Προς το περιεχόμενο

Sapphire Nitro R9 390 8GB


Heatspreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι πες τα μαγαζιά ποια είναι, να ξέρουμε τι παίζει!

Μπορώ να σου πω τη γνώμη μου, χωρίς να τα περιλαμβάνει όλα και χωρίς να είναι ευαγγέλιο, σε pm. Από εκεί και πέρα, ο καθένας κρίνει μόνος του και πράττει ανάλογα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Για ν α ξεκαθαρίσουμε λίγο τα πράγματα, δεν ευθύνονται τα μαγαζιά. Άλλοι με ίδια προβλήματα τις είχαν αγορασμένες από newegg/amazon!

 

Υπάρχει μεγάλο πρόβλημα με τις μαύρες οθόνες, σίγουρα από τη σειρά 7 και μετά, μπορεί και πρωτύτερα. Δεν μπορούν να καταλάβουν τί το προκαλεί, και δεν είναι σίγουροι πως να το διορθώσουν για όλους με έναν driver ή vbios update.

Λύσεις έχουν ακουστέι πολλές, downclocking, disable ULPS, αύξηση power limit, πειραγμένα VBIOS με ψηλότερα ρεύματα για τις μνήμες. Μέχρι και η ποιότητα του ρεύματος που δίνει το τροφοδοτικό ή ή ΔΕΗ έχω διαβάσει να επηρρεάζει!

 

Είμαι με 2 profiles στο MSI AB, ένα 2d downclock και ένα 3d stock και κατάφερα να δω 3 μέρες uptime. Δεν λέω, δεν είναι ιδανικό, αλλά με ένα κουμπί μπορώ να αλλάζω profiles και να μην έχω πρόβλημα.

Περιμένω απάντηση από τη sapphire, είπαν θα μου δώσουν updated vbios.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ν α ξεκαθαρίσουμε λίγο τα πράγματα, δεν ευθύνονται τα μαγαζιά. Άλλοι με ίδια προβλήματα τις είχαν αγορασμένες από newegg/amazon!

 

Υπάρχει μεγάλο πρόβλημα με τις μαύρες οθόνες, σίγουρα από τη σειρά 7 και μετά, μπορεί και πρωτύτερα. Δεν μπορούν να καταλάβουν τί το προκαλεί, και δεν είναι σίγουροι πως να το διορθώσουν για όλους με έναν driver ή vbios update.

Λύσεις έχουν ακουστέι πολλές, downclocking, disable ULPS, αύξηση power limit, πειραγμένα VBIOS με ψηλότερα ρεύματα για τις μνήμες. Μέχρι και η ποιότητα του ρεύματος που δίνει το τροφοδοτικό ή ή ΔΕΗ έχω διαβάσει να επηρρεάζει!

 

Είμαι με 2 profiles στο MSI AB, ένα 2d downclock και ένα 3d stock και κατάφερα να δω 3 μέρες uptime. Δεν λέω, δεν είναι ιδανικό, αλλά με ένα κουμπί μπορώ να αλλάζω profiles και να μην έχω πρόβλημα.

Περιμένω απάντηση από τη sapphire, είπαν θα μου δώσουν updated vbios.

 

Η διαφορά είναι πως αυτοί από το Amazon (Newegg δεν έχω πάρει ποτέ, νομίζω είναι μόνο Αμερική) αντικατέστησαν την κάρτα σε 2-3 μέρες, ενώ οι άλλοι έπρεπε να περιμένουν την διαδικασία του RMA, που μπορεί να πάρει και 3-4 μήνες!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχουν παραεισαγωγές φίλε μου.

Ένα είναι το προϊόν.

Ηρεμήστε λίγο. Μην ξεφεύγουμε από την κουβέντα. Λίγο έλεος.

