλας και... αντιο χρωματα.

Και ο φακος πανω απ'ολα :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αποψη ότι τα smartphones εχουν μπει σε αλλα χωράφια δεν είναι τελειως λαθος. Παράδειγμα: Στην εποχη των films βγαζαμε 30-40 φωτος τον χρονο, ειχαν αξια, τις βλέπαμε, τις αναπαραγάγαμε και τελος τις βαζαμε στο αλμπουμ και τις βλέπαμε τα επομενα χρονια. Στην εποχη της ψηφιακης, βγαζουμε 1500-2000 το χρονο, δεν τις βλέπουμε, (είναι παρα πολλες και οι περισοτερες αχρηστρες - σαβουρες) αντι σε αλμπουμ είναι σε μια προσωπικη micro sd με password και στο τελος κατι γινεται και λεμε ωχ...

Άλλο, βγαινει μια παρεα να μιλησει και αντι η παρεα να μιλα ολοι είναι στο facebook και στην καλυτερη περιπτωση θα λεει ο ενας στον άλλο τι φοβερα post εχει (εν είναι σαβουρες) και η κοινωνικοτητα στο μηδεν. Γιαυτο και εγω λεω καλα τα smartphones αλλα εχουν μπει πολύ πολύ σε μερη που δεν θα επρεπε. Και σας κανω την ερωτηση,,, Ποιος μπορει να παει πχ διακοπες μονο με ένα απλο τηλ? η χωρις internet? ..... ελάχιστοι.

Θα μπορουσα να συμφωνησω με τον φιλο ntg1980..η δικια μου παρατηρηση ειναι οτι τα smartphones ειναι μια καινοτομια που πραγματικα εχει διευκολυνει την ζωη αν οχι ολων τουλαχιστον των περισσοτερων..μπορεις μεσω αυτων οπως ειπε ο Ntg1980 να κανεις σχεδον τα παντα ενω εισαι εξω..και εγω λατφευω να χρησιμοποιω τον υπολογιστη ενω ειμαι σπιτι,και πρακτικα σαν smartphone το τηλεφωνο ειναι "αχρηστο" κ το χρησιμοποιω για καμια ομιλια ή κσνα μηνυμα..Τελος ειναι ασχημο να καθεσαι σε μια καφετερεια με την παρεα σου και να πινεις τον καφε σου και να ασχολεισται με fb instagramm κλπ..αν θες να καθεσαι στο facebook και να πινεις.καφε κατσε.με την παρεα σου στο σπιτι,ποιος ο λογος αλλωστε να χαλας τσαμπα λεφτα;αυτο που θελω να πω με λιγα λογια ειναι να δεις τα πραγματα πιο σφαιρικα και να δεις και την πραγματικοτητα,για το τι γινεται γυρω σου σχετικα.με τα αρνητικα και θετικα των smartphones!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...