Προς το περιεχόμενο

Epic Games: Δεν πρέπει να επιτραπεί στην Microsoft ο έλεγχος του PC gaming


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το vulkan το υποστηρίζει η valve όπως και η Sony [==PS4]

αν αυξηθούν οι πωλήσεις στο steam OS που είναι ουσιαστικά unix unit

τότε θα αυξηθεί και το ποσοστό Η/Υ με Linux

 

PS: ήδη έχω αρχίσει να δουλεύω linux

 

Σωστός.

 

Αυτή τη στιγμή το ποσοστό χρήσης του Steam σε Linux είναι γύρω στο 1,2% και το Mac OSX 3%. Με το Vulkan το πιο πιθανό είναι να αυξηθούν οι ΑΑΑ τίτλοι παιχνιδιών σε Steam OS+Linux και έτσι θα δούμε άνοδο και στα ποσοστά χρήσης του Linux.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σωστός.

 

Αυτή τη στιγμή το ποσοστό χρήσης του Steam σε Linux είναι γύρω στο 1,2% και το Mac OSX 3%. Με το Vulkan το πιο πιθανό είναι να αυξηθούν οι ΑΑΑ τίτλοι παιχνιδιών σε Steam OS+Linux και έτσι θα δούμε άνοδο και στα ποσοστά χρήσης του Linux.

 

στο μηχανάκι δεν έχω καλή καρτούλα για να σας έλεγα εμπειρίες

όμως βρήκα αυτά εδώ

 

 

 

στην αρχή με προβληματάκια όμως παίζονται

 

τα ποσοστά παίζουν και δεν παίζουν ρόλο

γιατί και με το vulkan λόγω  του οτι μπορείς να τον χρησιμοποιείς και στα windows

τα ποσοστά θα παραμείνουν σταθερά +- Χ μονάδες στην κάθε πλατφόρμα

 

επίσης

 

http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=AMD-Vulkan-Linux-Soon

 

http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=NVIDIA-Third-Vulkan-Beta

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα τα ποσοστά

Linux lmao

 

 

Ποιος τα χ@ζει τα ποσοστά ?

 

Ας αρχίσουν μαζικά να πωλούνται έτοιμα συστήματα με linux  και ταυτόχρονα να

 

α) Ανέβουν οι τίτλοι που είναι διαθέσιμοι στο linux

β) Να περάσουν 2-3 εφαρμογές ΑΑ στο linux

 

και η Ms κατέρρευσε .

 

 

Από την άλλη ίσως και να μην το θέλουν οι κυβερνώντες, να ξεφύγει από τους Αμερικανούς η πώληση του λειτουργικού .... και να πάει σε ελεύθερα χέρια.

Για το χρήμα γίνονται όλα και το linux δεν παρέχει χρήμα , τουλάχιστον προς συγκεκριμένη κατεύθυνση ....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα κινητα την τελειωσε η google μεσα σε ενα με δυο χρονια. Τοσο απλα. Τοσο γρηγορα. Κι απ' οτι φενεται καλα της εκανε. Αν κι ειχα στεναχωρηθει.

 

Τωρα μωρη, περιμενε και θα δεις.

Τρεχω να κατεβασω το steamOS.

Σε σιχαθηκα. Μπλλλλ.....ουα.

 

Παλευα ολη μερα χτες να τρεξω το android στο πισι (σταθερο). Δε τα καταφερα. Μονο το λαπτοπ σταθηκε ανταξιο της προσδωκιας.

Δεν υπαρχει αλλη διεξοδος. Μονο steamOS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια τα λογια, αλλα καλα κανει η microsoft , δικο της ειναι το λειτουργικο ,γιατι 2 μετρα και 2 σταθμα ? (microsoft -apple ) , αν δεν σας αρεσει κυριοι ΒΓΑΛΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ τα παιχνιδια (για ολους τους developers παει αυτο )  σας με linux support.....  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια τα λογια, αλλα καλα κανει η microsoft , δικο της ειναι το λειτουργικο ,γιατι 2 μετρα και 2 σταθμα ? (microsoft -apple ) , αν δεν σας αρεσει κυριοι ΒΓΑΛΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ τα παιχνιδια (για ολους τους developers παει αυτο )  σας με linux support.....  

