Προς το περιεχόμενο

To Raspberry Pi 3 εντυπωσιάζει φέρνοντας υποστήριξη Wi-Fi, Bluetooth και τιμή πάντα στα $35


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τα Raspberry αξιζουν για την υποστηριξη που κουβαλανε απο την κοινοτητα κ τους κατασκευαστες τους

 

τα android boxes σε hardware vfm ειναι καλυτερα αλλα μεχρι εκει ,ως γνωστον hardware χωρις software δεν περπατα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 85
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Προσπαθώ να καταλάβω γιατί θεωρείται πλέον καινοτομία.

 

Εδώ και ένα μήνα έχω πάρει αυτό : http://www.gearbest.com/tv-box/pp_154497.html

 

Όπως είπαν και άλλοι, το Raspberry δεν είναι μόνο media player. Αλλά και για media player να το θέλει κάποιος, μόνο και μόνο που αυτό που παραθέτεις φοράει Android, είναι αρκετό για να προτιμήσει κάποιος το Raspberry.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως το odroid c2 http://linuxgizmos.com/64-bit-odroid-sbc-runs-linux-on-2ghz-quad-core-cortex-a53/  είναι πολύ καλύτερο με hdmi 2.0, gigabit ethernet, 4k output, hardware acceleration σε hevc, infrared, 2gb ram

 

το bt και το wifi (σαν specs λέω) το σώζει το rpi 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εγώ πάντως το 2 για downloader που το ήθελα με sonarr και couchpotato δεν αντεξε η SD κάρτα του πάνω από δυο μήνες, corrupt και κάψιμο.
 
Το πούλησα

 

 

Το ότι οι SD κάρτες - όπως και όλα τα flash mem media - γίνονται wear-out με τα πολλά γραψίματα δεν σου 'χε περάσει από το μυαλό;

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εγώ πάντως το 2 για downloader που το ήθελα με sonarr και couchpotato δεν αντεξε η SD κάρτα του πάνω από δυο μήνες, corrupt και κάψιμο.
 
Το πούλησα

 

 

για αυτό έβαζες usb (μαζί με την sd) εκεί για να κάνεις αυτή την δουλειά

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Για να παίξεις μέσω δικτύου μεγάλα αρχεία ταινιών δεν είναι εφικτό και έχουμε κολλήματα. Εννοώ για 1080p ταινίες που είναι πάνω από 15 GB...

Το bitrate μετράει, όχι το μέγεθος... Μπορεί η ταινία να έχει μέγεθος 15 GB και να κρατάει 4 ώρες

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι οι SD κάρτες - όπως και όλα τα flash mem media - γίνονται wear-out με τα πολλά γραψίματα δεν σου 'χε περάσει από το μυαλό;

όχι

 

 

για αυτό έβαζες usb (μαζί με την sd) εκεί για να κάνεις αυτή την δουλειά

ναι αυτή ήταν η λύση αλλά βαριόμουνα να το ξαναστήσω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα να δεις που βλέπω μέσω AppleTV και LG WebOS TV ταυτόχρονα μέσω WiFi Netflix ενώ στο PC την ίδια στιγμή παρακολουθεί άλλος επίσης FullHD ταινίες. Μάλλον έχεις εσύ θέματα με το ασύρματο, γιατί εγώ με 50άρα σύνδεση δεν έχω θέμα.

 

Δεν νομίζω να έχει πρόβλημα το ασύρματο "Τάκη". Δοκίμασε να τρέξεις μόνο με 54MBPS ταινία κοντά στα 45GB και να δούμε άμα την παίζει απροβλημάτιστα.

 

Εγώ δεν το χρησιμοποιώ ασύρματα κατ' ευθείαν στο ρούτερ γι' αυτό θέλω Gigabit Εthernet και 2GB RAM το λιγότερο, αλλιώς δεν υπάρχει λόγος να αναβαθμιστείς από το Rpi2.

 

Επίσης με 60 ευρώ παίρνεις Media Player οκταπύρηνο, 3GB RAM με Gigabit Ethernet και WiFi πάνω από 125mbps.

 

Εγώ τα δουλεύω και τα δύο και προτιμώ το media player.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να έχει πρόβλημα το ασύρματο "Τάκη". Δοκίμασε να τρέξεις μόνο με 54MBPS ταινία κοντά στα 45GB και να δούμε άμα την παίζει απροβλημάτιστα.

 

Εγώ δεν το χρησιμοποιώ ασύρματα κατ' ευθείαν στο ρούτερ γι' αυτό θέλω Gigabit Εthernet και 2GB RAM το λιγότερο, αλλιώς δεν υπάρχει λόγος να αναβαθμιστείς από το Rpi2.

 

Επίσης με 60 ευρώ παίρνεις Media Player οκταπύρηνο, 3GB RAM με Gigabit Ethernet και WiFi πάνω από 125mbps.

 

Εγώ τα δουλεύω και τα δύο και προτιμώ το media player.

Φίλε άμα θέλω να τρέξω 45GB Ταινία δεν θα κατεβάσω παράνομα το BluRay θα πάω να το αγοράσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά να μην αγοράσω και ταινία. Είπαμε. Αφού υπάρχει τρόπος να την δεις σε τέλεια ποιότητα χωρίς να την αγοράσεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά να μην αγοράσω και ταινία. Είπαμε. Αφού υπάρχει τρόπος να την δεις σε τέλεια ποιότητα χωρίς να την αγοράσεις...

Ωραία, μόνο που σκέφτεσαι έτσι λέει πολλά. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...