φιλικά επειδη εμενα μου εχει συμβεί 2 φορες να στειλω την καρτα για rma σε σκρουτζομαγαζο μου στελνουνε αλλες καρτες που ειχανε παει rma και αυτες που ειχα δεν την στειλανε στην sapphire! μιλουσα μαζι τους και τους ελεγα και το serial τις καρτα και δεν την βρίσκανε μονο κατι παλιες ημερομηνίες και οτι ειχανε γινει fix αυτα ομως εγιναν με το προμηθευτή (αυτος κανει το rma) του σκρουτζομαγαζο..

 

εαν αποφασισει και στειλεις για rma κρατα το serial τις καρτα σου και αμα αργησει στειλε το serial να το δει η sapphire.

 

*έμενα εκανε 2 μηνες να ερθει στα χερια μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να σου πω τη γνώμη μου, χωρίς να τα περιλαμβάνει όλα και χωρίς να είναι ευαγγέλιο, σε pm. Από εκεί και πέρα, ο καθένας κρίνει μόνος του και πράττει ανάλογα...

πες και σε μας να ξέρουμε τι παίζει με τα σκρουτζομαγαζα, αν και έχω πάρει πολλές φορές πράγματα από αυτά χωρίς να έχω αντιμετώπιση κάποιο θέμα, με χρόνους παράδοσης, ανηγμένες συσκευασίες etc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ν α ξεκαθαρίσουμε λίγο τα πράγματα, δεν ευθύνονται τα μαγαζιά. Άλλοι με ίδια προβλήματα τις είχαν αγορασμένες από newegg/amazon!

 

Υπάρχει μεγάλο πρόβλημα με τις μαύρες οθόνες, σίγουρα από τη σειρά 7 και μετά, μπορεί και πρωτύτερα. Δεν μπορούν να καταλάβουν τί το προκαλεί, και δεν είναι σίγουροι πως να το διορθώσουν για όλους με έναν driver ή vbios update.

Λύσεις έχουν ακουστέι πολλές, downclocking, disable ULPS, αύξηση power limit, πειραγμένα VBIOS με ψηλότερα ρεύματα για τις μνήμες. Μέχρι και η ποιότητα του ρεύματος που δίνει το τροφοδοτικό ή ή ΔΕΗ έχω διαβάσει να επηρρεάζει!

 

Είμαι με 2 profiles στο MSI AB, ένα 2d downclock και ένα 3d stock και κατάφερα να δω 3 μέρες uptime. Δεν λέω, δεν είναι ιδανικό, αλλά με ένα κουμπί μπορώ να αλλάζω profiles και να μην έχω πρόβλημα.

Περιμένω απάντηση από τη sapphire, είπαν θα μου δώσουν updated vbios.

 

Ειναι λιγο συνθετο το προβλημα με την μαυρη οθονη,δεν νομιζω οτι ειναι στανταρ θεμα AMD.Δεν ξερω τι μπορει να φταιει,το ειχα το συγκεκριμενο προβλημα και με vbios update που μου εστειλε η Sapphire,σκυλος εδω και 1.5 χρονο.Επισης περασαν απο τα χερια μου 5870.6970.7970Ghz edition,290 και εκτος της τελευταιας(η οποια οπως ειπα διορθωθηκε με vbios update),δεν ειχα ποτε το παραμικρο θεμα.Ποτε δεν ασχοληθηκα με προφιλ στο ab,ποτε δεν εκανα το παραμικρο εκτος απο το να εγκαταστησω οδηγους.Οτι υπαρχει θεμα υπαρχει,να μην σου τυχει ειναι.Το τροφοδοτικο της υπογραφης,ειναι που τις εχει τροφοδοτησει ολες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ glitch ρε παιδιά. Τώρα αράζω λίγο Internet και έκανε για μισό δευτερόλεπτο κάτι παράξενα η οθόνη.