 

 

Γιατί ποιος είπε πως η apple κάνει καλά?

 

Γενικά πρέπει ο κόσμος να πάψει να είναι ηλίθιος. Αλλοι σκοτώνονται για την ελευθερία παντώς τύπου και εδώ κλειδώνουμε μονοπωλιακά τα πάντα για να κερδίζουν οι κολοσσοί.

 

Η MS πληρώθηκε για το λειτουργικό της από εμένα. Δεν θα κάτσω να την πληρώνω και για κάθε εφαρμογή που βάζω επάνω στο pc .... ούτε μου αρέσει να πληρώνεται από τον εκάστοτε dev.  γιατί πολύ απλά το κόστος θα μετακομιστεί  σε εμένα τον καταναλωτή .

 

Γενικά πάψτε να θεωρείτε σωστούς του μεσάζοντες ανάμεσα στον παραγωγό και τον πελάτη. Είχαμε μπάστακες πολλούς στην ιστορία ... Δεν πρέπει να επιτρέψουμε τώρα να έχουμε μπάστακες και σε μια ελεύθερη αγορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος τα χ@ζει τα ποσοστά ?

 

Ας αρχίσουν μαζικά να πωλούνται έτοιμα συστήματα με linux και ταυτόχρονα να

 

α) Ανέβουν οι τίτλοι που είναι διαθέσιμοι στο linux

β) Να περάσουν 2-3 εφαρμογές ΑΑ στο linux

 

και η Ms κατέρρευσε .

 

 

Από την άλλη ίσως και να μην το θέλουν οι κυβερνώντες, να ξεφύγει από τους Αμερικανούς η πώληση του λειτουργικού .... και να πάει σε ελεύθερα χέρια.

Για το χρήμα γίνονται όλα και το linux δεν παρέχει χρήμα , τουλάχιστον προς συγκεκριμένη κατεύθυνση ....

Εγω και εσύ τα γραφουμε στα @@ μας τα ποσοστά

 

Οι εταιρίες οχι. Αυτο σου λεω.

Τι να κερδίσουν από το 2% η όσο ειναι το Linux

Γιατί ποιος είπε πως η apple κάνει καλά?

 

Γενικά πρέπει ο κόσμος να πάψει να είναι ηλίθιος. Αλλοι σκοτώνονται για την ελευθερία παντώς τύπου και εδώ κλειδώνουμε μονοπωλιακά τα πάντα για να κερδίζουν οι κολοσσοί.

 

Η MS πληρώθηκε για το λειτουργικό της από εμένα. Δεν θα κάτσω να την πληρώνω και για κάθε εφαρμογή που βάζω επάνω στο pc .... ούτε μου αρέσει να πληρώνεται από τον εκάστοτε dev. γιατί πολύ απλά το κόστος θα μετακομιστεί σε εμένα τον καταναλωτή .

 

Γενικά πάψτε να θεωρείτε σωστούς του μεσάζοντες ανάμεσα στον παραγωγό και τον πελάτη. Είχαμε μπάστακες πολλούς στην ιστορία ... Δεν πρέπει να επιτρέψουμε τώρα να έχουμε μπάστακες και σε μια ελεύθερη αγορά.

Προτιμώ ασφαλες store και ενοποίηση με την κονσόλα το κινητό και το ταμπλετ μου, μέσα από ενα store.

 

Αλλοι θέλουν να κατεβάζουν γκειμς εκτος store να περνανε μοντς κτλ.

 

Η MS δίνει και τις δυο λυσεις.

So?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω και εσύ τα γραφουμε στα @@ μας τα ποσοστά

 

Οι εταιρίες οχι. Αυτο σου λεω.

