Προς το περιεχόμενο

Corsair STRAFE RGB (Cherry MX Silent) Review


crmaris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν από μερικούς μήνες είχαμε δοκιμάσει τα Corsair STRAFE με τους κόκκινους και καφέ διακόπτες, τα οποία μας άφησαν μια αρκετά καλή εντύπωση.

Ήρθε η ώρα τώρα να δοκιμάσουμε και το καινούριο μέλος της ομώνυμης σειράς το οποίο εξοπλίζεται με Cherry MX Silent (αθόρυβους) διακόπτες και με RGB φωτισμό.

 

Σύμφωνα με πληροφορίες που παρέχει η Corsair οι διακόπτες Cherry MX δεν μπορούν να φιλοξενήσουν LED με διάμετρο μεγαλύτερη από τα 3mm ενώ το μικρότερο μέγεθος για ένα RGB LED είναι 5mm. Αυτό σημαίνει ότι όλοι οι κατασκευαστές που ενσωματώνουν LED φωτισμό μέσα στο διακόπτη, περιορίζονται σε ένα μόνο χρωματισμό. Επιπλέον ακόμη και στην περίπτωση που ένας χρήστης θέλει να αλλάξει τα LED του πληκτρολογίου του με διαφορετικά αυτό είναι εξαιρετικά δύσκολο ή απλά αδύνατο, μιας και θα πρέπει να ξεμοντάρει εντελώς τον κάθε διακόπτη ξεχωριστά.

 

Σε μια προσπάθεια να λυθεί αυτό το πρόβλημα με τον περιορισμό του μεγέθους του LED που μπορεί να φιλοξενήσει ένας Cherry MX διακόπτης, η Corsair μαζί με την Cherry επεξεργάστηκαν μαζί το πρόβλημα και σχεδίασαν έναν νέο τύπο διακόπτη ο οποίος δε φιλοξενεί πλέον το LED φωτισμό στο εσωτερικό του. Σε αυτόν το διακόπτη η Cherry τοποθέτησε ένα προσεχτικά σχεδιασμένο κάτοπτρο (lens) στο σημείο όπου βρισκόταν το LED μέσα στο διακόπτη και εγκατέστησε το RGB LED στην επιφάνεια της πλακέτας, πάνω στην οποία βρίσκεται και ο διακόπτης.

 

 

Link.png Site: Corsair STRAFE RGB (Cherry MX Silent) Review

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ωραία τα silent, αλλά για εμένα σαν τα blue δεν έχει. Κρίμα που το βιάστηκα και το πήρα από Αγγλία όταν πρωτοβγήκε τέλη Οκτώβρη με MX-Red και έσκασα ένα 190 ευρό σύνολο και όταν το έφερε το eshop με blue τον Δεκέμβρη είχε 165 στην αρχή,αλλά τώρα ξανανέβηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα διαβαζω εδω μεσα? μιλάμε για ενα πληκτρολόγιο με φωτάκια 190? συγνώμη ρε jimako εμπορος κοκαΐνης εισαι?η ζεις εκτός ελλαδος...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα διαβαζω εδω μεσα? μιλάμε για ενα πληκτρολόγιο με φωτάκια 190? συγνώμη ρε jimako εμπορος κοκαΐνης εισαι?η ζεις εκτός ελλαδος...

 

Θα σου φανεί περίεργο αλλά υπάρχουν άνθρωποι που βγάζουν πάνω από 800€ τον μήνα και ΔΕΝ κάνουν εμπόριο ναρκωτικων και ζουν στην Ελλάδα. Τι μαθαίνει κανείς ε; ;)

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστουμε για το review αλλα 180 ευρω ειναι πολλα για οποιοδηποτε gaming πληκτρολογιο. Γενικα ολα τα μηχανικα πληκτρολογια ζητουν πολλα για αυτα που προσφερουν και αποτελουν μια ακομα ευκαιρια να βγαλουν extra χρηματα οι εταιριες κατασκευης περιφερειακων απο οσους λατρευουν το gaming,σιγα τα νεα θα μας πεις,υπερβαλεις θα μας πεις,γνωμη μου ειναι πως επρεπε να κοστολογουνται στα 100 ευρω και πολλα τους ειναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εδωσα 150 για το g910 της logitech ,ειχα πριν δοκιμασει το μοντελο με τους κοκινους διακοπτες αλλα ο θορυβος ηταν μεγαλος ,μπορω να πω με σιγουρια ωστοσο οτι απο εργονομια ηταν ανωτερο το corsair μια και το logitech ειναι καπως μεγαλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα διαβαζω εδω μεσα? μιλάμε για ενα πληκτρολόγιο με φωτάκια 190? συγνώμη ρε jimako εμπορος κοκαΐνης εισαι?η ζεις εκτός ελλαδος...

