Προς το περιεχόμενο

Epic Games: Δεν πρέπει να επιτραπεί στην Microsoft ο έλεγχος του PC gaming


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όσα stores θέλουν ας κάνουν στα κινητά και στις Ταμπλέτες.

 

Το pc είναι άλλη ιστορία και πρέπει να προστατεύεται για να μην φτάσει να είναι κονσόλα ...

 

Οποίος δεν το καταλαβαίνει είναι απλά χαζός ή δεν ξέρει τι σημαίνει pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλά κρασιά, αφήστε τους να λένε ότι θέλουν, πάντα υπήρχαν και θα υπάρχουν τρόποι να την παρακάμψουμε την αγαπητοί μας microsoft, μακάρι να μην πέθαινε ποτε η εταιρία τις Commodore, και θα σου έλεγα εγώ που θα βρισκόταν αυτή τι στιγμή η microsoft........ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

^hater post κλασσικά, τόσο προβληματικό όσο τα φανμπόις

Παιδιά, η λογική της αγοράς είναι, κάποια εταιρία θα πάρει το μονοπώλιο από τις άλλες, με γεια τοςυ με χαρά τους

Περί ορέξεως, λινουξόπιτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορείς να φτιάξεις ένα παιχνίδι σαν universal app και να το πουλάς από όπου θέλεις. Πράγμα που δεν ισχύει.

 

Επίσης τώρα θυμηθήκατε την ανοιχτή αρχιτεκτονική των PC; Είναι το ίδιο πράγμα με τα εκτρώματα Origin και Uplay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά τι πιστεύουμε... Το gaming μέσω κονσόλας, αυτό μέσω mobile πλατφόρμας ή στο pc μας είναι το μέλλον... Και επιπλέον... Θα έπρεπε όλα να είναι δωρεάν και on line (internet-based) ή θα έπρεπε να τα αγοράζουμε cd/dvd/usb (whatever) και να τα έχουμε on demand "δικά" μας? Οι εταιρίες πάσης φύσεως προτιμούν το on line-cloud... Εμείς οι υπόλοιποι είμαστε πραγματικά ελεύθεροι με αυτό??? Το ερώτημα λοιπόν είναι αν αυτός ο τύπος θέλει κομμάτι από την πίτα...μεγαλύτερο από αυτό που του ανήκει...ή μήπως τελικά όντως του ανήκει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά τι πιστεύουμε... Το gaming μέσω κονσόλας, αυτό μέσω mobile πλατφόρμας ή στο pc μας είναι το μέλλον... Και επιπλέον... Θα έπρεπε όλα να είναι δωρεάν και on line (internet-based) ή θα έπρεπε να τα αγοράζουμε cd/dvd/usb (whatever) και να τα έχουμε on demand "δικά" μας? Οι εταιρίες πάσης φύσεως προτιμούν το on line-cloud... Εμείς οι υπόλοιποι είμαστε πραγματικά ελεύθεροι με αυτό??? Το ερώτημα λοιπόν είναι αν αυτός ο τύπος θέλει κομμάτι από την πίτα...μεγαλύτερο από αυτό που του ανήκει...ή μήπως τελικά όντως του ανήκει?

"Square Enix's Rise of the Tomb Raider recently debuted on PC both on Steam and on the Windows Store. Those that forked over for the Windows Store version were disappointed to find a host of limitations, including not being able to turn v-sync off, no SLI or Crossfire support, and no .exe file that can be loaded into Steam for use with its overlays or Big Picture mode."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάλι δεν με ενοχλεί το Windows Store(σαν ιδέα, στήσιμο, όνομα) αλλά εδώ υπάρχουν χοντρά προβλήματα που πρέπει να λύσουν.

 

Έχετε δει τι γίνεται με το Gears of War και τι πιθανώς θα γίνει με το Quantum Break;

 

No Fullscreen, No SLI, CF, No-G/Free Sync, no forcing through nvidia,/amd panel, no SweetFX συνεπώς no modding, και περιμένετε να ήμαστε και ευχαριστημένοι με αυτή την αθλιότητα που πάνε να λανσάρουν;

 

Εγώ προσωπικά γουστάρω ότι exclusive έχει το xbone να το παίρνω/παιζω και εγώ στο PC via Windows Store, αλλά όλα τα παραπάνω τα θελω πίσω χτες, όχι σήμερα..

 

+++++ χίλια Like. Αυτό είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα αυτή την στιγμή με το win store και όχι ότι θα είναι ένας ακόμα client όπως των άλλων.

Steam, GOG, Origin κτλ είναι απλά clients. Έχουν την βιβλιοθήκη των παιχνιδιών σου, κάνουν το download, κρατανε stats, achievements κτλ. Δεν τρέχουν τα ίδια το παιχνίδι και δεν κάνουν περιορισμό στις δυνατότητες του παιχνιδιού σαν εφαρμογή (πλην DRM φυσικά).

 

Αντίθετα το win store είναι ένα κλειστό οικοσύστημα μέσα στα windows που δεν έχει καμία πρόσβαση ο χρήστης.

 

Και αν τα περισσότερα προβλήματα περί fullscreen, SLi κτλ διορθωθούν  στο μέλλον, αυτό που δεν θα αλλάξει (από όσο έχω καταλάβει τουλάχιστον, μακάρι να με διορθώσετε) είναι ότι το modding, το καλύτερο χαρακτηριστικό του pc gaming, δεν θα υποστηρίζετε πια από κανένα τίτλο. Ξεχάστε HD textures, sweetFX, extra models, total conversation mods και όλα τα υπόλοιπα καλούδια με τα οποία έχουμε καλομάθει.

 

Είναι ειρωνικό τώρα που οι κονσόλες γίνονται PC (pc h/w, pc OS, upgrades), τα PC να γίνονται κονσόλες.

 

Που κάνω donate για το Vulkan? Είναι η τελευταία μου ελπίδα πια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και καλα κανει. Προστατευει κατι που μπορει στο δικο της λειτουργικο. Ετσι δεν κανουν και αλλες εταιρειες στο δικο τους οικοσυστημα? Τωρα αν αυτο χαλαει εταιρειες που εχουν χτισει την βαση τους πανω στην microsoft γι αυτο τρωγονται. Ειναι τοσο απλο και οχι μονοπωλιακο guys.

Η τοση ελευθερια που εχει στο λειτουργικο της την εκανε να αρχιζουν αλλες εταιρειες να την πατανε.

Επεξ/σία από mad_apo
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που κάνω donate για το Vulkan? Είναι η τελευταία μου ελπίδα πια.

 

Σε περίπτωση που δεν είναι ρητορικό το ερώτημα:

 

https://www.khronos.org/store/donate

 

Μακάρι να πιάσει το εγχείρημα Vulkan, γιατί το μονοπώλιο της M$ μόνο καλό δεν κάνει στη gaming βιομηχανία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περίπτωση που δεν είναι ρητορικό το ερώτημα:

 

https://www.khronos.org/store/donate

 

Μακάρι να πιάσει το εγχείρημα Vulkan, γιατί το μονοπώλιο της M$ μόνο καλό δεν κάνει στη gaming βιομηχανία.

 

 

το vulkan το υποστηρίζει η valve όπως και η Sony [==PS4]

αν αυξηθούν οι πωλήσεις στο steam OS που είναι ουσιαστικά unix unit

τότε θα αυξηθεί και το ποσοστό Η/Υ με Linux

 

PS: ήδη έχω αρχίσει να δουλεύω linux

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...