Τι να κερδίσουν από το 2% η όσο ειναι το Linux

Προτιμώ ασφαλες store και ενοποίηση με την κονσόλα το κινητό και το ταμπλετ μου, μέσα από ενα store.

 

Αλλοι θέλουν να κατεβάζουν γκειμς εκτος store να περνανε μοντς κτλ.

 

Η MS δίνει και τις δυο λυσεις.

So?

 

μόλις και εάν αρχίσουν να γράφουν σε vulkan

οι πιθανότητες είναι μικρές

αλλα ποτέ δεν ξέρεις

 

και το steam ασφαλές είναι τώρα που έβαλε και τηλέφωνο σαν δεύτερο layer προστασίας

 

το όλο θέμα εν ολίγοις είναι στα χέρια των games developers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω και εσύ τα γραφουμε στα @@ μας τα ποσοστά

 

Οι εταιρίες οχι. Αυτο σου λεω.

Τι να κερδίσουν από το 2% η όσο ειναι το Linux

Προτιμώ ασφαλες store και ενοποίηση με την κονσόλα το κινητό και το ταμπλετ μου, μέσα από ενα store.

 

Αλλοι θέλουν να κατεβάζουν γκειμς εκτος store να περνανε μοντς κτλ.

 

Η MS δίνει και τις δυο λυσεις.

So?

Με κομμένα χαρακτηριστικά (προς το παρόν) και χαμηλότερη απόδοση οπότε επιβάλετε η αγορά games εκτός του store.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κομμένα χαρακτηριστικά (προς το παρόν) και χαμηλότερη απόδοση οπότε επιβάλετε η αγορά games εκτός του store.

Ανάλογα

Πχ.

Εμενα που δε με νοιάζουν τα mods ας πούμε, και έχω και one και πισι θα προτιμουσα να πάρω το quantum break από το store για να το αγοράσω μια φορα και να το παίζω όπου θέλω, + crossplay multiplayer

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα

Πχ.

Εμενα που δε με νοιάζουν τα mods ας πούμε, και έχω και one και πισι θα προτιμουσα να πάρω το quantum break από το store για να το αγοράσω μια φορα και να το παίζω όπου θέλω, + crossplay multiplayer

Οκ για αυτό που λες.

Αλλά αν διάβασες όλα τα προηγούμενα posts και τα links θα δεις ότι υπάρχει πρόβλημα πχ sli,vsync, απουσία κανονικού full screen....

και όπως πάει και για τα  mods θα λέει πάρτα με dlc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ για αυτό που λες.

Αλλά αν διάβασες όλα τα προηγούμενα posts και τα links θα δεις ότι υπάρχει πρόβλημα πχ sli,vsync, απουσία κανονικού full screen....

και όπως πάει και για τα mods θα λέει πάρτα με dlc.

Δεν διαφωνώ

Anyway, θα δούμε τι και πως στην παρουσίαση:)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα κινητα την τελειωσε η google μεσα σε ενα με δυο χρονια. Τοσο απλα. Τοσο γρηγορα. Κι απ' οτι φενεται καλα της εκανε. Αν κι ειχα στεναχωρηθει.

 

Τωρα μωρη, περιμενε και θα δεις.

Τρεχω να κατεβασω το steamOS.

Σε σιχαθηκα. Μπλλλλ.....ουα.

 

Παλευα ολη μερα χτες να τρεξω το android στο πισι (σταθερο). Δε τα καταφερα. Μονο το λαπτοπ σταθηκε ανταξιο της προσδωκιας.

Δεν υπαρχει αλλη διεξοδος. Μονο steamOS.

Το remix os,το δοκίμασε?

http://www.jide.com/en/desktop/remixos.html

Είναι beta ακόμη αλλα φαίνεται να το δουλεύουν αρκετά οι devs και ο κόσμος!;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάλι δεν με ενοχλεί το Windows Store(σαν ιδέα, στήσιμο, όνομα) αλλά εδώ υπάρχουν χοντρά προβλήματα που πρέπει να λύσουν.

