Προς το περιεχόμενο

Η Apple σε ανοιχτή επιστολή επιτίθεται στο δικαστικό σύστημα που ζητάει την δημιουργία κερκόπορτας στα iPhone


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω λεω οσοι εχουν αϊφονε να μην τους σταματαει η αστυνομια για ελεγχο να μην σταματανε στο κοκκινο και να παιρνουν και την καλυτερη γκομενα.

 

Δεν μας χεζεις ρε Apple?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη δε μπορουν οι τεχνικοι της Apple να κεκλειδωσουν τη συσκευη (παρουσια δικαστικων π.χ που δε γνωριζουν απο αυτα) και να παραδωσουν επι τοπου τα επιμαχα αρχεια απο το κινητο ? Εξαλλου διαβαζω οτι ζητησαν την αποκρυπτογραφηση του συγκεκριμενου κινητου κι οχι ολων,σωστα ?

κάθε συσκευη δημιουργεί δικό της μοναδικό κλειδί κρυπτογράφησης ολόκληρης της συσκευής... ετσι μόνο με ένα masterkey θα μπορούσε να γίνε decrypt... και masterkey σημαίνει οτι cia/nsa (και τα αφεντικά τους) θα μπορούν να έχουν άμεση πρόσβαση ακόμη και απομακρυσμένα σε οποιαδήποτε συσκευη 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κινητό / Συσκευή χωρίς αποσπώμενη μπαταρία = ΜΗ ασφαλή συσκευή .-

Technically speaking, τα iPhone έχουν αποσπώμενη μπαταρία, αλλά ακόμα και με κόλληση να ήταν η μπαταρία, πάλι αφαιρείται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω λεω οσοι εχουν αϊφονε να μην τους σταματαει η αστυνομια για ελεγχο να μην σταματανε στο κοκκινο και να παιρνουν και την καλυτερη γκομενα.

 

Δεν μας χεζεις ρε Apple?

Λογικά σταμάτησες να διαβάζεις στο "H Apple".

  • Like 23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17/2/16 Η δικαστική εξουσία των ΗΠΑ ζητάει από την apple να σπάσει το σύστημα αποκρυπτογράφησης

18/2/16 Η δικαστική εξουσία των ΗΠΑ αγοράστηκε από την Apple και ο ομοσπονδιακός δικαστής βρέθηκε φαροφύλακας στην Σαμοθράκη

 

 

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αφού το διάβασες, είπες να ... ξεχέσεις την Apple γιατί... γιατί έτσι;

Το να σου ζητανε να βοηθησεις για την καταπολεμηση της τρομοκρατιας και εσυ να λες οχι δεν το βλεπω και τοσο σωστο.

 

Ειπαμε πλησιαζω τα 50 μπορει να εχω λαθος. :-)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας βγαλουν μια εκδοση iPhone μονο για τρομοκρατες, iTerrorPhone ξερω γω

 

:P

 

Μα τώρα ποιος σοβαρός άνθρωπος θεωρεί ότι προσπαθούν να πιάσουν τρομοκράτες μέσω του iphone?

 

Ο απλός πολίτης είναι ο στόχος τους.

 

Είχε ο Bin Landen:

 

1) Κινητό τηλέφωνο?

2) Είχε iphone?

3) Είχε twitter?

4) Είχε facebook?

5) Είχε gmai, hotmail κτλ.??

6) Είχε Windows 10=spyware ?

7) Καταγραφόταν απο τον isp του για το τι κατεβάζει

8) Είχε κάποιο προσωπικό blog και ήθελε να μείνει ανώνυμος?

 

Αυτός που θέλει να κρυφτεί,μπορεί και θα το κάνει.

---------------

Έλεος με το κουτόχορτο που μας ταϊζουν. Μπραβο στην Apple που το έκανε θέμα και το έβγαλε προς τα έξω .

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να σου ζητανε να βοηθησεις για την καταπολεμηση της τρομοκρατιας και εσυ να λες οχι δεν το βλεπω και τοσο σωστο.

 

Ειπαμε πλησιαζω τα 50 μπορει να εχω λαθος. :-)

You are reading it wrong!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη δε μπορουν οι τεχνικοι της Apple να κεκλειδωσουν τη συσκευη (παρουσια δικαστικων π.χ που δε γνωριζουν απο αυτα) και να παραδωσουν επι τοπου τα επιμαχα αρχεια απο το κινητο ? Εξαλλου διαβαζω οτι ζητησαν την αποκρυπτογραφηση του συγκεκριμενου κινητου κι οχι ολων,σωστα ?

θεωρητικά όχι. θέλει οπωσδήποτε κωδικό που έχει ο χρήστης (στην περίπτωσή μας είναι νεκρός). Νομίζω πως η κρυπτογράφηση αυτή λειτουργεί όπως σε όλους τους σκληρούς, κρυπτογραφείς, βάζεις κωδικό, εάν χαθεί ο κωδικός ο σκληρός είναι άχρηστος. 

 

Κινητό / Συσκευή χωρίς αποσπώμενη μπαταρία = ΜΗ ασφαλή συσκευή .-

????? που ακριβώς βοηθάει η μπαταρία στην ασφάλεια.

Ρωτάω για να μαθαίνω και γω.

 

για το θεαθηναι γινονται ολα αυτα. τα κατω του τραπεζιου δεν τα μαθαινουμε

Συμφωνώ απόλυτα. Πίσω από τις κλειστές πόρτες συμβαίνουν πράγματα και θαύματα (που μάλλον δεν θα μάθουμε ποτέ) και που σίγουρα δεν είναι για το συμφέρον των πολιτών.

Άλλωστε αυτό ήταν απόφαση δικαστηρίου και όχι αίτημα ή επίσκεψη μυστικών υπηρεσιών... 

Δεν νομίζω πως έχει αρνηθεί ποτέ συνεργασία με τις αρχές (πχ FBI) η Apple η Google η MS κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...