Προς το περιεχόμενο

14 εκατομμύρια χρήστες έκαναν εγγραφή για να αγοράσουν το Xiaomi Mi 5


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 
 

 Δεν εχω σκοπο για κατι τετοιο, απλα οταν καποιος γραφει τετοιες ανακριβειες, δεν μπορω να παρω κ τοσο στα σοβαρα μετεπειτα δηλωσεις του που μαλιστα τις συνοδευει με χαρακτηρισμους.

 

Δεν θεωρω οτι το τι συνεβει σε εμενα και σε 5-10 γνωστους μου ειναι κατι απο το οποιο μπορει να βγαλει ασφαλες συμπερασμα κ για αυτο δεν τα παραθεσα.

 

Να παραθεσω την εμπειρια μου πχ με το lg nexus 5 που το on-off κουμπι μου το εφτιαξε σε 2 ωρες το service της lg

ή οταν ειχε θεμα με την οθονη, εστειλε πληρωμενο κουριερ στο νησι που ημουν διακοπες και μου το επεστρεψε σε 5 μέρες με πληρωμενο κουριερ στο νησι που ημουν διακοπες;

Ή οτι οταν ειχε προβλημα ενα motorola κ ενα htc φτιαχτηκαν σε 10 και 25(που θεωρω μεγαλο χρονο) μερες αντιστοιχα;

Ή προβλημα με ενα samsung που φτιαχτηκε σε 2 μερες και σε ενα sony σε καμμια 10αρια μερες;

 

Ναι και εγω εχω ακουσει προβληματα με το service στην Ελλαδα οπως ολοι μας, αλλα δεν θεωρω οτι συγκρινεται με το service του καθε Κινεζου(υπαρχουν φορες που δεν απαντανε καν αφου εκαναν την πωληση κ εχει περασει ο καιρος που μπορεις να ανοιξεις case στο paypal , μετα υπαρχει κ το θεμα της μεγαλης καθυστερησης και των μεταφορικων για Κινα).

Επισης οτι εχει διπλασια εγγυηση ειναι σημαντικο, οπως και οτι ειναι πανευρωπαικη.

Εχω επιδιορθωσει κινητο μου ενω ημουν στο Λονδινο κανοντας χρηση της πανευρωπαικης εγγυησης κ αυτο ειναι σημαντικο για οποιον δεν εμπιστευεται τα ελληνικα service.
 

Αλλα αυτα ειναι δικες μου εμπειριες κ  δεν λενε κ πολλα.

 

Νομιζω πως οι περισσοτεροι θα συμφωνησουν πως η μεγαλυτερη εγγυηση καθως κ οτι ειναι Ελλαδα(κ με καλυψη σε ολη την Ευρωπη) ειναι προτιμοτερη απο την μικροτερη ενος κινεζου μεταπωλητη, που ενδεικτικα εχουν κανει τα παντα, μεχρι κ να ανοιγουν τα κινητα πριν τα στειλουν για να εγκαθιστουν την δικια τους πειραγμενη rom τιγκα στο malware ή που σου λενε οτι το προιον ειναι αμεσα διαθεσιμο σε αποθηκη στην Ευρωπη κ θα το εχετε σε 5 μερες για αυτο ειναι ακριβοτερο, αλλα τελικα το στελνουν κλασσικα απο Κινα και κανει περισσοτερες μερες.

 

Συγνώμη τώρα αυτό το αναφέρεις για καλό? Καταλαβαίνεις ότι αυτά είναι όλα "επώνυμα" και όχι "κινέζικα" και είχαν όλα προβλήματα και μάλιστα το ένα πήγε δύο φορές στο service? Αν είναι να αγοράζω "επώνυμα"  και κάθε τρεις και λίγο να είναι στο service ευχαριστώ δεν θα πάρω. 

