Προς το περιεχόμενο

Streaming Οθόνης macbook Air 13.3 σε Samsung Smart-Tv


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εικονα και ηχο θελω. θα γινεται mirroring δηλαδη απο το mac στην smart tv (θα βλεπω την επιφανεια εργασιας του mac στην οθονη της τηλεορασης μου - ενω θα εχω βαλει τον υπολογιστη να παιζει ταινια / Με τον ηχο ομως , να βγαινει απο τα ηχεια της τηλεορασης!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εικονα και ηχο θελω. θα γινεται mirroring δηλαδη απο το mac στην smart tv (θα βλεπω την επιφανεια εργασιας του mac στην οθονη της τηλεορασης μου - ενω θα εχω βαλει τον υπολογιστη να παιζει ταινια / Με τον ηχο ομως , να βγαινει απο τα ηχεια της τηλεορασης!)

Ακριβώς. Extend θα γινεται(mirroring θα λεγοταν αμ έδειχναν τα ιδια που κ αυτο γίνεται αλλα δεμ είναι αυτο που θελεις).

 

Ήχος θα βγαιμει απο την τηλεόραση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λεω να παραγγειλω το καλώδιο-αντάπτορα. Μετα πως θα βαλω την τηλεοραση να δειχνει την επιφανεια εργασιας του Mac ? , θα παω στις "Πηγές/Sources" και θα εχει κατευθειαν το HDMI συνδεδεμενο που θα το πατησω και θα μου το εμφανισει ? ή θελει αλλο προγραμμα / διαδικασια μεσα απο mac κλπ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λεω να παραγγειλω το καλώδιο-αντάπτορα. Μετα πως θα βαλω την τηλεοραση να δειχνει την επιφανεια εργασιας του Mac ? , θα παω στις "Πηγές/Sources" και θα εχει κατευθειαν το HDMI συνδεδεμενο που θα το πατησω και θα μου το εμφανισει ? ή θελει αλλο προγραμμα / διαδικασια μεσα απο mac κλπ ?

Δεν χρειαζεσαι εξτρα προγραμμα, κατι απλες ρυθμισεις στo System Preferences κανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

λεω να παραγγειλω το καλώδιο-αντάπτορα. Μετα πως θα βαλω την τηλεοραση να δειχνει την επιφανεια εργασιας του Mac ? , θα παω στις "Πηγές/Sources" και θα εχει κατευθειαν το HDMI συνδεδεμενο που θα το πατησω και θα μου το εμφανισει ? ή θελει αλλο προγραμμα / διαδικασια μεσα απο mac κλπ ?

 

 

Με το που θα συνδέσεις το καλώδιο με την tv και πας στην αντίστοιχη είσοδο hdmi από το remote της τηλεόρασης, θα έχεις απλά την εικόνα του mac στην tv. Αυτό που μπορείς να επιλέξεις στη συνέχεια από τα settings του mac, είναι το αν θες η tv να δείχνει μια προέκταση της επιφάνειας εργασίας του mac ή να δείχνει ακριβώς ο,τι και το mac (mirroring).

 

Αυτό που έλεγα στο αρχικό μου μήνυμα είναι πως όταν είχα δοκιμάσει διάφορα καλώδια hdmi, με κάποια από αυτά η αναπαραγωγή στην tv δεν ήταν πάντα τόσο ομαλή για τα γούστα μου. Ήταν σαν το frame rate κατά τη διάρκεια αναπαραγωγής video να ήταν πιο χαμηλό από το κανονικό (ήταν σχεδόν όπως όταν συνδέω το macbook με την tv ασύρματα μέσω του apple tv, που ενώ είναι οκ για χρήση της tv σαν μεγαλή οθόνη για το mac, δεν είναι και τόσο οκ για ομαλή αναπαραγωγή video σε full screen).

 

Anyway, τα καλώδια τα έκοψα μετά την ενασχόληση με το Kodi, το Plex κλπ που συνεργάζονται μια χαρά στο δίκτυο του σπιτιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη ενα καλωδιο με 15-20 ευρώ , θα εχει καλυτερη αποκριση / συγχρονισμο ? , πιστευεις οτι θα ενοχλει το φθηνιαρικο βλεποντας μια ταινια δρασης σε FULL HD ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη ενα καλωδιο με 15-20 ευρώ , θα εχει καλυτερη αποκριση / συγχρονισμο ? , πιστευεις οτι θα ενοχλει το φθηνιαρικο βλεποντας μια ταινια δρασης σε FULL HD ?

Αν ειναι να δωσεις κατι παραπανω, ας δωσεις 20-25€ για να παρεις ενα καλωδιο που να υποστηριζει 4k κ οχι απλα να πληρωσεις το ιδιου τυπου καλωδιο ακριβοτερα επειδη ειναι μαρκας κ εχει fancy συσκευασια.

 

Τα απλα καλωδια των 10€ κανουν μια χαρα τη δουλεια τους πια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι να δωσεις κατι παραπανω, ας δωσεις 20-25€ για να παρεις ενα καλωδιο που να υποστηριζει 4k κ οχι απλα να πληρωσεις το ιδιου τυπου καλωδιο ακριβοτερα επειδη ειναι μαρκας κ εχει fancy συσκευασια.

 

Τα απλα καλωδια των 10€ κανουν μια χαρα τη δουλεια τους πια.

 

 

Εγινε, μαλλον θα δωσω 10 ευρά , για ενα απλο , μιας και δεν εχει νοημα να παρω 4κ αφου η τηλεοραση μου δεν ειναι ουτε αυτη 4κ.

 

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια όλους σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Μόλις παρελαβα το εξης καλωδιο :  http://www.cosmomarket.gr/index.php?p=4&item_id=88967&skr=skr15946&cat_id=0144002919731944

 

Δουλεύει απίστευτα! , η ποιοτητα εικονας ειναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ , το ιδιο και του ηχου!. το καταστημα απιστευτοι επαγγελματιες και σε 3 μερες απο την παραγγελια το ειχα!. 

 

Σας ευχαριστω παλι για την βοηθεια (με αποτελεσμα να εχω οποια ταινια θελω στο τζάμπα , στην τηλεοραση μου  :-D ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...