Προς το περιεχόμενο

Παρουσίαση του Xiaomi Mi5 σε ευρωπαϊκό έδαφος με κορυφαία χαρακτηριστικά και τιμή (video)


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κανεις μεγαλο λαθος φιλε μου. Τα 22-24gb δεν ειναι καθολου πολλα και γεμιζουν για πλακα απο καποιον που χρησιμοποιει αρκετα τη συσκευη του οπως πχ με φωτογραφιες και μουσικη. Αντιθετως αυτου, ειναι πολυ λιγα για τους περισσοτερους πλεον. Το οτι με 20gb ειναι "σκληρος δισκος" το κινητο επετρεψε μου να το θεωρησω εντελως αστοχο σχολιο. Μην αρχισουμε λοιπον παλι τη συζητηση sd vs nosd σε smartphone. Προσωπικα συσκευη χωρις υποδοχη sd δεν θα παρω ποτε. Θελω να εχω τα παντα σχεδον στην συσκευη μου αμεσα - και δε μιλαω για ταινιες. Κατω απο 100-120gb για μενα ειναι λιγα. Εχουμε 2016. Αλλα περι ορεξεως βεβαια...

Αυτη ειναι η προσωπικη σου αποψη.

Ε λοιπον τα σκας για τις μεγαλυτερες εκδοσεις,τοσο απλο.

Για ολους τους υπολοιπους που μια χαρα καλυπτομαστε και απο 20 γιγα,κανουν και οι αλλες εκδοσεις.

Δε καταλαβαινω γιατι σοι και καλα να βγαζουν εκδοσεις με τις δικες σου αναγκες?

Εχουν εκδοση 128?παρε την!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 161
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κανεις μεγαλο λαθος φιλε μου. Τα 22-24gb δεν ειναι καθολου πολλα και γεμιζουν για πλακα απο καποιον που χρησιμοποιει αρκετα τη συσκευη του οπως πχ με φωτογραφιες και μουσικη. Αντιθετως αυτου, ειναι πολυ λιγα για τους περισσοτερους πλεον. Το οτι με 20gb ειναι "σκληρος δισκος" το κινητο επετρεψε μου να το θεωρησω εντελως αστοχο σχολιο. Μην αρχισουμε λοιπον παλι τη συζητηση sd vs nosd σε smartphone. Προσωπικα συσκευη χωρις υποδοχη sd δεν θα παρω ποτε. Θελω να εχω τα παντα σχεδον στην συσκευη μου αμεσα - και δε μιλαω για ταινιες. Κατω απο 100-120gb για μενα ειναι λιγα. Εχουμε 2016. Αλλα περι ορεξεως βεβαια...

 

 

εχεις μπερδεψει το κινητο σου με φορητο δισκο...τα μπερδεματα σου δε θα στα λυσει η xiaomi η η καθε xiaomi...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου η γνωμη μου αφορα την εκδοση 32gb χωρις δυνατοτητα επεκτασης μνημης.

 

Και πρεπει επιτελους να καταλαβετε οτι η αφαιρεση υποστηριξης sd γινεται για να παρουσιαζονται παραπανω εκδοσεις της συσκευης με δυσαναλογη αυξηση στην τιμη.

 

Κ δε μιλαω μονο για την xiaomi αλλα γενικα. Αν εβγαζαν μονο 32 με δυνατοτητα sd, τοτε ποιος θα επαιρνε το πχ 128 ή 64? Που θα κοστιζε και κανα 100++ παραπανω? Απλα κανεις.

 

Γιαυτο με βλεπω με το N4 αρκετο καιρο ακομα αν και νομιζω οτι μεχρι και η samsung καταλαβε το λαθος της κι επανεφερε τις sd στις νεες σειρες.