Με το MSI Afterburner ρίχνετε τα ρολόγια; Και αν ναι, πόσο;

τώρα δεν ξέρω αν εννοούμε το ίδιο glitch, άλα το MSI Afterburner συνηθίζει να κάνει τέτοια glitch αραιά και που βεβαία, και σε nvidia και σε amd, τίποτα το ανησυχητικό, και δεν έχει καμιά σχέση με την μαύρη οθόνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ν α ξεκαθαρίσουμε λίγο τα πράγματα, δεν ευθύνονται τα μαγαζιά. Άλλοι με ίδια προβλήματα τις είχαν αγορασμένες από newegg/amazon!

 

Υπάρχει μεγάλο πρόβλημα με τις μαύρες οθόνες, σίγουρα από τη σειρά 7 και μετά, μπορεί και πρωτύτερα. Δεν μπορούν να καταλάβουν τί το προκαλεί, και δεν είναι σίγουροι πως να το διορθώσουν για όλους με έναν driver ή vbios update.

Λύσεις έχουν ακουστέι πολλές, downclocking, disable ULPS, αύξηση power limit, πειραγμένα VBIOS με ψηλότερα ρεύματα για τις μνήμες. Μέχρι και η ποιότητα του ρεύματος που δίνει το τροφοδοτικό ή ή ΔΕΗ έχω διαβάσει να επηρρεάζει!

 

Είμαι με 2 profiles στο MSI AB, ένα 2d downclock και ένα 3d stock και κατάφερα να δω 3 μέρες uptime. Δεν λέω, δεν είναι ιδανικό, αλλά με ένα κουμπί μπορώ να αλλάζω profiles και να μην έχω πρόβλημα.

Περιμένω απάντηση από τη sapphire, είπαν θα μου δώσουν updated vbios.

Εγω, πάντως, από το 2003 χρησιμοποιώ ΑΤΙ/AMD, αλλάζοντας κάρτα κάθε 0,5 ή 1 ή 2 χρόνια, και δεν το έχω δει ΠΟΤΕ αυτές τις περιβόητες μαύρες οθόνες που λέτε...

Πιο πολύ σε κάτι που κάνει trigger από κάποιο κοινό σενάριο χρήσης μου κάνει, παρά σε θέμα hardware...Δεν ξέρω τι κοινό κάνετε με τα συστήματά σας...πχ. εγώ δεν τρέχω recording overlay...Ψαχτείτε :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα δεν ξέρω αν εννοούμε το ίδιο glitch, άλα το MSI Afterburner συνηθίζει να κάνει τέτοια glitch αραιά και που βεβαία, και σε nvidia και σε amd, τίποτα το ανησυχητικό, και δεν έχει καμιά σχέση με την μαύρη οθόνη.

Εννοείται ότι δεν υπάρχουν τέτοια προγράμματα εγκατεστημένα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω, πάντως, από το 2003 χρησιμοποιώ ΑΤΙ/AMD, αλλάζοντας κάρτα κάθε 0,5 ή 1 ή 2 χρόνια, και δεν το έχω δει ΠΟΤΕ αυτές τις περιβόητες μαύρες οθόνες που λέτε...

Πιο πολύ σε κάτι που κάνει trigger από κάποιο κοινό σενάριο χρήσης μου κάνει, παρά σε θέμα hardware...Δεν ξέρω τι κοινό κάνετε με τα συστήματά σας...πχ. εγώ δεν τρέχω recording overlay...Ψαχτείτε :P

 

Δεν λέει κάτι αυτό, σε άλλους βγαίνει και σε άλλους όχι. Και σε μένα έχουν περάσει πολλές AMD κάρτες (9800pro, 6950,6970) και ποτέ δεν μου έκαναν το παραμικρό.

Η sapphire μου απάντησε δίνοντας μου BIOS και για UEFI και για Legacy, θα τα δοκιμάσω και ελπίζω να ξεμπερδέψω με το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες έστειλα το παρακάω στην Sapphire.

