Προς το περιεχόμενο

Windows Defender Advanced Threat Protection. Η προστασία ενάντια σε προηγμένες απειλές σύντομα στα Windows 10


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατί είσαι έμπειρος χρήστης, μία γνωστή μου, μου λέει πρέπει να έχω έναν ιό στο υπολογιστή. Λέω για να δούμε, σκανάρω με Malware Bytes -> 398 βρήκε :P Άμα είσαι έμπειρος χρήστης ιούς δεν κολλάς είτε Windows έχεις, είτε OSX, είτε Android.

Άμα μπαίνεις όπου να ναι και χωρίς να προσέχει τι κατεβάζεις και τι πατάς και με internet security των 100 ευρώ πάλι θα κολλήσεις. Είτε είναι Kaspersky είτε δεν έχεις τίποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προστατεύουν τα W10 τουλάχιστον από τον ίδιο τους τον εαυτό; :P

 

Αμάν πια με αυτήν την ρητορική των Stallmanites που λέτε ότι τα όποια προβλήματα privacy policy των Windows 10 είναι malware. ΔΕΝ είναι, γιατί δεν υπάρχει "κακόβουλη ενέργεια" εκτός και αν αρχίσουμε να βαφτίζουμε κακόβουλη ενέργεια ότι θέλουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δω defender εγκαταστημενο στο πισι μου και ας πεθανω, του δωσανε και κωδικη ονομασια..... τρομαρα τους. Πολυ spectre βλεπουν εκει στη microsoft.

 

Και στο τελος θα βγει πατατα το γιαουρτι παιδες......

 

Από την άλλη εγώ μόνο με Defender/Security Essentials μπορώ να έχω antivirus protection χωρίς να βγάζω σπυριά...

 

Κάτι το κατάβαρο Avast που κάνει την εκκίνηση πιο αργή και "χτυπάει" την cpu ανα 1-2 δευτερόλεπτα, κάτι το BitDefender που προσποιείται ότι είναι γρήγορο αλλά δεν είναι, κάτι το AVG που είναι και βαρύ και χάλια... έχω ακούσει βέβαια καλά λόγια για το Panda, αλλά πλέον δουλεύω με την λογική "οχι πειράματα".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ειχα δοκιμασει για πρωτη φορα οταν εκανα το Upgrade σε Windows 10, αλλα μου ειχε αυξησει πολυ το start time σε καποιες εφαρμογες οπως το Ccleaner, VLC, Geek Uninstaller, και ξαναγυρισα σε ESET που εχω χρονια τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον τελευταίο καιρό έχω στο Windows tablet το Bitdefender free και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Και το πρόγραμμα είναι αρκετά ελαφρύ... Βέβαια τρέχω που και που το malwarebytes, αλλά το πιο σημαντικό είναι να προσέχει που μπαίνει και το βάζει κανείς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα σταμάτησα τα antivirus . Γενικά οταν ασχολείσε με αρχεία είναι ανυπόφορη η καταςταςη . Προσέχω βέβαια, το πιο σπαστικό είναι τα popus στους browsers τα υπόλοιπα δεν ενοχλούν αν κ πρέπει να καθαρίζονται . Να μη τα πολυλογώ , μετά απο κάποιο επικίνδυνο surfing κάνω ενα σκανάρισμα με kaspersky/ eset free online scan, malware bytes/ και τέλος adwcleaner . Τις περισσότερες φορές μου βρίσκει μονο τα 3 αρχεία του kms pico κ διαφορα ακίνδυνα cookies

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφηνω παντα το default των win γιατι δεν εχω καμια εμπιστοσυνη στα antivirus με οσα εχω δει τοσα χρονια

 

προσεχω εννοειται πως κινουμαι στο net

 

οταν νιωσω οτι κατι δεν παει καλα σκαναρω με mallware bytes

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολιγον τι οξυμωρο τα windows trojan 10 να εχουν ενσωματωμενο antivirus ...

θα πρεπει να λειτουργει σαν κουμπι αυτοκαταστροφης του λειτουργικου

Ο οτινανισμος του insomnia ωρες ωρες δεν έχει ορια
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικά facts

 

  1. κανένα antivirus δεν προστατεύει 100%
  2. τα antivirus δεν είναι ελαφριά γιατί δεν γίνετε να διαβάζει αρχεία (hdd) και να τα ελέγξει χωρίς cpu όποτε ελαφρύ = μούφα
  3. backup είναι ότι καλύτερο για την πρόληψη γενικά και όχι μόνο για ιούς
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kaspersky Internet Security το πιο ελαφρή απ ολα με 20€ τον χρονο.. Σεβαστείτε τα βασικά της ασφαλείας σας..
Όσο για τους έμπειρους χρήστες μέχρι και από εταιρικό μαιλ από Λίνκ τρως phishing και ένα απλό troyan και δν παίρνεις είδηση.. Αν έχεις ultra book και δν κανεις συναλλαγές ειδικά τραπεζικές και online χωρις safety τότε είσαι άξιος της μοίρας σου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...