Προς το περιεχόμενο

Google: Αφαίρεση των πληροφοριών ενός ατόμου από όλες τις σελίδες της


Perambulator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τελειο, οποτε διαγραφονται τυχον ασυμφορες πληροφοριες για ρουσφετια πχ, επειδη στιγματιζουν εναν χ πολιτικο και ξεχνιεται γενικα το τι κανει ο καθενας
οποτε οι βολεμενοι ειναι σε ακομα μεγαλυτερο απυρωβλητο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το google+ και το youtube τι θα γινει ξερει κανεις?

 

ποτε θα σπασει ο δεσμος τους?

 

γτ το εχουν ανακοινωσει 1 χρονο τωρα αλλα τπτ δεν εχει γινει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μαζί της και αυτα εδω φανταζομαι..

 

προσωπικά, χρησιμοποιουσα την google ακομα και στο σχολειο που οι περισσοτεροι ηταν του yahoo και του... in.gr! μου αρεσε πολυ το μινιμαλιστικο περιβαλλον που ειχε και ηλπιζα καποτε να γινει γνωστοτερη. και εχει βγαλει πολλες υπηρεσιες και προγραμματα που εχω κατα διαστηματα κολλησει με αποκορυφωμα τα sketchup, gmail, picasa (ο αγαπημενος μου viewer 12 χρονια τωρα), και βεβαια το Android (όχι πως δεν εχει και τα σπαστικά του αλλά τουλαχιστον ωφελει τους γνωστες χωρις περιορισμους που ειναι και ο σκοπος οταν πληρωνεις για 'υπολογιστη τσεπης').

 

δεν εχω κανενα προβλημα με το φακελωμα εφοσων για ολα υπαρχουν μετρα προστασιας. τωρα αν καποιος ειναι στην μια καρτελα logαρισμενος στο gmail στο οποιο εχει δωσει το ονοματεπωνυμο του (το ιδιο που εχει και στο facebook) και στην διπλα καρτελα κανει στο google αναζητηση για dark web διευθυνσεις, εκει η επιστημη θα σηκωσει τα χερια..

Τωρα ας πουμε οτι θα κανεις αναζητηση για Dark web περιεχομενο με τον chrome, firefox και χωρις proxy, το internet του γειτονα κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια άλλη θεώρηση της εν λόγω πράξης από την Google, θα μπορούσε να είναι η παγίδευση ή το "σταμπάρισμα" ατόμων που θα προβουν σε ενέργειες διαγραφής των προσωπικών τους δεδομένων. Η βάση δεδομένων που θα δημιουργηθεί με άτομα που θέλουν να διαγράψουν τα προσωπικά τους δεδομένα, πιθανον να είναι υπο διερεύνηση στα χέρια διάφορων υπηρεσίων ασφάλειας, π.χ. τρομοκρατικές, δίωξης εγκλήματος κλπ.

Η σκέψη γεννάται από το γιατί θέλει κάποιος να διαγράψει καθολικά τα προσωπικα του δεδομένα, από την μεγαλύτερη μηχανή αναζήτησης. Εκτός από την εύκολη απάντηση των περισσοτέρων, ότι απλά δεν επιθυμούν (έτσι θέλω), υπάρχει και η περίπτωση της απόκριψης στοιχείων από το ιντερνετ λόγω παράνομης ή τρομοκρατικής δραστηριότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι προσωπικες πληροφορίες είναι διάχυτες στα κοινωνικά δίκτυα, στο gmail και αλλού, ακόμα και όταν ανεβαίνουν απλές φωτό. Οπότε τι λέμε τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...