Προς το περιεχόμενο

Τα ηλεκτρονικά τσιγάρα “απενεργοποιούν” εκατοντάδες γονίδια του ανοσοποιητικού συστήματος


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάπνιζα 17 χρόνια και το έκοψα μαχαίρι είπα μέσα μου τι διάολο μια συνήθεια δεν μπορείς να κόψεις, αυτό ήταν δεν το αναζήτησα ποτέ μου πρόσκαιρα πήρα 3 με 4 κιλά αλλά αυτά έφυγαν μα το τσιγάρο δεν μπήκε στο στόμα μου ποτέ ξανά.

Όταν βλέπω άλλους με τσιγάρο στο στόμα που δεν καπνίζουν καταλαβαίνω δεν έχουν τη σπίθα να αποκοπούν με μιας.

Αλλά ο ευκολότερος τρόπος είναι να το κόψης απότομα με ευκαιρία μιας αλλαγής πχ μιας εκδρομής άλλων παραστάσεων.

Μετά θα απορείς για την ευκολία του τολμήματος.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χειρότερη χούντα από αυτήν του καπνιστή που φυσάει αδιάφορα τον καπνό του στον διπλανό του δεν υπάρχει

Φυσικα και ειναι χουντα να απαγορευεις κατι νομιμο επειδη δεν αρεσει σε καποιους.

Μπορεις να πας σε μερη μη καπνιστων αν δεν σου αρεσει ή να κατσεις σπιτι σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ελβετία καπνίζουν σαν φουγάρα και επιτρέπεται το κάπνισμα σε δημοσιους χώρους κάτω των 80τμ.

Τα μεγάλα μπαρ συνήθως έχουν smoking area.

Δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να εχουν προτυπο αλλες χωρες... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, εδώ και ο αέρας που αναπνέουμε λόγω της ρύπανσης του περιβάλλοντος δημιουργεί προβλήματα, δεν θα δημιουργόυσε ο ατμός από τα "τσιγάρα";

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@crom251

 

Μέρη μη καπνιστών στην Ελλάδα; Για ανέκδοτο το έγραψες; Στους κοινόχρηστους χώρους κανένας καπνιστής δεν έχει δικαίωμα να επιβαρύνει τους γύρω του.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, στο ίδιο site (αυτό της AAAS) υπάρχει άρθρο που δηλώνει:

"E-cigarettes show tremendous promise as a tool for helping confirmed smokers that don't respond to other approaches to quitting smoking,"

 

στο ίδιο συνέδριο.

Γιατί δεν δημοσίευσαν αυτό το άρθρο και προτίμησαν αυτό;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λες κοινοχρηστους χωρους τι εννοεις? Θα δεχομουν την απαγορευση σε κοινοχρηστους χωρους οπως π.χ. δημοσιες υπηρεσιες, γιατι εκει δεν μπορεις να αποφυγεις να πας...

 

Σε bar και σε cafe???? Μην πας σε καπνιστων αν δεν θελεις. Δεν σε υποχρεωνει κανενας. Βρες μερη που δεν επιτρεπουν το καπνισμα και πηγαινε. Αν δεν βρεις κατσε σπιτι...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, στο ίδιο site (αυτό της AAAS) υπάρχει άρθρο που δηλώνει:

"E-cigarettes show tremendous promise as a tool for helping confirmed smokers that don't respond to other approaches to quitting smoking,"

 

στο ίδιο συνέδριο.

Γιατί δεν δημοσίευσαν αυτό το άρθρο και προτίμησαν αυτό;

 

Αφου δεν το δημοσίευσαν που το βρηκες και το διαβασες? :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα μέχρι τωρα στοιχεια δειχνουν οτι το ητ ειναι λιγοτερο βλαβερο, σε μεγαλο βαθμο,απο το καπνισμα. καμια μελετη δεν ειπε ποτε οτι το ητ βλαπτει την υγεια μας εστω και στο μισο αποτι το τσιγαρο. γιαυτο και ο κοσμος πλεον το χρησημοποιει.

 

ενας καπνιστης που παει στο ητ βλέπει άμεσα την υγεια του να καλυτερευει και εχει την δυνατοτητα αρκετα πιο ευκολα να διακοψει και το ητ. αυτο το τελευταιο ειναι στατιστικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Αγγλία πχ (και γενικοτερα στον πολιτισμένο κοσμο) μια χαρα απαγορεύεται το καπνισμα στα κλαμπ και αν θέλει καποιος να κανει τσιγαρο πολυ απλα βγαινει ενα λεπτο εξω,αλλα εδω στο Ελλαδιστάν την κοινη λογική την βαφτίζουμε "χούντα" λολ.

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω τι επιπτωσεις, κι αν εχει κιολας το η.τ. αλλα απο τον Ιουνιο του 2011 που ατμιζω μονο καλα εχω να πω.

Ναι μπορει να ειμαι για δουλεμα,αλλα μ'αρεσει να ατμιζω οπως και οταν καπνιζα να καπνιζω.