Κινέζικα αγοράζεις? Έχουν αντίστοιχα προβλήματα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 94
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συγνώμη τώρα αυτό το αναφέρεις για καλό? Καταλαβαίνεις ότι αυτά είναι όλα "επώνυμα" και όχι "κινέζικα" και είχαν όλα προβλήματα και μάλιστα το ένα πήγε δύο φορές στο service? Αν είναι να αγοράζω "επώνυμα"  και κάθε τρεις και λίγο να είναι στο service ευχαριστώ δεν θα πάρω. 

Κινέζικα αγοράζεις? Έχουν αντίστοιχα προβλήματα? 

Μιλαμε για περιπτωσεις σε διαστημα αρκετων χρονων και για κινητα οχι μονο δικα μου.

 

Δεν θεωρω οτι το τι συνεβει σε εμενα και σε 5-10 γνωστους μου ειναι κατι απο το οποιο μπορει να βγαλει ασφαλες συμπερασμα κ για αυτο δεν τα παραθεσα.

 

 

Επισης, δεν εκανα διαχωρισμο κινεζικων λογω ποιοτητας και αξιοπιστιας, απλα κινητων αγορασμενα απο Κινα που λογω απουσιας αντιπροσωπειας πρεπει να αποστελλονται στην Κινα κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη τώρα αυτό το αναφέρεις για καλό? Καταλαβαίνεις ότι αυτά είναι όλα "επώνυμα" και όχι "κινέζικα" και είχαν όλα προβλήματα και μάλιστα το ένα πήγε δύο φορές στο service? Αν είναι να αγοράζω "επώνυμα"  και κάθε τρεις και λίγο να είναι στο service ευχαριστώ δεν θα πάρω. 

Κινέζικα αγοράζεις? Έχουν αντίστοιχα προβλήματα? 

Νομίζω αυτό είναι άσχετο με την κουβέντα περί εγγύησης και σέρβις. Ό,τι συσκευή και να πάρεις έχει πιθανότητες να βγάλει κάποια ζημιά. Είναι πολύ φυσιολογικό, ειδικά όταν μιλάμε για συσκευές που παράγονται κατά εκατομμύρια και άρα δεν μπορούν να ελεγχθούν μία μία. Το θέμα είναι τι κάνεις και τι επιλογές έχεις από τη στιγμή που θα προκύψει το πρόβλημα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ποιος λεει αερολογιες φαινεται απο αυτα που γραφεις τωρα ή και προηγουμενως:

 

ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ!

Εκτος απο το χρονο και κοστος που κανει να παει και να ερθει Κινα, εδω εχεις και το πλεονεκτημα των 2 ετων εναντι 1.

 

Κ οι κινεζοι δυστυχως ειναι λαχειο στην αξιοπιστια τους, ειδικα αν εχουν λαβει τα χρηματα. Εδω εχουν φθασει να ανοιγουν τα κινητα πριν τα στειλουν για να εγκαθιστουν την δικια τους πειραγμενη rom τιγκα στο malware.

 

 

Ξέρεις πόσο κοστίζει να στείλεις κάτι Κινα; Τα πηγαινέλα στα service εντός Ελλάδας ποιος τα πληρώνει μάγκα μου;

Είναι λαχείο τα minideal, vickmall, merimobiles, to2c, reportspam, gearbest κλπ; ΛΑΧΕΙΟ; ΣΟΒΑΡΑ ΤΩΡΑ?!?!?!?!?!?!?!?!

 

 

Επίσης, αν παραγγείλεις κάτι από Κίνα και ο πωλητής ΔΕΝ το ανοίξει για να διαπιστώσει ότι έχει κάποιο πρόβλημα ποιος θα την φάει όταν το παραλάβεις; Εσύ η αυτός; Τέλος, πέραν του ότι η Multilanguage ROM των κινέζων είναι σκέτο BUG ποιος αγοράζει κινέζικο κινητό χωρίς root, remove chapps και custom rom;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ!

