Προς το περιεχόμενο

Sapphire Nitro R9 390 8GB


Heatspreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις


Δυο ερωτησεις εχω σας παρακαλω αν μπορουσατε να με βοηθησετε, σχετικα με την εγκατασταση των drivers και κατι σε πιο τεχνικο κομματι:
 
1)οταν περασα τους καινουριους εκανα uninstall με DDU σε safe mode τους παλιους αλλα οταν πηγα να κανω install σε safe mode δε με αφηνε και ετσι το εκανα στη κανονικη λειτουργεια, ειναι οκ?
 
2)Σε καποια φαση παρατηρησα χωρις να παιζω καποιο game φυσικα πως δουλευε ο ενας ανεμιστηρας απο τους τρεις αυτο ειναι φυσιολογικο?

1) Ναι. Install θα κάνεις κανονικά, όχι από Safe Mode.
2) Ναι.

:)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδια πειτε μου σας παρακαλω μια καλη ρυθμηση στο msi afterburner για τους ανεμιστηρες γιατι καλοκαιρι ειναι λάβα το δωματιο μου ηδη βαρεσε 65αρια για πλακα στο mad max, για παραδειγμα ειναι καλα που το εχω μεχρι 50 βαθμους μη αυτοματο? Να το ανεβασω και αλλο?

post-391493-0-56725400-1464803916_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν καταλαβα καλα απο την εικονα, το φαν σπιντ εβαλες το 50 και οχι τους ανεμιστηρες να μην αφηνουν την καρτα να πιασει 50.

 

Παντως μην τρελενεσαι, 63 βαθμοι ειναι αριστοι για καλοκαιρι, ποσο μαλλον για οτο-φαν σπιντ. Εγω θα σου ελεγα να το αφησεις οτο (γιατι θες και οι ανεμιστηρες να ζησουν, ειναι κριμα να παθουν κατι και να τη στειλεις για ρμα ενω η καρτα δουλευει αριστα).

 

Τωρα αν σε νευριαζουν τα idle που θα μπορουσες να το πειραξεις αλλα μεσα σε λογικα πλαισια.

 

Και οπως ειπα, μην τρελενεσαι η καρτα λογικα δουλευει αψογα κοιτα να την ευχαριστηθεις και απλα σαν καλοκαιρι που ειναι εχε τον νου σου στις θερμοκρασιες μην πατανε για ατελειωτες ωρες 75+ βαθμους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα θελω να ανεβασω τις στροφες των fan της GPU μονο την ωρα του gaming, μπορω να το κανω αυτο με το afterburner ή πως αλλιως γινετε? :/

 

Αν καταλαβα καλα ενοεις πως μπορει να κανω ζημια αν απενεργοποιησω το auto και σε idle σωστα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, εννοω οτι αν σε ενοχλει που σε idle οι ανεμιστηρες κλεινουν εντελως και ενω εισαι πχ σε youtube οι θερμοκρασια μπορει να φτασει και 50αρια, τοτε αλλαξε το. Απλα λεω οτι αν σε νοιαζει την ωρα που παιζεις, 63 βαθμοι ειναι παρα πολυ καλοι και δεν χρειαζεται να ανησυχεις.

 

Ζημια θεωρω μπορει αν κανεις μονο σε υπερβολικες ρυθμισεις και αυτο παλι μονο απο μακροπροθεσμη εκθεση σε αυτες, οποτε μην το σκεφτεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ καταλαβα, αλλα σχετικα με τα φανακια της gpu που μπορω να τα ρυθμησω? Στην αρχη νομιζα πως ηταν το fan speed του afterburner γιατι οσο το αυξανα τοσο επεφτε και η θερμοκρασια της gpu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια δε καταλάβαινω χριστο απο τις ρυθμησεις ''fan speed update period'' & ''temperature hysterisis'' τι τιμες να βαλω για να εχω καλες θερμοκρασιες σε gaming? Πειτε μου απλα καποια μιση τιμη που μπορω να βαλω για τι συγκεκριμενη gpu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια δε καταλάβαινω χριστο απο τις ρυθμησεις ''fan speed update period'' & ''temperature hysterisis'' τι τιμες να βαλω για να εχω καλες θερμοκρασιες σε gaming? Πειτε μου απλα καποια μιση τιμη που μπορω να βαλω για τι συγκεκριμενη gpu

 

Αυτα δεν τα πειραζεις,δεν εχουν σχεση με την θερμοκρασια της καρτας.Την πρασινη γραμμη μεσα στο πλαισιο την βλεπεις?Βαλε οπως δειχνει στην φωτο,μεχρι τους 40 βαθμους να τρεχει στο 20% και μετα τραβα μια γραμμη να πιανει 100% στους 90 βαθμους.Ετσι το εχω εγω και παιζω στους 60 περιπου τον χειμωνα.Τωρα καπου στους 65-67 βαθμους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειναι ενταξει πιστευετε εκει που το εχω ρυθμησει? Έχω γύρω στους 63-66 βαθμούς με αυτές τις ρυθμησεις. Χωρις τις ρυθμησεις χτυπαει 75αρη για πλακα και δε ξερω κι εγω ποσο μπορει να παει αν το αφηνα περισοτερο απλα το τεσταρα!

EDIT: Επισης ειναι νορμαλ που εχω gpu usage 100% ολη την ωρα κατα το gameplay στο MAD MAX με τα γραφικα στα max σε 1080p αναλυση?

EDIT: όλες τις παραπάνω τιμές τις εχω τεσταρει με το mad Max μιας και είναι το παιχνίδι που παιζω αυτή τη περιοδο

post-391493-0-90941800-1464822378_thumb.png

Επεξ/σία από giorgosmcmc
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην πανικοβάλλεσαι γενικά , μιλάμε για μια κάρτα που έπιανε τα 95άρια για πλάκα (ως 290...) με reference cooling , και γενικά είναι από τις πιο θερμές κάρτες που κυκλοφορούν. Οι 75 βαθμοί ειδικά για καλοκαίρι δεν είναι τίποτα, όσο είσαι κάτω από 90 ουσιαστικά δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα, αλλά αν θες να είναι γενικά πιο δροσερό το pc σου , και οι 75-80 μια χαρά είναι. Το ότι πιάνει 100% usage είναι καλό γιατί σημαίνει πως δεν σε κρατάει πίσω ο επεξεργαστής.Μπορείς να βάλεις vsync και να κλειδώνεις στα 60 fps βέβαια , όπου θα πέσει το usage.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Το ότι πιάνει 100% usage είναι καλό γιατί σημαίνει πως δεν σε κρατάει πίσω ο επεξεργαστής.Μπορείς να βάλεις vsync και να κλειδώνεις στα 60 fps βέβαια , όπου θα πέσει το usage.

Όταν παίζω LoL δεν κάνει πάντα 100% usage η κάρτα, ούτε όλες οι σκηνές στα παιχνίδια είναι για 100% usage.

Το usage είναι usage και απλά μας δείχνει το usage. Αυτό. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς δεν πιάνει γιατί σε "κόβει" ο επεξεργαστής. Όταν έιναι τόσο ελαφρύ το game , λογικό είναι να τερματίσει ο πυρήνας του επεξεργαστή πριν από την κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...