Hello Sapphire. On February 1 2016, I bought Sapphire R9 390 (With Backplate). The first few days I had no problem with the VGA. Unfortunately the last two months some serious issues appear. When the VGA is at semi-idle like Internet Browsing, movie playback some of the following problems appear. 1) The screen turns black and sound glitches for about 3 seconds and then the PC crashes. I have to press the reset button. 2) Sometimes they appear glitches on the screen. Strange colors for about 1 second. The PC continues to work normally. 3) Sometimes a message appear after screen turns black, that the VGA Driver Stopped Working. This problems never appear when I am playing Games (coincidence?). I played in a row 10 hours without any problem. I have tested the VGA in 2 PCs and i have the same issues. I have Installed on my PC one of my old VGA and i have not any issues. I tried to unplug all the USB Devices from the system. I tried Fresh Install of Windows 10 Pro 64bit. I tried to unplug HDMI that sends to TV. I tried without AMD Evolved App. I tried with different Mouse and Keyboard. I tried memtest. As i said before, 3dmark and games runs without any problem. I am very disappointed by the situation. I would like to tell me how the RMA process can proceed. The Receipt attached the to this message. I am a computer technician and I have tried many solutions without success. Thank you and sorry for the inconvenience.

 

Μου απάντησαν σήμερα.

 

 

Dear Sir
We still suggest you test your card on other platform again, like friend's PC or from reseller platform. If still the same, please apply the RMA from them with your original receipt or invoice. Sorry for your inconvenience.
Regards

 

Με λίγα λόγια μου λένε να τα βρω με το κατάστημα.
Μόνο από Πλαίσιο και Amazon από εδώ και πέρα...

 

 


Ελληνικοί χαρακτήρες Ελληνικοί χαρακτήρες Ελληνικοί χαρακτήρες Ελληνικοί χαρακτήρες Ελληνικοί χαρακτήρες Ελληνικοί χαρακτήρες 

Ελληνικοί χαρακτήρες Ελληνικοί χαρακτήρες Ελληνικοί χαρακτήρες Ελληνικοί χαρακτήρες Ελληνικοί χαρακτήρες Ελληνικοί χαρακτήρες Ελληνικοί χαρακτήρες 

Ελληνικοί χαρακτήρες Ελληνικοί χαρακτήρες Ελληνικοί χαρακτήρες Ελληνικοί χαρακτήρες Ελληνικοί χαρακτήρες 

Ελληνικοί χαρακτήρες Ελληνικοί χαρακτήρες Ελληνικοί χαρακτήρες Ελληνικοί χαρακτήρες Ελληνικοί χαρακτήρες

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες έστειλα το παρακάω στην Sapphire.

 

Μου απάντησαν σήμερα.

 

Με λίγα λόγια μου λένε να τα βρω με το κατάστημα.

Μόνο από Πλαίσιο και Amazon από εδώ και πέρα...

 

 

 

Ελληνικοί χαρακτήρες Ελληνικοί χαρακτήρες Ελληνικοί χαρακτήρες Ελληνικοί χαρακτήρες Ελληνικοί χαρακτήρες Ελληνικοί χαρακτήρες

Ελληνικοί χαρακτήρες Ελληνικοί χαρακτήρες Ελληνικοί χαρακτήρες Ελληνικοί χαρακτήρες Ελληνικοί χαρακτήρες Ελληνικοί χαρακτήρες Ελληνικοί χαρακτήρες

Ελληνικοί χαρακτήρες Ελληνικοί χαρακτήρες Ελληνικοί χαρακτήρες Ελληνικοί χαρακτήρες Ελληνικοί χαρακτήρες

Ελληνικοί χαρακτήρες Ελληνικοί χαρακτήρες Ελληνικοί χαρακτήρες Ελληνικοί χαρακτήρες Ελληνικοί χαρακτήρες

 

 

Περίμενε, το κατάστημα που το αγόρασες δεν την αλλάζει?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αμέ.
Την στέλνει πίσω, περνάνε 30-35 μέρες όπως μου είπαν και ίσως γίνει η αλλαγή. Ωραίο;
 

Το πως κράζω το Πλαίσιο οι περισσότεροι θα το γνωρίζετε. Μόνο μήνυση δεν μου έχουν κάνει ακόμα.

