Προς το περιεχόμενο

14 εκατομμύρια χρήστες έκαναν εγγραφή για να αγοράσουν το Xiaomi Mi 5


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tο Point είναι αυτό. δεν βγάζεις άκρη με τον HaHa.

άστον να δίνει 40% παραπάνω για τα ίδια πράγματα.

 

Βάσικα το όλο ζήτημα είναι η "2ετής Πανευρωπαϊκή Εγγύηση" που μας έπρηξε με αυτό λες και μιλάμε για κανένα Πανευρωπαϊκό Οργανισμό Εγγυήσεων που και μόλις γρατζουνιστεί η συσκευούλα σου την πετάς και σου φέρνουν καινούρια. Μιλάμε για την Arvato ένα ελληνικό μαγαζάκι κακομαστόρων που αναλαμβάνουν κάτι με ένα πρόβλημα και το επιστρέφουν με 10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tελικως , φθασαμε να γραφτει κ αυτο...

 

Εγώ δεν ξέρω κανέναν να επέστρεψε το κινητό στην κινα και να το πήρε ανεπισκεύαστο. Επίσης, ξέρω ελάχιστους που πήγαν κινητό στην Arvato και το παρέλαβαν:

-Επισκευασμένο χωρίς τεράστιες και παράλογες χρεώσεις

-Όπως το έστειλαν χωρίς 15 ζημιές παραπάνω

-Πραγματικά φτιαγμένο και όχι με υποτιθέμενη "αναβάθμιση λογισμικού"

 

 

Για πες τις εμπειρίες σου μάστερ των σμαρτφόν, εκτός και εάν δεν έχεις και λες αερολογίες που διαβάζεις από εδώ κι από κει στα φόρουμς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν ξέρω κανέναν να επέστρεψε το κινητό στην κινα και να το πήρε ανεπισκεύαστο. Επίσης, ξέρω ελάχιστους που πήγαν κινητό στην Arvato και το παρέλαβαν:

-Επισκευασμένο χωρίς τεράστιες και παράλογες χρεώσεις

-Όπως το έστειλαν χωρίς 15 ζημιές παραπάνω

-Πραγματικά φτιαγμένο και όχι με υποτιθέμενη "αναβάθμιση λογισμικού"

 

 

Για πες τις εμπειρίες σου μάστερ των σμαρτφόν, εκτός και εάν δεν έχεις και λες αερολογίες που διαβάζεις από εδώ κι από κει στα φόρουμς.

Το ποιος λεει αερολογιες φαινεται απο αυτα που γραφεις τωρα ή και προηγουμενως:

 

1ον Σε μικρά μαγαζιά είναι πολύ ακριβότερα, οπότε πάλι χαμένος βγαίνεις και χωρίς ΦΠΑ, ναυαρχίδα φθηνή μονο σε αλυσίδες βρίσκεις κακά τα ψέμματα ή μέσω διαδικτύου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και με το να παραθετεις κατι του εκανες τη μουρη κιμα τωρα?

 Δεν εχω σκοπο για κατι τετοιο, απλα οταν καποιος γραφει τετοιες ανακριβειες, δεν μπορω να παρω κ τοσο στα σοβαρα μετεπειτα δηλωσεις του που μαλιστα τις συνοδευει με χαρακτηρισμους.

 

Σε ρωτησε κατι?εχεις να απαντησεις εσυ με επιχειρηματα?

Δεν θεωρω οτι το τι συνεβει σε εμενα και σε 5-10 γνωστους μου ειναι κατι απο το οποιο μπορει να βγαλει ασφαλες συμπερασμα κ για αυτο δεν τα παραθεσα.

 

Να παραθεσω την εμπειρια μου πχ με το lg nexus 5 που το on-off κουμπι μου το εφτιαξε σε 2 ωρες το service της lg

ή οταν ειχε θεμα με την οθονη, εστειλε πληρωμενο κουριερ στο νησι που ημουν διακοπες και μου το επεστρεψε σε 5 μέρες με πληρωμενο κουριερ στο νησι που ημουν διακοπες;

Ή οτι οταν ειχε προβλημα ενα motorola κ ενα htc φτιαχτηκαν σε 10 και 25(που θεωρω μεγαλο χρονο) μερες αντιστοιχα;

Ή προβλημα με ενα samsung που φτιαχτηκε σε 2 μερες και σε ενα sony σε καμμια 10αρια μερες;

 

Ναι και εγω εχω ακουσει προβληματα με το service στην Ελλαδα οπως ολοι μας, αλλα δεν θεωρω οτι συγκρινεται με το service του καθε Κινεζου(υπαρχουν φορες που δεν απαντανε καν αφου εκαναν την πωληση κ εχει περασει ο καιρος που μπορεις να ανοιξεις case στο paypal , μετα υπαρχει κ το θεμα της μεγαλης καθυστερησης και των μεταφορικων για Κινα).