 

Έχετε δει τι γίνεται με το Gears of War και τι πιθανώς θα γίνει με το Quantum Break;

 

No Fullscreen, No SLI, CF, No-G/Free Sync, no forcing through nvidia,/amd panel, no SweetFX συνεπώς no modding, και περιμένετε να ήμαστε και ευχαριστημένοι με αυτή την αθλιότητα που πάνε να λανσάρουν;

 

Εγώ προσωπικά γουστάρω ότι exclusive έχει το xbone να το παίρνω/παιζω και εγώ στο PC via Windows Store, αλλά όλα τα παραπάνω τα θελω πίσω χτες, όχι σήμερα..

 

Σε συνέχεια αυτών που λες...

 

http://www.pcper.com/reviews/General-Tech/PC-Gaming-Shakeup-Ashes-Singularity-DX12-and-Microsoft-Store

 

Διαβάστε με λίγη προσοχή το άρθρο, όσα λέει για overlays, fullscreen κλπ και θα δείτε πως τα πράγματα είναι λίγο ανησυχητικά, για αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος τα χ@ζει τα ποσοστά ?

 

Ας αρχίσουν μαζικά να πωλούνται έτοιμα συστήματα με linux  και ταυτόχρονα να

 

α) Ανέβουν οι τίτλοι που είναι διαθέσιμοι στο linux

β) Να περάσουν 2-3 εφαρμογές ΑΑ στο linux

 

και η Ms κατέρρευσε .

 

 

 

 

Και ύστερα ήρθαν οι μέλισσες?τα ξωτικά? η μήπως η νεράιδα με αστερόσκονη?

 

Πως δλδ θα γίνει το να αρχίσουν να πωλούνται μαζικά έτοιμα συστήματα με Linux? Άμα υπήρχε περίπτωση κέρδους οι εταιρείες που φτιάχνουν έτοιμα συστήματα θα τα βγάζανε έιδη δεν είναι φιλανθρωπικά ιδρύματα.

 

Πολύ δυστυχώς μπερδεύεται το γεγονός πως επειδή έχετε μερικές γνώσεις παραπάνω όλα είναι εντάξει?

 

Τη γίνεται λοιπόν σε προβλήματα και conflicts - μη συμβατότητα hardware κλπ? θα ποστάρει ο χρήστης μηνύματα στα Support forums του linux και θα περιμένει από άλλο χρήστη πότε θα του απαντήσει και να δώσει πιθανές λύσεις για το πρόβλημα του? Θα περιμένει πότε κάποιος χρήστης θα γράψει νέο κώδικα για να λυθεί το conflict?

 

Άντε ας πούμε ότι προσπερνάμε το παραπάνω σε επίπεδο εταιρειών τη γίνεται? θα περιμένουν οι εταιρείες λύσεις και απαντήσεις μέσα από τα forum του linux? Σοβαρά τα σκέφτεσαι αυτά που γράφεις?

 

Θα βασίζονται λοιπόν εκατοντάδες εταιρείες που φτιάχνουν hardware σε μια open πλατφόρμα και θα περιμένουν το πότε κάποιος χρήστης- χρήστες θα βελτιώσουν - αναβαθμίσουν το κώδικα ώστε τα προϊόντα τους να δουλεύουν καλύτερα?

 

Όσο για το 2-3 εφαρμογές και η MS κατέρρευσε είναι απλά αστείο, μιλάμε για τη Microsoft οι οποία έχει ένα σκασμό δις από πίσω και δεν καταρρέει τόσο απλά όσο θέλεις να πιστεύεις.

 

Η ενοποίηση όλων σε ένα μια πλατφόρμα για όλες τις συσκευές είναι το μέλλον, έχει ένα Profile και διαχειρίζεσαι τα πάντα από παντού είτε είναι tablet, smartphone, pc, Xbox κλπ όπως και οτιδήποτε αγοράσεις σε ακολουθάει παντού σε όλες τις συσκευές.

 

Που βρίσκεται το linux σε αυτά? 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...