 

Γράφεις σε τεχνολογικό φόρουμ.Τα μισά και πλέον νήματα καταπιάνονται με pcb που έχουν καρφωμένους πυκνωτές με καλάϊ και μερικά δις τρανζίστορ (μόλις "απομυθοποίησα" μια vga των 800 ευρώ).

 

Με το συγκεκριμένο προϊόν,η εταιρία δέν στοχεύει τον μέσο χρήστη. Δέν χρειάζεται να είσαι έμπορος κόκας για να ανήκεις στο μικρότερο κομμάτι τις πίτας (το οποίο υπάρχει προφανώς και στην Ελλάδα)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου φανεί περίεργο αλλά υπάρχουν άνθρωποι που βγάζουν πάνω από 800€ τον μήνα και ΔΕΝ κάνουν εμπόριο ναρκωτικων και ζουν στην Ελλάδα. Τι μαθαίνει κανείς ε; ;)

 

Και πολύ πολύ περισσότερα απ' τα 800 το μήνα, εδώ, παραδόξως, στο "Ελλαδιστάν".

 

Είναι ΠΟΥ και ΤΙ ΚΟΙΤΑΣ να κάνεις, να δουλέψεις. Όταν πχ. φίλος μου ΕΠΙΣΗΣ designer και πρώην ιδιοκτήτης μιας εταιρείας που έφτιαχνε (ΦΟΒΕΡΕΣ) ταμπέλες και περίπτερα εκθέσεων... επέλεξε να γίνει... deliver-άς των Goodies...

...ε μάλλον δεν θα βγάλει ποτέ του άνω των 600 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την άλλη... όσα και να βγάζεις ΤΩΡΑ... πρέπει να ΘΥΜΑΣΑΙ από που ξεκίνησες και ΤΙ ΠΕΙΝΑ είχες ρίξει στο παρελθόν (όπως στην περίπτωσή μου).

 

Τουτέστιν... δεν θα 'δινα 190 ευρώ για... φωτισμένο πληκτρολόγιο (πήρα ένα ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ πληκτρολόγιο - για της γυναίκας μου το PC) με 3 διαφορετικούς φωτισμούς, "τσάμπα", ούτε 40 ευρώ νομίζω δεν έκανε.
(Και τρομερό keyboard, με ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΑ πλήκτρα άλα-iMac keyboard, φοβερά στην ταχύτατη πληκτρολόγιση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ολα είναι θέμα γούστου, εγώ από όταν πήρα το g710 κάθε φορά που κάθομαι να γράψω σε πληκτρολόγιο μεμβράνης κάνω ένα σωρό λαθοι, αν δε είναι και με low profile κουμπιά εκεί να δεις πανηγύρι,ένα καλό keyboard και mouse είναι επένδυση γιατί είναι κάτι το οποίο πολύ πιθανών να δε ακολουθήσει 3-4 αναβαθμίσεις (εκτός και αν είσαι καγκουρας και ξεσπας στο πληκτρολόγιο ποντίκι)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ από όταν πήρα το g710 κάθε φορά που κάθομαι να γράψω σε πληκτρολόγιο μεμβράνης κάνω ένα σωρό λαθοι, αν δε είναι και με low profile κουμπιά εκεί να δεις πανηγύρι,ένα καλό keyboard και mouse είναι επένδυση γιατί είναι κάτι το οποίο πολύ πιθανών να δε ακολουθήσει 3-4 αναβαθμίσεις (εκτός και αν είσαι καγκουρας και ξεσπας στο πληκτρολόγιο ποντίκι)

 

Quote for emphasis ...

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...