Αν κάτσει όμως βλάβη σε Hardware και έχετε ψωνίσει από σκρουτζομάγαζο, θα πάτε να προσκυνήσετε έξω από το Πλαίσιο.

Όποτε μου έχει τύχει να επιστρέψω ελαττωματικό προϊόν, τις περισσότερες φορές μου το έχουν αλλάξει επί τόπου δοκιμάζοντας το επί τόπου.

Τις δύο τελευταίες φορές, είχα γράψει την εμπειρία μου εδώ.
Η μία ήταν πριν 2 χρόνια περίπου και η άλλη πριν περίπου 5 χρόνια.

Χαλασμένο τροφοδοτικό:
- Γεια σας, το τροφοδοτικό δεν δουλεύει και κάνει θόρυβο.
- Μισό λεπτό να το δω... Ναι πράγματι, δεν δουλεύει, καθίστε να σας δώσω ένα άλλο.
- Μπορώ να βάλω λίγα χρήματα ακόμα να πάρω ένα άλλο που θέλω;
- Ναι φυσικά. Πάρτε όποιο θέλετε.
Παίρνω το τροφοδοτικό.
- Ευχαριστώ γεια σας.
- Γεια σας.

Χαλασμένη κάρτα γραφικών:
- Η κάρτα γραφικών σταμάτησε να δουλεύει.
- Μισό λεπτό να το ελέγξω. Δεν δίνει καθόλου σήμα. Θα σας δώσω την τάδε.
- Η τάδε είναι χειρότερη, θέλω να μου δώσετε την τάδε.
- Ωραία, έχουμε την τάδε υλοποίηση.
- Όχι εγώ θέλω την άλλη υλοποίηση.
- Ελάτε αύριο που θα την φέρουμε.
Την επόμενη μέρα.
- Γεια σας ήρθα για την κάρτα γραφικών.
- Εδώ είναι.
- Ωραία, ευχαριστώ. Γεια σας.
- Γεια σας.

Έδωσα πριν 3 μήνες 375€ για την Sapphire R9 390. Η κάρτα γραφικών χάλασε.
Επικοινωνώ με το σκρουτζομάγαζο και μου λένε πώς έχω δύο επιλογές:
1) Πηγαίνω την κάρτα γραφικών με την απόδειξη αγοράς από εκεί έχοντας γράψει σε ένα χαρτί αναλυτικά το πρόβλημα. Αυτοί στέλνουν την κάρτα στην Sapphire την ελέγχουν και μας λένε τι συμβαίνει. Αυτό παίρνει 30-35 μέρες.
2) Κάνω μόνος μου την διαδικασία απευθείας με την Sapphire.

Πήρα την δεύτερη επιλογή η οποία μου λέει να απευθυνθώ στο κατάστημα. Έχω δώσει τα χρήματα μου και με πετάνε σαν μπαλάκι δεξιά αριστερά. Έχω χάσει ήδη περίπου δύο μήνες έχοντας ελαττωματική κάρτα γραφικών και αντί να την ελέγξει το κατάστημα, να μου δώσει μία άλλη και να τα βρει με την εταιρία - κατασκευαστή και να πάω στην ευχή του Θεού, με ταλαιπωρούν.
Έλεος!

Από εδώ και πέρα Πλαίσιο και Amazon ή κατάστημα που να είμαι σίγουρος πως έχουν Service και γίνεται έλεγχος επί τόπου...
Πληρώνεις αρκετά παραπάνω στο Πλαίσιο, αλλά τα γλιτώνεις από χάπια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως, αλλά επειδή είναι ΄Ελληνες και πάντα υπάρχει περίπτωση να γίνει μαλακία, αγοράζετε από το Amazon όπου ...θα σας πληρώσουν μέχρι και την μεταφορά προς τα εκεί του προιόντος!!! Και θα σας στείλουν το νέο, πριν καν στείλετε πίσω το παλιό. Δεν υπάρχουν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...