Ολα αυτα τα χρονια ειδα μονο καλα,και καρδιολογο(ατμιστη κι αν θελετε δινω και ονομα)που ειχαμε και μας εκανε εξετασεις μας βρηκε ολους καλυτερα.Σιγουρα παιζει ρολο κι η νικοτινη που χρησιμοποιει ο καθενας.

Δεν θα προτεινα σε κανεναν μη καπνιστη να ατμισει,αλλα σε ολους τους καπνιστες θα το προτεινα.

Ο λογος που το αρχισα ηταν οικονομικος.Λογω του οτι ειμαι αγχωτικος ηθελα 200€ /μηνα σε τσιγσρα.Τωρα ειμαι γυρω στα 40€.Δεν ειχα θεματα για να σκεφτω την υγεια μου(και λογω αθλητισμου αλλα και ηλικιας),αλλα μονο καλα ειδα αυτα τα χρονια απο το η.τ.

Τωρα στο μελλον θα δουμε τι κερδισα και τι εχασα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λες κοινοχρηστους χωρους τι εννοεις? Θα δεχομουν την απαγορεψη σε κοινοχρηστους χωρους οπως π.χ. δημοσιες υπηρεσιες, γιατι εκει δεν μπορεις να αποφυγεις να πας...

 

Σε bar και σε cafe???? Μην πας σε καπνιστων αν δεν θελεις. Βρες μερη που δεν επιτρεπουν το καπνισμα και πηγαινε. Αν δεν βρεις κατσε σπιτι...

Δεν υπάρχουν bar/cafes/κλπ. καπνιστών ή μη καπνιστών, παρά μόνο αυτά που δεν τηρούν τον νόμο και τους τσουβαλιάζουν ΟΛΟΥΣ στον ίδιο χώρο που τυγχάνει πολλές φορές να είναι λίγα τετραγωνικά. Είμαι της άποψης πως οι καπνιστές μπορούν να κάνουν ότι κουμάντο θέλουν στα πνευμόνια τους, αλλά ΟΧΙ στα δικά μου και από τη στιγμή που κάποιο μαγαζί δεν έχει σαφή διαχωρισμό στο χώρο του για καπνιστές και μη καπνιστές, ούτε δηλώνει ρητά πως απευθύνεται σε καπνιστές, παρανομεί τόσο το μαγαζί όσο και οι καπνίζοντες μέσα σε αυτό.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα τα ως τωρα στοιχεια δειχνουν οτι ειναι επιβλαβες, αλλα στην ουσια δεν ξερουμε τι προκαλει η μακροχρονια χρηση, γιατι δεν υπαρχουν μελετες με μακροχρονια χρηση. Αρα, το κλασικο τσιγαρο ειναι δεδομενα βλαβερο, το ηλεκτρονικο μενει να αποδειχθει τι και ποσο κακο κανει.

 

Προσωπικα, μπορω να το δεχθω, ως μεταβατικο τροπο για πληρη διακοπη του καπνισματος, με την επιφυλαξη οτι δεν ξερω τι κανει. Δε θα το προτεινα παντως σε ασθενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα ο αλλος θελει να πεθανει κ εχει τασεις αυτοκτονιας να παει να το κανει σπιτι του και οχι στα κλαμπ, στα μαγαζια και οπου βρει 5 λεπτα ελευθερο χρονο! Δεν του φταει ο υπολοιπος κοσμος...

εγω ψηφιζω να βγει νομος για επιλογη του ιδιοκτητη για μαγαζια καπνιστων και μη.Οτι ποιο δημοκρατικο...

Και ναι με ενοχλει ο καπνος και ναι εχω βαρεθει να βαζω τα ρουχα μου για πλυσιμο μετα απο εξοδο λογο μποχας αλλα ετσι θα επρεπε κατεμε.

 

Οσο για την υγεια ποιο πολυ με σκοτωνουν οι ρυποι του γκολφ,το λεωφορειο του οασ και τα διχρονα σαπακια που κυκλοφορουν στους δρομους,η ακτινοβολια που δεχομαι απο τα μιλουνια ηλεκτρονικες συσκευες που υπαρχουν παντου πλεον παρα ο διπλανος μου που καπνιζει.Σαφως δεν κανει καλο σαφως δημιουργει καποιες χρονιες παθησεις σε αυτους που καπνιζουν αλλα μην γινεσται υποχονδριοι.

Δεν το γουσταρεις?καλα κανεις και εγω το ιδιο,αλλα οσον αφορα τις καφετεριες δεν σε βλαπτει(εκτος και αν πηγαινεις σε τρουπες για καφε), στα χυντερινα μαγαζια αλλαζει βεβαια το πραγμα γιατι θες φωτα ομιχλης για να βρεις το τραπεζι σου.Που εκει θα μπορουσαν να ειναι καλυτερα τα πραγματτα εαν ο γιουφτος καταστηματαρχης εβαζε εναν εξαερισμο της προκοπης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...