 

Τελος για το φιλο dante, ανεξαρτητα απο τις δικες μου αναγκες αν θα χρειαστω 10 ή 200gb στη συσκευη μου, επειδη την πληρωνω, δεν θελω αλλα απαιτω να εχει οτι περισσοτερο μπορει. Ας εχει λοιπον sd και ας μην τη χρησιμοποιησω ποτε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις μεγαλο λαθος φιλε μου. Τα 22-24gb δεν ειναι καθολου πολλα και γεμιζουν για πλακα απο καποιον που χρησιμοποιει αρκετα τη συσκευη του οπως πχ με φωτογραφιες και μουσικη. Αντιθετως αυτου, ειναι πολυ λιγα για τους περισσοτερους πλεον. Το οτι με 20gb ειναι "σκληρος δισκος" το κινητο επετρεψε μου να το θεωρησω εντελως αστοχο σχολιο. Μην αρχισουμε λοιπον παλι τη συζητηση sd vs nosd σε smartphone. Προσωπικα συσκευη χωρις υποδοχη sd δεν θα παρω ποτε. Θελω να εχω τα παντα σχεδον στην συσκευη μου αμεσα - και δε μιλαω για ταινιες. Κατω απο 100-120gb για μενα ειναι λιγα. Εχουμε 2016. Αλλα περι ορεξεως βεβαια...

αναλόγως πάντα την χρήση,με 300 ευρώ εντάξει σε έφτιαξε μια χαρά η εταιρία και σου λέει με 400 πχ πας σε 128gb.

εγώ έχω 8gb εσωτερική + 8gb sd και είμαι μια χαρά.

 

Πάντως κρίμα να μην υπάρχουν κανονικά στην αγορά με σέρβις κλπ όπως είπαν και παραπάνω αλλά σκεφτείτε πως θα ανεβάσει και τιμή έτσι λόγο κόστους,γιατί όλα αυτά κοστίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε αυτήν την περίπτωση δεν είναι δυσανάλογη,μαλλον την μπερδεύεις με άλλες εταιρίες

Φιλε μου η γνωμη μου αφορα την εκδοση 32gb χωρις δυνατοτητα επεκτασης μνημης.

Και πρεπει επιτελους να καταλαβετε οτι η αφαιρεση υποστηριξης sd γινεται για να παρουσιαζονται παραπανω εκδοσεις της συσκευης με δυσαναλογη αυξηση στην τιμη.

Κ δε μιλαω μονο για την xiaomi αλλα γενικα. Αν εβγαζαν μονο 32 με δυνατοτητα sd, τοτε ποιος θα επαιρνε το πχ 128 ή 64? Που θα κοστιζε και κανα 100++ παραπανω? Απλα κανεις.

Γιαυτο με βλεπω με το N4 αρκετο καιρο ακομα αν και νομιζω οτι μεχρι και η samsung καταλαβε το λαθος της κι επανεφερε τις sd στις νεες σειρες.

Τελος για το φιλο dante, ανεξαρτητα απο τις δικες μου αναγκες αν θα χρειαστω 10 ή 200gb στη συσκευη μου, επειδη την πληρωνω, δεν θελω αλλα απαιτω να εχει οτι περισσοτερο μπορει. Ας εχει λοιπον sd και ας μην τη χρησιμοποιησω ποτε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου η γνωμη μου αφορα την εκδοση 32gb χωρις δυνατοτητα επεκτασης μνημης.

 

Και πρεπει επιτελους να καταλαβετε οτι η αφαιρεση υποστηριξης sd γινεται για να παρουσιαζονται παραπανω εκδοσεις της συσκευης με δυσαναλογη αυξηση στην τιμη.

 

Κ δε μιλαω μονο για την xiaomi αλλα γενικα. Αν εβγαζαν μονο 32 με δυνατοτητα sd, τοτε ποιος θα επαιρνε το πχ 128 ή 64? Που θα κοστιζε και κανα 100++ παραπανω? Απλα κανεις.

 

Γιαυτο με βλεπω με το N4 αρκετο καιρο ακομα αν και νομιζω οτι μεχρι και η samsung καταλαβε το λαθος της κι επανεφερε τις sd στις νεες σειρες.