Επισης οτι εχει διπλασια εγγυηση ειναι σημαντικο, οπως και οτι ειναι πανευρωπαικη.

Εχω επιδιορθωσει κινητο μου ενω ημουν στο Λονδινο κανοντας χρηση της πανευρωπαικης εγγυησης κ αυτο ειναι σημαντικο για οποιον δεν εμπιστευεται τα ελληνικα service.
 

Αλλα αυτα ειναι δικες μου εμπειριες κ  δεν λενε κ πολλα.

 

Νομιζω πως οι περισσοτεροι θα συμφωνησουν πως η μεγαλυτερη εγγυηση καθως κ οτι ειναι Ελλαδα(κ με καλυψη σε ολη την Ευρωπη) ειναι προτιμοτερη απο την μικροτερη ενος κινεζου μεταπωλητη, που ενδεικτικα εχουν κανει τα παντα, μεχρι κ να ανοιγουν τα κινητα πριν τα στειλουν για να εγκαθιστουν την δικια τους πειραγμενη rom τιγκα στο malware ή που σου λενε οτι το προιον ειναι αμεσα διαθεσιμο σε αποθηκη στην Ευρωπη κ θα το εχετε σε 5 μερες για αυτο ειναι ακριβοτερο, αλλα τελικα το στελνουν κλασσικα απο Κινα και κανει περισσοτερες μερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω απο την αλλη μια φορα εμπλεξα με αρβατο και δε θες να μαθεις πως κατεληξε.

Το ιδιο και με sony οπου πηγα το κινητο 3 φορες για αλλαγη 3 πλακετων σε διαστημα λιγων μηνων.

Προφανως αν το παρεις απο αγνωστο κινεζικο ,αρκετα πιθανο να εχεις θεμα.

Ομως περα απο την lg και τα courier , το μονο υπερ του εδω service ειναι ο χρονος που κανει να παει και να ερθει κινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω απο την αλλη μια φορα εμπλεξα με αρβατο και δε θες να μαθεις πως κατεληξε.

Το ιδιο και με sony οπου πηγα το κινητο 3 φορες για αλλαγη 3 πλακετων σε διαστημα λιγων μηνων.

Προφανως αν το παρεις απο αγνωστο κινεζικο ,αρκετα πιθανο να εχεις θεμα.

Ομως περα απο την lg και τα courier , το μονο υπερ του εδω service ειναι ο χρονος που κανει να παει και να ερθει κινα.

Εκτος απο το χρονο και κοστος που κανει να παει και να ερθει Κινα, εδω εχεις και το πλεονεκτημα των 2 ετων εναντι 1.

 

Κ οι κινεζοι δυστυχως ειναι λαχειο στην αξιοπιστια τους, ειδικα αν εχουν λαβει τα χρηματα. Εδω εχουν φθασει να ανοιγουν τα κινητα πριν τα στειλουν για να εγκαθιστουν την δικια τους πειραγμενη rom τιγκα στο malware.

 

Δεν ειναι ολοι ετσι, αλλα  προτιμω την εγγυηση απο Ελλαδα που αν εχω προβλημα μπορω μαλιστα να απευθυνθω στην μαμα εταιρια στην Ευρωπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστα τα λες αλλα τα αποφευγεις αυτα αγοραζοντας απο αξιοπιστο μαγαζι.

Εγω παιρνω μονο απο vickmall.

Και εχουν εξυπηρετηση που θα ζηλευαν το 95% των ελληνικων καταστηματων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σωστα τα λες αλλα τα αποφευγεις αυτα αγοραζοντας απο αξιοπιστο μαγαζι.

Εγω παιρνω μονο απο vickmall.

Και εχουν εξυπηρετηση που θα ζηλευαν το 95% των ελληνικων καταστηματων.

Δυστυχως μαθαινεις, αφοτου εχεις καει. Το vickmall εντωμεταξυ εχει συχνα ενα 5-10% πιο τσιμπημενες τιμες. Ενδεικτικα το xiaomi mi4c που συζηταμε θα κοστισει σε κάποιον γυρω στα 245€ με τις μετατροπες

http://www.vickmall.com/original-xiaomi-mi4c-3gb-32gb-smartphone-4g-fdd-lte-1-8ghz-5-0inch-miui-v7-64-bit-snapdragon-808-hexa-core-13-0mp-5-0mp-usb-type-c.html

 

Και πρεπει να ειναι πια το μονο που ειναι πραγματικα αξιοπιστο. Κατι gearbest, banggood(που αλλοι θα πουν οτι ειναι αξιοπιστα) κανουν τα δικα τους 'κολπα' κ αυτοι.