 

 

Ξέρεις πόσο κοστίζει να στείλεις κάτι Κινα; Τα πηγαινέλα στα service εντός Ελλάδας ποιος τα πληρώνει μάγκα μου;

Είναι λαχείο τα minideal, vickmall, merimobiles, to2c, reportspam, gearbest κλπ; ΛΑΧΕΙΟ; ΣΟΒΑΡΑ ΤΩΡΑ?!?!?!?!?!?!?!?!

 

 

Επίσης, αν παραγγείλεις κάτι από Κίνα και ο πωλητής ΔΕΝ το ανοίξει για να διαπιστώσει ότι έχει κάποιο πρόβλημα ποιος θα την φάει όταν το παραλάβεις; Εσύ η αυτός; Τέλος, πέραν του ότι η Multilanguage ROM των κινέζων είναι σκέτο BUG ποιος αγοράζει κινέζικο κινητό χωρίς root, remove chapps και custom rom;;;;

Χρειαζονται επεξηγηση κ τα αυτονοητα.

Τα μεταφορικα για service στην Ελλαδα ειναι φθηνοτερα(το να στειλεις κατι στην Ελλαδα απο την Ελλαδα ειναι φθηνοτερο απο το να στειλεις στην Κινα), ενω υπαρχουν εταιριες (πχ lg που συζηταμε) που εχουν δωρεαν courier για να σου πηγαινοφερουν το κινητο.

Επισης, οπως ειπε κ ο φιλος πιο πανω, πολλα απο τα κινεζικα μαγαζια που αναφερεις εχουν προβληματα αξιοπιστιας κ δεν ειναι του επιπεδου του vickmall.

 

Πχ, το gearbest εχει κοροιδεψει οτι εχει αποθεμα Ευρωπη ωστε να το παραγγειλεις το κινητο απο την "ευρωπαικη αποθηκη" με καπελο ~40€ , αλλα τελικως το εστειλε απο Κινα κ εκανε τις κλασσικες ~30 μερες.

Απο μαγαζια που αναφερεις, εχω λαβει κινητα με πειραγμενη rom τιγκα στο malware.

 

Ενδεικτικα:

http://www.insomnia.gr/topic/596048-gearbest-%CF%84%CE%B1-%CF%86%CF%8E%CF%84%CE%B1-%CF%83%CE%B1%CF%82/?hl=%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B1

 

Χωρίς να θέλω να κουράσω, θα σας πω την ιστορία. Έκανα παραγγελία ένα xiaomi redmi note 2 16gb από gearbest (EU warehouse θέλωντας να αποφύγω τελωνείο) με delivery 2-8 εργάσιμες μέρες. Την επόμενη μέρα μου στέλνουν από το support, παραθέτω συνομιλία.

... Και οι 10-25 εργάσιμες που λένε ότι κάνει που φαίνονται πολλές για αποστολή από ευρώπη. Γενικώς το support τους με προβλημάτισε, πολύ ασυνεννοησία.

 

Ξέθαμα για να ενημερώσω όσους σκέφτονται να πάρουν από gearbest, παρέλαβα 11/2, το δέμα έκανε 1 μήνα να ρθει από ουγγαρία-θεσσαλονίκη, εδώ το tracking http://new.17track.net/en/track?nums=RR283151616HU

 

Το κινητό ήρθε με την κινέζικη ρομ, miui 6 και έξτρα malware pre-installed, έβγαζε pop-up ads στο home screen και προσπαθούσε να εγκαταστήσει μόνο του apps. Φλάσαρα επιτόπου την τελευταία global stable rom με miui 7 και από τότε όλα βαίνουν καλώς, πολύ καλή συσκευή για 150 ευρά.

 

Εσυ λοιπον μπορεις να θεωρεις αξιοπιστο ενα τετοιο μαγαζι, αλλα δεν εχουν ολοι τα ιδια στανταρ.

Μπορει πχ να θεωρεις οτι ειναι αξιοπιστο, επειδη απλα στελνει το κινητο για το οποιο πληρωθηκε κ δεν σε απασχολει οτι δεν το εστειλε απο Ευρωπη οπως ειπε ή οτι εβαλε rom τιγκα στο malware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...