 

Τελος για το φιλο dante, ανεξαρτητα απο τις δικες μου αναγκες αν θα χρειαστω 10 ή 200gb στη συσκευη μου, επειδη την πληρωνω, δεν θελω αλλα απαιτω να εχει οτι περισσοτερο μπορει. Ας εχει λοιπον sd και ας μην τη χρησιμοποιησω ποτε.

Στην ουσια η διαφορα που πληρωνεις στην εκδοση 32/64/128 gb ειναι και αυτη που θα εδινες για μια ΚΑΛΗ sd card αν το κινητο ειχε micro sd slot. Οποτε μην κολλατε σε λεπτομεριες μερικοι..:)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H samsung την έβγαλε και την ξαναέβαλε πάντως.

 

Για τους περισσότερους κι εγώ πιστεύω ότι είναι εντάξει τα 32gb. 100-120gb χρειάζεσαι συστηματικά στο κινητό σου και χωρίς ταινίες;! Είσαι εξαίρεση! :)

 

Η βασική χρησιμότητα έξτρα μνήμης σε τέτοια κινητά δεν είναι οι ταινίες κι η μουσική, που είναι εξωτερικό περιεχόμενο που το βάζεις και βγάζεις κατά το δοκούν, αλλά περιεχόμενο παραγόμενο από το ίδιο το κινητό, δηλαδή φωτογραφίες και (κυρίως) βίντεο υψηλής ανάλυσης.

 

Δε νομίζω ότι καλύπτεται κανείς να αγοράζει δυνατότητα λήψης για καταπληκτικό βίντεο υψηλής ανάλυσης αλλά να μπορεί να τραβήξει λίγα λεπτά μόνο, και πάνω στο καλύτερο να φάει μήνυμα σφάλματος έλλειψης χώρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η βασική χρησιμότητα έξτρα μνήμης σε τέτοια κινητά δεν είναι οι ταινίες κι η μουσική, που είναι εξωτερικό περιεχόμενο που το βάζεις και βγάζεις κατά το δοκούν, αλλά περιεχόμενο παραγόμενο από το ίδιο το κινητό, δηλαδή φωτογραφίες και (κυρίως) βίντεο υψηλής ανάλυσης.

 

Δε νομίζω ότι καλύπτεται κανείς να αγοράζει δυνατότητα λήψης για καταπληκτικό βίντεο υψηλής ανάλυσης αλλά να μπορεί να τραβήξει λίγα λεπτά μόνο, και πάνω στο καλύτερο να φάει μήνυμα σφάλματος έλλειψης χώρου.

Από φωτογραφίες δεν γεμίζει ο χώρος πριν το αδειάσεις, βίντεο όμως δεν ξέρω πόση ώρα μπορείς να τραβήξεις. Υπέρ της sd είμαι κι εγώ απλά λέω ότι οι περισσότεροι δεν γεμίζουν ούτε τα 32gb, ούτε και τα 16 πολλές φορές!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πρεπει επιτελους να καταλαβετε οτι η αφαιρεση υποστηριξης sd γινεται για να παρουσιαζονται παραπανω εκδοσεις της συσκευης με δυσαναλογη αυξηση στην τιμη.

 

Όπως φαίνεται, αυτό δεν ισχύει στην συγκεκριμένη περίπτωση. Το πέρασμα από τα 32 στα 64 και κατόπιν στα 128 κοστολογείται απόλυτα λογικά και όχι χρυσάφι όπως σε άλλους.

 

Κ δε μιλαω μονο για την xiaomi αλλα γενικα. Αν εβγαζαν μονο 32 με δυνατοτητα sd, τοτε ποιος θα επαιρνε το πχ 128 ή 64? Που θα κοστιζε και κανα 100++ παραπανω? Απλα κανεις.