 

Ολα αυτα δειχνουν οτι η εγγυηση απο Κινα ειναι συνηθως πιο αμφιβολη απο οτι εδω , εκτος απο μικροτερη κ με περισσοτερη ταλαιπωρια-αναμονη.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτος απο το χρονο και κοστος που κανει να παει και να ερθει Κινα, εδω εχεις και το πλεονεκτημα των 2 ετων εναντι 1.

 

Κ οι κινεζοι δυστυχως ειναι λαχειο στην αξιοπιστια τους, ειδικα αν εχουν λαβει τα χρηματα. Εδω εχουν φθασει να ανοιγουν τα κινητα πριν τα στειλουν για να εγκαθιστουν την δικια τους πειραγμενη rom τιγκα στο malware.

 

Δεν ειναι ολοι ετσι, αλλα  προτιμω την εγγυηση απο Ελλαδα που αν εχω προβλημα μπορω μαλιστα να απευθυνθω στην μαμα εταιρια στην Ευρωπη.

Για να είμαστε δίκαιοι βέβαια αυτή η 2ετής εγγύηση έχει κάποιους περιορισμούς, όπως έχεις γράψει πολλές φορές κι εσύ.

 

(Καλύτερη από την αυστηρά μονοετή των Κινέζων και τα πήγαινε - ελα βέβαια, απλά το σημειώνω για την κουβέντα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να είμαστε δίκαιοι βέβαια αυτή η 2ετής εγγύηση έχει κάποιους περιορισμούς, όπως έχεις γράψει πολλές φορές κι εσύ.

 

(Καλύτερη από την αυστηρά μονοετή των Κινέζων και τα πήγαινε - ελα βέβαια, απλά το σημειώνω για την κουβέντα).

Δεν εχει κανενα περιορισμο, γιατι οι εταιρίες που μιλαμε δινουν κανονικα 2 χρόνια ΕΓΓΥΗΣΗ κατασκευαστη.

 

Δεν μιλαμε για εταιριες που δινουν 1 χρόνο ΕΓΓΥΗΣΗ κ για τον δεύτερο πρέπει να κυνηγησεις τον πωλητη κλπ.

 

Εχουν κανονικά 2ετη εγγυηση κατασκευαστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει κανενα περιορισμο, γιατι οι εταιρίες που μιλαμε δινουν κανονικα 2 χρόνια ΕΓΓΥΗΣΗ κατασκευαστη.

 

Δεν μιλαμε για εταιριες που δινουν 1 χρόνο ΕΓΓΥΗΣΗ κ για τον δεύτερο πρέπει να κυνηγησεις τον πωλητη κλπ.

 

Εχουν κανονικά 2ετη εγγυηση κατασκευαστή.

Λέω για τις εταιρείες που δίνουν 1 χρόνο. Η sony πχ δίνει 1 ή 2 χρόνια στα smartphones;

 

Εκτός αν δεν υπάρχει άλλη εταιρεία εκτός της  apple που να δίνει 1 χρόνο, δεν το ξέρω σίγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέω για τις εταιρείες που δίνουν 1 χρόνο. Η sony πχ δίνει 1 ή 2 χρόνια στα smartphones;

 

Εκτός αν δεν υπάρχει άλλη εταιρεία εκτός της apple που να δίνει 1 χρόνο, δεν το ξέρω σίγουρα.

 

Δεν πρέπει να υπάρχει αλλη εκτος απο apple στην Ελλάδα που δίνει μόνο ενα χρόνο εγγυηση σε κινητα.

 

Sony, motorola, htc, samsung, lg, Nokia δίνουν 2 χρόνια στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πρέπει να υπάρχει αλλη εκτος απο apple στην Ελλάδα που δίνει μόνο ενα χρόνο εγγυηση σε κινητα.

 

Sony, motorola, htc, samsung, lg, Nokia δίνουν 2 χρόνια στην Ελλάδα.

Thanks, λάθος μου τότε! Είχα στο μυαλό μου τη sony πιο πολύ που νομίζω δίνει 1 χρόνο στο ps4 κι έλεγα μήπως το κάνει και στα κινητά.

 

Άρα είναι προτιμότερο να πας σε κινέζικο μόνο αν είναι να πάρεις iphone από δω! :D

 

(Πλάκα κάνω, μη μου την πέσετε :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...