 

Το ένα αν φέρνει το άλλο, για αυτό και στο χωριό μου λένε, αν η γιαγιά μου είχε ρόδες, θα ήταν καρότσι. Αν λοιπόν έβγαζαν μόνο 32 GB έκδοση με επέκταση, απλώς δεν θα έβγαζαν εκδόσεις 128 GB πιθανόν ούτε και 64. Ακριβώς όπως έκανε η Samsung φέτος που επανέφερε την επέκταση μνήμης.

Από φωτογραφίες δεν γεμίζει ο χώρος πριν το αδειάσεις, βίντεο όμως δεν ξέρω πόση ώρα μπορείς να τραβήξεις. Υπέρ της sd είμαι κι εγώ απλά λέω ότι οι περισσότεροι δεν γεμίζουν ούτε τα 32gb, ούτε και τα 16 πολλές φορές!

 

ένα λεπτό βίντεο 4Κ (2160p@30fps) καταλαμβάνει περίπου 350-400 ΜΒ.

 

Όπως καταλαβαίνεις, αν σε ενδιαφέρει αυτή η δυνατότητα - που μάλλον σε ενδιαφέρει, αλλιώς γιατί να πλήρωνες για κινητό που την έχει - είναι πολύ εύκολο να γεμίσεις και 16 και 32 και 64 ναι και 128 GB.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις μπερδεψει το κινητο σου με φορητο δισκο...τα μπερδεματα σου δε θα στα λυσει η xiaomi η η καθε xiaomi...

 

Οχι φιλε μου μαλλον εσυ εχεις μπερδευτει.

Δεν νομιζω απο τα γραφομενα μου να φαινεται πως ειμαι μπερδεμενος. Αντιθετως μαλιστα.

 

Απλα θελω να εχω ανα πασα στιγμη οτι προσωπικο αρχειο στην διαθεση μου ΑΜΕΣΑ.

 

Θελω να δω ενα βιντεακι που τραβηξα το 2004? Θα το δω αμεσα. Θελω να ακουσω οτιδηποτε κομματι απο τη συλλογη μου. Παλι αμεσα. Δεν θα περιμενω να συνδεσω ουτε δισκους ουτε να παω σπιτι να ανοιξω τον υπολογιστη. Βασικα θελω να εχω τα παντα ανα πασα στιγμη. Και ο λογος ειναι επειδη μπορω.

 

Αλλα αυτα ειναι γουστα οποτε καλα λεω, περι ορεξεως...

 

Και ορος κινητο πλεον απλα δεν υπαρχει, ειναι λαθος. Ειναι φορητες συσκευες που απλα μπορουν να κανουν και κλησεις.

 

Αλλα μην το κουραζουμε γτ ξεφυγαμε απο το θεμα.

 

Το mi μια χαρα ειναι και για τα λεφτα του. Το sd vs nosd ειναι offtopic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

ένα λεπτό βίντεο 4Κ (2160p@30fps) καταλαμβάνει περίπου 350-400 ΜΒ.

 

Όπως καταλαβαίνεις, αν σε ενδιαφέρει αυτή η δυνατότητα - που μάλλον σε ενδιαφέρει, αλλιώς γιατί να πλήρωνες για κινητό που την έχει - είναι πολύ εύκολο να γεμίσεις και 16 και 32 και 64 ναι και 128 GB.

Εντάξει δεν είναι απόλυτα έτσι αφού αυτή η δυνατότητα μπορεί να είναι συμπληρωματική, αλλά έχει λογική αυτό που λες. Άρα όποιος ενδιαφέρεται να τραβάει αρκετή ώρα βίντεο πάει σε μεγαλύτερες εκδόσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτη φορά καλοβλέπω Κινέζικο όλα καλά διαστάσεις βάρος τιμή κάμερα χωρητικότητα ίσως το design να είναι λίγο αδιάφορο. Η μπαταρία πιστεύω να είναι καλύτερη με τα νέα chips που φοράει έτσι τουλάχιστον διαβάζω ας το δούμε και στα reviews για σιγουριά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...